Vizita.si

pripravljeni

Odnosi in spolnost 04. 05. 2024 04.52

Kakšni so znaki čustvene nedostopnosti?

Čustvena inteligenca in dostopnost nam omogočata povezovanje v odnosih, intimnost in medsebojno razumevanje. Vendar določeni ljudje težko izražajo svoja čustva, se izogibajo povezovanju in globokim pogovorom, se navsezadnje težje povežejo z drugimi.

Novice 16. 04. 2024 04.32

''So malenkosti, ki bi bolnikom ali staršem obolelih otrok ogromno pomenile''

Od septembra dalje je zaživela ideja Anje Kastelic, posvečene sestre iz skupnosti Na tvojo Besedo, da bi v minoritskem samostanu v središču Ljubljane onkološkim bolnikom in staršem otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki, nudili nastanitev. Na voljo imajo štiri samostojne sobe s kopalnico ter souporabo kuhinje. Želeli bi, da se vest o tem razširi med ljudi, ki nastanitev potrebujejo.

Prebava 08. 04. 2024 04.54

Veste, kako dejansko deluje prebava?

Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Puberteta 27. 03. 2024 04.35

Zakaj imajo nekateri veliko prijateljev, drugi pa ne?

Ena najbolj fascinantnih in hkrati zapletenih vidikov človeškega življenja je dinamika medosebnih odnosov. Medtem ko nekatere posameznike obkrožajo veliko prijateljev in so obkroženi s številnimi socialnimi povezavami, drugi morda težje navežejo stike in ohranjajo prijateljstva. Kakšni so razlogi za to?

Zdravje 24. 03. 2024 04.13

Lahko zaradi žalosti zbolimo?

Zaradi žalosti trpi tudi telo, ki preneha biti aktivno. Zaradi žalosti lahko izgubite voljo, vaša energija lahko pade in vas prisili, da se izolirate od drugih ljudi. Intenzivna žalost v daljšem časovnem obdobju lahko vpliva zelo na vaše fizično stanje.

Odnosi in spolnost 25. 02. 2024 04.41

Kdaj si v odnosu vzeti 'pavzo'? Najpomembnejše, kako?

Ste naklonjeni 'pavzi' v razmerju ali ne? Ob tovrstnih vprašanjih se navadno vnamejo burne debate, nekateri so absolutno za, drugi ne, toda najpomembnejše, kar je treba definirati, je to, da ne, premor ne pomeni nujno razhoda.

Psiha 05. 02. 2024 04.04

Kaj lahko narediš, če ne boš sprejet na želeno fakulteto?

Če nismo sprejeti na želeno fakulteto, se lahko to v danem trenutku zdi kot konec sveta. Pa v resnici ni, če stvar pogledamo iz drugega zornega kota in če lahko, kot lahko vidimo kasneje, ko mine nekaj časa, stvar vzamemo kot preusmeritev in ne zavrnitev.

Prebava 24. 01. 2024 04.37

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Zdravje 08. 01. 2024 05.00

Razlog, da ste nenehno utrujeni in brez energije

Strokovnjaki pravijo, da trpimo za 'epidemijo utrujenosti', vendar je veliko stvari v naših rokah.

Osebna rast 01. 01. 2024 05.00

Kako lahko začnemo z zdravljenjem travme sami?

Mnogo stvari vodi do travme, še več jih vodi v zdravljenje. Vsekakor lahko začnemo z delom sami, četudi je močno priporočljivo, da dobimo pomoč strokovnjaka, ko in če ga potrebujemo.

Duševno zdravje 20. 12. 2023 05.00

Se boste letos spet zaobljubili?

Ob koncu vsakega leta se mnogi od nas zazremo vase, premislimo o preteklem letu in si zastavimo nove cilje za prihajajoče obdobje. To tradicijo spremlja val novoletnih zaobljub, obljub, ki jih dajemo sami sebi, da bomo postali boljša verzija sebe.

Puberteta 18. 12. 2023 05.00

8 stvari, ki se jih moraš zavedati, če odraščaš

Česa bi se morali zavedati vsi najstniki?

Duševno zdravje 15. 12. 2023 05.00

Kako se soočiti z osamljenostjo med prazniki?

V prazničnem času, ko se svet odene v bleščeče okraske, veselje in toplino družinskih srečanj, se v ozadju pogosto skriva tema, o kateri se premalo govori – osamljenost.

Lepota 14. 12. 2023 05.00

Razlogi, zakaj lasje prezgodaj osivijo

Sive lase slej ko prej dobi večina ljudi. Pri tem pa se poraja zanimivo vprašanje. Vemo, da je je normalno, da s starostjo začnejo lasje siveti, zakaj pa nekateri, moški ali ženske, osivijo že v svojih dvajsetih letih? Kaj moramo vedeti o prezgodnjem sivenju las, kaj sploh je prezgodnje sivenje las in navsezadnje, zakaj je pomembno, da kljub vsemu sprejmemo sivenje?

Prebava 08. 12. 2023 10.56

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev

Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Zlata leta 02. 12. 2023 05.00

Skrbite za bolnega svojca? Poskrbite tudi zase

Izjemno lepo je, da skrbimo za bolnega svojca, ki potrebuje našo pozornost, nego in pomoč. Vendar tisti, ki to delajo, vedo, kako fizično in psihično naporna zna ta skrb biti. Kako si lahko pomagamo, kdaj poiskati pomoč in kaj konkretno lahko naredimo?

Lajfstajl 28. 11. 2023 05.00

Kako prepričati starše, da greš prvič ven s prijatelji ob novem letu?

Normalno je, da pri določeni starosti želiš novo leto praznovati v krogu prijateljev, ne družine. Novo leto prinaša pričakovanja, zabavo in posebne občutke, še posebej za vas mlade, ki morda še ne veste, kako rešiti dilemo, če starši še niso naklonjeni, da bi vas 'spustili' ven. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Psiha 14. 11. 2023 05.00

Raziskovanje lastne identitete: kdo sem in kam grem?

Najstniška leta so obdobje, ko se postavljajo temelji za vašo prihodnost. To je čas, ko se pogosto vprašate, kdo ste in kam želite iti v življenju. Raziskovanje lastne identitete postane ključnega pomena, saj vam pomaga razumeti sebe, svoje vrednote, interese in cilje.

Simptomi in bolezni 30. 10. 2023 05.00

7 navad, ki škodujejo našemu črevesju

Naš način življenja nam otežuje pravilno prebavo, pogosto ne da bi za to sploh vedeli. Naslednje prehranjevalne navade škodujejo naši črevesni flori.

Aktivno življenje 17. 10. 2023 05.00

'Vztrajnostni tek je kot prispodoba za življenje, korak sledi koraku''

Tukaj je težko pričakovani drugi del intervjuja s tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom. V tokratnem intervjuju o ustrezni hidraciji in prehrani, pripravljenosti, poškodbah in še marsičem. Vabljeni k branju.

Novice 04. 10. 2023 05.00

Življenjsko zavarovanje – pasti in prednosti!

Življenje je nepredvidljivo in prav je, da smo pripravljeni tudi za najbolj nesrečne slučaje, zlasti, če imamo družino, za katero ne želimo, da bi kdaj morala nase prevzeti naša finančna bremena. Zato je tukaj življenjsko zavarovanje.

Aktivno življenje 29. 09. 2023 05.00

''Maraton je disciplina, do katere moramo imeti malo spoštovanja''

V luči prihajajočega Ljubljanskega maratona smo se o teku na dolge proge, pripravah in o vsem v povezavi s to 'disciplino' pogovarjali s slovenskim atletom, maratoncem in državnim rekorderjem v maratonu, Romanom Kejžarjem.

Rakave bolezni 28. 09. 2023 05.00

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''

Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Aktivno življenje 19. 09. 2023 05.00

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti

S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Odnosi in spolnost 18. 09. 2023 13.16

Je mogoče najti ljubezen po 35. letu?

Ko v življenju nakopičimo kup partnerskih razhodov, zavrnitev, neuspelih poskusov spoznavanja potencialnih partnerjev, za katere se izkaže, da niso niti blizu 'pravemu ali pravi', lahko razvijemo številna lažna, negativna prepričanja o odnosih, ki pa so le odsev številnih razočaranj. A prav ta razočaranja in omejujoče ideje o odnosih so tisto, kar lahko preprečuje, da bi ljudem sploh še dali priložnost in jim odprli svoje srce.

Lajfstajl 15. 09. 2023 05.00

To boš dobil, če se že zdaj začneš učiti

Verjamemo, novo šolsko leto, novi ali stari prijatelji, nova družba in številne aktivnosti. Le komu bi se dalo učiti ...

Aktivno življenje 29. 08. 2023 05.00

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo

Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

Duševno zdravje 25. 08. 2023 05.00

Tesnoba nas lahko ovira ali spodbudi k spremembam

Tesnoba lahko prevzame naš um in telo, sočasno pa ima velik vpliv tudi na naše življenje, v katerem se mnogokrat ne znajdemo najbolje. In prav zato je še kako pomembno, da jo razumemo in znova najdemo tisti pristni stik sami s seboj. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko.

Prehrana 22. 08. 2023 05.00

7 stvari, ki jih morate vedeti o matchi

Matcha v zadnjem času dobiva vedno več pozornosti. Poglejmo si, zakaj.

Aktivno življenje 18. 08. 2023 05.00

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo

Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996