prvi

Kakšna je razlika med skrbmi, stresom in tesnobo?
Skrbi, stres in tesnoba so sicer povezani z negativnim doživljanjem, a ne nosijo istega pomena. V majhnih odmerkih so to lahko pozitivne sile, ki nas ženejo naprej in spodbujajo k iskanju konstruktivnih rešitev. A pri današnjem življenjskem slogu smo pretirano podvrženi nenehnemu premlevanju negativnih dogodkov ter situacijam, nad katerimi nimamo vpliv, kar še bolj učvrsti negativna doživljanja in vpliva na kakovost življenja.

Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?
Na žalost danes že skoraj vsi poznamo nekoga, ki je prebolel ali pa šele preboleva raka. Nemalokrat se ne zavedamo in se v bistvu niti ne moremo zavedati, kaj bolniki doživljajo. Če želimo biti v pomoč in podporo nekomu, je pomembno, da se zavedamo določenih stvari.

Kako lahko pomagamo?
Slovenijo so prizadele katastrofalne poplave, ki jih po besedah strokovnjakov (vsaj v takšni razsežnosti) še ni bilo. Nemalo ljudi je izgubilo svoje domove in praktično vse svoje imetje. Psihološke posledice, kot lahko prebiramo, so in bodo neopisljive. Humanitarne organizacije so aktivne, z njimi pa tudi številni ljudje. Vsak pomaga po svojih najboljših močeh, kakor najbolje zna. Na kakšne načine lahko pomagamo skupnosti in posameznikom?

Začnite dan s takšno energijsko bombo
Začnite dan z zajtrkom, ki vam bo dal ogromno energije. Preprosto ga je pripraviti, vsebuje sezonsko sadje, pa še okusen je. Nikar pa ne posezite po kakšnih rogljičkih ali mafinih. Sladkor namreč povzroči, da ste zelo hitro spet lačni in da se kmalu počutite utrujeni. Vi pa želite imeti do večera približno iste ravni energije, da lahko res užijete dan, ki je pred vami.

Najpogostejši vzrok zloma zoba
Zlomljen zob je boleča izkušnja, ki jo lahko doživi vsak do nas. Razlogi za zlom so različni: od zunanjih dejavnikov, kot je poškodba, do notranjih, ki so lahko posledica nepravilne sestave sklenine – zunanjega ovoja zoba in kariesa. Veliko vlogo igra preventiva, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, kako postopati ob takem dogodku.

Kako se žensko telo spreminja med menstrualnim ciklom?
Hujšanje je pogosta tema za mnogo žensk, saj si želijo doseči in vzdrževati zdravo telesno težo. Pri ženskah, ki imajo menstruacijo, pa se lahko pojavijo nekatere specifične spremembe in izzivi v povezavi s hujšanjem. V članku bomo raziskali, zakaj je hujšanje pri ženskah, ki imajo menstruacijo, lahko drugačno ter kako razumeti spremembe in jih obrniti v svoj prid.

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija
Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.

Najpogostejši vzrok za bolečine v mišicah, sklepih in kosteh
Snježana Košč, dr. med., je za portal Zdravobudi napisala nekaj glavnih razlogov, zakaj se pojavljajo bolečine v mišicah, sklepih in kosteh, včasih kar v kombinaciji. Poglejmo si nekaj najpogostejših, hkrati pa načine, kako si lahko pomagamo.

Lahko zveza s starejšim moškim uspe?
"Ali veš, da ima Kristina kar 15 let starejšega! Misliš, da jima lahko uspe?" "Ne verjamem, saj bi ji lahko bil 'fotr'." Takšni komentarji se pojavljajo skorajda vsakič, ko beseda nanese na večjo starostno razliko v partnerskem odnosu. A dejstvo je, da razmerje s starejšim oz. zrelejšim moškim ni nič manj uspešno, če oba partnerja delita podobne življenjske vrednote, sta složna v pričakovanjih, željah in načrtih za prihodnost.

Najpogostejši miti o pljučnem raku
Pljučni rak je v svetu zelo razširjen. Leta 2020 naj bi bil drugi najpogostejši rak za rakom dojke z 2,21 milijona bolnikov. Z njim je povezanih veliko mitov, med drugim na primer ta, da za rakom na pljučih zbolijo samo kadilci ali da za bolnike, ki trpijo za to vrsto raka, ni rešitve. Poglejmo si še nekaj najpogostejših mitov o pljučnem raku.

Hipertenzija v nosečnosti – je stanje lahko nevarno?
Zaradi visokega krvnega tlaka ali hipertenzije se ne boste nujno počutili slabo, pa vendar je lahko včasih visok krvni tlak med nosečnostjo resne narave!

Se lahko kopamo s kontaktnimi lečami?
Čeprav se zdi, da so kontaktne leče skrajno priročne za kopanje v morju ali v bazenu, temu ni tako.

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno
Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

Ženske, bolje je preventiva kot kurativa
Vaginalne glivične okužbe s kvasovkami so pogosto stanje, ki ga mnoge ženske doživijo na neki točki svojega življenja.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'
Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Na katere pasti duševnega zdravja moraš biti pozoren?
Prebiramo, gledamo in opazujemo številne zapise, posnetke in druge stvari v našem življenju, ki se nam zdijo bolj ali manj pomembne. Pri tem se včasih ne zavedamo, da (ne)zavedno vsrkavamo podzavestna sporočila, ki so bodisi dobra ali manj dobra za našo psiho.

Operacija sprednje križne vezi – ali je operacija res potrebna?
Povečanje športne aktivnosti in preseganje mej človeških sposobnosti v zadnjih desetletjih sta privedla do povečane incidence poškodb kolena in sprednje križne vezi (ACL).

Kako si pomagati pri išiasu?
Išias je izraz za živčno bolečino v nogi, ki jo povzroča razdražen in/ali stisnjen ishiadični živec. Bolečina običajno izvira iz spodnjega dela hrbta in seva globoko v zadnjico ter potuje navzdol po nogi. Preverite, kako si pomagati ob išiasu.

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Tako bi se morali prehranjevati vsi
Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Kako nevarno je preurejanje slik na družbenih omrežjih?
Z vseh strani poslušamo svarila strokovnjakov, kako pretirana uporaba družbenih omrežjih škoduje mentalnemu zdravju otrok in mladostnikov ter mladih odraslih. Kaj pa odraslih? S(m)o res tako imuni na vplive?

Shannen Doherty delila posnetek obsevanja možganov: 'Očitno je, da me je strah'
Igralka je v februarja leta 2020 razkrila, da so ji diagnosticirali raka dojke četrte stopnje, v torek pa je sporočila, da je CT, ki ga je opravila v januarju, pokazal, da ima metastaze v možganih. Stanje se pojavi, ko se rakave celice razširijo s prvotnega mesta v možgane.

Zakaj bolijo moda?
Moda so organi moškega telesa jajčaste oblike, ki se nahajajo tik pod penisom. Pogosto so področje prenesene ali refleksne bolečine iz okolice, ta prenesena bolečina pa lahko zajame tudi notranjo stran stegen.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Zdrava starost je v naših rokah, saj lahko na hitrost staranja pomembno vplivamo sami
Ob letošnjem dnevu mladosti so v Medexu v skladu s svojim temeljnim poslanstvom izboljševanja kakovosti življenja s klinično podprtimi inovacijami na področju rabe čebeljih pridelkov odprli pomembno javno razpravo o možnostih upočasnjevanja staranja.

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri
V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

Bi prepoznali simptome demence?
Po znanstvenih ocenah se svet nahaja in pričakuje še večjo 'epidemijo' demence, za Alzheimerjevo bolezen pa še vedno nimamo zdravila.

5 znakov, da niste zdrave, čeprav se počutite odlično
Ženske pogosto prezrejo zdravstvene težave in simptome, kot so utrujenost, nespečnost in denimo slabost, ker domnevajo, da so ti zgolj posledica zahtevnega vsakodnevnega življenja. Ampak velikokrat lahko preprosti simptomi nakazujejo na večje težave.

To se zgodi, če ne skrbimo zase
Zdravje je ena izmed najpomembnejših vrednot, zato je pomembno, da vsak dan naredimo nekaj zase in poskrbimo za svoje dobro počutje. Nikoli pa ne vemo, kdaj nas lahko doleti kakšna bolezen ali poškodba, zaradi katere bomo potrebovali specialista ter upali, da bomo čim prej prišli na vrsto, in kar je najpomembneje, hitro poskrbeli za svoje zdravje.