Vizita.si

rast

Razstrupljanje 03. 01. 2022 05.00

Nasveti, kako po prazničnih dneh 'razstrupiti' telo in duha

Je vzhičenost prazničnih dni počasi upadla? So natrpani dnevi, službene obveznosti, peka piškotov, praznične večerje, zabave in druženja pustili za seboj utrujenost in prazne baterije? Potem je čas, da jih znova napolnite. Med razstrupljanjem od obilice hrane in pijače pa ne pozabite razstrupiti še svojih misli in duše.

Koža 29. 12. 2021 13.01

Črtica, ki lahko močno zaznamuje življenje

Ljudje smo v življenju izpostavljeni kopici nesrečnih dogodkov in nezgod, ki poškodujejo našo kožo. Če imamo srečo, so rane samo površinske in za njimi ostane le bleda lisa. Hujše poškodbe, carski rez in operacije pa pustijo trajne sledi v obliki brazgotin, ki ne povzročajo samo neugodja in bolečine, temveč lahko tudi zmanjšajo samozavest, zlasti če so na vidnih mestih. Kako zmanjšati njihovo izrazitost?

Prehrana 28. 12. 2021 05.00

Živila, ki vam lahko škodijo, če jih jeste ob napačnem času

Različne raziskave so pokazale, da naj bi povprečen človek danes zaužil bistveno več kalorij kot naši predniki. Velikokrat tudi menimo, da lahko določena živila jemo kadarkoli, ker spadajo v tako imenovana 'zdrava živila', četudi temu ni tako.

Duševno zdravje 22. 12. 2021 05.00

Zakaj je dobro pisati dnevnik hvaležnosti?

Po mnenju strokovnjakov ima lahko pisanje dnevnika hvaležnosti številne koristi za duševno zdravje. Poglejmo si, kaj je na tem področju raziskanega, kaj pravijo strokovnjaki in za kaj je sploh dobro, da pišemo dnevnik hvaležnosti.

Duševno zdravje 15. 12. 2021 05.00

6 ključnih aspektov uravnoteženega življenja

Življenje je večdimenzionalno in dinamično, zato ni mogoče izpostaviti zgolj enega področja, ki bi bilo za dobro počutje, srečo in zdravje bolj pomembno. V resnici gre za šest aspektov, ki skupaj tvorijo popolno sliko uravnoteženega življenja. Gre za fizično, duševno, čustveno, socialno, finančno in duhovno dimenzijo, z njihovim zavedanjem pa lažje ugotovimo, na katerega se moramo bolj osredotočiti za dvig kakovosti našega vsakdana.

Imunski sistem 10. 12. 2021 05.00

Preverite, zakaj je lahko dobra kombinacija hrena, medu in klinčkov

Se bojite, da bi zaradi gripe obležali v postelji? Že čutite bolečine v glavi, mišicah in sklepih? Potem preizkusite napitek, recept za katerega izvira iz Rusije, ki je znana po hudih zimah. Če kdo, potem Rusi vedo, kako se zaščititi pred virusnimi obolenji, gripi in prehladu.

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Osebna rast 12. 11. 2021 05.00

Osebna rast je vseživljenjski proces brez konca

Osebnostna rast je neskončno potovanje, ki vključuje samoraziskovanje in samoizpopolnjevanje ali – z drugimi besedami – odkrivanje vseh skritih kotičkov sebe, brskanje po starih vzorcih, preseganje omejujočih prepričanj, razvijanje potencialov in doseganje vse večje pomirjenosti s seboj in drugimi. V tem pestrem in zanimivem procesu sicer lahko dosegamo pomembne mejnike na poti k sebi, a končne stopnje v bistvu ne moremo doseči, saj se razvijamo in rastemo vse življenje.

Vitamini in minerali 10. 11. 2021 05.00

Vitamin C: vse kar morate vedeti

V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Novice 25. 10. 2021 12.35

Znani so prvi dobitniki nagrad Social Impact Award Slovenia

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe Social Impact Award Slovenija, ki so jo letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, trgovec Spar Slovenija, Luka Koper, banka Sparkasse in drugi. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

Osebna rast 14. 10. 2021 05.00

Kaj so moralna načela in zakaj so pomembna?

Ste se že kdaj vprašali, na podlagi česa se v življenju odločate? Zakaj sprejemate prav takšne odločitve in ne drugačnih, zakaj se vam morda zdijo dejanja drugih neprimerna in zakaj imate v prsih neprijeten občutek, ko počnete nekaj, kar se vam ne zdi prav? Rdeča nit vsega navedenega so pogosto prav moralna načela, ki pa so lahko za vsakogar drugačna, saj so odvisna tudi od tega, kako je bil nekdo vzgojen in kaj mu je v življenju pomembno.

Naslovnica 04. 10. 2021 05.00

Nova butična turistična ponudba, ki jo morate izkoristiti

Zgodba o Termah Dobrna se prične v globinah in privre na dan kot najčistejša voda, katere zdravilne lastnosti in blagodejnost so občudovali že stari Kelti in Rimljani. Je zgodba o izjemnih posameznikih in številnih rodovih, ki so bivali in iskali navdih življenja v Dobrni.

Naslovnica 27. 09. 2021 07.57

Obiščite solno jamo Ortus in zadihajte s polnimi pljuči

Obisk solne jame ima blagodejen vpliv na krepitev imunskega sistema. Vdihovanje solnih mikrodelcev in suhega zraka blagodejno vpliva na izboljšanje kroničnih bolezni dihal, alergij ali kroničnih vnetnih simptomov. Solna jama Ortus vam zagotavlja številne zdravilne učinke.

Osebna rast 27. 09. 2021 05.00

7 potencialnih razlogov, zakaj niste zadovoljni s svojim življenjem

Življenje ima svoje vzpone in padce, za slednje pa vemo, da so nekoliko neprijetni. Večina ljudi se vsaj enkrat v življenju počuti zmedeno, negotovo in nezadovoljno s svojim življenjem ali samim s sabo, a za določene stvari smo, če si priznamo ali ne, odgovorni tudi sami.

Osebna rast 15. 09. 2021 05.00

Kaj je čustvena zrelost?

Čustvena zrelost zajema različna vedenja in notranje mehanizme (samo)nadzora. Vključuje sposobnost prevzemanja odgovornosti za svoja dejanja ter zmožnost občutiti hvaležnost, sprejemati lastne napake, prepoznavati potrebe in postavljati zdrave meje. Je ena od temeljnih elementov srečnega in izpolnjenega življenja.

Osebna rast 27. 08. 2021 05.00

Kaj lahko storite, če ne veste, kdo ste?

Medtem ko imajo nekateri zelo močan občutek, kdo so in kaj si želijo, drugi ne vedo, zakaj in kako. Občutek negotovosti, kdo smo in kaj si želimo, lahko velikokrat vodi do spreminjajočega se občutka identitete. Kaj nam lahko pomaga pri iskanju naše resnične narave?

Prehrana 28. 07. 2021 06.00

Je to zgolj jed influencerk ali je res zdravo?

Registrirana dietetičarka Cynthia Sass je za spletni portal TheHealthy spregovorila o zdravstvenih koristi ovsene kaše za naše telo. Med glavnimi prednostmi uživanja omenjenega živila naj bi bilo predvsem uživanje številnih antioksidantov, med drugim pa tudi zdravo uravnavanje teže.

Osebna rast 22. 07. 2021 06.00

Kaj storiti, ko razmerje ''nima več kemije''?

Normalno in naravno je, da se romantični odnosi začnejo s strastjo, sčasoma pa prehajajo in se razvijajo v toplino in stabilnost. Razlogov za to je več, od hormonov privlačnosti na začetku, do nagonskih in bioloških gnezditvenih navad. Prav nobena dolgoročna zveza ne ohranja (enake) začetne kemije, ki je prisotna na začetku, in to je popolnoma v redu.

Zdrav Lajf 20. 07. 2021 06.00

Do katere starosti rastejo dekleta in do katere fantje?

Na to, koliko smo visoki, močno vpliva genetika, za razliko od naše teže pa na to ne moremo vplivati. A ravno zato je višina velikokrat predmet pomanjkanja samozavesti.

Duševno zdravje 08. 07. 2021 06.00

Zakaj je samota nujno potrebna?

Zdi se, da se čas, ki ga preživimo le sami s seboj ponekod še vedno povezuje z negativno konotacijo. Samota, pa čeprav le občasna, je za nekatere znak čudaštva, osamljenosti, morda celo egoizma, kar je precej povezano s tem, iz kakšnega okolja prihajamo. A vse omenjene predpostavke ne bi mogle biti dlje od resnice. Samota je nekaj čudovitega, saj se le v tihi prisotnosti sebe lahko razvijamo in spoznavamo.

Lajfstajl 27. 05. 2021 06.00

Najresnejše brazgotine povzročajo hujše oblike aken

Akne so pri najstnikih izjemno pogoste. Če jih imaš, se zavedaj, da nisi edini. Seveda pa so neprijetne. Nanje vplivajo tako hormoni, prehrana, psihološki efekt kot okoljski dejavniki. Toda, ali lahko brazgotine, ki nastanejo zaradi aken, zdravimo in kako?

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Rakave bolezni 10. 05. 2021 06.00

8 simptomov tumorja hipofize

Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Duševno zdravje 07. 05. 2021 06.00

Vpliv barv na čustva, vedenje in zdravje

Ali spadate med tiste, ki jih rumena barva vznemirja? Vas modra zaziba v sproščeno in mirno stanje? Se odenete v črno, ko si želite miru? Nekateri psihologi in umetniki že dolgo verjamejo, da lahko barva vpliva na razpoloženje, občutke in čustva. V nadaljevanju preverite, zakaj je barva tako močna sila v našem življenju in kakšne učinke ima na naše počutje.

Rakave bolezni 07. 05. 2021 06.00

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka

Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

Ginekologija in porodništvo 23. 04. 2021 06.00

Kaj barva izcedka razkriva o ženskem zdravju?

Ginekologinja prim. dr. Ulla Marton razkriva, kaj vse vpliva na količino in videz izcedka iz nožnice ter opozarja, na kaj bi morale biti ženske pozorne. Največkrat ni razloga za preplah in paniko, a dobro je vedeti, kaj pomeni sprememba barve izcedka.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Osebna rast 20. 04. 2021 06.00

5 stvari, ki vam lahko pomagajo ohranjati motivacijo

Vsak od nas ima svoj način, kako ohranja motivacijo, a priznajmo si, da vsi kdaj pa kdaj potrebujemo kakšen dodaten nasvet ali pa iščemo 'recept', kako naprej. Mohamed Osman, strokovni sodelavec portala Mayo Clinic, je predstavil nekaj 'priporočil', ki bodo morda v pomoč tudi vam.

Osebna rast 19. 04. 2021 14.00

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo

Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Alternativa 15. 04. 2021 06.00

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi

Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049