rast

Zakisanost telesa lahko privede do različnih bolezenskih težav
Kadar imamo porušeno kislinsko bazično ravnovesje v telesu, lahko nastopi zakisanost ali acidoza telesa. Ta lahko privede do različnih zdravstvenih težav. Zato je pomembno prepoznati znake zakisanosti ter svoje telo razstrupiti različnih toksinov, ki so se skozi določeno obdobje nabrali v našem telesu.

Ste na telesu opazili bele pike? Preverite, kaj pomenijo!
Barvo vaše kože določajo kombinacija pigmentov ali barvil, ki nastajajo v vaši koži, in naravne barve zgornjih plasti kože. Nobena koža ni popolna in brezhibna, na vsaki se najdejo kakšna kožna znamenja ali nepravilnosti. Večini so poznane tudi pege ali melazma (temnorjave pigmentirane ploskve). Kaj pa pravzaprav vemo o belih pikah in lisah, ki so videti kot izguba pigmenta na koži?

Sedem živil, ki škodijo prebavi, in pet, ki jo spodbujajo
Teoretično naj bi naše telo prebavilo katero koli vrsto hrane, ki jo zaužijemo. Toda spremembe v proizvodnji in pripravi hrane ter sedeči življenjski slog pomenijo, da se naši želodci ne odzivajo več tako dobro v vseh situacijah.

Zdrav zajtrk za zmanjševanje vnetij v telesu
Če ste taki kot večina ljudi, verjetno vsak dan vedno znova jeste enak zajtrk, ki se ga sčasoma že naveličate. V tem primeru vam predstavljamo recept za zajtrk, ki vam bo pomagal izgubiti nekaj odvečnih kilogramov in zmanjšati vnetja v telesu.

3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje
V zadnjih letih smo priča vse večji ozaveščenosti o pomenu duševnega zdravja. Veliko je govora o izgorelosti, čuječnosti, depresiji ter ostalih trendih in tegobah sodobnega časa. Rezultat tega je vztrajno rušenje tabujev in zavedanje, da smo predvsem sami odgovorni za svoje počutje. V povezavi s to temo izpostavljamo tri stebre duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za izpopolnjeno, kakovostno in srečno življenje.

Kako preko čuječnosti vzpostaviti stik s samim seboj?
Stres v življenju je neizogiben in zdi se, da ga je čedalje več. Ljudje s polnimi urniki moramo biti neprestano aktivni in dostopni. Vse to pa vpliva na naše duhovno stanje in duševno zdravje. Ko se začnemo odmikati od narave, se pravzaprav odmikamo sami od sebe. Kako znova vzpostaviti stik s seboj in kakšne tehnike pri tem uporabiti, nam je svetovala Anja Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije.

Spremenite negativna čustva v svoj največji vir moči
Negativnost naših možganov je močna stvar. Ko smo v strahu, vedno predvidevamo najslabši scenarij, ki vodi h katastrofalnemu razmišljanju in stopnjuje našo tesnobo. Kako to obrniti sebi v korist?

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Kako postati boljša različica sebe
Želja po osebnostni rasti in spremembah je pri ljudeh nekaj običajnega. Sramežljivi ljudje si želijo biti bolj odprti in zgovorni. Temperamentni posamezniki, si želijo, da bi se lažje obvladovali v pretirano čustvenih situacijah. Vsak človek na določeni točki življenja ugotovi, da obstajajo določeni vidiki osebnosti, ki si jih morda želi spremeniti. A mnogi strokovnjaki se strinjajo, da je uresničitev trajnih osebnostnih sprememb lahko zelo težavna. Kako se sploh lahko spreminjamo? Strokovnjaki menijo, da je najpomembnejša sprememba vedenjskih vzorcev, navad in prepričanj.

Ste 'večna žrtev'? Kako lahko temu uidete?
Nekatere posameznike vse življenje spremljajo naučeni negativni vzorci razmišljanja, ki ne dovolijo, da bi zares živeli. Gre ponotranjeno vlogo ’večne žrtve’, ki nenehno zbuja dvome in negira vse to, kar si posameznik v resnici želi in zmore.

Kako hormoni vplivajo na vašo kožo in lase?
Ko se približujete času menopavze, začne raven vaših hormonov upadati, zaradi zmanjšanja nastajanja estrogena pa lahko pride tudi do redčenja ali celo izgube las. Prav tako estrogen stimulira nastanek kolagena, ki je odgovoren za mehkobo kože, zato v času menopavze koža postane bolj suha.

Kdaj je pravi čas za samozdravljenje?
V življenju prehajamo v obdobja in odnose, ki nas kdaj tudi ranijo, izkušnje pa so lahko za nas boleče, zato nas naš organizem preko samozdravilnega mehanizma opozarja, kdaj se moramo ustaviti, poglobiti vase, se soočiti s težavami ali umakniti od okolja in ljudi, ki na nas vplivajo negativno.

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino
Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Jejmo letom primerno. Kaj jesti v katerem življenjskem obdobju?
Ste že kdaj opazili, da danes ne morete več jesti nekaterih živil, ki ste jih z lahkoto pojedli, ko ste bili mlajši. Ali pa da ima vaše telo drugačno reakcijo nanje in da se sedaj zredite, nekoč pa ste jih lahko zaužili povsem brez posledic. Naše telo ima v različnih obdobjih različne potrebe po hranilih. Preverite, kaj jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Izrazita samokritičnost ali ljubezen do sebe?
Vsak od nas ima svoj notranji dialog, ki je lahko odlična odskočna deska za dosežke ali pa neprijetna ovira, ki nam v življenju ne dovoli napredka. Naše misli vplivajo na to, kako se počutimo, kako in s kom sklepamo odnose, kako gledamo na izzive in življenje nasploh. Način, kako razmišljamo, je torej neke vrste samouresničujoča prerokba. Če mislimo, da nečesa nismo vredni, potem se bomo vedli v skladu z našim prepričanjem. Pretirana samokritično je lahko neke vrste samosabotaža, zaradi katere ne moremo izkoristiti skritih potencialov, doseči uspeha, odkriti zadovoljstva in zaživeti polnega življenja.

6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov
Imate tanke lase? Morda vam primanjkuje biotina. Je vaša koža suha? Morda potrebujete cink. Ameriška nutricistka Charlotte Gilbert je za Healthista.si razkrila, kaj naš videz pove o vitaminih, ki jih naše telo potrebuje.

Znate biti sočutni do sočloveka?
O empatiji oz. zmožnosti vživljanja v čustva drugih se v zadnjem času veliko govori, kar je tudi prav. Sočutje do sočloveka je pomemben del življenja in predstavlja temelj za zdrave medosebne odnose. Ta vrlina pride še posebej do izraza v manj lepih trenutkih življenja, ko se naši najbližji spopadajo z razočaranjem, izgubami, žalovanjem ... Ali res znamo začutiti drugega v stiski, ki jo doživlja?

5 bolezni, ki se lahko pojavijo, če ne spite dovolj
Spanje je ključnega pomena za vaše fizično zdravje. Med spanjem se naše telo obnavlja, vključno s krvnimi žilami in srcem. Pomanjkanje spanja lahko zato vodi do povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja, visokega krvnega pritiska, sladkorne bolezni in kapi.

Veste, kako zdravilen je hren?
Hren je nepogrešljiv v času velike noči in je odličen kot dodatek k mesu. Lahko ga samo naribamo ali iz njega pripravimo omako. Hren je ena najbolj zdravih živil, ki se bodo med veliko nočjo znašle na vaši bogato obloženi mizi, zato si ga vsekakor privoščite.

Koliko pirhov lahko zaužijemo?
Prišel je čas velike noči in za mnoge čas barvanja pirhov. Če so nekoč jajca veljala za nezdravo živilo, danes temu ni več tako. Kaj je vzrok za to, nam je povedala dietetičarka Marina Zakić.

Šunka - DA ali NE?
Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik in za vernike predstavlja praznik veselja in upanja, saj je Jezus na dan velike noči vstal od mrtvih. Za veliko noč so mize obložene s šunko, obarvanimi jajci, hrenom, kruhom in domačo orehovo potico. Hren in jajca so lahko del zdrave prehrane, žal pa za šunko, ne moremo tega reči. Kljub temu si jo seveda lahko v tem času nekaj privoščite.

5 mitov o samopodobi, ki jih čim prej pozabite
Se tudi vi v nekem trenutku počutite prav zmagoslavno, verjamete vase in ste prepričani, da ni izziva, ki ga ne bi zmogli? Po drugi strani pa pridejo dnevi, ko vas že vsaka najmanjša pripomba ali nepričakovano slab izzid vržejo iz tira? Nenadoma se ne počutite več tako suverene in zdi se vam, da vam življenje morda ni tako naklonjeno. Kaj bi rekli, imate dobro ali slabo samopodobo?

Tri hranila, pomembna za zdravje vaše ščitnice
Za optimalno delovanje ščitnice so vsekakor pomembni cink, selen in jod. Cink je nujno potreben element za normalno rast in razvoj organizma, nevrološke funkcije, reproduktivne funkcije, celjenje ran in normalno delovanje imunskega sistema. Preverite, čemu služita jod in selen.

Ali lahko dojite med jemanjem zdravil?
Dojenje predstavlja najbolj naraven, optimalen, preprost in najbolj zdrav način hranjenja dojenčka v prvih mesecih življenja in ima mnogo prednosti tako za dojenčka kot za mater. Vse od rojstva pa do zaključenih šestih mesecev starosti mu zagotavlja popolnoma vsa hranila, ki so potrebna za rast in razvoj, kasneje pa predstavlja pomembno dopolnilo mešani prehrani. Kako pa je z dojenjem med zdravljenjem matere in jemanjem zdravil?

Ne romantizirajte partnerskih odnosov
Ljubezen ni vedno lepa, sijoča in osrečujoča, pač pa s sabo nosi tudi težja spoznanja, temačne dni in občutke negotovosti. Romantiziranje odnosov deluje kvarno, saj spodbuja popolnoma napačna pričakovanja, ta pa nas vodijo v nekonstruktivno vedenje. Če se vedno znova vrtite v začaranem krogu neuspelih partnerskih zvez, morda na ljubezen gledate s povsem napačnega zornega kota.

Kako učinkovito preseči partnerske konflikte?
Nekateri so prepričani, da v zdravih in osrečujočih partnerskih odnosih konfliktov ni. Takšno razmišljanje precej spominja na romantiziranje odnosov, ki deluje kvarno, saj v tem primeru naša pričakovanja niso ravno v skladu z resničnim življenjem. Hočemo ali ne, partnerski odnos vedno s seboj nosi tudi konflikte, nestrinjanja in občutke, da nismo razumljeni.

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?
Ste ostali doma in razmišljate, kako prilagoditi prehrano, da se ne bi preveč zredili ali pa vas je strah, da bo stres vplival na vaše zdravje? Po nasvet smo se obrnili na nutricionistko Mojco Cepuš.

Zgodnja menopavza se lahko pojavi tudi kot posledica čustvene poškodbe
Ljubezen je zdravilno sredstvo in terapija, ki lahko pomaga pri zdravljenju, je močna terapija, ki je bila kdajkoli ustvarjena. Če človek ne čuti ljubezni, če ima občutek, da je nepomemben, pa se lahko pojavi občutek "čustvenega umiranja".

Kdaj je (navidezna) pozitivnost toksična?
Verjetno vsi poznamo tiste znane stavke in afirmacije: bodi pozitivno naravnan, ohrani nasmeh na obrazu, razmišljaj le o pozitivnem izidu, dovoljene so samo pozitivne vibracije, tu ni prostora za negativnost … Vse lepo in prav, a ne vedno in za vsako ceno. Konstruktivno je, da smo v življenju pozitivno usmerjeni in se trudimo to tudi ohranjati, a pri tem ne smemo zanikati vseh ostalih čustev, ki jih doživljamo. Včasih nekateri posamezniki v veliki želji živeti pozitivno potlačijo vse tisto, kar se jim zdi, da v tak način razmišljanja ne sodi. V tem primeru lahko govorimo o zlagani pozitivnosti, ki v odnosu do sebe in drugih naredi več škode kot koristi.

Se ljudje res lahko spremenijo?
Spremembe so edina stalnica v življenju, pravi znani rek. Pa vendar do vseh sprememb ne pridemo zlahka. Še posebej do tistih v naših vedenjskih vzorcih, naših vrednotah, s katerimi smo rasli od majhnega, naših nazorih in načinu razmišljanja. Ljudi, ki so prepričani v svoj prav, je težko spremeniti, pravijo. Pa je res nemogoče?