Vizita.si

razpoloŽenja

Bolezni 20. 04. 2022 05.00

Kaj vse je lahko razlog za slabost?

S slabostjo smo se vsi že srečali vsaj enkrat v življenju. A to je le simptom, ki ga lahko povzroči marsikaj. Vas zanima, kaj so možni vzroki za slabost?

Duševno zdravje 07. 04. 2022 05.00

7 konkretnih načinov, kako lahko pomirite svoj um in telo v času stiske

Vsi vemo, kako je, ko se pojavijo sprva vznemirljive, rahlo neprijetne misli in občutki, zelo kmalu pa lahko, če se jim prepustimo, pademo v globok vodnjak strahu in občutek preobremenjenosti. V takšnih situacijah lahko zelo kmalu začnemo verjeti, da nad svojimi občutki in čustvi nimamo nadzora.

Vitamini in minerali 05. 04. 2022 05.00

Znaki, da vam primanjkuje vitamina B12

Vitamin B12 je eden ključnih vitaminov v našem telesu in je nujno potreben za zdravo živčevje ter dobro kri. Med drugim vpliva na zmanjševanje utrujenosti in izčrpanosti, hkrati pa sodeluje v procesu tvorbe rdečih krvnih celic. Kakšni so simptomi pomanjkanja vitamina B12?

Duševno zdravje 01. 04. 2022 09.41

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje

Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

Zdrav Lajf 23. 02. 2022 05.00

Je omotičnost med menstruacijo normalna?

Četudi sta utrujenost in blaga omotica med menstruacijo dokaj pogosti, močna omotičnost ni nekaj, kar je običajno med menstrualno krvavitvijo.

Ginekologija in porodništvo 15. 02. 2022 05.00

Čaj, ki lahko pomaga pri vročinskih oblivih v menopavzi

Menopavza v povprečju nastopi nekje med 41. in 59. letom starosti. Nekatere ženske prehoda v obdobje menopavze skoraj da ne čutijo, spet druge pa se soočajo z vrsto neprijetnih simptomov, kot so navali vročine, nočno potenje, spremembe razpoloženja ipd. Odkrivamo vam, s čim si lahko pomagate blažiti simptome, če spadate v drugo skupino žensk.

Prehrana 10. 02. 2022 14.17

'Zdravilni' čaji, ki jih lahko pijete vse leto

Čaj je pijača, ki je zelo dobrodošla vse leto. Pozimi nas ogreje, poleti ohladi. Z medom ali brez njega, z dodatkom limone ali limete nam pomaga pri zdravljenju številnih zdravstvenih težav.

Duševno zdravje 09. 02. 2022 05.00

Kaj je čustveno prenajedanje?

Ne jemo vedno samo zato, da bi potešili lakoto, ampak lahko v hrani vidimo tudi možnost za lajšanje negativnih čustvenih stanj, tolažbo, nagrado in razbremenitev od stresa. V psihologiji je znano, da so hrana in čustva močno povezani, kar se lahko kaže tudi v obliki raznovrstnih motenj hranjenja. A tokrat postavljamo v ospredje predvsem to, kako čustva vplivajo na prekomerno težo, ter razliko med čustveno in fizično lakoto.

Lajfstajl 03. 01. 2022 05.00

Vsakodnevne navade, ki lahko slabo vplivajo na tvoje razpoloženje

Vsi vemo, da obvladovanje stresa v današnjih časih ni enostavna naloga. V šoli imaš nešteto obveznosti, rad bi se čim več družil s svojimi prijatelji, starši ti visijo nad glavo, hkrati pa bi rad imel še čas zase in za svoje hobije.

Zdravje 10. 12. 2021 05.00

To se dogaja v telesu, ko pijemo alkohol

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je okrog štiri petine slovenskih 15-letnikov že poskusilo ali pilo alkoholne pijače. Okrog dve petini se z alkoholom srečata že pred 13. letom starosti.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Psiha 11. 11. 2021 05.00

Duševne motnje ne bi smele biti predmet norčevanja

Si tudi ti že opazil, da se v pogovorih nekateri vse prevečkrat norčujejo iz duševnih motenj?

Duševno zdravje 05. 11. 2021 05.00

Joga in duševno zdravje

Joga izhaja iz sanskrtske besede juji, kar pomeni ‘zveza’ in opredeljuje starodavno prakso, ki združuje um in telo. Za jogo je značilno, da vključuje dihalne vaje, meditacijo in različne položaje, ki spodbujajo sprostitev in zmanjšujejo stres. Redna vadba prinaša številne koristi tako za duševno kot za telesno zdravje, v nadaljevanju pa izpostavljamo predvsem tiste, ki jih je doslej podprla tudi znanost.

Bolezni 21. 10. 2021 05.00

Ste že slišali za Cushingov sindrom?

Sindrom, ki povzroča prekomerno izločanje kortizola, je zapletena endokrina motnja s številnimi simptomi. Pri zdravljenju je potreben multidisciplinarni pristop.

Psiha 19. 10. 2021 05.00

5 preprostih načinov, kako se lahko vsak dan počutiš bolje

Zaradi vseh sprememb, s katerimi živimo zadnje čase, ni čudno, če se včasih počutimo bolj žalostne, brezvoljne in slabše kot običajno. Raziskave so pokazale, da so stvari in ukrepi v povezavi z vsesplošno epidemijo in ukrepi, ki so bili uvedeni zaradi nje, močno vplivali na psiho mladih, zato je pomembno, da poudarjamo pomen duševnega zdravja, hkrati pa ti predstavimo nekaj načinov, kako do boljšega razpoloženja!

Duševno zdravje 04. 10. 2021 05.00

Ekspresivna umetnostna terapija: drama, ples, glasba in pisanje

Ekspresivna umetnostna terapija je integrativni pristop, ki uporablja različne metode – pisanje, glasbo, vizualno umetnost, dramo in ples, s pomočjo katerih lahko posameznik osebnostno raste, razvija spretnosti, zmanjšuje simptome čustvenih motenj, izboljša komunikacijo in osmišlja osebne življenjske izkušnje.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Duševno zdravje 10. 06. 2021 06.00

Prednosti in slabosti spletnih terapij

Zaradi različnih omejitev preteklega obdobja je marsikateri strokovnjak na področju duševnega zdravja svoje storitve preselil na splet. Nenadoma so se pojavila različna spletna svetovanja, terapije, coachingi in tudi predavanja z različnimi tematikami. Ob tem se je marsikateri uporabnik soočal z dilemami, tudi takšnimi, ali je tovrstna oblika enako učinkovita kot srečanja v živo. Prav zato predstavljamo prednosti in slabosti spletnih terapij in svetovanj, za katere gre pričakovati, da jih bo v prihodnosti še več.

Zdravje 01. 06. 2021 06.00

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij

Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

Rakave bolezni 10. 05. 2021 06.00

8 simptomov tumorja hipofize

Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Duševno zdravje 10. 05. 2021 06.00

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov

Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Prehrana 07. 05. 2021 06.00

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?

Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

Duševno zdravje 07. 05. 2021 06.00

Vpliv barv na čustva, vedenje in zdravje

Ali spadate med tiste, ki jih rumena barva vznemirja? Vas modra zaziba v sproščeno in mirno stanje? Se odenete v črno, ko si želite miru? Nekateri psihologi in umetniki že dolgo verjamejo, da lahko barva vpliva na razpoloženje, občutke in čustva. V nadaljevanju preverite, zakaj je barva tako močna sila v našem življenju in kakšne učinke ima na naše počutje.

Duševno zdravje 05. 03. 2021 06.00

Veste, kaj je somnifobija?

Takšnih in drugačnih motenj, ki so povezane s spanjem, je kar nekaj, mednje pa lahko umestimo tudi somnifobijo, pri kateri gre za tesnobo in strah ob misli na odhod v posteljo. Ta fobija je znana tudi kot hipnofobija, klinofobija, spalna tesnoba ali preprosto strah pred spanjem.

Duševno zdravje 01. 03. 2021 06.00

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč

Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Duševno zdravje 18. 02. 2021 06.00

Odvisnost od spolnosti lahko vodi do hudih težav

Nekateri so še vedno zmotno mnenja, da je odvisnost od spolnosti samo visok libido, ki vodi v večjo željo po spolnosti, s čimer se poistovetijo predvsem moški. A pri spolni odvisnosti gre za vztrajne in stopnjujoče se vzorce spolnega vedenja, pri katerih posameznik vztraja kljub negativnim posledicam, ki se kažejo kot zdravstveno tveganje, finančne težave, razhodi in ločitve ali celo nezakonite aktivnosti.

Seks & razmerja 12. 02. 2021 06.00

5 stvari, ki jih nikoli ne delaj na začetku zveze

Ko vstopimo v novo vezo, je vse tako lepo in čudovito, da niti ne razmišljamo, kaj točno počnemo. Povsod vidimo srečo in veselje in praktično nič nam ne more pokvariti razpoloženja. Vseeno pa je dobro, da se zavedamo določenih stvari, ki jih skoraj vsi delamo na začetku zveze. Veš, katere so to?

Duševno zdravje 05. 02. 2021 06.00

Kateri tip temperamenta ste?

V današnjem času ne manjka različnih teorij osebnosti, ki nas glede na lastnosti uvrščajo v različne 'predalčke'. Določanje tipa osebnosti glede na štiri temperamente je eno najstarejših na svetu, med laiki pa je zelo priljubljeno. Ste torej sangvinik, kolerik, melanholik ali flegmatik?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996