razpoloŽenja

Znaki, da vam primanjkuje vitamina D
Vitamin D je v maščobah topen vitamin. Lahko ga proizvedemo sami v koži, pod vplivom naravne sončne svetlobe, ali pa ga zaužijemo s hrano. Po nekaterih ocenah ima kar 30 % vseh odraslih in otrok premalo vitamina D. Med drugim je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Njegovo pomanjkanje nosi številne posledice za naše zdravje.

Kaj se zgodi po desetih kosih sadja in zelenjave?
Že dolgo vemo, da je uživanje sadja in zelenjave blagodejno za naše zdravje. In še posebej veliko študij je pokazalo ugoden vpliv na naše srce. Toda takšno prehranjevanje ima še en pomemben učinek, in sicer vpliva na naše duševno zdravje. Po navadi tega ne povezujemo s tem, kaj je na našem krožniku, a vse več študij kaže, da nimamo prav.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Je v obdobju perimenopavze mogoče zanositi?
Znaki menopavze se lahko pri ženskah začnejo pojavljati tudi pet do deset let, preden nastopi zadnja menstruacija. To obdobje poimenujemo z izrazom perimenopavza in pri vsaki posameznici traja različno dolgo.

6 zdravih prigrizkov, ki ne redijo
Čeprav mnogi ljudje čutijo občutek krivde, ko uživajo prigrizke, v resnici z njimi ni nič narobe – če jih izberemo pravilno. Jasno je, da nezdravi prigrizki vodijo v debelost, a dobra izbira prigrizka nam lahko pomaga do bolj ozkega pasu in celo do izgube odvečnih kilogramov. Tu je nekaj zlatih pravil prigrizkov, ki jih morate poznati.

Ublažite posledice vremenskih sprememb
Nenadne vremenske spremembe niso le neugodne in nezaželene, ampak so tudi pomemben zunanji dejavnik, ki vpliva na naše zdravje in pogosto povzroča motnje v razpoloženju, depresijo, glavobole in boleče sklepe. Okrepite si imunski sistem in zmanjšajte posledice vremenskih vplivov.

Tipi depresije, za katere verjetno še niste slišali
Depresija je v današnjem času precej razširjena duševna motnja in verjetno skoraj vsak med nami pozna koga, ki jo ima zapisano v svoji zdravstveni kartoteki. A dejstvo je, da se strokovno področje, ki proučuje duševne motnje, hitro razvija, na plan pa prihajajo vedno nova spoznanja in odkritja strokovnjakov ter nove teorije, ki včasih razdvajajo stroko. Tokrat izpostavljamo različne tipe depresij, kot jih navaja APA (Ameriško združenje za psihologijo).

Dokazani številni pozitivni učinki na zdravje
Zimski čas je idealen za dogodivščine na snegu, sprehode v naravi in številna druga doživetja. Naj vam nič ne pokvari teh razposajenih trenutkov, zato nikar ne pozabite na učinkovito preventivo, ki ima še številne druge pozitivne učinke na zdravje, in to za celo družino.

Kaj je potrebno za nekaj več kot le dober seks?
Spolna privlačnost je nujno potrebna sestavina vsakega zdravega partnerskega odnosa. Spolna kemija pa je produkt povezanosti med dvema osebama, ki se je ne da racionalno obrazložiti. Gre za neko vrsto kemije, ki si jo posameznika delita in je lahko vidno opazna.

Se tudi vam zdi življenje brezupno?
Depresija je najbolj razširjena duševna bolezen, okrog 20 odstotkov ljudi se srečuje z njo. V svetu je depresivnih 100 milijonov ljudi, zaradi gospodarske krize bo številka še narasla. Kako depresijo prepoznamo in kako si pomagati?

V Sloveniji zaradi parkinsonizmov trpi okoli 5000 ljudi
Parkinsonova bolezen je degenerativna bolezen, pri kateri odmirajo dopaminski nevroni v predelu možganov, ki nadzoruje fine mišične gibe, predvsem njihov začetek in tekoč potek. Posledično so simptomi bolezni tresavica in oteženo gibanje.

Je pitje kave zdravo ali ne?
Danes je mednarodni dan kave. Ste si jo že privoščili? Zdravstvene raziskave glede uživanja kave si nasprotujejo. Nekateri priporočajo pitje kave, drugi jo odsvetujejo zaradi kontraindikacij. Preverite, kateri so pozitivni in kateri negativni učinki kave.

Kdo so v resnici empati?
V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

Poznate recept za dolgo in kakovostno življenje?
V številnih medijih lahko vsakodnevno zasledimo tako imenovane recepte za dolgo življenje. Zasuti smo z informacijami, kaj je idealen življenjski slog, kako se prehranjevati in na kakšen način razmišljati, da bi se čim bolj uspešno spopadali s stresom. A vprašanje, ki se pri tem poraja, je, kaj je res in kaj je le balast? Kako močno ste pripravljeni slediti vsemu, kar vam strežejo novodobni guruji zdravega življenja in nenazadnje – že imate svoj recept, s katerim jadrate skozi življenje?

Izjemen dan se začne z izjemnim spancem
Ljubljana, 11. september 2019 – Spanje je zelo pomembna funkcija organizma in močno vpliva na kakovost našega življenja. O pomenu spanja in o nespečnosti, ki spada med globalne zdravstvene probleme, so govorili na okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu.

3 smrtni primeri zaradi napačne uporabe
Nikar ne uporabljajte neti posodice, preden si ne preberete, kako natanko jo je treba uporabljati in kaj vse gre lahko narobe. V ZDA so v zadnjem času zabeležili vsaj tri smrti, ki so povezane z uporabo neti posodice.

Kako se znebiti jesenske anksioznosti?
Menjava letnih časov in posledično vremenskih razmer lahko znatno vpliva na posameznika in njegovo počutje. Ko se začne obdobje deževja in krajših dni, lahko mnogi občutijo posledice tudi na duševnem zdravju in splošnem počutju, kar se kaže v odražanju nervoze, žalosti in izgube volje do vsakdanjih aktivnosti.

To je resnica o antidepresivih, ki jo morate poznati!
''Antidepresivi niso neučinkoviti ali teorija zarote – v resnici delujejo,'' ob zadnji študiji Univerze Oxford, ki je pokazala, da antidepresivi v resnici delujejo, piše časopis The Guardian. A mnogi se s tem ne strinjajo. Preverite, zakaj je resnica o antidepresivih veliko bolj večplastna.

Vedenje, ki je lahko povezano z depresijo
Včasih je zmotno veljalo, da se osebo, ki trpi za motnjami razpoloženja, kamor spada tudi depresija, enostavno spozna že po zunanjem videzu. Dolgotrajna brezvoljnost, neurejen videz, otožen obraz, epizode joka, razdražljivost. A danes vemo, da ima depresija mnogo obrazov, in prav zaradi tega jo je včasih težko prepoznati – tako pri sebi kot drugih. Depresija se lahko skriva tudi za pretirano ambicioznostjo, željo po nadpovprečnih rezultatih, perfekcionizmu, občutku obvladovanja vsega okoli nas. Če pa sliko obrnemo, je vse našteto lahko tudi povod za dolgotrajno nezadovoljstvo, iztrošenost, kar lahko vodi v občutke kronične praznine.

To se zgodi, če kavo pijemo vsak dan
Mnogi ljudje si niti zamisliti ne morejo pričetka dneva brez skodelice kave. Ne samo, ker ima aromatična kava odličen okus in prijeten vonj, a ker nam podari energijo, ki jo potrebujemo že takoj zjutraj. A preverite, kaj se zgodi, če kavo pijemo prav vsak dan.

Ste se pripravljene pogovoriti o kontracepciji?
Menstruacija pomeni vrsto izzivov za ženske, saj prinaša telesne spremembe in posledično tudi konstantno nihanje razpoloženja. Ti dnevi v mesecu, kot jih znamo poimenovati, za večino žensk nikakor niso enostavni. Nekatere imajo težave z bolečimi menstruacijami, druge s količno krvavitev, tretje s pojavom mozoljev in aken na koži, četrte z nihanjem razpoloženja. Nekatere pa imajo vse simptome skupaj. Še posebej je težko, kadar se dekleta prvič spopadajo s tem in ne vedo, na koga se obrniti po nasvet in kje poiskati rešitve.

Ponovno sta se poročila, saj je mož pozabil na njuno poroko
Par se je znova poročil, saj je mož zaradi demence pozabil na svojo prvo poroko, ki se je zgodila pred 12-imi leti in mislil, da je njegova žena njegovo novo dekle.

Zakaj bi morali telovaditi zunaj?
Znanstveniki so odkrili, da telovadba zunaj, na odprtem v zelenju, sprosti več stresa kot telovadba v zaprtih prostorih. Kolesarjenje in tek v naravi, kjer ni betona in stolpnic, sta najbolj učinkovita načina sproščanja stresa.

Prekomerno počivanje je lahko prvi opozorilni znak za Alzheimerjevo bolezen
Možganske celice, ki nas ohranjajo budne, so prve, ki pričnejo propadati pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo. Prav zato je prekomerno počivanje lahko prvi opozorilni znak te najpogostejše oblike demence, kaže nova raziskava.

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem
Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?
Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.

Previdno ženske z močnimi menstruacijami!
Ženske z močnimi menstruacijami bi morale na dodaten pregled, ki kaže, ali se spopadajo s prikritimi stanji, ki povzročajo močne krvavitve in lahko privedejo tudi do neplodnosti.

Nočno potenje, nespečnost, nihanja razpoloženja, oblivi
Dala sem pregledati hormone iz krvi in imam naslednje vrednosti: S-Estradiol < 10 ng/L, S-Testosteron: 0.34 qg/L;S-Progesteron: 0,1 Qg/L. TSH:3.09;T4 prosti:11.69. Stara sem 53 let, zadnjo menstruacijo sem imela oktobra 2018. V letu 2018 je bilo skupno 5 menstruacij, ki pa so bile šipke. Celo obdobje sem imela vedno zelo močne in 7-10 dni trajajoče menstruacije in na 20 - 25 dni, tako, da sem imela menstruacijo včasih celo 2 x na mesec. Rodila sem enkrat, v starosti 21,6 let, splava ni bilo. Pred 4-5 leti nazaj so bile težave samo ponoči s potenjem in podnevi z razbijanjem srca, bila sem tudi skozi slabokrvna (Fe od 4,2 - 10.5).Sedaj imam Fe 27.1. Po zadnji menstruaciji so se začele težave s nočnim potenjem, nespečnostjo, z nihanjem razpoloženja, z oblivi tudi čez dan. Sem drobne postave, višina: 161, teža kg.Nikoli nisem imela več kot 55 kg, samo v nosečnosti 63 kg.Sedaj uživam Cimicifuga racemosa, B. vitamine, D vitamin, magnezij, razna olja:konopljino,laneno,oljčno.Se zdravo prehranjujem. Zanima me, ali bi morala glede hormonov kaj ukrepati, ker nisem pristaš NHZ in ne bioidentičnih hormonov. Zavedam se, da ženska v menopavzi pač nima več teh hormonov in da z leti vztrajno padajo. Upam, da se kmalu moje telo navadi na upad teh hormonov. Ali imam estrogene in progesteron v ravnovesju med sabo? Najlepša hvala za Vaše odgovore.

Je sladkor lahko rešilna bilka, ko smo utrujeni?
Ste si kdaj privoščili čokolado, ker ste želeli več energije? Ali pa ste morda posegli po piškotih, ker ste želeli izboljšati svoje razpoloženje? To, da sladkor izboljša razpoloženje, je žal mit, pravijo raziskovalci dveh britanskih in ene nemške univerze. Skupaj so analizirali 31 do sedaj narejenih študij ter ugotovili, da se po zaužitju sladkorja ne počutimo nič bolje. Nasprotno. Smo le bolj utrujeni in se težje osredotočamo.

Znižuje krvni pritisk, holesterol, izboljšuje razpoloženje ...
Ste že slišali za okro? Okra je živilo, ki ni samo okusno, a je tudi izjemno zdravo. Jedilni oslez ali okra je odlična v enolončnici, juhi ali solati, bogata pa je s številnimi vitamini in minerali. Okra pomaga znižati krvni pritisk, holesterol, izboljšuje razpoloženje in krepi imunski sistem. Priporočljiva je tudi za diabetike, saj pomaga uravnavati krvni sladkor.