Vizita.si

razumevanje

Žensko zdravje 28. 06. 2025 03.52

Starost ob prvi menstruaciji lahko razkrije več, kot si mislite

Prva menstruacija je mejnik, ki zaznamuje začetek pubertete in vstop v reproduktivno obdobje. Razumevanje in poznavanje časa prve menstruacije je bistveno, saj vam omogoča pridobitev vpogleda v vaše celotno zdravje.

Koža 26. 06. 2025 03.16

Kako nastanejo materina znamenja, katere vrste obstajajo in kako prepoznamo nevarno?

Pri skoraj vsakem posamezniku so na telesu prisotna vsaj posamezna materina znamenja – tako rjava, rožnata, črna kot tudi tista v barvi kože. Čeprav večina materinih znamenj ne predstavlja neposrednega tveganja, je ključnega pomena seznanjenost s spremembami, ki lahko nakazujejo na razvoj melanoma – najzahtevnejše oblike kožnega raka.

Zlata leta 25. 06. 2025 03.44

Se vam zdi, da niste več isti? Sprememba osebnosti v starosti ni redkost

Sprememba osebnosti v starosti ni redka pojavnost in večina ljudi se je že srečala s takšnimi spremembami pri svojih bližnjih ali starejših družinskih članih, katerih vedenje se je naenkrat spremenilo.

Simptomi in bolezni 12. 06. 2025 03.51

Nadledvična izčrpanost: moda s TikToka ali resen zdravstveni alarm, ki ga zdravniki pogosto spregledajo?

V zadnjih letih je pojem "nadledvična izčrpanost" postal vse bolj priljubljen na družbenih omrežjih. Številni vplivneži jo opisujejo kot stanje, ki povzroča kronično utrujenost, meglo v glavi, hormonsko neravnovesje in nepojasnjeno pridobivanje teže.

Prebava 11. 06. 2025 03.50

Po 40. letu se presnova upočasni – a malokdo ve, kaj to pomeni

S staranjem se naše telo ne spreminja le navzven – eden ključnih notranjih procesov, ki začne upadati že okoli 40. leta, je hitrost presnove.

Prehrana 07. 06. 2025 03.26

Je ta začimba lahko naravna pomoč pri zniževanju sladkorja v krvi?

Kurkuma je začimba, narejena iz zmlete korenine kurkume. Znana je po svojih zdravilnih lastnostih in naj bi imela številne koristi za zdravje, vključno z lajšanjem bolečin in morebitnim preprečevanjem bolezni. Ali lahko kurkuma pomaga preprečevati ali obvladovati sladkorno bolezen tipa 2?

Zdravje 05. 06. 2025 03.56

Najpogostejša napaka v vročini, ki vas lahko stane zdravja – in kako se ji izogniti

Poletje prinaša številne radosti, a z njim tudi povečano tveganje za dehidracijo – stanje, ki lahko resno ogrozi zdravje, še posebej pri otrocih, starejših in ljudeh z določenimi boleznimi.

Prehrana 31. 05. 2025 03.45

Katera živila lahko pomagajo pri visokem krvnem tlaku (in katera ga še poslabšajo)

Visok krvni tlak ali hipertenzija pogosto dolgo časa nima simptomov, a tiho in vztrajno obremenjuje srce, ožilje in ledvice. Po podatkih John Hopkins Medicine velja za enega glavnih dejavnikov tveganja za srčno kap, možgansko kap in odpoved ledvic. Dobra novica? Hrana ima moč, da pomaga uravnavati krvni tlak – ali pa ga še dodatno poviša. Razumevanje, katera živila pomagajo in katera škodujejo, je ključno za dolgoročno zdravje.

Prebava 28. 05. 2025 11.09

Vam je izguba kilogramov edini cilj? Najpogostejša napaka, ki vas lahko drago stane

Čeprav vemo, da sta osnova zdravega življenjskega sloga redna telesna aktivnost in uravnotežena ter pestra prehrana, se, zlasti pred poletjem, še vedno radi poslužujemo hitrih, instant diet. O tem, zakaj tovrstni pristop ni najboljši in o tem, zakaj bi morali več pozornosti posvečati prehrani ter njenem vplivu na prebavni sistem, smo se pogovarjali z nutricionistko Simono Fabjan. Že čez nekaj dni se namreč prične njen poseben brezplačen izziv, primeren za vse, ki bi radi enkrat za vselej uravnotežili svoje obroke, podprli svoje črevesje in poskrbeli za bolj vitalno življenje!

Zlata leta 28. 05. 2025 03.55

Ženska z redko 'supermočjo' zavohala moževo bolezen, še preden se je pojavila

Ženska s posebnim vohom je 12 let pred diagnozo zavohala Parkinsonovo bolezen pri svojem možu. Zdaj sodeluje z znanstveniki pri razvoju testa za zgodnje odkrivanje te bolezni. Odkritje temelji na analizi kožnega olja (sebuma), kar bi lahko omogočilo boljšo oskrbo in več časa za bolnike.

Novice 27. 05. 2025 15.40

Krvni rak: Zakaj je odnos med bolnikom in zdravnikom ključnega pomena

Konferenca Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije je poudarila, kako ključnega pomena je odnos med bolnikom in zdravnikom. Poudarjeno je bilo zaupanje, spoštovanje in odprta komunikacija, ki bolnikom prinesejo občutek varnosti in vključenosti v proces zdravljenja. V ospredju je bila tema Bolnik in zdravnik – zavezništvo za zdravje.

Zlata leta 27. 05. 2025 03.23

Kdaj bolečine v sklepih niso več normalne? Takšna bolečina nikakor ni del običajnega staranja!

Sklepi so ključni za gibanje, stabilnost in vsakodnevno funkcionalnost. Občasna bolečina, še posebej po večjem naporu ali dolgotrajni neaktivnosti, je običajno neškodljiva.

Aktivno življenje 26. 05. 2025 03.24

Moški pet dni ni sedel: rezultati razkrivajo učinke na telo

Lucas Ball, spletni ustvarjalec iz Združenih držav Amerike, se je odločil, da se pet dni zapored ne bo usedel, da bi ugotovil, kakšen vpliv ima to na njegovo zdravje v primerjavi s stanjem, ko sedi. Eksperiment je dokumentiral v videoposnetku, ki je požel velik uspeh in dosegel več milijonov ogledov.

Duševno zdravje otrok 26. 05. 2025 03.22

Če pri svojem otroku opazite teh sedem znakov, je pomembno, da se pravočasno odzovete

Otroci pogosto ne povedo, če je nekaj narobe, a njihovo vedenje je lahko glasnejše. Pomembno je, da starši zgodaj opazijo znake čustvenih težav. Zgodnja pomoč lahko zelo vpliva na otrokovo življenje.

Zdravje 25. 05. 2025 03.44

Pomemben nasvet za vse, ki uporabljate steklenice za večkratno uporabo

Zdravnik deli ključne nasvete vsem, ki redno uporabljajo steklenice za večkratno uporabo, pri čemer poudarja bistvo higiene in njene pomembne implikacije za naše zdravje.

Bolezni 25. 05. 2025 03.03

Kaj pomenijo pogosti glavoboli in kdaj je čas za obisk zdravnika

Glavobol je ena najpogostejših zdravstvenih težav sodobnega človeka. Lahko ga sproži stres, pomanjkanje spanja, napetost v mišicah ali dehidracija – toda ko postane kroničen ali se nenadoma spremeni v intenzivnosti, je nujno, da nanj ne gledamo več kot na nekaj običajnega. Pogosti glavoboli niso vedno nedolžni in lahko skrivajo resnejša stanja, ki zahtevajo zdravniško obravnavo.

Žensko zdravje 24. 05. 2025 03.37

Ženske s temi težavami, bodite pozorne, ker lahko menopavza nastopi že v 30. letih

Raziskave kažejo, da imajo bolnice z endometriozo pogosto težave zaradi številnih simptomov in omejenih možnosti zdravljenja. Te ženske imajo večjo verjetnost za prezgodnjo menopavzo.

Novice 19. 05. 2025 08.47

Hipertenzija: Ženska srca bijejo drugače

Visok krvni tlak je resno in pogosto prikrito stanje, ki je močno razširjeno tudi med ženskami. Pri podjetju HARTMANN želimo posebej poudariti pomen preventive, zgodnjega prepoznavanja in ukrepanja. Ker pogosto ne povzroča bolečin ali izrazitih simptomov, ostane hipertenzija dolgo neopažena – v tem času pa tiho škoduje telesu – posledice pa so lahko srčni infarkt, možganska kap ali odpoved organov. Prav zato ji pravimo tudi tihi ubijalec.

Bolezni 19. 05. 2025 03.24

Izčrpanost brez razloga? Morda gre za sindrom kronične utrujenosti

Občasna utrujenost je povsem običajna, še posebej v hitrem življenjskem tempu, ki ga živimo danes.

Bolezni 17. 05. 2025 03.50

Visok krvni tlak: Kako prepoznati in obvladovati hipertenzijo?

Visok krvni tlak je resna zdravstvena težava, ki jo je pogosto mogoče preprečiti. Ključno je spremljanje krvnega tlaka in razumevanje dejavnikov tveganja. Spremembe življenjskega sloga in po potrebi zdravila so ključni za ohranjanje zdravega krvnega tlaka in zmanjšanje tveganja za srčno-žilne zaplete.

Psiha 09. 05. 2025 03.36

'Preveč stresno življenje imam' – kako se soočiti z njim?

V prejšnjem članku (link) smo ugotavljali, ali doživljaš pozitiven ali negativen stres; z drugimi besedami, ali te stres omejuje v življenju in pri soočanju z zahtevami okolja. Če doživljamo preveč negativnega stresa, to hitro postane hud problem, ki lahko vodi tudi v izgorelost (link). Čeprav stresa nikoli ne moremo povsem odpraviti, saj je globoko zakoreninjen in evolucijsko pogojen, lahko najdemo konkretne, učinkovite strategije, ki nam pomagajo pri razvoju boljšega odnosa do dela.

Zlata leta 08. 05. 2025 03.46

10 nasvetov za posameznike, ki delate z osebami z demenco

Življenje z demenco prinaša številne izzive, tako za osebo, ki jo doživlja, kot za njene svojce. Ključnega pomena je razumevanje, potrpežljivost in prilagojeno ravnanje. Vsekakor pa vse omenjeno nikakor ni lahko.

Duševno zdravje otrok 08. 05. 2025 03.38

Notranji svet otrok: kako prepoznati stisko, še preden jo otrok izrazi

Otroci pogosto ne znajo ali ne zmorejo jasno izraziti svojih čustev, zlasti kadar gre za tesnobo, žalost, občutek nemoči ali stisko.

Zdravje 07. 05. 2025 03.33

6 minut branja zmanjša ravni stresa za kar 68 odstotkov!

Ste vedeli, da je branje superhrana za vaše možgane, saj izboljšuje kognitivne funkcije, zmanjšuje stres, krepi spomin in osredotočenost ter širi besedni zaklad. Koristi pa ima tudi na vaše fizično in čustveno zdravje.

Prebava 03. 05. 2025 03.57

7 pokazateljev, da imate zdravo prebavo in uravnoteženo črevesje

Zdrava prebava je več kot redno izločanje – je znak uravnovešenega mikrobioma, dobre absorpcije hranil in učinkovite presnove. Črevesje ni le prebavni organ, temveč pomemben imunski, nevrološki in hormonski center. Kot piše Mayo Clinic, stanje črevesja vpliva tudi na razpoloženje, težo in celo kognitivne funkcije.

Duševno zdravje otrok 30. 04. 2025 03.11

Ne spreglejte! Kako prepoznati, kdaj otrok potrebuje pomoč (tudi če ne pove)

Otroci pogosto izražajo stiske na načine, ki niso vedno očitni. Ta članek razkriva tri ključne znake, ki jih morajo starši in skrbniki opaziti – spremembe v vedenju, fizični simptomi in težave s spanjem ali prehranjevanjem. Razumevanje teh signalov je prvi korak k nudenju podpore in pomoči otrokom, ki se soočajo z izzivi.

Zdravje 28. 04. 2025 03.01

Interocepcija: Ključ do uravnavanja čustev in dobrega počutja

Novo znanje o interocepciji, sposobnosti zaznavanja notranjih telesnih signalov, odpira nove poti do boljšega razumevanja in izboljšanja duševnega zdravja.

Življenjske zgodbe 24. 04. 2025 03.25

Nino Batagelj in njegovo življenje po poškodbi hrbtenjače

Za večino od nas je voda simbol sprostitve. Za Nina Batagelja pa je postala meja med življenjem, kot ga je poznal, in življenjem, kot ga je moral sprejeti. Po skoku na glavo v prenizko vodo si je zlomil vrat in si poškodoval vratni del hrbtenjače. Od tistega dne naprej njegova telesna svoboda ni več samoumevna. A njegova zgodba ni o tragediji. je zgodba o preobrazbi, sprejemanju in notranji rasti.

Osebna rast 21. 04. 2025 03.38

Eksistencializem: Razumevanje svobode in odgovornosti v življenju

Eksistencializem je filozofska smer, ki poudarja posameznikovo svobodo in odgovornost za lastno življenje. Poglobite se v temeljne koncepte te filozofije, ki opredeljuje naš odnos do sveta in drugih ljudi. Raziskali bomo, kako najti smisel in kako se soočiti z eksistencialno krizo.

Zdravje 21. 04. 2025 03.00

Prekomerna uporaba telefona: Kakšne so posledice za možgane in kako si pomagati?

Uporaba pametnih telefonov ima lahko presenetljive učinke na naše možgane, vpliva na kognitivne sposobnosti, čustvene veščine in spanec. Pretirana uporaba vodi v spremembe v možganski kemiji, težave s spanjem in celo zmanjšanje delovnega pomnilnika.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996