Vizita.si

resna bolezen

Simptomi in bolezni 28. 04. 2023 05.00

Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi

Hepatitis C je resna in pogosto tiha okužba jeter, ki jo povzroča virus hepatitisa C. Je ena od petih glavnih vrst hepatitisa (ostale štiri so hepatitis A, B ter manj pogosta D in E).

Simptomi in bolezni 23. 03. 2023 05.00

Bodite pozorni na simptome akutnega pankreatitisa

Kaj je akutni pankreatitis in kdaj in zakaj je lahko bolezen nevarna?

Prehrana 15. 03. 2023 05.00

Ne boste verjeli, za kaj vse jo lahko uporabite

Kopriva je že od antičnih časov stalnica v zeliščarstvu. Poglejmo si, za kaj vse je dobra, kako jo lahko uporabimo, predvsem pa, kaj vsebuje.

Simptomi in bolezni 21. 02. 2023 05.00

Teh simptomov ne smete ignorirati

Telo ima navado, da nam na zelo subtilne načine pošilja sporočila, da se v njem dogaja nekaj, čemur bi morali nameniti večjo pozornost. Lahko je to obdobje 'nedolžnega' glavobola, ki se kar ne neha, bolečina v trebuhu, nenadna in nepojasnjena sprememba teže ali pa kaj drugega. Nekaj sporočil je celo tako zelo nenavadnih, da jih včasih preprosto ignoriramo. Poglejmo si, katera so to.

Simptomi in bolezni 19. 10. 2022 05.00

Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?

Čeprav nas krvavitve iz ušesa lahko prestrašijo, moramo vedeti, da niso tako redke in da gre v večini primerov za neškodljive krvavitve. Vsekakor pa je vedno priporočljiva in potrebna previdnost. Kdaj bi torej morali razmisliti o obisku zdravnika?

Simptomi in bolezni 19. 07. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV

HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

Tuje 13. 06. 2022 11.04

Sindrom, ki je paraliziral obraz Justina Bieberja

Justin Bieber je v petek popoldne osupnil oboževalce. Na družbenem omrežju je namreč objavil videoposnetek, v katerem je pojasnil, da doživlja paralizo obraza.

Starostne bolezni 13. 06. 2022 05.00

Osteoporoza je resna nevarnost za vaše zdravje

Osteoporoza je bolezen kostnega tkiva, s katero prihaja do izgube organskega in mineralnega dela kosti, zaradi česar te postanejo krhke in lomljive. Spada med pet najpogostejših kroničnih bolezni nasploh, 80 % prizadetih pa predstavljajo ženske.

Zdravje 18. 05. 2022 05.00

Kako lahko pametno nadzorujete krvni tlak?

Sodoben način življenja je iz leta v leto hitrejši, sledi pa mu tudi ritem srca. To namreč bije vedno hitreje, in če so ob tem prisotni še telesna nedejavnost, nepravilna prehrana ter stres, je zelo verjetno, da se bomo morali soočiti s kopico zdravstvenih posledic, med katerimi je najbolj preteča arterijska hipertenzija, ki lahko vodi v resna bolezenska stanja. Gre za povišan krvni tlak, ki ga zaradi odsotnosti specifičnih simptomov mnogi imenujejo tudi 'tihi ubijalec'. Kako ga sploh prepoznati in imeti učinkovito pod nadzorom?

Zdravje 14. 05. 2022 05.00

Kaj barva vašega urina pove o vašem zdravju?

Barva vašega urina vam lahko pove, ali ste spili dovolj vode ali ne, kar je pomemben podatek v vročih poletnih mesecih. Urin je običajno v različnih odtenkih rumene barve. Bolj kot je rumen, bolj verjetno je, da ste dehidrirani. Kaj pa pomeni, če je vaš urin rdeč ali oranžen? Preverite.

Psiha 07. 03. 2022 05.00

Žalostna dejstva o depresiji

V zadnjih letih se je, na srečo, pa tudi na žalost, začelo vedno bolj govoriti o depresiji in duševnih težavah. Slednje so vedno bolj v porastu, zato je pomembno, da se kot družba o tem pogovarjamo.

Rakave bolezni 18. 02. 2021 06.00

Kakšna je prognoza bolnikov z malignimi obolenji?

Eno najpomembnejših vprašanj, ki si ga bolnik z rakom zastavi in na katerega želi odgovor, je, kako resna je njegova bolezen in kakšne so njegove možnosti za preživetje. Zmotno je prepričanje, da je rak vedno in v vsakem primeru smrtna obsodba, vsekakor pa gre za resno bolezen.

Okužbe in zastrupitve 16. 09. 2020 08.23

Akutna bakterijska bolezen, ki je lahko smrtno nevarna

Potek bolezni je hiter, simptomi in znaki pa so na začetku nespecifični in močno podobni gripi. Ker je bolezen lahko smrtno nevarna, 1 od 5 preživelih ima hude trajne posledice, je pomembno, da se zavedamo pomena preventive, izobraževanja in ustrezne zaščite.

Okužbe in zastrupitve 04. 09. 2020 12.30

Če ste se okužili, šteje vsaka minuta

Živimo v okolju, v katerem smo vsakodnevno izpostavljeni številnim okužbam, ki lahko resno ogrozijo naše zdravje. Ste že slišali za meningokoke?

Koža 17. 08. 2020 05.00

K nastanku aken prispevajo številni dejavniki, najpogostejša je dedna nagnjenost

Že dolgo je znano, da so akne in druge nečistoče na koži ne le mladostniška težava, pač pa jih imajo tudi odrasli. K njihovemu nastanku prispevajo številni dejavniki, med katerimi je najpogostejši dedna nagnjenost.

Imunski sistem 15. 07. 2020 08.23

Kaj je celiakija?

Celiakija ni 'smer prehranjevanja', še manj pa, kot poudarja Jana Ačko iz Komisije za prehrano Slovenskega društva za celiakijo, zgolj in samo 'občutljivost na gluten'. Gre za kronično avtoimuno bolezen, ki tudi v sodobni medicini velja za neozdravljivo.

Bolezni 09. 06. 2020 07.30

Gre za srčni infarkt ali le za bolečino v mišicah?

Pri bolečinah v prsih mnogi najprej pomislijo na to, da bi lahko šlo za srčni infarkt, stanje, kjer del srčne mišice ne prejema več dovolj krvi. A vzrokov za bolečine v prsih je v resnici veliko. Kako torej vemo, ali gre le za bolečine v mišicah, mišični krč ali za kaj bolj resnega? Dobro je, da vemo, kaj vse lahko povzroča bolečine v prsnem košu, da znamo bolečino bolje oceniti.

Bolezni 03. 05. 2020 09.13

Temni kolobarji okoli oči lahko kažejo na resne težave

Od temnih kolobarjev okoli oči do otečenih, rdečih in suhih oči … Vse to so znaki, ki lahko marsikaj povedo o našem zdravju. Britanski nutricisti razkrivajo, od kod lahko izvirajo omenjene težave.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.05

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve

Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Življenjske zgodbe 01. 03. 2020 17.09

Rene in Nik prosita za pomoč: 'Mama ne dava te!'

Suzana Bažato je pred letom in pol zbolela za rakom žolčnih vodov, ki se sicer imenuje holangiokarcinom. V operaciji, ki je bila sicer uspešna, so ji poleg tumorja odstranili tudi del jeter in žolč. Toda kmalu je izvedela, da se rak vrnil in bolečine so postajale neznosne. "Brez predaha je iskala informacije, dokler se ni dokopala do medicinskih terapij in načinov zdravljenja raka, ki so ji vlila upanje. To upanje pa je našla na Kitajskem in tu je nastal problem finančne narave," v zapisu, ki je zaokrožil po spletu piše njen sin Rene ter vse prosi za pomoč. "Obupan sem. Res sem. Na vas se obračam, saj ne vem več, kako bi ji lahko pomagal. Da bi uspešno zaključila zdravljenje na Kitajskem, potrebuje še kar precej denarja."

Bolezni 14. 02. 2020 13.29

4 avtoimunske bolezni, ki jih mora poznati vsaka ženska

Za avtoimunskimi boleznimi trpi od 3 do 5 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar 75 odstotkov teh so ženske. Avtoimunska bolezen pomeni, da naš imunski sistem prične proizvajati protitelesa, ki začnejo napadati naše lastno tkivo. Vsaka avtoimunska bolezen ima svoje značilne simptome, tu pa je nekaj najpogostejših, ki jih ženske moramo poznati.

Psiha 07. 02. 2020 10.18

Kaj je anoreksija in kakšni so opozorilni znaki?

Anoreksija je ena izmed motenj, pri kateri hrana postane sredstvo za soočanje s težavami. Najbolj rizično populacijo za razvoj te motnje predstavljajo dekleta v mladostniških letih in mlade odrasle ženske. Kakšni pa so opozorilni znaki?

Zlata leta 07. 02. 2020 12.48

Kako živeti z revmatizmom?

Revmatične težave in obolenja so med ljudmi zaradi nezdravega načina življenja vse bolj pogoste. Kaj torej lahko za boljši jutri storite danes?

Bolezni 03. 12. 2019 08.33

Kako hitro se lahko okužite z ošpicami?

Ošpice so zelo resna bolezen, ki še vedno prizadene in povzroča smrt številnih otrok v deželah v razvoju. V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok dosegli veliko precepljenost in močno zmanjšali pojavnost bolezni. Žal pa se v zadnjem času v svetu pojavljajo ponovni izbruhi ošpic, ki so posledica nezaupanja v cepljenje proti ošpicami.

Imunski sistem 08. 11. 2019 08.29

Vedno hladne roke in noge so lahko znak za preplah

Če je pretok krvi oslabljen, telesu onemogoča hranljive snovi in energijo, ki pa so nujno potrebne za zdravje in normalno delovanje. Še posebej v zimskih mesecih telo, da bi privarčevalo čim več toplotne energije, upočasni cirkulacijski sistem.

Duševno zdravje 15. 10. 2019 08.49

To je resnica o antidepresivih, ki jo morate poznati!

''Antidepresivi niso neučinkoviti ali teorija zarote – v resnici delujejo,'' ob zadnji študiji Univerze Oxford, ki je pokazala, da antidepresivi v resnici delujejo, piše časopis The Guardian. A mnogi se s tem ne strinjajo. Preverite, zakaj je resnica o antidepresivih veliko bolj večplastna.

POPovi zdravniki 03. 12. 2013 21.12

ATIPIČNI ANTIPSIHOTIKI

Spoštovana, 1)Najprej bi Vas uprašala o uporabi antipsihotikov druge generacije v klinični praksi.Ker so resna zdravila.A je res da se v večih dozah za period daljši od enega leta prepisujejo za kroni...

POPovi zdravniki 19. 06. 2012 20.36

Rak

Pozdravljeni!!! Moja diagnoza je hormonsko odvisen rak dojke in leta 2011 sem koncala z zoladex inekcijami,zdaj pa se pijem tablete nolvadex.Moje vprasanje je.....stara sem 34 let in se nimam o...

POPovi zdravniki 27. 06. 2011 15.58

Težave s srcem

Star sem 34,5 let in sem bil na krvodajalski akciji, kjer mi je zdravnica povedala, da sliši nenenakomerno bitje srca in naj obiščem osebnega zdravnika. Pred tem nikoli nisem imel težav s srcem, je pa...

POPovi zdravniki 15. 06. 2011 12.58

STRAH PRE D RAKOM V ŽRELU, GRLU IN POŽIRALNIKU

Lepo pozdravljeni dr.ŠTEFAN SPUDIČ ! Iz srca se vam zahvaljujem za odgovore in vaše cenjeno mnenje. Vem,da se trudite na vse pretege,da bi mi pomagali,a mojim vprašanjem ni in ni konca. Verjemite,da ...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996