roke

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi
Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Soda bikarbona: 6 načinov, kako jo lahko uporabite
Ali res obstaja čudežni proizvod, ki ga imate tam nekje zadaj v kuhinjski omari in se mu reče soda bikarbona? Je zelo poceni, hkrati pa nadvse uporaben? Da, obstaja in uporabite ga lahko za slab zadah, čiste bele zobe, nekatere zdravstvene težave in celo pranje perila.

Ko človeški um napade bolezen - shizofrenija
O številki shizofrenih bolnikov v Sloveniji, lahko zaenkrat ugibamo prek podatkov o pogostosti te bolezni v svetovnem merilu, lastnih epidemoloških raziskav namreč kljub njeni porasti še nimamo. Če ima to bolezen približno odstotek ljudi, pa jih je v Sloveniji torej okoli 20.000. Gre za eno tistih tematik, ki še vedno spadajo pod tabu teme. Med obolelimi za shizofrenijo je lahko tudi kdo od vaših znancev, družinskih članov ali pa ste sami žrtev te zahrbtne psih(ot)ične bolezni. Vkolikor pa jo pravočasno prepoznate in zdravite, lahko z njo živite normalno življenje.

6 razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan
Vsi dobro poznamo trenutke, ko se moramo le dobro pretegniti, denimo zjutraj v postelji ali po večurnem sedenju. Že z blagimi raztegi mišic lahko poskrbimo za boljše počutje, predvsem ker nam raztezne vaje pomagajo, da ublažimo napetosti v telesu. Tu je nekaj razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan za boljše počutje.

6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov
Imate tanke lase? Morda vam primanjkuje biotina. Je vaša koža suha? Morda potrebujete cink. Ameriška nutricistka Charlotte Gilbert je za Healthista.si razkrila, kaj naš videz pove o vitaminih, ki jih naše telo potrebuje.

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza
Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?
V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Kako se lotiti zdravljenja aken?
Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, posledica pa se kaže v nastanku mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov. Najpogosteje se pojavljajo pri najstnikih, zaradi vpliva nihanja hormonov, loja in bakterij na koži.

5 tibetanskih vaj za popoln mir in sprostitev
Menihi v Tibetu že tisočletja svoje dneve začenjajo na prav poseben način. Zgodaj zjutraj, ko večina preostalega sveta še spi, v popolnem miru in sproščenosti izvedejo pet preprostih vaj, s katerimi kolo staranja zavrtijo nazaj.

Suha koža zateguje in srbi, težave so hujše pri otrocih. Preverite, kako si pomagati
Suha koža je lahko bolj problematična v zimskem času, ko jo dodatno izsušujeta centralno ogrevanje in suh zrak v stanovanjih, pojavlja pa se tudi v drugih letih časih in iz drugih razlogov. Težave so običajno hujše pri otrocih. Kako si pomagati, piše dermatologinja, mag. Metka Adamič, dr. med.

Sandra Šahat: "Grozili so mi zaradi okužbe s koronavirusom"
Dotaknila se nas je zgodba o dekletu iz Bosne in Hercegovine, ki je pozitivna na okužbo z novim koronavirusom. Sandra Šahat se je pred leti zaposlila v tujini, saj v matični državi ni dobila službe, zato se je kot večina mladih v Bosni in Hercegovini odločila oditi s trebuhom za kruhom.

Ali lahko uporaba antibakterijskega gela za roke nadomesti milo?
Antibakterijski geli za roke so na voljo tudi v manjši, priročni embalaži, ki jo lahko tako rekoč spravimo v vsak žep ali torbico. Gre za gel, ki nas ščiti pred bakterijami, kadar nimamo možnosti, da bi si umili roke. Če se želimo zaščititi pred okužbami, je higiena rok ključnega pomena, vendar je glede na porast uporabe dezinfekcijskih gelov in razpršil na mestu vprašanje: kdaj uporabljati gel in kdaj milo?

Pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda niti ne zavedate
Primerna in zadostna osebna higiena pripomore k preprečevanju okužb in širjenju bolezni, ravno tako vpliva na posameznikovo samopodobo ter samozavest in na ta način posredno tudi na njegovo uspešno vključenost v družbo. Gre za pomemben del človekovega življenja, ki pa se skozi časovna obdobja človeštva precej spreminja. Kakšni so današnji standardi in katere so pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda ne zavedamo?

Kako zaščititi kožo pri pogostem umivanju rok?
Zaradi pogostega umivanja in razkuževanja rok, koža hitro postane izsušena in razpokana, pojavi pa se lahko tudi rdečica. Zato je nega rok v teh dneh zelo pomemebna. O tem je spregovorila tudi Prim. Dr. Tanja Planinšek Ručigaj predstojnica Dermatovenerološke klinike UKCL in pojasnila, kako kožo zaščititi pri pogostem umivanju rok.

Najpogostejša vprašanja v zvezi z oskrbo oči v času epidemije covid-19
Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroča bolezen dihal, imenovano covid-19. Ker se lahko novi koronavirus prenaša tudi preko oči, je pomembno, da se tega zavedamo in tak prenos preprečimo. Zato je RSK za oftalmologijo pripravil naslednje informacije za javnost v obliki vprašanj in odgovorov.

Znaki, da vam primanjkuje vitamina D
Vitamin D je v maščobah topen vitamin. Lahko ga proizvedemo sami v koži, pod vplivom naravne sončne svetlobe, ali pa ga zaužijemo s hrano. Po nekaterih ocenah ima kar 30 % vseh odraslih in otrok premalo vitamina D. Med drugim je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Njegovo pomanjkanje nosi številne posledice za naše zdravje.

Pomagajmo starejšim, da bodo čim boljše prebrodili čas izolacije
Ena najranjljivejših skupin v trenutni situaciji širjenja virusa Covid-2019 so zagotovo starejši ljudje. Mnogi med njimi so bili že pred tem izolirani po več dni, brez da bi spregovorili s kom od sosedov, sorodnikov ali prijateljev, zato jim sama samoizolacija ne predstavlja takšnih težav, kot strah pred neznanim in boleznijo. Na kakšen način jim lahko vi pomagate, da bodo kar se da najboljše prebrodili trenutno dogajanje?

Zakaj ljudje v času pandemije na veliko kupujejo toaletni papir?
Ste v zadnjih tednih opazili porast vse splošnega nakupovanja zalog toaletnega papirja? Razglasitev pandemije zaradi naglega širjenja koronavirusa Covid-2019 je v ljudeh vzbudilo različne odzive in dojemanje situacije. Na eni strani so se izpostavljali ignoranti, ki jih zadeva niti malo ni skrbela, na drugi strani pa so ljudje panično in množično drli v trgovske centre in nakupovali večje zaloge dobrin. Med drugim tudi toaletni papir. Zakaj?

To je razlog, zakaj se ne morete nehati dotikati svojega obraza
Nimamo težav z umivanjem rok, razkuževanjem in samoizolacijo v času ukrepov zoper širjenja okužb z novim koronavirusom. Vsekakor pa nam eden izmed ukrepov dela preglavice, in to je navodilo, naj se ne dotikamo nosu, ust, oči ali obraza. Zakaj se kljub opozorilom ne moremo nehati dotikati tega predela telesa?

S pomočjo teh nasvetov boste lahko lažje zaspali
Imate težave s spancem? Dolgo v noč pogledujete k stropu, premlevate in premišljujete ter kljub utrujenosti ne morete zaspati? Za vas imamo nekaj nasvetov, kako si pomagati pri težavah z nespečnostjo.

Takšni so simptomi najpogostejše spolno prenosljive bolezni
Genitalni herpes simpleks je najpogostejša spolno prenosljiva bolezen, ki navadno prizadene genitalni predel. V večjem številu so okužene ženske in čeprav se s spolnimi odnosi lahko okuži kdorkoli, so tveganjem za okužbo veliko bolj izpostavljeni tisti, ki imajo več različnih spolnih partnerjev. Kakšni so simptomi in kako ga zdravimo?

To je čas, za katerega smo moledovali.
Hiter tempo življenja, polni delavniki, stroški, stres, utrujenost, depresija, izčrpanost, pomanjkanje spanca, pomanjkanje časa, pomanjkanje stikov z najbližjimi ... Vam je kaj znano? Do pred kratkim smo namreč v večini doživljali podobne reči in se nam je mudilo naprej. Hitro, uspešno, s pokončno držo, mimo vsega in mimo vseh, ne glede na ceno. Smo res potrebovali višjo silo, da nas ustavi?

Ali lahko člani posadke tovornih ladij iz Kitajske prinesejo koronavirus?
Koronavirus, ki je izbruhnil v Vuhanu na Kitajskem, se širi hitro, saj lahko prehaja s človeka na človeka. Med simptomi, ki se pojavijo ob okužbi so slabo počutje, utrujenost, nahod, vročina, kašelj in pri težjih oblikah občutek pomanjkanja zraka. Iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 % okuženih. Težji potek naj bi imelo približno 20 % zbolelih.

Koronavirus: kako se ustrezno zavarovati?
V Sloveniji ta trenutek ni potrjenega primera okužbe s koronavirusom in ni razloga za preplah, je danes zagotovil minister za zdravje Aleš Šabeder. Vendar pa, kot je opozorila infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, skoraj ni več dvoma, da se bo virus pojavil tudi pri nas. Kako se pred njim zaščititi?

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

5 živil, ki razstrupljajo telo in so na dosegu roke
Se vam zdi, da imate premalo energije, da se vas nekaj loteva ali vas pestijo prebavne težave? Potem je morda čas za razstrupljanje. A še preden se odpravite v nakup dragih prehranskih dopolnil, najprej premislite ali imate morda živila, ki lahko razstrupijo vaše telo, že v hladilniku.

To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin
Rezultati ameriške študije so dognali, da so študentje, ki so svoje zapiske in učno snov pisali na roko, tudi boljše razumeli čtivo in bili bolj dovzetni za razumevanje novih idej. Učitelji opažajo in mladi poudarjajo, da skoraj ne znajo več pisati z roko, njihove kretnje so toge, neizdelane, nerodne.

Dokaz, da nikoli ni prepozno za velike življenjske spremembe
Se še spomnite zabavne angleške nanizanke Superbabica, v kateri je starejša gospa v slogu super junakov po zaužitju super napitka redno obračunavala z zlikovci vseh vrst? No, tokrat vam bomo predstavili zgodbo o drugačni, a čisto pravi superbabici, ki prihaja iz Kanade.

Čiščenje limfe, ki bo razstrupilo celo vaše telo
Limfni sistem je eden najbolj spregledanih, a hkrati najpomembnejših sistemov v telesu. Telo z njim namreč odstranjuje odpadne snovi iz vsake celice in hkrati pomaga uravnavati imunsko odpornost.

6 živil, ki jih v tem letnem času morate imeti v kuhinji
Ko razsajata prehlad in gripa, je priporočljivo poskrbeti, da imate v kuhinji živila, ki krepijo vaš imunski sistem in vam pomagajo, da se pred boleznijo odbranite. Nekatera so vam lahko v pomoč celo, če ste že končali v postelji. Če jih boste uživali, boste hitreje ozdraveli.