sadje in zelenjava

Diete, ki se jim v letu 2020 izognite
Izguba kilogramov zahteva veliko napornega dela in odrekanja, ne zahteva pa ekstremne diete ali tega, da bi se morali odpovedovati celim skupinam hrane, ki vsebuje potrebne hranljive snovi ter vitamine in minerale.

Kolikokrat na dan odvajate blato?
Hitra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja. Zaužita hrana se na ta način hitro predela na posamezne dele, absorbira, nas gradi ter nam daje potrebno energijo. Obstajajo določene smernice, kako pogosto je najbolj optimalno odvajati blato in kaj storiti, če v blatu opazimo različne spremembe. Preverite jih.

Krči v trebuhu, driska, zaprtje, napihnjenost ... Tu je pravi vzrok!
Sindrom razdražljivega črevesja je najpogostejša bolezen prebavil, ki večinoma prizadene ljudi v srednjih letih, pogosteje se pojavi pri ženskah. Kaže se z bolečinami v trebuhu, nenehnim napenjanjem, občutkom napihnjenosti, bolečinami ob odvajanju in zaprtjem ali drisko – lahko se stanji izmenjujeta. Dobra novica pa je, da bolezen ni nevarna in le redko vodi v hujše zaplete.

Nasvet zdravnice: Kaj storiti ob zaprtju ali driski?
Kaj storiti, ko se pojavita ti dve pogosti tegobi? Kako zmanjšati tveganje, da bi nas presenetili in nam pokvarili dan, teden, morda celo mesec? Na ti dve vprašanji nam je odgovorila specialistka družinske medicine in primarijka doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med.

To se zgodi, če kavo pijemo vsak dan
Mnogi ljudje si niti zamisliti ne morejo pričetka dneva brez skodelice kave. Ne samo, ker ima aromatična kava odličen okus in prijeten vonj, a ker nam podari energijo, ki jo potrebujemo že takoj zjutraj. A preverite, kaj se zgodi, če kavo pijemo prav vsak dan.

Kako uspešno znižati holesterol?
Stresnemu načinu življenja se danes težko izognemo, hkrati pa premalo časa namenjamo skrbi za svoje zdravje. To pušča nemalo posledic. Zaskrbljujoč je podatek, da ima več kot 60 odstotkov Slovencev povišan holesterol, kar med drugim vodi v srčno-žilne bolezni, te pa so tudi najpogostejši vzrok smrti pri nas. Kako si lahko pomagamo?

Jutranje navade, ki vam lahko rešijo življenje
Po jutru se dan pozna je rek, ki še kako drži. Če vsako jutro začnete s stresnim prebujanjem, pitjem kave in celo cigareto, lahko te navade vplivajo na vaše zdravje in počutje. Morda je čas, da jih spremenite.

Živila, ki vam lahko rešijo življenje
Znanstvenik iz Univerze Harvard dr. William Li je razkril živila, ki vam lahko rešijo življenje. Vsi se dobro zavedamo, da je zdrava prehrana ključnega pomena za naše zdravje, a dr. Li je razkril, katera živila natanko lahko izboljšajo vaše naravne obrambne mehanizme telesa in pomagajo okrepiti telo za boj proti bolezni.

Zakaj je temna čokolada lahko dobra za vas?
Če ste eden tistih, ki dneva ne more preživeti brez koščka čokolade, je idealna rešitev, da posežete po temni čokoladi. Tako boste po njej lahko posegli popolnoma brez slabe vesti, saj je v resnici zdrava za vas.

Načini, kako lahko jeste kruh in testenine in shujšate
Ogljikovi hidrati sami po sebi niso problematični, če želite shujšati. Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da uživanje več vlaknin, ki jih dobimo iz polnozrnatih žitaric, kot so kosmiči, testenine, kruh in prav tako oreščki in stročnice lahko pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni srca in prezgodnjo smrt. Ne le to, pomagajo nam tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Poglejmo, kako.

Živila, ki pomagajo bolj kot drage kreme
Številne ženske ne premišljujejo veliko, ko globoko sežejo v denarnico, da bi si kupile kremo, ki 'pomljajuje', svetli kožo in ji daje lep sijaj. A ameriška lepotna strokovnjakinja Mandi Nyambi, biologinja in nutricistka, trdi, da lahko prihranite veliko denarja, če veste, kaj je dobro jesti za lepo in mladostno kožo.

Ali lahko veganska prehrana res sestrada raka?
Mnogi, ki se zdravijo zaradi raka, poleg konvencionalnega zdravljenja spremenijo tudi svojo prehrano. Nekateri se odločijo za vegansko prehrano, ki naj bi pomagala 'sestradati raka'. Prav tako se nekateri ljudje odločijo za vegansko prehrano, da bi zmanjšali tveganje za pojav raka. Prav zato so se strokovnjaki iz Univerze Duke odločili, da preverijo, ali je temu res tako.

Kakšna hrana ščiti pred boleznijo ledvic?
Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg Univerze Johns Hopkins so prehrano, v kateri prevladuje zdrava hrana rastlinskega izvora, povezali z manjšim tveganjem za pojav bolezni ledvic. Takšno prehrano sestavljajo polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje in oreščki.

Sadeži narave, ki vsebujejo največ protirakavih snovi
Zadnja raziskava britanskih raziskovalcev je pokazala, da pomaranče, grenivke in korenje vsebujejo protirakave snovi, ki so precej podobne tistim, ki so v licenciranih zdravilih. Študija je pokazala, da od več kot 7900 molekul v tem sadju in zelenjavi kar 110 molekul vsebuje protirakave snovi, ki so podobne tistim v zdravilih. Kljub vsemu seveda uživanje teh živil ne nadomešča običajnega zdravljenja, ampak nam zaenkrat lahko pomaga le pri preprečevanju raka.

Pomemben napotek v vročih dneh
"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?
Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

6 razlogov, zakaj ne izgubljate maščobe na trebuhu
Se nikakor ne morete znebiti maščobe na trebuhu? Vzrokov za to je lahko več, od genetike, hormonov, do majhnih napak, ki jih lahko hitro odpravite. Je pa pomembno, da se znebite maščobe na trebuhu, saj je to najbolj nevarna maščoba, ker se nabira tudi okoli pomembnih notranjih organov.

To morate vedeti! Samo en ukrep, ki lahko prepreči raka debelega črevesa
Rak debelega črevesa je tretji najpogostejši rak v Sloveniji in za njim vsako leto zboli približno 350 moških in 300 žensk. Kri v blatu je eden najpogostejših znakov, ki kažejo raka na debelem črevesu, lahko pa seveda tudi na manj nevarne težave, kot so hemeroidi ali počena žilica v prebavilih. A strokovnjaki so odkrili, da lahko že z enim samim ukrepom močno zmanjšamo tveganje za razvoj raka debelega črevesa.

Zdrav način življenja
Spoštovani, sem stara 24 let in sem se v času študija ZELO zapustila. Verjemite, da mi ni lahko to priznati, ampak nekega jutra sem se zbudila in se nisem več prepoznala! Na kratko: zdravo življenje s...

Alergija na cvetni prah
Spoštovani Imam naslednje vprašanje: Hčerka je stara 16 let in ima težave z alergijo, predvsem na cvetni prah v spomladanskem času. Težave niso zelo moteče, blaži jih z ustreznimi zdravili (Aerius, Cl...

Ali prehrana vpliva na pojavnost miomov?
Ali prehrana vpliva na pojavnost miomov? Spoštovani, Najprej hvala za nasvete. Deloma sem se že usmerila v to smer. Prosim pa še za nekaj pojasnil? Ali pomeni 400g živil živalskega izvora tedens...

Dekle ne mara zelenjave
Nadomestilo za zelenjavo Pozdravljeni. Moja punca ne je zelenjave. S čim bi lahko nadomestil pomanjkanje hranil, vitaminov, itd., ki bi jih sicer dobila iz zelenjave? Zaenkrat sem ji kupil tablete ...

Brez navodil za terapevtsko prehrano!
Pozdravljeni Prosil bi vas če bi mi lahko razložili kakšno prehrano lahko uživa moj oče. Namreč pravkar je prišel iz bolnišnice, zaradi vnetja trebušne slinavke. Naj še omenim, da je pred dve...

Prehranski dodatki
Pozdravljeni! Imam vprašanje glede prehranskih dodatkov. Imam veliko pomankanje vitaminov predvsem kritičen je vitamin B6, C Vitamin, K vitamin, Železo, Kalcij, cink, ter nekoliko manj kritični pa vs...

Premalo zdravstvenih nasvetov
Pozdravljeni. Stara sem 21 let in pred približno pol leta so mi odkrili Chronovo bolezen. Ker bolezen na vsakega obolelega deluje drugače mi skoraj nihče ne ve točno svetovati kaj je priporočlj...

Dojenček, prehrana
Pozdravljeni!Saj nevem če je moje vprašanje povezano z vami,ma recimo da je.Doma imam 6 mesečno hčerko ki se je rodila težka 3.520g.1mes-4875g,2mes-5845g,3mes-6240g,5mes-7120 in 6mes-7340g malo pridob...

Ima prehrana kakšen vpliv na glavkom?
Pozdravljeni! Stara sem 22 let in imam povišan očesni pritisk (29mmHg). Zdravniki mi zaenkrat še niso postavili diagnoze glavkom. Zanima me, če se s prehrano da kako znižati oziroma normalizirati vred...

Antikoagulantna terapija
Moja žena je decembra dobila GVT, kar je privedlo do pljučne embolije (PE). No sedaj je na antikoagulativnem zdravljenju in ima mejno objočje INR med 2 in 3. Prvih 14 dni je imela INR >3,0 (za silve...

Ne jem zelenjave!
Lepo pozdravljeni! Stara sem 25 let in ne jem zelenjave odkar pomnim. Kot otroka so me silili z zelenjavo (en list solate ali nečesa na dan sem bila primorana pojesti). Ne jem nobene zelenjave, ne ...

Kako sestaviti obroke?
Katere vrste živil bi mogel jesti za zajterk katere za kosilo in katere za večerjo. Ker se moja mama ne spozna toliko na te živilske skupine in nimam rednih obrokov ampak je vsak kadar postane l...