slabše

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Veš, kako škodljivo je primerjanje?
Nekdo ima vedno več prijateljev, nekdo lepša oblačila. Vsekakor obstajajo posamezniki z boljšimi ocenami, na videz z boljšimi družinami ter takšni, ki jim zavidamo kaj drugega. Pa se zavedaš, kako zelo škodljivo se je primerjati s komerkoli?

Znaki, da ste alergični na alkohol
Ste kdaj, po prekrokani noči, pomislili, ali gre za mačka ali morebiti za resno alergijo? Da, obstaja tudi alergija na alkohol.

''Preden so mi diagnosticirali raka, sem ignorirala te simptome''
Tora Murphy je imela v trebuhu 12 litrov tekočine, preden so zdravniki odkrili diagnozo – rak na jajčnikih.

Zakaj pride do laktozne intolerance?
S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Neprijetna tegoba, ki smo ji z leti vse bolj izpostavljeni
Staranje je naravni proces, ki mu žal ne moremo ubežati. Zunanje znake z uporabo različnih preparatov in tretmajev še nekako uspemo prikriti in upočasniti, a telo se stara tudi navznoter, tam pa ne pridejo v poštev niti kreme in barve niti razni posegi, s katerimi bi ustavili čas. Na katere organe pa ima staranje največji vpliv?

Slab zadah lahko nakazuje na to bolezen
Slab zadah imenujemo tudi halitoza. Mnogokrat ga skušamo odpraviti z bomboni ali denimo žvečilkami, pa vendarle bi bilo treba pozdraviti notranji vzrok oz. razlog.

Znaki, da ste izjemno plodne
Plodnost je zanimiva in nenavadna stvar. V najstništvu je bila naša edina skrb, da ne bi zanosile, v mladosti naredimo vse, da bi se izognile nosečnosti, kar naenkrat pa pridemo v leta, ko je naša edina skrb, ali smo plodne ali ne, kdaj bomo zanosile in kako.

Kako je lahko spanje povezano s hujšanjem?
Pri hujšanju se pogosto osredotočimo samo na prehrano in vadbo, pri tem pa nehote pozabljamo tudi na druge stvari, ki so pomembne pri izgubi odvečnih kilogramov. Tokrat bomo govorili o tem, zakaj ni vseeno, koliko časa namenimo svojemu kakovostnemu spancu.

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

Pokazala svoj obraz in razkrila, zakaj zavrača botoks in lepotne operacije
Manekenka Paulina Porizkova je na Instagramu pokazala naravni obraz 58-letnice, kot je zapisala. Spregovorila je o tem, zakaj zavrača botoks in polnila, še manj pa plastične operacije.

Ste vedeli, da imajo hobiji tudi zdravstvene koristi?
Hobiji nam omogočijo, da se vključimo v dejavnosti, v katerih radi uživamo, in nas razbremenijo stresa v vsakdanjem življenju. Zelo pogosto smo po stresnem dnevu ali tednu, v službi ali v zasebnem življenju veseli, da lahko predamo tisto uro ali dve svojemu hobiju. Pa ste vedeli, da imajo, ne glede na to, kakšni in kateri so, tudi zdravstvene koristi?

Tak srčni utrip ni normalen
Občutek utripa na zapestju nam lahko da številne odgovore o delovanju in zdravju srca. Od tega, koliko smo stari, kakšno je vreme in ali se ukvarjamo s športom, je odvisen tudi naš utrip.

Odlična ideja za zdrav zajtrk
Zakaj si ne bi zajtrka pripravili iz prosene kaše? Proso je odličen vir mineralov, kot so magnezij, baker, mangan in fosfor. Vsi imajo zelo koristne učinke. Magnezij denimo nujno potrebujemo za normalno odvijanje več kot 300 procesov, ki potekajo v telesu. Sodeluje tako pri presnavljanju hrane kot pri delovanju živčevja.

Znaki, da imate zamaščena jetra
Sedeč način življenja, nezdrave prehranjevalne navade, onesnažen zrak, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na naša jetra. Bolezen zamaščenih jeter večkrat poteka tiho, a jo po določenih znakih lahko tudi prepoznamo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Navade, ki škodujejo našim kostem
Na zdravje kosti verjetno sploh ne pomislimo, dokler ne pridemo v bolj zrela leta in se začnejo pojavljati določene težave. A preventiva je, kot pri vseh drugih stvareh, tudi tukaj ključnega pomena in ogromno lahko naredimo z zdravimi navadami.

Kako izbrati najboljše tekaške copate?
Preverite, katere so najpogostejše napake pri izbiri tekaških copat in kako se jim izogniti. Poiščite najboljše tekaške superge zase že danes.

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami
Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Tako si lahko pomagate pri otrdelem vratu
Otrdel vrat je najpogosteje posledica otečenih mišic, zaradi česar je vrat težko premikati v eno ali drugo stran. Premiki so lahko boleči, spremlja jih lahko tudi glavobol, bolečina v vratu, ramenih in/ali v rokah. Včasih je tako hudo, da moramo premakniti telo v eno stran, če želimo pogledati vstran.

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov
Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Preverite, ali imate zamaščena jetra
Zamaščene jetra, znana tudi kot jetrna steatoza, so pogosta težava, ki se pojavi, ko se maščoba začne kopičiti v jetrih. To stanje je pogosto povezano s prekomernim uživanjem alkohola, vendar ga lahko povzročijo tudi drugi dejavniki, kot so debelost, sladkorna bolezen in nezdrava prehrana.

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?
Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Program Svit je med nami že 15 let
Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

9 simptomov vnetja trebušne slinavke
Vnetje trebušne slinavke se imenuje pankreatitis. Običajno gre za začasno stanje (akutno), lahko pa je tudi vseživljenjsko (kronično) stanje. Najpogostejši simptom je bolečina v trebuhu. Najpogostejši vzroki so uživanje alkohola in žolčni kamni. Žolčni kamni, ki blokirajo kanal trebušne slinavke, so eden najpogostejših vzrokov pankreatitisa.

Dali so mu še 3 dni življenja, danes najraje od vsega pleše
Čudežni 9-letni deček, ki so mu pri dveh letih diagnosticirali levkemijo in mu dejali, da pred seboj nima več veliko časa, zdaj pleše z vso silo in ljubeznijo.

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom
Dejavniki, ki povečujejo tveganje za bolezen srca in ožilja, slabo vplivajo tudi na možgane. Spremembe, ki jih v tem organu pustijo, so raziskovalci povezali z večjim tveganjem za demenco ali Alzheimerjevo bolezen. Nahujše posledice pustijo trije dejavniki: kajenje, sladkorna bolezen (če ni uravnana) ter povišan krvni tlak.

5 načinov, kako lahko dobiš boljše ocene
Morda si šolsko leto začel slabše, kot si pričakoval, morda se ti je pri kakšnem predmetu zalomilo ... smo skoraj na sredini šolskega leta in verjemi, skoraj nič še ni izgubljeno! Poglejmo si, kaj konkretno ti lahko pomaga do boljših ocen.

Ste vedeli, da se lahko preležaninam izognete?
Nepremičnost, nesposobnost zaznavanja bolečine ali pritiska na kožo, slabo prehranjevanje, zmanjšan vnos tekočine in dehidracija telesa, nezmožnost nadzorovanja izločanja blata in vode so najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek preležanin. Prepoznajte simptome preležanin.

Vse o zobni protezi
Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.