Vizita.si

slabše

Bolezni 09. 11. 2023 05.00

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!

Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

Življenjske zgodbe 08. 11. 2023 05.00

'Nimam utripa, delujem na baterije'

30-letna ženska ima redko genetsko srčno obolenje in kot pravi, nima utripa.

Zdravje 03. 11. 2023 05.00

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!

Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Zdravje 29. 10. 2023 05.00

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?

Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

Prebava 06. 10. 2023 05.00

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'

V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Zdravje 21. 09. 2023 05.00

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?

Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Aktivno življenje 19. 09. 2023 05.00

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti

S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Srčno žilne bolezni 15. 09. 2023 05.00

Znake je potrebno prepoznati takoj

Slabo delovanje jeter lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni, kot so ateroskleroza, visok krvni pritisk, srčni infarkt in kap. Prvi znak, da nam jetra ne delujejo večdobro, je lahko pridobivanje maščobe na trebuhu. ''Če jetra prenehajo učinkovito presnavljati maščobo, se maščoba začne nabirati okoli trebuha,'' pove ameriška zdravnica Sandra Cabot.

Aktivno življenje 12. 09. 2023 05.00

Zakaj potrebujemo ravnotežje?

Ravnotežje je osnovna komponenta vsega našega gibanja. Definiramo ga kot sposobnost ohranjanja težišča nad oporno površino. Če pomislimo, ravnotežje potrebujemo ves čas – med hojo, tekom, skoki, ko iz omare vzamemo kozarec, s tal poberemo predmet ...

Vitamini in minerali 25. 08. 2023 05.00

Mineral, ki igra ključno vlogo pri rasti in razvoju

Cink je esencialni mineral, ki ima številne pomembne funkcije v našem telesu. Kot eden od ključnih mineralov, ki jih sicer naše telo potrebuje v majhnih količinah, ima cink ključno vlogo pri regulaciji številnih procesov in ohranjanju našega zdravja.

Aktivno življenje 18. 08. 2023 05.00

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo

Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Zlata leta 09. 08. 2023 05.00

Kakšna vadba je primerna za posameznike po šestdesetem letu starosti?

V današnjih časih imamo med starostniki bolj kot kadar koli poprej vitalne in zdrave posameznike, ki dokazujejo rek, da so leta lahko le številka.

Psiha 07. 08. 2023 05.00

Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?

V času družbenih omrežij, raznoraznih filtrov in v vsebini, ki je velikokrat nerealna, je ohranjanje pozitivne samopodobe postalo vse pomembnejše za naše duševno zdravje.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Zdravi zobje 20. 06. 2023 05.00

Ste že slišali za apikotomijo?

Apikotomija ali odstranitev vrška (apeksa) korenine je kirurški poseg, med katerim kirurg odstrani nekaj milimetrov vrhnjega dela korenine in okoliško vnetno tkivo. Po posegu tako v kostnini ostane prazen prostor, ki se med celjenjem zapolni z novim kostnim tkivom ali z brazgotino. Poseg navadno opravi specialist oralni kirurg, parodontolog ali endodont.

Prebava 14. 06. 2023 05.00

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?

Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Prebava 12. 06. 2023 05.00

Tako bi se morali prehranjevati vsi

Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Tuje 30. 05. 2023 05.00

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner

Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Novice 30. 05. 2023 05.00

Zdrava starost je v naših rokah, saj lahko na hitrost staranja pomembno vplivamo sami

Ob letošnjem dnevu mladosti so v Medexu v skladu s svojim temeljnim poslanstvom izboljševanja kakovosti življenja s klinično podprtimi inovacijami na področju rabe čebeljih pridelkov odprli pomembno javno razpravo o možnostih upočasnjevanja staranja.

Prehrana 30. 05. 2023 05.00

5 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste jedli počasneje

Vse hitrejši življenjski tempo, hočemo ali nočemo, vpliva tudi na naš način prehranjevanja, kar pomeni, da mnogokrat jemo v naglici. Zaradi tega imamo lahko veliko nepotrebnih težav: od slabše prebave, prenajedanja do pridobivanja telesne teže. Če smo le malo bolj pozorni, kaj in kako jemo, bomo že veliko naredili za svojo prebavo, hkrati pa bomo izboljšali tudi svoje počutje. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, zaradi katerih boste zagotovo jedli bolj počasi.

Zdravje 23. 05. 2023 05.00

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje

Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

Bolezni 22. 05. 2023 05.00

Najpogostejša bakterijska okužba

Vnetje mehurja ali akutni nezapleteni cistitis, kot mu rečemo uradno, je lahko sila neprijetno in moteče. Ta okužba senčil prizadene predvsem ženske, včasih pa se lahko pojavi tudi pri moških. Gre za eno najpogostejših bakterijskih okužb, s katero se običajno srečamo vsaj enkrat v življenju. Več o vzrokih, simptomih in preventivi, si lahko preberete v nadaljevanju.

Simptomi in bolezni 14. 05. 2023 05.00

Je lahko hipotiroidizem vzrok za nepravilen menstrualni ciklus?

Če se vaš menstrualni ciklus spreminja ali močno odstopa od povprečja, ki ste ga navajeni, je morda pametno, da obiščete svojega ginekologa. Nepravilen ciklus je lahko zgolj posledica stresa, življenjskega stila in navad, pretirane telovadbe ali pa različnih zdravstvenih stanj. Eden od njih je tudi hipotiroidizem.

Dieta 19. 04. 2023 05.00

Zato dieta nikoli ni smiselna rešitev

Alison Wright se danes ukvarja z nutritivno medicino. Včasih je bila strastna kadilka, uživala je alkohol, imela stresno službo, se slabo prehranjevala in sovražila telovadbo. Nato je spoznala, da se je v življenju mogoče počutiti bolje. Njen pristop k učenju zdravega prehranjevanja je zaradi njenih lastnih izkušenj zelo zanimiv.

Psiha 17. 04. 2023 05.00

To so navade, ki lahko še poslabšajo tesnobo

Poskrbite za svoje duševno zdravje in si v prvi vrsti, če to potrebujete, poiščite ustrezno strokovno pomoč, dodatno pa poskrbite, da se izogibate nekaterim navadam, ki tesnobo lahko samo še poslabšajo.

Bolezni 06. 04. 2023 05.00

Imate tudi vi te simptome? Bolezen, ki je vrsta vnetnega artritisa

Ankilozirajoči spondilitis je vrsta vnetnega artritisa, ki povzroča vnetje hrbtenice.

Prehrana 05. 04. 2023 05.00

Odličen vir vlaknin, ki ga najdemo v vsaki kuhinji

Splošno zdravje današnje populacije je vse slabše. Deloma k temu vsekakor prispeva sodobni hektični življenjski slog, veliko vlogo pa igra tudi prehrana. Uživamo preveč hitro pripravljene, mastne hrane, hranilna vrednost živil je zaradi sodobne pridelave in obdelave vse slabša. Strokovnjaki v zadnjem času opozarjajo predvsem na pomanjkanje vlaknin v naši prehrani, kar ima lahko dolgoročno resne posledice za naše zdravje. Katera živila bi se torej morala večkrat znajti na naših krožnikih?

Prehrana 15. 03. 2023 05.00

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete

Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

TOK 17. 02. 2023 05.00

Stvari, iz katerih se ne bi smeli nikoli norčevati

Verjetno vsak pozna kakšnega "bulija", torej nekoga, ki nima mere pri norčevanju, včasih pri stvareh, pri katerih bi se moral znati tudi zadržati. Ne vzemi ga za svoj vzor, ampak bodi raje boljši kot on.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049