Vizita.si

spanjem

Zlata leta 02. 04. 2025 12.47

Teh simptomov ne prezrite. Lahko so znak zgodnje demence

Zgodnje prepoznavanje simptomov demence je ključnega pomena za pravočasno diagnozo in zdravljenje, kar lahko upočasni napredovanje bolezni. Ta članek predstavlja seznam najpogostejših simptomov, ki so razdeljeni v tri glavne kategorije: težave s spominom in miselnimi sposobnostmi, spremembe v vsakodnevnih aktivnostih ter spremembe v razpoloženju in vedenju. Pomembno je, da ne prezrete teh znakov, če se pojavljajo skupaj. Redna medicinska kontrola kakor tudi ohranjanje zdravega življenjskega sloga pripomoreta k zdravju vaših možganov.

Zdrav Lajf 01. 04. 2025 02.20

Spomladanska utrujenost: Kaj jo povzroča in kako jo premagati

Pomlad se je začela, tudi uradno. In namesto da bi bili navdušeni, polni energije in zagona, smo utrujeno in leni. Kaj je razlog za spomladansko utrujenost in kako jo lahko premagamo?

Zdravje 31. 03. 2025 03.25

Nevarna past vsakdana: uničuje vaše zdravje, ne da bi opazili

Da je kakovosten spanec temelj našega zdravja in dobrega počutja, danes vemo že vsi. Vendar se mnogi ljudje kljub temu vsakodnevno soočajo s težavami pri spanju. Raziskave kažejo, da pomanjkanje spanja ne vpliva le na našo energijo in razpoloženje, temveč ima lahko tudi resne dolgoročne posledice za telesno in duševno zdravje. V nadaljevanju bomo raziskali, kako si lahko pomagamo do boljšega spanca in kaj se zgodi, ko nam ga primanjkuje.

Simptomi in bolezni 30. 03. 2025 13.46

5 nepričakovanih razlogov za utrujenost – preverite, ali vas ogrožajo

Kronična utrujenost? Čeprav je občasna utrujenost lahko normalna, lahko dolgotrajna utrujenost kaže na različne zdravstvene težave.

Zdravje 29. 03. 2025 03.34

Kako se znebiti spomladanske utrujenosti z naravnimi metodami?

Spomladanska utrujenost je pogosto pojav, s katerim se mnogi soočajo ob prehodu v toplejše mesece. Zaradi sprememb v svetlobnih pogojih, temperature in daljših dnevih naše telo potrebuje nekaj časa za prilagoditev, kar lahko povzroči občutek utrujenosti.

Zdravje 28. 03. 2025 03.54

5 načinov, kako preživeti spomladanski premik ure

Spomladanski premik ure, znan tudi kot prehod na poletni čas, je vsakoletna sprememba, ki lahko pomembno vpliva na naše telo in vsakodnevno rutino. Premik za eno uro naprej prinaša daljše dni, a lahko tudi povzroči motnje spanja, utrujenost in celo vpliva na naše srčno-žilno zdravje.

Alternativa 28. 03. 2025 03.33

Če uporabljate sivko, tega nikoli ne zaužijte

Sivka ima lahko različne zdravstvene koristi, med poznanimi so denimo lajšanje tesnobe in depresije ter podpiranje zdravja kože. Lahko jo uživate kot čaj ali kapsulo, nanesete lokalno ali uporabite za aromaterapijo.

Aktivno življenje 24. 03. 2025 02.31

Obstaja povezava med cirkadianim ritmom in debelostjo?

Kaj so cirkadiani ritmi? Kakšna je povezava med njimi in debelostjo? Poglejmo si, kaj pravi nedavna raziskava na to temo.

Zdravje 22. 03. 2025 03.03

Se pogosto zbujate ob 3. uri zjutraj?

Kaj pomeni, če se vsak dan zbujamo ob isti uri? Natančneje, ob 3. uri zjutraj?

Duševno zdravje 22. 03. 2025 02.36

Kaj so halucinacije?

Ste vedeli, da so nekatere halucinacije celo normalne? Denimo tiste, ki nastanejo, ko zaspite ali se prebudite. Vse ostalo so vsekakor lahko znak resnejše bolezni, kot je shizofrenija ali demenca.

Novice 21. 03. 2025 03.52

Zakaj nekateri ljudje umrejo v spanju?

Nekateri imajo izrazit strah pred smrtjo v spanju, zato vas naj za začetek pomirimo – verjetnost, da se zgodi kaj takega, je razmeroma nizka, razen če imate posebno zdravstveno stanje. Toda zakaj in kdaj se zgodi, da ljudje v spanju preprosto zaspijo in se nikoli več ne zbudijo? Poglejmo si najpogostejše razloge.

Zdravje 20. 03. 2025 04.22

Usodne bolezni so lahko posledica pomanjkanja spanca

Ste se kdaj vprašali, kako spanje vpliva na naše zdravje? Zakaj spimo? Kaj točno pridobimo s spanjem?

Duševno zdravje otrok 19. 03. 2025 04.57

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok

Obstaja povezava med spanjem ter kognitivnim in jezikovnim razvojem pri dojenčkih in malčkih.

Simptomi in bolezni 17. 03. 2025 04.23

Se pogosto zbujate med spanjem? Potencialni zdravstveni vzroki

Pogosto zbujanje sredi noči je lahko več kot le nadloga – lahko je znak resnejših zdravstvenih težav. Kot navaja mayoclinic, nočno prebujanje ni vedno posledica stresa ali slabih spalnih navad, temveč je lahko povezano s stanji, kot so težave s ščitnico, spalna apneja in nihanja krvnega sladkorja.

Zdravje 17. 03. 2025 04.19

Spanje brez oblačil ima številne koristi

Če še ne spite goli, je morda čas, da poskusite. Portal webmb je razkril, kako lahko spanje brez oblačil pomaga zmanjšati stres in vam lahko celo pomaga shujšati! Poglejmo si nekaj zdravstvenih koristi spanja brez oblačil.

Zdravje 16. 03. 2025 04.15

7 zelišč, živil in trikov za takojšnjo pomiritev

Morda se z občutki anksioznosti borite nenehno ali le občasno potrebujete način, da bi se čimprej pomirili. Pomagate si lahko z določenimi zelišči pa tudi s telovadbo ter uživanjem živil, ki vsebujejo omega-3 maščobne kisline.

Simptomi in bolezni 15. 03. 2025 04.21

Kako si pomagati pri bolečinah v križu?

Preverimo, kaj lahko storite za bolečine v spodnjem delu hrbta.

Aktivno življenje 14. 03. 2025 04.00

To so posledice neaktivnega življenjskega sloga

Premalo gibanja postaja vedno bolj pogost problem v današnjem hitrem življenjskem slogu. Sedeči način življenja ima lahko negativne učinke na naše zdravje, kar vodi do različnih težav, kot so povečano tveganje za bolezni srca, debelost in kronična bolečina. Vendar pa so mnogi od teh znakov lahko subtilni in jih pogosto ne prepoznamo takoj.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Zdravje 10. 03. 2025 04.52

Tudi vi delate napako, ki povzroča raka in kap?

Če premalo spimo, imamo za 70 odstotkov manj celic, ki v našem telesu ubijajo raka. Pomankanje spanja so študije že povezale s pojavom raka želodca, prostate in dojk. Odrasli, ki spijo manj kot šest ur, pa naj bi imeli za 200 odstotkov večje tveganje za srčno ali možgansko kap. Spanje ni izbira, opozarja nevzroznanstvenik.

Zdravje 03. 03. 2025 05.00

Te simptome je potrebno jemati resno

V sodobni družbi, kjer smo nenehno izpostavljeni stresu, visokim pričakovanjem in hitremu tempu, utrujenost ni nič nenavadnega in jo pravzaprav slej kot prej izkusi vsak. Da pa ne bi prerasla v kronično izčrpanost ali celo izgorelost, moramo znake prekomerne utrujenosti jemati resno in pravočasno ukrepati.

Duševno zdravje 03. 03. 2025 04.44

Spoprijemanje s fizičnimi odzivi žalovanja

Žalovanje je kompleksen pojem, pri katerem se prepletajo številna čustva, številni odzivi, navsezadnje pa pri njem ljudje potrebujemo različno dolgo časa, da se sprijaznimo z dejstvom, da ljubljene osebe ni več z nami.

Simptomi in bolezni 02. 03. 2025 04.37

Tako si lahko pomagate lajšati bolečine v hrbtu

Vas mučijo bolečine v hrbtu in ne veste več, kaj bi naredili? Za bolečinami v hrbtu se skrivajo številni razlogi, za bolečine in različne simptome pa prav tako obstajajo tudi rešitve. Slednje so odvisne od simptomatike in samega razloga. Poglejmo si najpogostejše.

Novice 01. 03. 2025 04.34

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?

Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Rakave bolezni 01. 03. 2025 04.08

Trije simptomi med spanjem, ki lahko kažejo na smrtonosnega raka

Bi lahko določeni simptomi, ki se pojavijo izključno med spanjem, nakazovali na raka?

Prebava 27. 02. 2025 04.53

Kako se znebiti bolečine v trebuhu?

Bolečina v želodcu je skoraj vsem zelo poznana zadeva. Včasih do nje pride zaradi slabe hrane, prehitrega hranjenja ali uživanja napačnih živil. Seveda pa obstajajo tudi določena stanja in bolezni, na kar nakazujejo predvsem ponavljajoče se težave v trebuhu.

Simptomi in bolezni 25. 02. 2025 04.58

Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline

Nič nenavadnega ni, če se občasno pojavi refluks kisline (zgaga), vendar nekateri ljudje trpijo zaradi pekočega občutka, napihnjenosti in riganja skoraj vsakič, ko jedo. Približno 20 % prebivalstva ima gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB), kronično stanje refluksa kisline, ki ga diagnosticira zdravnik.

Zdravje 23. 02. 2025 04.00

Zakaj ne bi smeli urinirati pod tušem?

Uriniranje pod tušem je morda nekaj, kar občasno počnete, ne da bi o tem veliko razmišljali. Ali pa morda to storite, vendar se sprašujete, ali je to v redu?

Zdravje 22. 02. 2025 04.08

Uživanje ene hranilne snovi vam lahko pomaga bolje spati

Najdemo ga v različnih živilih, vključno z listnato zelenjavo, oreščki, polnozrnatimi žitaricami in stročnicami, lahko pa ga jemljemo tudi s prehranskimi dodatki.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859