Vizita.si

spanjem

Prebava 26. 01. 2024 04.31

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?

Živčnost in stres lahko imata pomemben vpliv na delovanje prebavnega sistema. Ko smo živčni, telo preide v stanje 'boj ali beg', kar sproži fiziološke reakcije, namenjene preživetju v nevarnih situacijah. Te reakcije lahko vplivajo na več vidikov prebave.

Zdravje 17. 01. 2024 04.47

Kaj je trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?

Ljudje mislimo, da bomo s krajšanjem spanca pridobili produktivnost in podaljšali dan, v katerem nas čaka mnogo opravil, vendar dolgoročno ta miselnost v realnosti ne bo obstala. Pojavili se bodo namreč utrujenost, kronična zaspanost, pomanjkanje energije, možen pa je tudi razvoj depresije. Včasih ti dejavniki sprožijo tudi čudne kratke trzljaje v času, preden pademo v globok spanec. Kaj to pomeni?

Simptomi in bolezni 15. 01. 2024 04.44

Stanja in bolezni, zaradi katerih se lahko pojavijo motnje spanja

Spanec je ključnega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Kvaliteten spanec nam omogoča, da se spočijemo, obnovimo energijo in ohranjamo optimalno delovanje telesa ter uma. Katera stanja in bolezni vplivajo na motnje spanja?

Vitamini in minerali 15. 01. 2024 04.36

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?

Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

Duševno zdravje 12. 01. 2024 04.57

Ste že slišali za 'počasno jutro'?

Se tudi vi zbujate 'tečni' in brezvoljni? Morda se rešitev skriva v tako imenovanem počasnem jutru. Poglejmo si, kaj je in zakaj je pomembno.

Bolezni 07. 01. 2024 05.00

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?

Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Razstrupljanje 06. 01. 2024 05.00

To so načini 'razstrupljanja' telesa, ki jih lahko izvajate vsak dan

Vsak dan slišimo o različnih tehnikah razstrupljanja, ki naj bi obnovile naše telo in nam povrnile zdravje. A bolj kot to, kaj počnemo ta dva ali tri tedne v letu, je pomembno, kaj počnemo preostanek leta. To je tisto, kar bo določilo naše počutje ali zdravje. Prav zato lahko v svoj vsak dan vključite teh 5 tehnik razstrupljanja.

Vitamini in minerali 03. 01. 2024 05.00

Pomanjkanje magnezija lahko povzroči te težave

Magnezij je esencialen mineral, ki ima v našem telesu številne pomembne funkcije. Zakaj je pomemben za naše telo in kakšni so znaki pomanjkanja? Navsezadnje pa, kakšne težave povzroči pomanjkanje tega minerala?

Srčno žilne bolezni 17. 12. 2023 05.00

Znaki, ki lahko kažejo na bolno srce

Ko je govor o boleznih srca, poznamo določene značilne znake, veliko pa je takšnih, ki ostajajo neopaženi. Se na primer zadihate že med kratkim sprehodom? Vam otekajo dlesni? To sta le dva znaka, ki lahko kažeta na bolezni srca, a so te po navadi zadnje, na katere pomislimo.

Zdravje 10. 12. 2023 05.00

Načini, s katerimi se boste izognili pridobivanju kilogramov v zimskem času

Pozimi se pogosto znajdemo v skušnjavi, da posežemo po bolj kalorični hrani in postanemo manj aktivni zaradi hladnega vremena. To lahko privede do neželene pridobitve telesne teže. Kako lahko ohranimo zdravo težo tudi v hladnejših mesecih in se izognemo pridobivanju kilogramov?

Prebava 08. 12. 2023 10.56

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev

Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Prehrana 07. 12. 2023 05.00

Čaj, ki lahko zmanjša tesnobo, izboljša spanec ter lajša stres in napetost

Baldrijan je zelišče, ki izvira iz Evrope, Azije in Severne Amerike. Uporablja se že stoletja zaradi svojih pomirjujočih lastnosti in vpliva na sprostitev telesa in uma. Čaj iz baldrijana, pridobljen iz korenine rastline, je znan po svojih potencialnih koristih za zmanjšanje anksioznosti, izboljšanje spanca ter lajšanje stresa in napetosti.

Preventiva 24. 11. 2023 05.00

Kako preprečiti utrujenost in izgubo energije pozimi?

Pozimi se pogosto soočamo z izzivi, kot so zmanjšana energija, utrujenost in manjša koncentracija, vse zaradi krajših dni, manjše dnevne svetlobe in seveda hladnejših temperatur. Vsekakor obstajajo tudi preprosti koraki, s katerimi lahko tudi pozimi ohranjamo dobro raven energije, vitalnost in dobro počutje. Poglejmo si, kako.

Alternativa 22. 11. 2023 05.00

Ste že poskusili dati čebulo v nogavice?

Verjamemo, da ste se že sami prepričali, kako rdeča čebula, ki jo postavimo ob vzglavje postelje, v trenutku pomirja tudi najbolj vztrajen kašelj, ampak ali ste vedeli tudi, da je to živilo enako učinkovito, ko ga prislonite ob nogo in čezenj potegnete nogavico? Morda se sliši kot šala, a ni!

Zdravi zobje 20. 11. 2023 05.00

Vse o zobni protezi

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Novice 03. 11. 2023 05.00

Test razkril, da ima povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen

Nedavno je avstralski igralec Chris Hemsworth razkril rezultate genetskega testa, ki kažejo na povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen. S svojo zgodbo si prizadeva navdihniti druge in poudarja pomembnost zdravega življenjskega sloga. Hemsworth je prilagodil svoje življenje, med drugim je vanj vključil več samote, redno meditacijo ter izogibanje uporabi naprav pred spanjem.

Bolezni 29. 10. 2023 05.00

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate

Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Simptomi in bolezni 18. 10. 2023 05.00

Zakaj grizemo ustno sluznico, lica, ustnico in jezik?

Je razlog v zobeh ali v 'psihi'? Kakšne, če so, so posledice? Kako se odvaditi?

Zdravje 11. 10. 2023 05.00

Dovolj spite, a ste še vedno utrujeni?

Kakšni so razlogi, da se, kljub temu, da se zdi, da dovolj in kvalitetno spimo, zbujamo utrujeni in neprespani?

Simptomi in bolezni 05. 10. 2023 05.00

7 razlogov, zakaj se zbujate z zabuhlim obrazom

Ste opazili, da se zadnje čase zbujate otečeni v obraz? Zakaj prihaja do tega in kako lahko enostavno rešimo težavo?

Imunski sistem 13. 09. 2023 05.00

Preproste navade za naravno krepitev imunosti

Predstavljamo vam nekaj trikov, ki bodo okrepili vašo imunost in s tem telesu omogočili lažji boj proti različnim virusom.

Prebava 11. 09. 2023 05.00

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo

Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Prehrana 08. 09. 2023 05.00

6 stvari, ki se zgodijo, če in ko omejimo sladkor

Za začetek naj povemo, da je pri sladkorju kot pri vseh drugih stvareh v življenju – nič ni nujno slabo, če uživamo v mejah normale. Seveda je govora o zdravem sladkorju, ne toliko o dodanem in umetnem. Kaj se torej zgodi, če tovrstnega sladkorja uživamo preveč, in kaj, ko ga prenehamo uživati?

Prehrana 07. 09. 2023 05.00

Primer dneva uravnoteženega prehranjevanja

Uravnotežena prehrana je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Kombinacija pravilnih hranil, ustrezne hidracije in raznolike prehrane lahko pomaga telesu zagotoviti vse potrebne snovi, ki jih potrebuje za pravilno delovanje.

Duševno zdravje 05. 09. 2023 05.00

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih

Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Imunski sistem 25. 08. 2023 05.00

Okrepite imunski sistem še pred prihodom jeseni

Imunski sistem je ključen za naše zdravje in dobro počutje. Še posebej pomembno pa je poskrbeti za njegovo okrepitev pred prihodom jeseni, ko se poveča tveganje za prehlade, gripo in druge okužbe dihal.

Simptomi in bolezni 21. 08. 2023 05.00

Zakaj se boste lahko počutili zaspano po prenehanju kajenja?

Odtegnitveni simptomi nikotina nikakor niso prijetni. Pogosto poslušamo, kako ljudje ob opustitvi cigaretov tožijo o naraščanju teže, težav s prebavo in ostalega, le malokoga pa slišimo tarnati o stranskem pojavu, ki se pojavi skoraj vedno – napadih močne zaspanosti.

Zdravi zobje 21. 08. 2023 05.00

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Duševno zdravje 20. 08. 2023 05.00

Majhne stvari, ki vam lahko pomagajo pri boljšem počutju

Iskanje veselja v preprostih stvareh je lahko izjemno osvobajajoče in deluje pozitivno na naše misli in občutke. Vzpostavljanje pozitivnega življenjskega sloga, ki vključuje majhne in velike užitke v trenutkih, ki nam prinašajo veselje, je zagotovo odličen recept tudi za naše mentalno zdravje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996