sveže

Kako zdrava so vaša ušesa?
Bi lahko pogled v ušesa razkril, kaj se dogaja z našim zdravjem? Hitro preverjanje, kaj se dogaja v vaših ušesih, bi lahko vodilo do odgovorov o vašem zdravju, ki sicer morda ostanejo neopaženi. Naša ušesa nam lahko povedo veliko o našem zdravju – zlasti vosek.

Top knjige za lažje doseganje ciljev, ki ste si jih zastavili za to jesen
Poletje je čas, ko si privoščimo oddih od vsakdanje rutine, se prepustimo sončnim žarkom in nabiramo nove moči za prihajajoče izzive. Jesen pa s seboj prinaša svežo energijo, vonj po sveže padlem listju in občutek novega začetka. To je obdobje, ko se vrnemo v rutino in z novim zagonom postavljamo cilje za osebnostno rast ter napredek. S knjigo v roki je ta prehod veliko lažji, zato smo pripravili seznam najpogostejših ciljev in knjig, ki vam bodo pomagale na poti do uspeha in vas navdihnile pri doseganju teh ciljev.

Imate razdražljiv želodec? Predstavljamo 3 domača 'zdravila', s katerimi si lahko pomagate
Razdražljiv želodec danes pesti že četrtino ljudi. Najpogostejši pojavi so boleč želodec, zgaga, občutek polnosti, napenjanje, krči v želodcu, slabost in bruhanje. Predstavljamo vam 3 domača živila, s katerimi si lahko težave z želodcem olajšate sami.

Tudi vi obožujete morsko hrano? Vse to so njene prednosti
Morska hrana ni samo izjemno okusna, pač pa ima zaradi vsebnosti številnih hranil mnoge pozitivne učinke na naše zdravje in vitalnost, ravno zato nutricionisti priporočajo, da jo uživajte najmanj trikrat tedensko.

Veste, kako zelo zdravi so sveži in naravni sokovi?
Za kaj vse so dobri sveži in naravni sokovi? Kakšne so prednosti, morda slabosti? Vse to izveste v spodnjem besedilu.

Poznate alfalfo?
Alfalfa ali po naše lucerna je s hranili bogata rastlina, ki se običajno uporablja za krmo živine. Ljudje so jo uporabljali tudi kot zeliščno zdravilo za uravnavanje holesterola, sladkorne bolezni in podobno.

5 idej za preproste zajtrke, ko se vam mudi
Se vam vsako jutro mudi? To definitivno ni izgovor, da ne bi zajtrkovali! Naslednje ideje so fantastične prav za jutra, ko nimate časa in potrebujete hiter, a zdrav zajtrk!

Kakšna mora biti prehrana pri lupusu?
Nobena hrana ne povzroča lupusa, niti ga ne more pozdraviti. Vsekakor pa lahko uravnotežena in zdrava prehrana pomaga pri celovitem načrtu zdravljenja in obvladovanja bolezni.

'Zdrava' živila, ki imajo mnogo več sladkorja, kot si mislite
Velikokrat se določena živila v družbi dojemajo kot zdrava, četudi niso. Kljub lepi embalaži in lepo zapakirani vsebini je zelo pomembno, da znamo brati drobni tisk, predvsem pa se zavedamo, da določena živila, četudi se oglašujejo in dojemajo kot zdrava, le-to niso.

Ali rožmarinovo olje res spodbuja rast las?
Ko gre za nego las, ljudje pogosto iščejo naravne pripravke, ki obljubljajo spodbujanje rasti las in izboljšanje zdravja las. Eden od takšnih pripravkov, ki je v zadnjem času deležen veliko pozornosti, je tudi rožmarinovo olje.

Tako boste med poletjem ostali v formi
Poletni meseci so idealni za ohranjanje dobre fizične pripravljenosti in zdravega načina prehranjevanja. Daljši dnevi in lepše vreme ponujajo številne priložnosti za telesno dejavnost na prostem in uživanje sveže, sezonske hrane.

'Filane' paprike na prav poseben način
Polnjene paprike so ena tistih jedi, ki v poletnih mesecih večkrat kraljuje na naših krožnikih. Še posebej priljubljene so v sredini poletja, ko je sezona domačih paprik na vrhuncu. Največkrat jih pripravimo na 'klasičen' način, torej nadevane z mletim mesom in rižem ter kuhane v paradižnikovi omaki, a je možnosti za njihovo pripravo še veliko več. Poskusite nekaj novega, drugačnega, predvsem pa prijaznega do vaše prebave!

Tako ekstremna vročina vpliva na naš krvni tlak
Ekstremna vročina vpliva na skoraj vse ljudi, a nikakor ne v pozitivnem kontekstu. Vpliva seveda tudi na krvni tlak, ki ga v vročini težje ohranjamo pod nadzorom. Vsekakor pa lahko sprejmemo nekaj ukrepov.

To naj bi bile najslabše pijače za naše zdravje
Če morda še gledamo, kaj jemo, pa smo mnogokrat premalo pozorni na to, kaj vse spijemo. Veliko dodatnih kalorij, predvsem pa nezdravih, v telo vnesemo tudi z raznoraznimi napitki.

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

Ne boste verjeli, kako zdrave so
Fige so starodavno sadje, ki se že tisočletja uporablja v prehrani in medicini. Priljubljene so zaradi svojega sladkega okusa in številnih koristi za zdravje. Rastejo predvsem v toplejših podnebjih, kot so sredozemska regija, Bližnji vzhod in deli Azije.

V vročini ne delajte teh napak
Vročina ne vpliva le na našo kožo, temveč je obremenjen celoten organizem. Seveda imamo radi poletje in z njim toplejše dni, toda, kot smo že neštetokrat poudarili, je izjemno pomembno, da se držimo določenih vsesplošno znanih nasvetov, na katere pa radi pozabljamo!

Proti kašlju in vnetemu grlu – recept za lovorjev čaj in sirup
Lovorjev list je že dolgo cenjen kot vrhunska začimba, ki jedem daje značilno aromo, poznamo pa ga tudi kot naravno zdravilo, ki deluje protivnetno in antiseptično!

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?
Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Želite zmanjšati vnos kalorij, a se ne odpovedati hrani, ki jo imate radi?
Maščobe in ogljikovi hidrati so včasih preveliki, vendar vam jih ni treba popolnoma opustiti, da bi zmanjšali vnos kalorij. Poglejmo si, kaj so zapisali na net.hr glede tega.

Miti o zamrznjeni hrani, v katere moramo nehati verjeti
Ali lahko odmrznete hrano na pultu? Ali gre lahko pakirana hrana naravnost v zamrzovalnik? Predstavljamo najpogostejše mite o zamrznjeni hrani, za katere je čas, da prenehamo verjeti v njih.

Dobre in manj dobre plati uživanja suhega sadja
Radi uživate suho sadje? Poglejmo si prednosti in morebitne slabosti, če le-te obstajajo.

Najboljša sadje in zelenjava, ki sta polna antioksidantov
Živila, bogata z antioksidanti, so ključne sestavine zdrave prehrane. Antioksidanti, ki jih najdemo predvsem v rastlinski hrani, pomagajo nevtralizirati oksidativni stres in nudijo zaščito pred poškodbami celic, ki jih povzročajo prosti radikali.

Zakaj se ti ni treba obremenjevati s popolno postavo?
Se tudi tebi zdi, da je čas, da opustiš ideale popolne postave in začneš ceniti svoje telo točno takšno, kot je?

Naravni načini za premagovanje alergij
Alergije se blaži s kombinacijo navad in zdravil. Vsekakor pa obstaja kar nekaj naravnih načinov in stvari, ki nam lahko pri tem pomagajo.

6 razlogov, zakaj je zajtrk najpomembnejši obrok dneva
Zakaj zajtrk imenujemo 'najpomembnejši obrok dneva'? Kot bomo lahko videli, obstaja precej dober razlog.

Prehrana in navade, ki pomagajo preprečevati prehlade
Prehladi so pogost zdravstveni problem, s katerim se srečuje veliko ljudi. Vendar pa obstajajo prehranske navade, ki lahko pomagajo pri preprečevanju prehladov. Poleg tega lahko določene navade in rutine dodatno okrepijo imunski sistem, kar lahko zmanjša tveganje za prehlad.

5 nasvetov za prehrano, če ste se med prazniki preveč najedli
Po praznikih mnogo ljudi išče načine, kako se po obdobju prenajedanja vrniti k zdravi prehrani. Če ste med prazniki uživali obilne obroke in sladkarije ter bi radi spet vzpostavili zdravo ravnovesje, lahko z naslednjimi petimi koraki uspešno nadaljujete s svojimi zdravimi prehranjevalnimi navadami.

2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi
Čaji so odlični zavezniki imunskega sistema. Pozimi nas ne le grejejo, temveč vsebujejo tudi dobrobitna zelišča, iz katerih lahko pripravimo okusne napitke, okrepčila in zaščito za telo pred pogostimi okužbami dihal, ki spremljajo hladnejše zimske mesece.

Kako preprečiti utrujenost in izgubo energije pozimi?
Pozimi se pogosto soočamo z izzivi, kot so zmanjšana energija, utrujenost in manjša koncentracija, vse zaradi krajših dni, manjše dnevne svetlobe in seveda hladnejših temperatur. Vsekakor obstajajo tudi preprosti koraki, s katerimi lahko tudi pozimi ohranjamo dobro raven energije, vitalnost in dobro počutje. Poglejmo si, kako.