svetovni

VIDEO: Božično-novoletna obdarovanja
Božično-novoletni čas naj bi bil čaroben, to je čas za predah in premislek, predvsem pa čas, ki ga moramo preživeti s svojo družino.

Dekletu napovedali le 48 ur življenja!
Primer 20-letne Liesl je navdušil britansko zdravstveno stroko. Mladenki so namreč odpovedala jetra in čeprav se na nov organ v povprečju čaka 95 dni, so Liesl nova jetra našli v pičlih dveh urah.

Aids ne pomeni nujno smrtne obsodbe
Trenutno je v Sloveniji z virusom HIV okuženih 310 ljudi. Med okuženimi je največ homoseksualnih moških, HIV pa je vedno pogostejši tudi med starejšimi – tretjina okuženih je namreč stara nad 50 let.

Vseh 23 let sem slutila, da je pri zavesti!
Potem, ko so se svetovni mediji razpisali o neverjetnem primeru Roma Houbena, za katerega so zdravniki 23 let mislili, da je v globoki komi, a je bil ves čas pri zavesti, je spregovorila tudi njegova mama. ''Nikoli nisem obupala nad njim!'' pripoveduje 73-letna Josephine.

Ostajate brez sape? Mogoče gre za kronično obolenje dihal
Za kronično obstruktivno pljučno bolezen vsako leto pri nas umre od 500 do 600 ljudi. Gre za obolenje dihal, ki prizadene okoli 20 odstotkov kadilcev, pravijo v bolnišnici Golnik.

Vse več sladkornih bolnikov
V Sloveniji vsako leto z zdravljenjem sladkorne bolezni prične približno 4000 bolnikov. Ker je porast bolezni tudi pri nas vedno večji problem, smo se ob svetovnem dnevu diabetesa pogovarjali z endokrinologinjo dr. med. Jelko Zaletel Vrtovec iz Društva diabetikov Slovenije.

Deklica težka manj kot pol kilograma preživela
Dojenčica Gabriela Gil se je rodila kar 4 mesece prezgodaj, ko je tehtala le 450 gramov. Čeprav so ji zdravniki dali le 15 odstotkov možnosti za preživetje, pa se je zgodil čudež in deklica je preživela.

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni pod geslom Ne izgubljajmo časa!
Združenje za pomoč pri demenci Spominčica ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni opozarja na nujnost zgodnjega odkrivanja bolezni, ki je najpogostejši vzrok demence.

Lahko luskavica napade tudi vas?
Luskavica, imenovana tudi psoriaza, je kronična vnetna bolezen kože, za katero so značilni pordeli, luskasti izpuščaji. Z luskavico v Sloveniji živi od 35 do 40 tisoč ljudi. Zaenkrat pravega vzroka bolezni še ne poznamo.

VIDEO: Z naravnim pripravkom do boljših kosti
Čeprav je osteoporoza bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi, pa je za svoje kosti treba skrbeti že prej in v telo vnesti zadostno količino kalcija. Kako to storiti na najbolj učinkovit način, pa si lahko pogledate v videu.

Z aktivnostjo nad raka dojk
V Evropi na leto odkrijejo približno 430.000 novih primerov raka dojk; 10 do 16 odstotkov naj bi bila posledica preslabe telesne dejavnosti.

Premagajte žalost z boksom!
Da je šport zdrav vemo, mi pa vam razkrivamo s katerim športom se začnite ukvarjati, če želite omiliti določene težave ali bolezni. Tako si boste z nogometom olajšali simptome pri astmi, s kolesarjenjem zmanjšali možnost za nastanek kapi, s plesom pa si boste izboljšali spomin.

Koristni nasveti za zdravo srce
28. september je svetovni dan srca. Marsikdo se premalo zaveda, kako pomembno funkcijo igra in kako pomembno je, da ga ohranjamo zdravega.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Svetovni prvak v spominu svetuje!
Tako kot pri športu je tudi pri spominu možno trenirati svoje sive celice. To vam lahko potrdi osemkratni svetovni prvak v pomnjenju Dominic O'Brien, ki pravi, da je z nekaterimi metodami in redno vadbo mogoče doseči čudeže.

Limfom ima podobne znake kot gripa
Za gripi podobnimi znaki se lahko skriva limfom, rak limfatičnega sistema. Pri nas na leto zboli več kot 300 novih bolnikov.

VIDEO: Pomagajmo prvi!
11. septembra je svetovni dan prve pomoči. Rdeči križ Slovenije ga bo tudi letos obeležil z akcijo Prva pomoč – pomagam prvi.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Ustvarjalnost v jeseni življenja
Osteoporoza je tiha bolezen, ki glasno odmeva v življenju bolnic. Dolga leta lahko poteka brez posebnih znakov in brez bolečin. Kosti počasi postajajo šibkejše, tanjše in bolj porozne.

RESNIČNA ZGODBA: Strah me je zaspati!
Kot dojenček sem veliko jokala, zato sta me sestri nekoč hoteli utišati tako, da sta name poveznili blazino. Na srečo je ravno takrat v sobo stopila mama in mi rešila življenje, pripoveduje 63-letna Rozalija Kovač.

Shujšajte s surovo hrano
Presna – surova hrana ni le dieta, je način prehranjevanja, ki vam ponudi povsem novo izkušnjo v življenju. Se sliši nenavadno? Pa ni! S presno hrano boste spoznali popolnoma nov vidik prehranjevanja: hrano ne boste ne kuhali, ne pekli in ne cvrli, jedli jo boste surovo.

Hvala, ne kadim!
31.maja, na svetovni dan brez tobaka, smo na spletnem portalu Vizita.si začeli z nagradno akcijo – <a href = "http://vizita.si/rubrika/se_zelite_odvaditi_kajenja" target="_blank"> Se želite odvaditi kajenja?</a> Če sodite med tiste, ki so poskusili že vse možne načine pa še vedno ne morejo brez cigarete, potem ste na pravem mestu. Sodelujte in se potegujte za 6 dni vodenega odvajanja od kajenja v Krkinih termah v Dolenjskih toplicah!

VIDEO: Misica Tina Gaber organizirala krvodajalsko akcijo
4. junij praznujemo Dan slovenskega krvodajalstva. Dnevno bi potrebovali skoraj 400 krvodajalcev, zato je vsaka pobuda dobrodošla. Letos aprila so se na povabilo Tine Gaber, miss hawaiian tropic, odzvale tudi njene kolegice.

Za lepe sanje in miren spanec
Dvajsetega marca po vsem svetu obeležujejo Svetovni dan spanja in na ta način opozarjajo na pomen spanja in negativne učinke nespečnosti, za katerimi naj bi po svetu trpelo kar 30 do 45 odstotkov ljudi.

Brezplačno anonimno testiranje hepatitisa
19. maja obeležujemo svetovni dan hepatitisa oz. bolezni jeter, ki jih povzročajo virusi hepatitisa A, B, C, D in E. Hepatitis predstavlja pomemben javnozdravstveni problem, saj je po svetu samo s tipom B in C okuženih 550 milijonov ljudi.

Prvo mesto na svetu, kjer en dan ne jedo mesa
Belgijsko mesto Gent je prvo na svetu uvedlo brezmesne dneve. 13. maja so uradno razglasili, da je četrtek dan brez mesa. Na ta način želijo zmanjšati količino toplogrednih plinov in postati bolj zdravo mesto.

Brigita Langerholc: 'Astma me ni ustavila!'
5. maj je svetovni dan astme. Astma je najbolj pogosta kronična nenalezljiva bolezen otrok in mladine. Strokovnjaki menijo, da je v svetu več kot 300 milijonov ljudi z astmo, več kot 50 odstotkov teh pa nima dovolj dobrega nadzora nad boleznijo, kar vpliva na njihovo kakovost življenja. Slovenska atletinja Brigita Langerholc je ena izmed tistih, ki je uspešno premagala astmo.

ŠPARGELJ
Šparglji so ena od prvih vrst pomladne zelenjave, ki vam po dolgi in mrzli zimi povrnejo minerale in vitamine, ki jih potrebujete, da lahko v pomlad vstopite polni energije. Pravijo jim tudi znanilci pomladi, saj se njihova sezona začne v začetku aprila, na Primorskem že nekoliko prej, njihov vrhunec pa je prav med prvomajskimi prazniki.

Svetovni dan glavkoma
Danes obeležujemo svetovni dan glavkoma. Glavkom ali zelena mrena je drugi najpogostejši vzrok slepote na svetu. Več o tej bolezni si lahko pogledate v priloženem videu.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.