svetovni

Cepivo edina zaščita pred okužbami s HPV
V Sloveniji za rakom materničnega vratu vsako leto zboli približno 150 žensk, od 30 do 40 pa jih zaradi te vrste raka, ki bi ga lahko s preprostim cepljenjem v najstniških letih preprečili, tudi umre.

FOTO: Ste izpostavljeni luskavici?
Življenje z luskavico ni enostavno. Ker je bolezen opazna že na daleč, se okolica bolnikov izogiba in jih poriva na stran, po drugi strani pa so bolniki na bolezen vezani doživljenjsko, zaradi česar se nekateri soočajo s hudimi travmami.

Vse več revmatikov, premalo revmatologov
Oseb z revmatičnimi obolenji je v Sloveniji iz leta v leto več, število strokovnjakov pa bolj ali manj ostaja skozi ves čas enako. Kako prepoznati revmatično obolenje in kakšno je stanje na področju zdravljenja v Sloveniji?

VIDEO: Naredite delovno mesto srcu prijazno!
Letošnji svetovni dan srca obeležujemo pod geslom Delam s srcem. Organizacije ter društva za srce v svetu in pri nas tako pozivajo delodajalce in zaposlene, naj tudi z zagotovitvijo ustreznih delovnih pogojev poskrbijo za zdravje srca.

Poznavanje simptomov limfoma rešuje življenja!
Limfom je sicer zahrbtna bolezen, a je ob pravočasnem odkritju v glavnem ozdravljiva. Kako pravočasno prepoznati simptome in dovolj zgodaj začeti z zdravljenjem, nam je razložila dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

'Grozljive nesreče moraš vzeti kot del službe'
Reševalci so tisti, ki prvi prihitijo na kraj tragedije. Tisti, ki s svojim znanjem in izkušnjami nesebično rešujejo življenja. Ob svetovnem dnevu prve pomoči smo o tem, kako je opravljati poklic reševalca, povprašali vodjo izmene reševalne postaje ljubljanskega kliničnega centra Denisa Gorjupa.

Prepoznajte depresijo, ki lahko vodi v samomor!
Letošnji svetovni dan preprečevanja samomorov poteka pod geslom ''Mnogo obrazov, mnogo krajev: Preprečevanje samomora po vsem svetu''. Namen je poudariti, da se okoliščičine, ki privedejo do njega, razlikujejo tako med posamezniki kot med posameznimi državami sveta.

Ko se prostata močno poveča ...
Težave s povečano prostato se prej ali slej pojavijo pri skoraj vseh moških, saj je to običajni del staranja. Vendar, kaj sploh je prostata, kakšna je njena funkcija in kje se v resnici nahaja?

Obiščite 15. državne igre Specialne olimpijade Slovenije!
Ta konec tedna bodo v organizaciji Varstveno-delovnega centra Koper v Kopru, Sečovljah in Postojni potekale jubilejne, 15. državne igre Specialne olimpijade 2010. Pridite navijat!

'Brez nog in rok bom preplaval Rokavski preliv'
42-letni Francoz Philippe Croizon, ki je pred 16 leti izgubil obe nogi in roki, je odločen, da bo v 24 urah preplaval Rokavski preliv. Če mu to uspe, bo postavil svetovni rekord.

Kadilke, pozor! Vaše zdravje je na udaru!
Na današnji dan obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki pa je letos namenjen ženskam, saj se delež kadilk iz leta v leto povečuje. Preverite, kako kajenje vpliva na zdravje žensk!

Ob svetovnem dnevu o pomenu gibanja za vse
Vsak posameznik lahko poišče obliko zdrave telesne dejavnosti, ki je zanj primerna in ga veseli, s tem pa doseže pozitivne učinke gibanja na številnih področjih od zdravja do samozavesti.

Mednarodni dan imunologije bo posvečen avtoimunosti
Danes je mednarodni dan imunologije. V Sloveniji bo letos posvečen predvsem avtoimunosti - stanju, ko imunski sistem zaradi različnih razlogov napade lasten organizem.

Ob 28. aprilu pozivi k skrbi za večjo varnost pri delu
Letošnja tema mednarodnega dneva varnosti in zdravja pri delu, 28. aprila, so nastajajoča tveganja in novi načini preprečevanja v spreminjajočem se svetu dela.

Ko se kri ne strdi ...
Hemofilija je redka genska bolezen, pri kateri je strjevanje krvi moteno. Ženske so večinoma le prenašlke, medtem ko moški obolevajo. V Sloveniji z boleznijo živi približno 200 ljudi.

Imeti hoče najmanjši obseg pasu na svetu!
Svetovna rekorderka v najožjem pasu je še vedno Američanka Cathie Jung, ki čez pas meri pičlih 38 centimetrov. Zdaj hoče njen rerkord podreti 28-letna Nemka, katere obseg pasu znaša 45 centimetrov.

Za Parkinsonovo bolezen še ni zdravila
Parkinsonova bolezen je ime dobila po britanskem zdravniku Jamesu Parkinsonu, ki jo je prvi opisal leta 1817. Ta nevrološka bolezen je razmeroma pogosta in prizadene odstotek ljudi, najpogosteje se pojavlja pri moških, starejših od 60 let.

Na avtomat po zdrave prigrizke
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani se ponašajo s prvim avtomatom z zdravo hrano. V njem lahko otroci, njihovi starši in nenazadnje tudi zaposleni namesto nezdravih prigrizkov najdejo jabolka, vodo in druge sveže ter zdrave produkte slovenskih kmetovalcev.

Zdravje v mestih šteje!
Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva zdravja je usmerjena v urbano zdravje in se odvija pod sloganom »1000 mest, 1000 življenj – zdravje v mestih šteje«. Eno takšnih mest, ki se trudi, da bi izboljšalo kvaliteto življenja meščank in meščanov, je tudi Celje.

V Sloveniji okoli 20.000 oseb z avtističnimi motnjami
Danes je dan zavedanja o avtizmu, v Sloveniji pa smo na stopnji, ko vemo, da avtizem obstaja, ampak tu se naša ozaveščenost o tem tudi konča, je ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu dejala predsednica Centra za avtizem Vesna Melanšek.

S karatejem do zdravja in mirne glave
Petra Dirnbeka je karate potegnil v svoje vrste, ko je imel deset let. Bil je željan dokazovanja, imel je veliko energije. Ko je njegov sošolec povedal, da trenira karate, se je odločil. „Tudi jaz ga bom!“

Prepoznajte simptome tuberkuloze!
Za tuberkulozo vsako leto po vsem svetu na novo zboli približno devet milijonov ljudi – kar 90 odstotkov jih prihaja iz držav v razvoju. Pri nas je obolevnost nizka, saj letno zboli le okoli 200 ljudi. Bolezen se med ljudmi prenaša kapljično, okrevanje pa traja od pol leta do dveh let.

Kako dober je vaš spanec?
Letošnji svetovni dan spanja poteka pod geslom Spimo dobro, ostanimo zdravi. Kakovosten spanec je namreč zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost.

Zaščitite svoje ledvice – vaš življenjski filter!
Ledvice v enem dnevu prečistijo kar 200 litrov krvi in so zato za naše telo izjemnega pomena. Ker je po drugi strani vse pogostejša sladkorna bolezen najpogostejši vzrok za odpoved ledvic, je pomembno, da znate za svoje ledvice in zdravje poskrbeti! Kako?

Kako poteka darovanje kostnega mozga
Presaditev kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic je pri nekaterih boleznih nujno potrebna. Preverite, kako poteka odvzem kostnega mozga in kdo vse je lahko darovalec!

Bolniki nimajo le pravic, ampak tudi dolžnosti!
Čeprav vsak od nas kdaj odide k zdravniku, pa marsikdo ne ve, kakšne pravice ima, ko se znajde v vlogi bolnika. Dobro pa je tudi vedeti, da se lahko v primeru kršenja teh pravic obrnemo na pristojne organe – na varuhinjo ali zastopnike bolnikov pravic.

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

Najstarejši Evropejec praznuje 110 let
Najstarejši Evropejec Stanley Lucas prav te dni praznuje svoj 110. rojstni dan. In kaj je njegov recept za dolgo življenje? Svež zrak in dobra podeželska hrana.

Vas zanima, kaj droge naredijo možganom?
To še posebej zanima tudi raziskovalce iz Kolumbijske in Harvardske univerze, ki so razvili nov sistem, s katerim lahko opazujejo učinke številnih kemikalij na možgane.

11 dejstev o kihanju
Kako hitro poteka kihanje? Ali seks in sonce povzročata kihanje? Zakaj kihamo? Preverite nekatera najbolj nenavadna dejstva o kihanju!