Vizita.si

takšno

Lajfstajl 16. 02. 2023 05.00

Znaki, da ste prerasli prijateljstvo

Niso vsa prijateljstva za vse življenje in s tem ni nič narobe.

Psiha 13. 02. 2023 05.00

''Zakaj me nihče ne mara?''

Zlasti za obdobje najstništva velja, da želimo biti v očeh drugih všečni, priljubljeni, zanimivi. Želimo si pripadnosti, družbe in občutka, da se vse vrti okoli nas. A dejstvo je, da je slika pogosto zelo drugačna. Počutimo se kot sive miši, osamljeni, nevredni, zavrnjeni, kar v nas še bolj utrjuje občutek žalosti in praznine. Pomembno je, da spoznaš, od kod to izhaja.

Lajfstajl 07. 02. 2023 05.00

Kaj morate mladi vedeti o spletnem nasilju?

Spletno ustrahovanje in nasilje se dogaja na družbenih omrežjih in na vseh platformah za dopisovanje. Gre za vedenje, ki se ponavlja z namenom, da bi osebo ustrahovali in/ali jo osramotili.

Tuje 07. 02. 2023 05.00

Zvezdniki, ki imajo telesne posebnosti

Številni ljudje se zgledujejo po zvezdnikih in sanjajo nedosegljive sanje o njihovem bogastvu, poznanstvih in izkušnjah, a nekateri izmed njih so tudi na telesni ravni drugačni od večine. Spodaj vam razkrivamo zvezdnike, ki se lahko 'pohvalijo' z nenavadnimi telesnimi deli.

Psiha 06. 02. 2023 05.00

Samopodoba je veliko pomembnejša, kot si misliš

Večina ljudi je nezadovoljna z vsaj enim delom ali eno stvarjo na svojem telesu. To je popolno oblikovano, točno takšno, kot je, a ljudje velikokrat napačno namenjamo svojo pozornost zgolj eni stvari, ki nam ni všeč, namesto da bi se osredotočili na tiste, ki so izjemne. Ko se enkrat začnemo poglabljati v to zadevo, predvsem v tisto, kar nam ni všeč, lahko to seveda popolnoma načne našo samozavest.

Novice 24. 01. 2023 05.00

Odpravite bolečine prej in za vedno!

So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Življenjske zgodbe 18. 01. 2023 05.00

Neverjetna preobrazba, ki je Ani popolnoma spremenila življenje

Življenje je polno presenečenj, nepričakovanih preobratov, vzponov in padcev, a ne gre za to, koliko ovir imamo na svoji poti, ampak ali jih hočemo tudi premagati. To je zgodba Ane Krašovec, ki dokazuje, da se marsikaj da, če si le želimo resnične spremembe.

Puberteta 18. 01. 2023 05.00

Hočeš biti popularen? Potem si preberi to

Verjetno se ne zavedaš, toda dejstvo je, da si nihče od nas zares ne želi biti popularen – vsi si zgolj želimo, da bi bili sprejeti. In navadno v želji po tem delamo marsikaj. Četudi odrasli ne bodo priznali, smo si v mladosti in najstništvu vseeno vsi prizadevali, da bi bili ''popularni''.

Duševno zdravje 08. 01. 2023 05.00

Kam gredo potlačena čustva?

Živeti pomeni tudi izkušati širok spekter čustev, od neizmernega veselja in sreče do globoke žalosti in obupa. Čeprav ne moremo nadzorovati vsega, kar se nam zgodi, se lahko naučimo učinkovito upravljati z negativnimi čustvi. Ravno potlačena čustva, ki si jih ne dovolimo začutiti, ustvarjajo v nas čustvene in telesne blokade, ki močno vplivajo na naše odnose, počutje, zdravje in kakovost življenja nasploh.

Lajfstajl 25. 12. 2022 05.00

Stvari, za katere ti bo čez deset let (upajmo) vseeno

"Nikoli ne bo bolje" je stavek, ki smo ga v mladih letih izrekli VSI. Škoda je govoriti o tem, kako vse mine in kako se stvari spreminjajo, verjetno pa ti bo za naslednjih 10 stvari čez deset let popolnoma vseeno.

Zdrav Lajf 22. 12. 2022 05.00

Zdrava telesna samopodoba - osredotoči se na zdravje, ne zgolj kilograme

Čeprav je za mnoge samoumevna, je do zdrave telesne samopodobe težko priti. Posebej to velja v primeru, če se že vse življenje borimo z odvečnimi kilogrami, zraven pa gledamo podobe popolnih deklet, ki nam jih ponuja moderna družba. Kako v modernem svetu, v katerem preživimo veliko časa na družbenem omrežju, razviti zdravo telesno samopodobo? In če že ne ljubezni do svojega telesa, kako se lahko naučimo, da ga vsaj sprejemamo?

Tuje 12. 12. 2022 05.00

Igralka spregovorila o svoji diagnozi: 'Ne morem več hoditi brez palice'

Igralka Christina Applegate je spregovorila o svoji srce parajoči diagnozi multiple skleroze. Diagnozo je sicer dobila poleti 2021 med snemanjem serije.

Odnosi in spolnost 12. 12. 2022 05.00

Metoda sive skale: strategija v manipulativnih odnosih

Metoda sive skale je metafora za slog komunikacije in vedenja, ki se uporablja, ko se poskušamo zaščititi pred toksičnimi osebami. To med drugim vključuje tudi neodzivnost in neopaznost kot siva skala, kar pomaga pri zmanjšanju ali odpravljanju neželenih interakcij ter ohranjanju lastnih meja.

Življenjske zgodbe 08. 12. 2022 05.00

Tina (Sanjski moški): 'V nekaj tednih sem ostala povsem sama'

30-letna Tina Blašković v letošnji sezoni priljubljenega šova Sanjski moški ni poskrbela zgolj za veliko smeha in sproščenega vzdušja, tako med dekleti kot tudi gledalci, temveč nam je dala s svojimi izjavami večkrat tudi misliti. Minuli dogodki so namreč precej spremenili njen tok razmišljanja, drzne odločitve, ki jih je sprejela in za katere zdaj priznava, da je treba imeti precej poguma, pa so jo postavile na pot, ki si jo je želela. Z njo smo klepetali o tem, kako drugače je bilo pred letom dni, s kakšnimi težavami se je soočila in kako je k njim pristopila, pa tudi o tem, kako lahko dosežemo tisto, o čemer sanjamo, če si le upamo.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Prehrana 30. 11. 2022 09.16

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami

Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Odnosi in spolnost 15. 11. 2022 05.00

Kompromisi – da ali ne? Kdaj in kako?

Sklepanje kompromisov v razmerju je iskanje zlate sredine med navadami, željami in cilji obeh partnerjev. Če vsak malce popusti, je rešitev na dlani, pravijo nekateri. A žal ni vedno tako preprosto, sploh ko se dotaknemo naših temeljnih vrednot. Kdaj torej sklepati kompromise in kdaj ne?

Alternativa 11. 11. 2022 05.00

Tako lahko neizražena čustva vplivajo na naše telo

Duševne 'brazgotine' so očem nevidne, a naše telo se na stres in negativna čustva odziva na načine, ki lahko na koncu vodijo v bolečino. To še posebej velja za situacije in čustva, ki ostanejo neizražena.

Koža 08. 11. 2022 05.00

Kakšna je primerna nega suhe in razpokane kože?

Koža je bistvenega pomena za naše splošno zdravje in dobro počutje. Njena osnovna funkcija je zaščita telesa pred zunanjimi vplivi, kot so ultravijolični žarki, dehidracija, pregrevanje, poškodbami, mikrobi, strupi in kemikalijami. Kadar je nastajanje olja v koži nezadostno, pa lahko pride do izsušitve vrhnjega sloja. Kako si pomagati in pravilno negovati takšno kožo?

Preventiva 02. 11. 2022 05.00

To so posledice stiskanja trebuha

Nenehno vlečete trebuh notri, da bi bil bolj raven? Morda bi se komu takšno početje zdelo smešno, a nikakor ni, dodatno pa naj bi bilo tudi precej pogosto. Smešno ni, ker stiskanje trebuha lahko povzroči bolečine v hrbtu in vratu ter težave z dihanjem!

Prehrana 25. 10. 2022 05.00

5 živil, ki zmanjšajo napihnjenost, in 5 živil, ki jo povzročajo

Se soočate z neprestano napihnjenostjo in ne veste več, kaj bi vam lahko pomagalo? Predstavljamo živila, ki lahko zmanjšajo napihnjenost, in 5 živil, ki jo lahko povzročajo.

Aktivno življenje 20. 10. 2022 05.00

Navodila za tek, ko je hladneje

Bi radi še naprej tekli zunaj tudi zdaj, ko je hladneje? Tekaškega trenerja Urbana Praprotnika smo vprašali, kaj je treba v tem primeru vedeti. "Vsekakor se mora tekač prilagoditi vremenu, pa če je mrzlo ali vroče," nam je povedal. Kako se torej prilagoditi, ko je mrzlo?

Simptomi in bolezni 18. 10. 2022 05.00

Prehrana pri psoriatičnem artritisu: katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Čeprav psoriatičnega artritisa ni mogoče zdraviti samo z dieto, lahko nekatera živila pomagajo pri obvladovanju simptomov. Katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Duševno zdravje 16. 09. 2022 05.00

Psevdobulbarni afekt: nenadzorovani napadi smeha ali joka

Psevdobulbarni afekt je nevrološko stanje, ki povzroča izrazite izbruhe nenadzorovanega smeha ali joka tudi v najbolj neprimernih trenutkih. Poznamo ga sicer tudi pod drugimi imeni, vključno s čustveno labilnostjo, patološkim smehom in jokom ter čustveno inkontinenco. Kot zanimivost – to motnjo naj bi odlično odigral glavni lik filma Joker, ki ga je upodobil Joaquin Phoenix.

Simptomi in bolezni 15. 09. 2022 05.00

Kaj je čustvena praznina?

Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Aktivno življenje 01. 09. 2022 05.00

Najpogostejše poškodbe pri odbojki

Letošnje svetovno prvenstvo v odbojki je že v polnem teku. V petek smo suvereno premagali reprezentanco Kameruna, v nedeljo za las izgubili proti ekipi Francije, v torek pa prepričljivo izkazali premoč nad Nemčijo. Odbojkarske tekme, še posebej na tako pomembnih prvenstvih, znajo biti izredno zahtevne in izčrpavajoče, zato lahko kaj hitro pride do poškodb. O najpogostejših poškodbah pri odbojki smo povprašali diplomiranega fizioterapevta in profesorja športne vzgoje Jureta Ivartnika.

Osebna rast 22. 08. 2022 14.44

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?

Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Psiha 16. 08. 2022 05.00

Si tudi ti večkrat izrečeš stavek: 'Sovražim se!'?

'Sovražim se! Sovražim, kako izgledam, kaj počnem, sovražim vse na sebi!' Je tudi tebi domač ta stavek? Odraščanje ni vedno lahko in pogosto se pojavi izrazito nezadovoljstvo s seboj in svetom, kar prinese veliko frustracij. A občasne negativne misli o sebi, če jih seveda ne znaš zaustaviti, lahko vodijo do vse slabšega duševnega počutja, tesnobe in celo depresije.

Moško zdravje 01. 08. 2022 05.00

Če načrtujete vazektomijo, morate poznati ta dejstva

Vazektomija naj bi bila edina varna oblika moške kontracepcije. Vsako leto več kot 40 milijonov moških po svetu opravi ta postopek. Kaj moramo vedeti, če se odločimo za takšen poseg?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049