Vizita.si

tako

Duševno zdravje otrok 12. 03. 2025 04.50

Razumevanje vpliva učnih pritiskov na duševno zdravje otrok

Učno okolje danes ni več le prostor za pridobivanje znanja, ampak tudi prostor, kjer se mnogi otroci in mladostniki srečujejo z različnimi duševnimi izzivi. Povečani učni pritiski, pričakovanja učiteljev, staršev in vrstnikov so glavni dejavnik, ki vpliva na duševno zdravje mladih. Kot poroča Verywellhealth, pretiran stres zaradi šolskih nalog, testov in izpitov lahko privede do tesnobe, depresije in drugih duševnih težav.

Alergije 12. 03. 2025 04.14

Zakaj spomladanske alergije postajajo vse hujše in kako si lahko resnično pomagate?

Spomladanske alergije, ki jih pogosto povzročajo cvetni prah, pršice in druge okoljske snovi, postajajo vse hujše. Povečanje intenzivnosti teh alergij ni zgolj subjektivni občutek, temveč je opazno tudi v znanstvenih raziskavah, ki kažejo na dramatične spremembe v okolju. Skladno s tem narašča tudi število ljudi, ki trpijo zaradi teh alergij. Zakaj se spomladanske alergije poslabšujejo, kaj je njihov glavni vzrok, in kako se z njimi spoprijeti, da bi zmanjšali njihove vplive na vsakdanje življenje?

Prebava 12. 03. 2025 04.08

Tako boste optimizirali prebavni proces za boljšo vitalnost in energijo

Optimalna prebava je ključna za naše splošno zdravje, vitalnost in energijo. Če želimo, da naše telo učinkovito absorbira hranila iz hrane, je pomembno, da upoštevamo različne dejavnike, ki podpirajo zdravje prebavnega sistema. Pomembno je, da naš življenjski slog, prehrana in navade ustvarijo pravo okolje za učinkovito prebavo in s tem boljšo energijo skozi dan.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Duševno zdravje otrok 11. 03. 2025 04.00

Slovenska razstava vrednot

Projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi je iniciativa, ki jo izvajajo Fundacija Nataše Pirc Musar – Ustanova Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin & ZPM, pod strokovnim vodstvom dr. Anice Mikuš Kos.

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Srčno žilne bolezni 11. 03. 2025 04.52

Kaj o našem zdravju pove srčni utrip?

Srce je votel mišični organ, ki leži sredi prsnega koša in telo preskrbuje s kisikom ter odstranja odpadne snovi. Gre za mišični organ s štirimi votlinami, stene pa se krčijo v natančnem zaporedju, da med vsakim utriopm potisnejo potrebno količino krvi ob najmanjši možni porabi energije. Frekvenca srčnega utripa pa je pomemben pokazatelj našega zdravja.

Lajfstajl 11. 03. 2025 04.46

5 načinov, kako ohraniti motivacijo za učenje med pripravami na maturo

Priprave na maturo so lahko zelo stresne, vendar je ohranjanje motivacije ključnega pomena za uspeh. Tukaj je nekaj strategij, ki ti lahko pomagajo, da ostaneš osredotočen/a in motiviran/a med pripravami.

Alergije 11. 03. 2025 04.31

Ali antihistaminiki odpravljajo alergije ali le prikrivajo simptome?

Antihistaminiki so ena najpogosteje predpisanih zdravil za zdravljenje alergij, a njihova dejanska vloga in učinek sta pogosto napačno razumljena. Medtem ko številni ljudje menijo, da antihistaminiki odpravijo alergije, so v resnici ti zdravila predvsem namenjena obvladovanju simptomov, ki jih povzroči alergijska reakcija. Kako delujejo antihistaminiki, kakšni so njihovi učinki na telo, in ali dejansko odpravljajo alergije ali zgolj prikrivajo simptome?

Prebava 11. 03. 2025 04.08

Kaj lahko storite za boljšo absorpcijo hranil?

Za učinkovito absorpcijo hranil je ključno, da vaša prebava deluje optimalno. Telo potrebuje določene dejavnike, da izkoristi hranila iz hrane in jih prenese v krvni obtok, kjer jih lahko uporabite za energijo, rast in obnovo. Pomembno je, da se osredotočimo na prehrano, življenjski slog in navade, ki podpirajo prebavni sistem.

Psiha 10. 03. 2025 04.56

Najbolj stresne vsakodnevne situacije. Se strinjaš?

Se tudi tebi zdi, da ti lahko ena majhna stvar, tista prav posebna, pokvari še tako dober dan? Kot kaže zadnja študija, nisi edini.

Življenjske zgodbe 10. 03. 2025 04.17

Tako je mama ugotovila, da ima njen otrok raka 4. stopnje

Mama je opazila, da se njen otrok čudno obnaša. Nekaj dni pozneje je ugotovila, kot poroča spletna stran People, da gre za raka 4. stopnje.

Bolezni 09. 03. 2025 04.48

Tako lahko veste, da vam ščitnica ne deluje

Z motnjami ščitnice in težavami, povezanimi s ščitnico, se v Sloveniji spopada od 200.000 do 300.000 ljudi, a večina bolnikov ne pozna vzrokov za svoje težave in jih ne pripisuje motnjam v delovanju ščitnice. Da bi motnje pravočasno prepoznali, predstavljamo najpogostejše simptome, ki kažejo na težave s ščitnico.

Bolezni 09. 03. 2025 04.14

Bi prepoznali enega najbolj smrtonosnih rakov?

Rak trebušne slinavke še vedno velja za enega najbolj smrtonosnih rakov, saj samo 20 odstotkov ljudi, ki zboli za tem rakom, preživi leto dni po diagnozi. Samo 7 odstotkov pa jih preživi pet let po diagnozi. Vzrok za to je predvsem v tem, da ga je težko odkriti in ga danes odkrivamo pozno, ko je že metastaziral.

Bolezni 09. 03. 2025 04.07

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati

Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

Prehrana 09. 03. 2025 04.02

5 ultra predelanih živil, ki so morda celo zdrava

Ultra procesirana oziroma predelana hrana je resna nevarnost za naše zdravje. Ampak, ali je vedno tako oziroma velja to za vsako živilo?

Bolezni 08. 03. 2025 04.19

Pravočasno prepoznajte simptome pljučnice

Pljučnica je v razvitih državah še vedno šesti najpogostejši vzrok smrti. Nevarna je predvsem za hude kronične bolnike, starostnike in dojenčke. Osebe z dobrim imunskim sistemom jo večinoma prebolijo brez težav.

Dieta 08. 03. 2025 04.12

Tako se boste uspešno 'znebili' maščobe na trebuhu

Oba spola, tako moški kot ženske, se neumorno trudita izgubiti maščobo na trebuhu. Eni bolj, drugi manj uspešno. Kje se skriva recept, kaj še lahko storimo sami in kaj dejansko deluje?

Prehrana 08. 03. 2025 04.07

En ogljikov hidrat je lahko nevarnejši od sladkorja

Bi bila lahko ena vrsta ogljikovih hidratov bolj nevarna kot vse ostale in celo bolj kot sam sladkor?

Zdravje 07. 03. 2025 04.56

Ste morbidno debeli?

Morbidna debelost je resna zdravstvena težava, ki močno poveča različna tveganja za šteivlne bolezni, močno zmanjša kakovost življenja in vpliva na praktično vse vidike našega vsakdana. Kaj sploh je morbidna debelost, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

Rakave bolezni 07. 03. 2025 04.45

10 znakov, ki kažejo, da lahko v vašem telesu raste rak

Če ste na svojem telesu opazili kakšno spremembo, zaradi katere ste zaskrbljeni, obiščite zdravnika, ki bo lahko opravil prave teste in preveril, za kaj gre. Tu pa je nekaj znakov, s katerimi so se spopadali ljudje, ki so zboleli za rakom.

Lajfstajl 07. 03. 2025 04.37

Po jutru se dan pozna

Ker je marca večinoma tako v šoli kot na faksu zatišje, je toliko težje ohraniti vse dobre navade, ki smo jih tako dolgo mukotrpno gradili. V času, ko ni zunanje strukture, je toliko bolj pomembno, da se držiš svoje lastne. Najpomembnejša (in po mojem mnenju najslabše razumljena) je jutranja rutina.

Simptomi in bolezni 07. 03. 2025 04.05

Znaki, da vam ledvice ne delujejo pravilno

Ledvice so izjemno pomemben organ, saj filtrirajo našo kri, izločajo toksine, uravnavajo kislinsko-bazično ravnovesje, ustvarjajo urin, proizvajajo hormone in absorbirajo minerale. Preverite, kako vedeti, ali nam ledvice ne delujejo pravilno.

Prehrana 06. 03. 2025 04.48

Kaj se zgodi, če uživate preveč soli?

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje odrasli prebivalci Slovenije z našim načinom prehranjevanja še vedno presegamo varno dnevno količino zaužite soli in to za dobrih 130 %. Prekomerno uživanje soli v prehrani pa lahko vodi do nastanka kroničnih bolezni in predstavlja precej resno grožnjo za naše zdravje.

TOK 06. 03. 2025 04.37

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?

Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Lepota 06. 03. 2025 04.24

Kdaj ste nazadnje umili krtačo za lase?

Morda ste se ob branju naslova vprašali, zakaj bi to sploh morali storiti. Berite dalje.

Prehrana 05. 03. 2025 04.48

Najboljše in najslabše rastlinske beljakovine

Vedno več ljudi se odloča za vegetarijanski ali veganski način prehranjevanja, zato si poglejmo najboljše in najslabše rastlinske beljakovine. Vključevanje dobrih rastlinskih beljakovin v prehrano ne bo škodilo niti mesojedcem.

Puberteta 05. 03. 2025 04.37

Motivacija za lene in impulzivne

V prvem članku smo ugotovili, da se večina zelo težko zanaša na motivacijo. Tedni in meseci po izpitnem obdobju, ko ni nikakršnega pritiska od zunaj, ki bi nas prisilil, da ostanemo v gibanju, so torej odlična priložnost za to, da pozabimo na svoje cilje in zaobljube in počasi začnemo propadati.

Novice 04. 03. 2025 04.44

Tako zelo so stenice škodljive za naše zdravje

Stenice so neprijetna in lahko celo velika težava - tudi in predvsem za naše zdravje.

Lajfstajl 04. 03. 2025 04.38

Marec: čas nazadovanja?

Januar je mimo, februarja je konec. Za veliko večino ljudi je to obdobje, v katerem se je najtežje držati načrtov in zaobljub, ki smo si jih postavili na začetku leta. Logično – januarja nas je poganjala mešanica stresa pred izpiti in testi ter velika želja po tem, da se v tem letu zares spremenimo. Tudi februarja večina nekako še vedno ostane v pogonu, na fakulteti so izpiti, na gimnazijah informativni dnevi, ki te prisilijo, da razmišljaš o prihodnosti in gradiš gradove v oblakih.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996