težava

Brez tega se nikar ne odpravljajte od doma
Čas božično-novoletnih praznikov mnogi izkoristijo za potovanje. Nekateri se odpravijo obiskat sorodnike ali na daljše izlete, drugi gredo smučat, tretji pa pred mrazom pobegnejo v tople kraje. Ne glede na destinacijo in dolžino dopustovanja je treba vedno poskrbeti za ustrezno potovalno lekarno, ki mora vsebovati nekaj osnovnih zdravil za prvo pomoč in pripomočke za oskrbo ran. Pripravili smo podroben seznam, ki vam bo med pripravo na naslednjo dopustniško avanturo zagotovo prišel zelo prav.

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga
Pravijo, da so naši lasje lahko najlepši okras, če zanje primerno skrbimo in so videti negovani, bujni ter sijoči. Toda kljub temu se lahko zgodi, da dobimo prhljaj, ki prizadene kar več kot polovico adolescentnih in odraslih ljudi. V tem primeru je pomembno, da ga čim prej odpravimo, saj v nasprotnem primeru lahko uniči teksturo las, sčasoma pa tudi poslabša zdravstveno stanje samega lasišča.

V primežu toksične produktivnosti, ki je pot do izgorelosti
V preteklosti se je izraz toksična produktivnost uporabljal predvsem v povezavi z deloholizmom – torej z ljudmi, ki svoje delo uporabljajo ali bolje rečeno zlorabljajo za bežanje pred seboj. V današnjem času se toksična produktivnost nanaša na osebe, ki delajo prek svojih dolžnosti ali celo zmogljivosti. Pojav je postal še toliko bolj opazen v času pandemije, saj so pri delu od doma meje med delom in zasebnim življenjem postale precej zabrisane.

Vas pogosto tišči na stranišče? Odkrijte rešitev za svoj mehur!
Pogosta, neustavljiva potreba po uriniranju je lahko znak prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki je predhodna stopnja urgentne urinske inkontinence. Preverite, kdaj gre za težavo in kako jo učinkovito zdravimo.

Potencialni razlogi, da ne morete izgubiti odvečnih kilogramov
Če ste to že izkusili, potem veste, kako boleče je, ko se po tednu dni diete in vadbe številka na tehtnici ne premakne navzdol, ampak je na istem mestu ali pa pokaže celo kilogram več. Ne glede na to, kako motivirani ste za zdravo prehrano in gibanje, izgubljanje kilogramov ni enostavno, saj je kalorije veliko lažje zaužiti kot pa jih porabiti.

Napake, ki jih delate pri umivanju zob
Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

Spalna paraliza – pogosta motnja ali težava?
Motnje spanja so zaradi stresa in ostalih stvari, ki jih povezujemo z dobo, v kateri živimo, vse pogostejše. Med mladimi odraslimi osebami je po poročanju portala Adiva zelo pogosta tudi spalna paraliza.

Ta vprašanja bi si moral postaviti vsak, ki ima potrebo po ugajanju drugim
Ljudje, ki imajo potrebo po tem, da ves čas ugajajo drugim, so znani po tem, da naredijo vse, kar je potrebno, da osrečijo druge ljudi, svoja občutja, čustva in mnenje pa največkrat odrivajo na stran.

6 napak, ki jih delamo, ko smo bolni
Ne glede na to, kako zdravo živimo in kako pazimo na sebe v hladnejših dneh, prehladu včasih ne moremo ubežati. Čeprav pogosto traja 'le' nekaj dni, je lahko zelo naporen. Poglejmo si, kaj navadno delamo vsi narobe, ko smo bolni ali zgolj prehlajeni.

'Bolela me je glava, temnilo se mi je pred očmi, videla sem pike...'
Teja Bajt je širni Sloveniji postala znana, ko se je s svojim inovativnim produktom, Innoboxom, s katerim želi znanost približati otrokom, predstavila v priljubljenem projektu Štartaj Slovenija. A življenjska zgodba molekularne in celične biologinje ni spisana zgolj iz zmag, najtežje pa ji je bilo, ko je po seriji profesionalnih uspehov zbolela za meningitisom. Ob tem je večkrat dokazala, da so težave zgolj postojanka, ki jo lahko preoblikuješ v priložnost.

Anksioznost v partnerstvu: dvomi, strahovi in pomisleki
Anksioznost v partnerskem odnosu se nanaša na moteče in vsiljive misli, ki nas vodijo do dvomov v partnerja in pogoste skrbi v zvezi v odnosom. Kaj pa če me vara? Mi morda laže? Kaj pa, če me namerava zapustiti? Tovrstna vprašanja so lahko izjemno obremenjujoča, sploh, če imamo občutek, da nad negativnimi mislimi nimamo več nadzora.

Urolog je pojasnil, kako lahko moški preprečijo raka na modih
Kariera, zakon, otroci in ostale stvari lahko moškemu povzročijo številne sive lase. Nekatere navade in stvari pa še bolj vplivajo na razvoj določenih bolezni. Za moške je ena od najnevarnejših rak na modih.

Kaj vse šteje pod 'varanje'?
Nedavna raziskava je razkrila, da fantje in dekleta nimamo popolnoma enakega mnenja, kaj je varanje in kaj ne.

Težave z orgazmom ima skoraj tretjina žensk – spoznajte vzroke in rešitve
Ženski orgazem je čudovit, a hkrati skrivnosten. Včasih tako blizu, spet drugič zelo daleč. Raziskave kažejo, da se včasih ali skoraj vedno izmika več kot 30 odstotkom žensk.

To se lahko zgodi, če preveč spite
Pravijo, da nobena skrajnost ni dobra. To velja tudi za spanje. Če premalo spimo, si lahko nakopljemo zdravstvene težave, prav tako pa ni dobro, če spimo preveč. Tokrat predstavljamo, kaj se dogaja z našim telesom, če preveč spimo.

Obožuješ šport in modo? Preizkusi športne komplete Dedoles!
Se že od mladih nog ukvarjaš š športom? Ali pa si začela telovaditi, da bi si krajšala čas med pandemijo?

Zdrav in toksičen sram – kakšna je razlika?
Sram je čustvo, ki nam govori o stanju neprimernosti, razvrednotenosti, nevrednosti, nepovezanosti z drugimi. Sproži nam ga lahko neka oseba, okoliščina ali pa osebni neuspeh, neizpolnjevanje lastnih standardov in pričakovanj. Zaradi sramu se počutimo, da smo napačni, slabi, izključeni, kar nas motivira k umiku. Bolj kot nam je pomembno, kaj si o nas mislijo drugi, pogosteje in bolj intenzivno izkušamo sram, zato ga včasih imenujemo tudi moralno ali družbeno čustvo.

EFT – metoda, ki naj bi čustveno osvobajala
V zadnjem času pogosto naletimo na vse bolj priljubljeno EFT (emotional freedom technique) metodo čustvenega osvobajanja in posledično tudi zdravljenja, pri kateri gre za neke vrste psihološko oziroma čustveno akupresuro. Le z uporabo konic prstov in tapkanja stimuliramo energijske točke na telesu in s tem lajšamo različne vrste tegob. Filozofija, ki stoji za to enostavno tehniko, pravi, da je vzrok za vsa negativna čustva motnja v energijskem sistemu.

4 stvari, ki se lahko zgodijo, če opustite uporabo družbenih omrežij
Družbena omrežja so nam dala ogromno – od čudovite zabave do povezovanja s prijatelji z vsega sveta, sprostitve in dodatnega zaslužka ob delu. Prinesla pa so tudi ogromno zapravljenega časa in celo hude zasvojenosti.

Se vaše noge potijo v sandalih? Pomagate si lahko s tem
Nekateri so komaj čakali, da sezujejo zimsko in spomladansko obutev ter skočijo v sandale, seveda pa radi pozabljamo na nekatere neprijetnosti. Potenje je ena izmed glavnih. Kako si lahko pomagate? Morda vam pridejo prav naslednji nasveti.

Zakaj je pomembno najti smisel in namen življenja?
V življenju skoraj na vsakem koraku naletimo na idejo, da je bistveno najti srečo. Če najdemo srečo, imamo vse. A to miselno perspektivo je morda celo bolje obrniti na glavo. Čeprav je sreča v življenju pomembna, nam pomaga bore malo, če nimamo življenjskega smisla. Iskanje smisla in namena je za počutje enako pomembno kot iskanje sreče, če ne celo bolj, ker nas le osmišljeno življenje vodi do dolgotrajnega zadovoljstva, boljših odnosov in uresničenega poslanstva.

Kaj storiti, ko razmerje ''nima več kemije''?
Normalno in naravno je, da se romantični odnosi začnejo s strastjo, sčasoma pa prehajajo in se razvijajo v toplino in stabilnost. Razlogov za to je več, od hormonov privlačnosti na začetku, do nagonskih in bioloških gnezditvenih navad. Prav nobena dolgoročna zveza ne ohranja (enake) začetne kemije, ki je prisotna na začetku, in to je popolnoma v redu.

Od kje izvira kompleks krivde in njeni občutki?
Vzbujanje občutkov krivde je lahko močan motivator človeškega vedenja, saj jo lahko določeni posamezniki zlorabljajo kot orodje za spreminjanje načina razmišljanja, počutja in vedenja drugih. Včasih lahko vzbujanje krivde vključuje naslanjanje na nekaj, za kar se nekdo že počuti krivega.

Kaj je radikalno sprejemanje?
Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni
Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Zdaj je pravi čas za ta korak
V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

Kako se odvaditi neskončnega premlevanja?
Premlevanje je težnja k ponavljajoči se pasivni analizi svojih težav, pomislekov in občutkov stiske, ne da bi ob tem storili kakršne koli pozitivne spremembe. Ta nezdrav vzorec prekomernega razmišljanja lahko premagamo s preprostimi koraki.

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov
Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?
Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''
Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.