teže

Policistični jajčniki
Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Prekomerna teža v nosečnosti vpliva na otroka
Ženske, ki v nosečnosti pridobijo preveč kilogramov, rodijo večje in težje otroke. Taki otroci imajo zaradi tega lahko tudi v najstniški dobi težave z debelostjo.

Moški, preverite, ali je vaš trebuh nevaren za zdravje
Če imate nekaj kilogramov preveč, niste edini. Pri tem vam ne priporočam, da sledite množicam. Odvečni kilogrami, posebno okoli pasu, so lahko zelo tvegani. Pa ne gre samo za pivske trebuhe!

Imate tudi moški meno? Oja!
No, srčki, ne ravno meno, ampak andropavzo. Drugačen naziv pa ne pomeni, da ne greste skozi podobne spremembe kot ženske. Staranje ne prizanese nikomur, upad hormonov pa neprijazno doleti tako moške kot ženske. Lepo po vrsti, preden boste začeli kritizirati.

Ali se res lahko redimo zaradi počasne prebave?
Drži, počasna prebava res obstaja in res, lahko je vzrok povečani telesni teži. Je pa res tudi, da imajo počasno prebavo redki in da so vzroki za povečanje teže drugje, v neprimerni prehrani in premalo gibanja.

Vam grozi srčni infarkt? Prepoznajte znake!
V Sloveniji utrpi srčni infarkt približno 3000 oseb na leto, okrog 1000 ljudi pa umre zaradi nenadne srčne smrti, ki je tudi posledica koronarne bolezni. Pomembno je, da poznamo znake srčnega infarkta, saj bomo le tako lahko pravočasno ukrepali in preprečili najhujše.

Ali je pozabljivost v starosti normalna?
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi.

Debelost slabo vpliva na spomin
Zadnja raziskava je pokazala, da se s povečano telesno težo manjša možgansko tkivo in s tem obseg in delovanje prednjega dela možganov, ki skrbijo za spomin in proces odločanja.

Zakaj se jeseni zredimo?
Poleti uživamo lažjo hrano, se več gibamo, zato lažje izgubimo kilograme oziroma vzdržujemo težo. Ko nastopijo hladnejši dnevi, se običajno tudi naša prehrana spremeni. Hitro se zredimo, naša prehrana pa postane "težja". Zakaj prihaja do takšnih nihanj, nam je razložil dietetik Jože Lavrinec.

Limfom ima podobne znake kot gripa
Za gripi podobnimi znaki se lahko skriva limfom, rak limfatičnega sistema. Pri nas na leto zboli več kot 300 novih bolnikov.

10 znakov bolezni, ki jih ne smete spregledati
Nekatere bolezni se začnejo tako burno, da znakov ne moremo spregledati. Nekateri znaki pa so takšni, da nismo povsem prepričani, ali moramo k zdravniku. Pripravili smo seznam desetih znakov, ki jih ne smete spregledati.

Saj ni res! Vitki kljub hrani, ki redi!
Radi jeste pečen krompirček, hamburgerje, sladkarije, hkrati pa si želite zavidanja vredno postavo? S čudežnimi tabletami, ki jih razvijajo ameriški znanstveniki, naj bi to bilo mogoče.

Hujšanje jo je pognalo v smrt
Susan Alderson se je zaradi prekomerne teže, ki je ogrožala njeno zdravje, odločila za operacijo zmanjšanja želodca. A le nekaj ur po posegu, ko je že kazalo, da je bila operacija uspešna, je Susan zaradi hudih notranjih krvavitev umrla.

VIDEO: Poglejte si, kaj čaka naša zmagovalca!
Zmagovalca naše nagradne akcije Se želite odvaditi kajenja Mojca Zelko in Rok Pipan sta prišla v Krkine terme v Dolenjske toplice. Spremlja ju naša sodelavka Jelica Žalig Grce, ki se bo skupaj z njima udeležila programa odvajanja od kajenja.

Ostanite v formi tudi jeseni
Poleti je ogromno možnosti, da ohranjate kondicijo. Rolanje, tek, kolesarjenje, plavanje, odbojka– vse to so »poletne« aktivnosti . Ko pa dnevi postanejo hladnejši pa se možnosti za vadbo zmanjšajo. Zato vam ponujamo nekaj idej, kako tudi v jeseni ohraniti »poletno« kondicijo.

Shujšal za 454 kilogramov!
Kako močna je volja ljudi, zagotovo pričajo štiri neverjetne zgodbe, kjer je ljudem uspelo shujšati po sto kilogramov in več. Žal so nekateri boj s kilogrami izgubili, spet drugim pa je uspelo.

Botoks praznoval 20. rojstni dan
Botoks, ki je priljubljen predvsem med zvezdniki in vsemi, ki si želijo večne mladosti, je letos aprila praznoval 20. rojstni dan. Leta 1989 so namreč odobrili uporabo botoksa v kozmetične namene, od tedaj pa je bilo v imenu lepote prodanega za več kot 740 milijonov evrov te snovi. Marsikdo pa ne ve, da botoks ni uporaben samo v kozmetični industriji, uspešen je tudi pri marsikateri zdravstveni težavi.

Umori zaradi smrčanja!
Smrčanje je lahko za partnerja, ki spi poleg vas, izredno stresno, saj ima nenehno moten spanec. Pogosto se tako zgodi, da zveza zaradi smrčanja celo razpade, ne boste pa verjeli, da se prav zaradi tega zgodijo tudi umori.

Boleče vnetje pokostnice!
Rekreacija v toplih poletnih dneh je lahko pravi užitek, vendar pa se že pri napačnem koraku ali pretiravanju lahko spremeni v nočno moro.

RESNIČNA ZGODBA: Najprej pomislim na cigareto!
Zmagovalca nagradne akcije Odvajanje od kajenja! Rok Pipan in Mojca Zelko sta nas spustila v svoj dom in nam odkrila delček svoje zasebnosti.

Kumare za vitkost in lepo polt
Ker ugodno vplivajo na zdravje, so imele kumare že od nekdaj mesto v domači medicini. Z njimi so blažili mnoge tegobe in zdravili razne bolezni. Poleg tega so izjemno učinkovite pri hujšanju in pomagajo pri negi problematične kože.

Motnje hranjenja so klic na pomoč!
Uživanje hrane naj bi bil eden od užitkov v življenju, a je zaradi sporočil o hrani in telesni teži, ki jih prejemamo, za mnoge prava muka. Motnje hranjenja so klic na pomoč in so posledica čustvene stiske. Od kod prihaja pritisk, da moramo biti vitki in popolni? Odgovore smo poiskali pri mag. Dragici Sternad, ki se ukvarja z motnjami hranjenja.

Izstradani do smrti!
Osebe, ki bolujejo za anoreksijo, ne jedo skoraj nič in živijo le od majhnih grižljajev hrane. Oseba s tovrstno motnjo potrebuje strokovno pomoč, saj gre za samouničevalni način poskusa reševanja problemov in nadzorovanja življenja, ki ga žrtev anoreksije ne razume, pravi sociologinja Dragica Sternad.

VIDEO: Manj denarja, več debelih ljudi
Prekomerna teža povzroča nevarne bolezni, kot so srčno-žilna obolenja, diabetes, osteoporoza, nekatere vrste raka itd. Med strokovnjaki vzbuja skrb tudi gospodarska kriza, saj ocenjujejo, da bodo ljudje v tem času jedli cenejšo hrano, v kateri je več sladkorja in škodljivih maščob.

Predmenstrualni sindrom (PMS)
Predmenstrualni sindom se pojavlja pri približno polovici žensk.

Ko me prime, da bi nekoga ubila!
Imate tri dni pred menstruacijo izjemen apetit in se počutite kot napihnjen balon? Ste najprej presrečni in že čez nekaj trenutkov povsem na psu? Ja, PMS je lahko neprijetna stvar in to ne samo za vas, ampak tudi za vašega partnerja in okolico.

VIDEO: Misica Tina Gaber organizirala krvodajalsko akcijo
4. junij praznujemo Dan slovenskega krvodajalstva. Dnevno bi potrebovali skoraj 400 krvodajalcev, zato je vsaka pobuda dobrodošla. Letos aprila so se na povabilo Tine Gaber, miss hawaiian tropic, odzvale tudi njene kolegice.

Liposukcija ne sme biti zamenjava za hujšanje
Liposukcija nikakor ne pomeni hujšanja, pač pa odstranitev določene količine nakopičenega maščevja v podkožju in izboljšanje oblike telesa. Dr. Uroš Ahčan, kirurg, ki se ukvarja s plastično, rekonstrukcijsko in estetsko kirurgijo ter z zdravljenjem opeklin, nam je razložil, kakšne so prednosti in slabosti liposkucije.

Mišičasti moški imajo manj možnosti, da zbolijo za rakom
Znanstveniki so s pomočjo raziskave, v kateri so daljši čas spremljali življenjski stil različnih moških, ugotovili da so tisti, ki imajo več mišične mase manj ogroženi pred rakom.