Vizita.si

terapija

Zdravje 24. 01. 2025 04.06

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo

Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

Rakave bolezni 23. 01. 2025 09.42

Odlična novica za rakave bolnike

Raziskovalke in raziskovalci Kemijskega inštituta so razvili nov terapevtski pristop za boj proti raku, pri čemer so jim v navdih služili inflamasomi, ki so sestavni del prirojenega imunskega sistema. Z namenom, da bi vzpodbudili bolnikov imunski sistem, so v rakave celice vnesli zapis za proteine, ki sprožijo celično smrt, in proteine, ki spodbudijo imunski sistem. S tem so dosegli dvojni učinek – poleg smrti rakavih celic je izločena vsebina celic povzročila vnetje, ki je delovalo kot sirena, ki v tumorje privlači imunske celice ter spodbudi njihovo protitumorsko delovanje. Nov pristop je v predkliničnih raziskavah učinkovito deloval proti različnim vrstam raka in spodbudil trajni imunski odziv proti tumorju.

Duševno zdravje 20. 01. 2025 04.25

9 načinov, kako se spopasti z napadi panike

Napadi panike so lahko zelo intenzivni in zastrašujoči, vendar so obvladljivi. Pogosto nastanejo nenadoma in se lahko pojavijo brez jasnega razloga, vendar to ne pomeni, da so nezdravljivi. Poznavanje tehnik, ki vam lahko pomagajo obvladovati simptome napadov panike, je pomembno za zmanjšanje njihove pogostosti in resnosti.

Bolezni 17. 01. 2025 04.52

5 simptomov lipedema

Lipedem je kronično obolenje, ki prizadene predvsem ženske. Gre za nenormalno kopičenje maščobnega tkiva, ki je pogosto boleče na dotik in se pojavlja simetrično, najpogosteje na bokih, stegnih in nogah, včasih pa tudi na rokah. Čeprav lipedem ni redek, je pogosto napačno diagnosticiran kot debelost ali limfedem, kar vodi do zamude pri zdravljenju.

Zdravje 16. 01. 2025 04.33

Ali nas lahko pomanjkanje sončne svetlobe resnično naredi bolne?

Sončna svetloba je nepogrešljiva za zdravje in dobro počutje človeka. Čeprav se njen pomen pogosto zmanjša zgolj na sintezo vitamina D, ima sončna svetloba pomembno vlogo pri delovanju telesnih sistemov, hormonskem ravnovesju in duševnem zdravju. Kaj se torej zgodi, ko sončne svetlobe primanjkuje?

Zlata leta 13. 01. 2025 04.07

Pomembnost redne telesne aktivnosti pri preprečevanju bolezni v starosti

Starost prinaša številne fiziološke spremembe, med katerimi so upad mišične mase, zmanjšanje kostne gostote, slabša gibljivost sklepov in povečano tveganje za kronične bolezni. Vendar staranje samo po sebi ni izgovor za pasivnost. Redna telesna aktivnost je eden najmočnejših dejavnikov, ki lahko upočasni proces staranja, izboljša kakovost življenja in prepreči razvoj številnih bolezni.

Žensko zdravje 11. 01. 2025 04.45

Kaj bi vsaka ženska morala vedeti o menopavzi?

Danes se o ženskih težavah, na srečo, govori veliko več, kot se je včasih. Tudi in predvsem o menopavzi, ki jo slej ko prej dočaka vsaka ženska.

Duševno zdravje 10. 01. 2025 04.28

Zakaj in kako zima vpliva na naše razpoloženje?

Zima s svojo kratko dnevno svetlobo, nizkimi temperaturami in dolgotrajnimi obdobji teme lahko vpliva na naše telesno in duševno počutje. Medtem ko nekateri uživajo v zimski idili in prazničnem vzdušju, se mnogi spopadajo z izzivi, ki jih prinaša ta letni čas.

Preventiva 10. 01. 2025 04.20

5 učinkovitih ukrepov za preprečevanje kapi v starosti

Kap je ena izmed vodilnih vzrokov smrti in invalidnosti po svetu, vendar jo je v mnogih primerih možno preprečiti z ustreznimi ukrepi. Tveganje za kap se s staranjem povečuje, zato je pomembno, da starostniki sprejmejo proaktivne korake za zaščito svojega zdravja. Kako lahko zmanjšate tveganje za kap z enostavnimi, a učinkovitimi spremembami življenjskega sloga in pravočasnim ukrepanjem? Sploh lahko v celoti preprečimo?

Srčno žilne bolezni 27. 12. 2024 04.57

To se zgodi, ko pride do krvnega strdka

Krvni strdki lahko povzročijo resne zdravstvene težave, ki vključujejo predvsem vensko trombozo, pljučno embolijo in srčni infarkt.

Duševne motnje 24. 12. 2024 04.15

8 opozorilnih znakov, da potrebujete psihologa

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim sami nismo kos. Kateri znaki kažejo na to, da bi bilo najbolje, da poiščemo strokovno pomoč, preden ne zabredemo pregloboko?

Zdravje 21. 12. 2024 13.35

Zaradi izpihovanja nosu se vam lahko stanje poslabša

Trenutno se spopadamo s sezono prehlada in gripe, ki jo spremlja tudi izcedek iz nosu, smrkanje ali še huje – popolnoma zamašen nos zaradi sluzi. Vaš prvi instinkt je morda, da izpihate nos, s čimer vse očistite. To lahko malo pomaga, vendar lahko obenem poslabša vaše zdravstveno stanje.

Alternativa 17. 12. 2024 04.47

5 ajurvedskih 'zdravil' za odpravljanje težav z nahodom

Vam nič več ne pomaga pri izcedku iz nosu in zamašenosti? Iščete tudi naravne načine za lajšanje težav z nahodom? Morda vam lahko pomaga tudi ajurveda.

Zdravje 16. 12. 2024 04.29

Znaki, da prevečkrat uživate protibolečinske tablete

Protibolečinske tablete, kot so ibuprofen, paracetamol ali acetilsalicilna kislina (aspirin), so pogosto uporabljene za lajšanje bolečin, zmanjšanje vnetij in zniževanje povišane telesne temperature. Vendar pa jih je treba uporabljati zmerno, saj lahko pretirana uporaba ali dolgotrajno jemanje teh zdravil povzroči številne negativne učinke na zdravje.

Bolezni 12. 12. 2024 04.46

Kaj je nevropatska bolečina?

Ste že slišali za nevropatsko bolečino? Kakšni so simptomi, vrste in možnosti zdravljenja, navsezadnje, zakaj pride do nje?

Duševno zdravje 09. 12. 2024 04.04

Vpliv zimske depresije na imunski sistem

Zimska depresija, znana tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD), je oblika depresije, ki se pojavlja v zimskih mesecih, ko je manj sončne svetlobe in se dnevi skrajšajo. Ta oblika duševne motnje ne vpliva le na razpoloženje in energijo, ampak ima tudi pomembne posledice za naše telo, zlasti za imunski sistem. Razumevanje teh povezav je ključno za ohranjanje zdravja v hladnejših mesecih.

Duševno zdravje 07. 12. 2024 04.34

Ali lahko prehrana izboljša duševno zdravje?

Prehrana je temeljni del našega vsakdanjega življenja, saj vpliva na fizično zdravje, energijo in splošno počutje. V zadnjih letih pa postaja vse bolj jasno, da ima prehrana tudi pomembno vlogo pri duševnem zdravju. Raziskave kažejo, da obstaja neposredna povezava med tem, kaj jemo, in tem, kako se počutimo. Pravilno izbrana živila lahko izboljšajo razpoloženje, zmanjšajo tveganje za duševne motnje, kot sta depresija in anksioznost, ter celo povečajo odpornost na stres.

Duševno zdravje 25. 11. 2024 14.59

''Že zgodaj v odraščanju mi je postalo jasno, da ne morem živeti po pričakovanjih družbe''

Transspolne osebe so posamezniki, ki se ne identificirajo s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, na podlagi bioloških značilnosti. Transspolnost je sicer širši izraz, ki vključuje najrazličnejše spolne identitete in izraze, denimo trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe in podobno. Ker je v družbi še vedno veliko mitov, napačnih prepričanj, predvsem pa predsodkov o transspolnosti in transspolnih osebah, sem se odločila, da predstavim zgodbo Liama. Spregovorila sva o čustvih, dojemanjih, lastnih in tujih, predsodkih in njegovem življenju. Fotografije so splošne, zgodba je njegova. Vabljeni k branju.

Zlata leta 24. 11. 2024 04.36

Kako se spopadati s kroničnimi bolečinami v starosti?

Kronična bolečina je ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujejo starejši ljudje. Lahko izhaja iz različnih vzrokov, kot so artritis, osteoporoza, poškodbe, živčne bolezni ali druge zdravstvene težave, ki vplivajo na gibljivost in kakovost življenja. Spopadanje s kronično bolečino ni enostavno, vendar obstajajo različni načini, ki pomagajo lajšati bolečine, izboljšati gibljivost in omogočiti boljše življenje.

Zdravi zobje 24. 11. 2024 04.17

Kaj so kavitete?

Kaviteta je luknja v zobu, ki nastane zaradi zobne gnilobe. Karies nastane, ko kisline v ustih obrabijo trdo zunanjo plast zoba (sklenino). Vsak lahko dobi karies. Ustrezna ustna higiena in redno čiščenje zob pa vsekakor lahko preprečita nastanek kariesa.

Zdravje 23. 11. 2024 03.32

Mišični vozli: kaj so, zakaj nastanejo in kako jih odpraviti?

Mišični vozli so pogost in nadležen pojav, ki lahko povzroči bolečine, napetost ter omeji gibanje. Večino nas je že kdaj pestil občutek zatrdline ali bolečine v mišicah, najpogosteje v vratu, ramenih in hrbtu. Kljub pogostosti pa mnogi ne vedo natančno, kaj mišični vozli so, zakaj nastanejo in kako jih učinkovito odpraviti.

Prebava 19. 11. 2024 12.30

Zakaj pride do zgage in kako jo ublažiti?

Si tudi vi po jedi radi zleknete na kavč, si prižgete televizor ali oddremate kakšno kitico? Če si ga lahko privoščite, tovrstni počitek (na začetku) vsekakor dobro dene, a se zna kmalu pojaviti izjemno pogosta zdravstvena tegoba, ki je nikakor ne smete ignorirati.

Rakave bolezni 17. 11. 2024 04.45

Kaj moramo vsi vedeti o rakavih boleznih?

Ko gre za diagnozo rakavih bolezni, si bolniki in svojci najbolj želijo slišati, da je mogoča ozdravitev in da obstaja zdravilo. Hkrati pa je to nekaj, česar večina zdravnikov nikoli ne izreče.

Duševno zdravje 06. 11. 2024 03.23

Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?

Uporabniki TikToka in pripadniki mlajše generacije menijo, da lahko vitamin D in magnezij pomagata pri zdravljenju anksioznosti. Je temu res tako? Poglejmo si, kaj pravi stroka.

Zdravje 04. 11. 2024 04.59

Lahko masaža podaljša življenjsko dobo?

Masaža nam ponuja občutek umirjenosti in sprostitve tako telesa kot tudi duha. Nova spoznanja pa celo kažejo, da bi lahko masaža ponudila vrsto dodatnih koristi, ki segajo dlje na področja dobrega počutja.

Simptomi in bolezni 01. 11. 2024 04.45

7 simptomov Kaposijevega sarkoma

Kaposijev sarkom je oblika sarkoma mehkega tkiva. Prizadene ljudi z oslabljenim imunskim sistemom, ki so tudi nosilci redkega virusa humanega herpesvirusa 8.

Bolezni 27. 10. 2024 04.37

Potencialni razlogi, da čutite možgansko meglo

Možganska megla ni zdravstveno stanje. To je izraz, ki se uporablja za določene simptome, ki lahko vplivajo na vašo sposobnost razmišljanja. Morda se počutite zmedeni ali neorganizirani ali se težko osredotočite ali ubesedite svoje misli.

Zdravje 26. 10. 2024 04.33

Kaj je hipopigmentacija?

Hipopigmentacija je izguba barve kože zaradi genetike, zdravstvenega stanja ali travme. Lahko prizadene ljudi od rojstva ali se razvije pozneje v življenju.

Simptomi in bolezni 25. 10. 2024 04.50

Kaj lahko povzroči bolečine v sklepih brez otekanja?

Imamo lahko bolečine v sklepih brez otekanja? Kaj to pomeni, če ne nakazuje na vnetje? Bolečine v sklepih so lahko posledica akutnih bolezni, kot je denimo gripa ali fibromialgija, piše krenizdravo. Poglejmo si še nekatere najpogostejše vzroke za bolečine v sklepih, če le-ti ne otekajo.

Duševno zdravje 21. 10. 2024 04.04

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?

Že dolgo časa je znano dejstvo, da so naši možgani in črevesje nenehno v povezavi. Zato niti ne preseneča dejstvo, da bi lahko bili tesnoba, stres in celo čustvo, kot je jeza, povezani s težavami v trebuhu, pa tudi obratno!

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996