terapija

Osamljenost med starejšimi je vse pogostejša
Osamljenost velikokrat občutijo starejši, pa naj si bo to zaradi izgube partnerja, prijateljev, razpada družine, selitve v dom za ostarele ali zaradi fizičnih ovir, ki lahko omejijo njihove socialne stike. Prav tako pa moramo vedeti, da ne gre samo za družbeno izolacijo, ampak je dovolj že občutek, da se posameznik počuti odtujeno oziroma nepovezanega z drugimi. Več o tem pa v nadaljevanju.

Bolečin v trebuhu nikoli ne ignorirajte
Kako prepoznati, ali gre za resne težave v želodcu ali ne?

10 simptomov raka prostate
Rak prostate je maligni tumor, ki se razvije v prostati, majhni žlezi, ki proizvaja del semenske tekočine pri moških. Gre za enega najpogostejših rakov pri moških, še posebej pri starejših moških.

Operacija rame – potek in okrevanje
Ali se že slišali za artroskopsko operacijo rame? V medicinskem svetu, kjer se nenehno razvijajo nove tehnike in pristopi, se je artroskopija ramenskega sklepa izkazala kot izjemno učinkovita in natančna metoda zdravljenja.

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?
Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Škodljivi miti o duševnem zdravju, ki si jih v 21. stoletju ne moremo več dovoliti
Duševno zdravje ne sme biti tabu tema!

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?
Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!
Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!
Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!
Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Kako vam lahko trend s TikToka pomaga pri duševnem zdravju?
Jungovska psihologija, poimenovana po švicarskem psihologu Carlu Gustavu Jungu, je ena osrednjih teorij o človeški psihi. Njegova teorija se osredotoča na razumevanje posameznikove osebnosti, notranjih konfliktov in poti do osebne rasti. Seveda je v zadnjem času tudi družbeno omrežje TikTok preplavil koncept 'dela s sencami' (ang. shadow work) in z njim dela na sebi. Kaj slednji zajema, je dober, slab, na kaj bi morali biti pozorni?

Carla Bruni razkrila, da so ji pred leti diagnosticirali raka na dojki
Italijansko-francoska manekenka in pevka je svojo diagnozo delila v objavi na Instagramu ob mesecu ozaveščanja o raku dojk.

Ruptura meniskusa – sodobno fizioterapevtsko zdravljenje!
Ste se poškodovali in imate bolečino v kolenu? Imate prisotno oteklino in omejen obseg gibljivosti? Že veste, ali ste si poškodovali meniskus?

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?
Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih
Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Če se pojavi poporodna depresija, pravočasno poiščite pomoč
Poporodna depresija je dokaj pogosta in resna težava, ki prizadene ženske po porodu. Gre za obliko depresije, ki se pojavi v prvih nekaj tednih ali mesecih po rojstvu otroka.

Napadi vrtoglavice so lahko simptom te bolezni
Menierova bolezen je kronično stanje notranjega ušesa, ki povzroča motnje ravnotežja in sluha.

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?
Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

Psihološka pomoč na voljo v zdravstvenih ustanovah in na kriznih telefonih
Ujma, ki je Slovenijo prizadela v preteklih dneh, je številnim odnesla vse, kar so imeli, številni bodo ob šoku potrebovali tudi psihološko pomoč. STA objavlja seznam organizacij in telefonskih številk, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in kjer lahko državljani poiščejo pomoč.

Bakerjeva cista – Zdravljenje s sodobno fizioterapijo
Občutite bolečino pod kolenom zadaj? Niste prepričani, ali gre za bakerjevo cisto? Berite dalje in se prepričajte!

Poznate to vse bolj priljubljeno terapevtsko tehniko?
Krioterapija, ki jo poimenujemo tudi hladna terapija, je ena od metod za izboljšanje zdravja in pospešitev okrevanja po poškodbah, ki je v zadnjih letih vse bolj priljubljena. Gre za terapevtsko tehniko, pri kateri se telo izpostavi izjemno nizkim temperaturam. V zadnjem času so zelo priljubljene ledene kopeli, ki so tudi ena od hladnih terapij, a pri krioterapiji gre vendarle za drugačen način, ki je nadzorovan in zato tudi varnejši. Zaradi številnih pozitivnih učinkov terapije se zanjo odloča vse več posameznikov.

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Najpogostejši vzrok za bolečine v mišicah, sklepih in kosteh
Snježana Košč, dr. med., je za portal Zdravobudi napisala nekaj glavnih razlogov, zakaj se pojavljajo bolečine v mišicah, sklepih in kosteh, včasih kar v kombinaciji. Poglejmo si nekaj najpogostejših, hkrati pa načine, kako si lahko pomagamo.

Najpogostejši miti o pljučnem raku
Pljučni rak je v svetu zelo razširjen. Leta 2020 naj bi bil drugi najpogostejši rak za rakom dojke z 2,21 milijona bolnikov. Z njim je povezanih veliko mitov, med drugim na primer ta, da za rakom na pljučih zbolijo samo kadilci ali da za bolnike, ki trpijo za to vrsto raka, ni rešitve. Poglejmo si še nekaj najpogostejših mitov o pljučnem raku.

Kdaj uporabiti vroče in kdaj hladne obkladke?
Toplotna terapija ali krioterapija? Katero izbrati? Po udarcu, pri različnih vnetjih ali otrdelosti delov telesa je lahko zelo koristen nanos mrzlih ali toplih obkladkov. Kljub temu pa je vendarle dobro vedeti, kdaj, kako in kaj izbrati za najboljši rezultat.

Se znate pravilno odzvati ob piku čebele?
Za večino ljudi je čebelji pik le neprijetna nadloga. Na mestu vboda lahko občutite prehodno bolečino, rdečino in srbenje, vendar brez resnih zapletov.

Disfagija ali motnje požiranja: vzroki in načini zdravljenja
Disfagija je pogosta težava in pogosto povzroča skrbi. Na srečo je stanje resno le pri manjšem številu bolnikov.

Kako si pomagati pri išiasu?
Išias je izraz za živčno bolečino v nogi, ki jo povzroča razdražen in/ali stisnjen ishiadični živec. Bolečina običajno izvira iz spodnjega dela hrbta in seva globoko v zadnjico ter potuje navzdol po nogi. Preverite, kako si pomagati ob išiasu.