Vizita.si

tri leta

Psiha 06. 12. 2024 04.07

Novoletne zaobljube – ali jih resnično potrebuješ?

Ko se bliža konec leta, se mnogi od nas sprašujejo o svojih ciljih in željah za prihajajoče leto. Novoletne zaobljube so tradicionalno priložnost za nov začetek, vendar se pogosto pojavi vprašanje: ali so resnično potrebne? Še posebej za najstnike, ki se nahajajo v obdobju intenzivnih sprememb, razvoja in iskanja identitete.

Simptomi in bolezni 29. 11. 2024 04.02

Slabo spanje v 40. letih je povezano s to težavo

Pomen spanja še vedno zanemarjamo, ga odrivamo na stran, ne da bi se zavedali, da bistveno vpliva na naše fizično in psihično zdravje.

Starostne bolezni 17. 11. 2024 04.39

Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših

Degeneracija rumene pege (makule) ne vpliva na periferni vid, temveč na srednji del očesa. Do nje lahko pride v enem ali v obeh očesih. Prvi simptom je pogosto zamegljen ali izkrivljen predel v vidu.

Aktivno življenje 04. 11. 2024 04.44

Kakšen je vpliv vadbe na spanec?

Gibanje je najboljša stvar, ki jo lahko naredite za svoje zdravje. Kako pa sta povezana gibanje in spanec?

Zlata leta 23. 10. 2024 04.11

Neverjetni učinki preproste prijetne navade

Samo kratek vsakodnevni sprehod lahko pri 70-letnikih pomaga podaljšati življenje preko 80. leta starosti, je pokazala nova raziskava medicinske univerze Johns Hopkins v Baltimoru.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Preventiva 15. 10. 2024 04.53

Tako pivo vpliva na možgane

Menite, da je pivo, alkohol na splošno, zdrav? Znanost je enotna, da ne obstaja 'zdrava mera' alkohola. A osredotočimo se na pivo. Kako konkretno pivo vpliva na možgane? Znanstveniki so odkrili, da več piva kot pijemo, 'hujše je'.

Naslovnica 14. 10. 2024 05.00

Med delom ugotovila, da ima vse več ljudi te težave

V svetu, kjer vladajo hitri tempo življenja, stres in sintetični izdelki, sta Ines Confidenti in Tilen Pahor izbrala drugačno pot. Zavestna odločitev, da zapustita udobje mesta in se podata na podeželje, kjer sta našla mir med sivkinimi polji, je odsev njunega prepričanja, da lepota prihaja iz narave. S to vizijo ustvarjata naravno kozmetiko, ki je veliko več kot to. Je odraz njunih vrednot, predanosti kakovosti in spoštovanja do okolja. Njuno zgodbo, ki bo predstavljena v nadaljevanju članka, lahko spremljate tudi v 9. sezoni oddaje Štartaj Slovenija, ki je že v polnem teku.

Zdravje 04. 10. 2024 04.14

9 nasvetov za boljši spanec ob prehladu

Spanje je svojevrsten in zapleten izziv, ko smo prehlajeni. Zamašen nos lahko oteži dihanje, kašelj in bolečine v mišicah pa lahko preprečujejo spanje. Kako si lahko vsaj malo olajšamo spanje ob prehladu?

Bolezni 02. 10. 2024 04.25

Vprašanja, ki razkrivajo, ali imate tveganje za demenco

Zamisel o izgubi nadzora nad svojimi mislimi ali nezmožnosti zapomniti si ljubljene osebe povzroča razumljivo tesnobo in to se, skupaj s staranjem prebivalstva, dogaja vedno večjemu številu ljudi.

Aktivno življenje 02. 10. 2024 04.24

6 najslabših stvari, ki jih lahko naredite pred tekom

Obstaja nekaj začetniških napak, ki bi se jim morali izogniti, ko tečemo.

Imunski sistem 27. 09. 2024 09.19

Pazljivo, če dajete otroku to

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe, zato si starši na različne načine prizadevajo okrepiti njihov imunski sistem. Poleg rednega gibanja na svežem zraku in raznolike prehrane si mnogi pomagajo z dodajanjem prehranskih dopolnil. A preden posežete po dodatkih, se je pomembno podučiti o tem, kateri vitamini in minerali so priporočljivi za določeno starostno obdobje ter v kakšni obliki jih je najbolje zaužiti.

Žensko zdravje 20. 09. 2024 04.19

Ko je govora o zdravju mehurja, še vedno radi verjamemo v mite

O mehurju in njegovemu zdravju še vedno obstajajo miti, v katere je čas, da prenehamo verjeti.

Simptomi in bolezni 19. 09. 2024 04.11

10 simptomov glivičnega vnetja ušes

Otomikoza je medicinski izraz, ki se nanaša na glivično okužbo ušesa.

Zdravi zobje 04. 09. 2024 16.04

Skupščina ZZZS sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja

Skupščina ZZZS je na današnji seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi.

Osebna rast 02. 09. 2024 04.59

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno

Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Žensko zdravje 23. 08. 2024 04.51

8 preventivnih pregledov, ki jih mora opraviti vsaka ženska

Preventivni zdravstveni pregledi so določeni pregledi, ki jih ljudje pozabimo opraviti, a so ključnega pomena. Tako kot se dogovarjamo in naročamo za termine pri frizerju, kozmetičarki in pri ostalih zadevah, bi se morali naročati na preventivne zdravstvene preglede pri specialistih. Tokrat smo zajeli 8 preventivnih pregledov, ki bi jih morala opraviti vsaka ženska.

Koža 21. 08. 2024 04.38

7 dejstev, ki jih morate vedeti o kremi za sončenje

Krema za sončenje nas ščiti in je eno izmed najpomembnejših sredstev za preprečevanje kožnega raka. Kako izbrati pravo, kako jo pravilno uporabljati in nanašati, in navsezadnje, kako lahko skrbimo za ustrezno zaščito pred soncem zase in za ljudi, ki jih imamo radi?

Zdravje 05. 08. 2024 04.18

Zakaj pred operacijo ne smete jesti?

Če imate v želodcu pred začetkom anestezije hrano ali tekočino, lahko med uvajanjem v anestezijo bruhate. Zato je pred vsako operacijo treba strogo upoštevati pravila, ki vam jih navede anesteziolog.

Simptomi in bolezni 30. 07. 2024 04.51

V poletnih mesecih se pazite okužbe sečil

Poletni meseci so tisti del leta, ko se okužbe sečil pogosteje pojavljajo tako pri ženskah kot pri moških. Razlogi so številni, a če pazimo na določene stvari, lahko to preprečimo.

Zdravje 29. 07. 2024 04.01

To se zgodi, če preveč sedimo

V sodobnem svetu preživimo veliko časa sede, in sicer med vožnjo, na delovnem mestu ali doma. Vendar pa lahko pogosto sedenje poveča tveganje za resne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja ter diabetes. Ampak koliko časa lahko sedimo, preden začne trpeti naše zdravje? Preverite v članku.

Simptomi in bolezni 20. 07. 2024 04.25

To se zgodi, če uživamo preveč alkohola

Z alkoholom povezana jetrna bolezen je posledica poškodb jeter zaradi dolgoletnega prekomernega pitja alkohola. Leta zlorabe alkohola lahko povzročijo vnetje in otekanje jeter. Ta poškodba lahko povzroči tudi brazgotinjenje jeter, stanja, ki vodi v jetrno cirozo. Ciroza je zadnja stopnja bolezni jeter.

Življenjske zgodbe 12. 07. 2024 04.07

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka

Prisrčna zgodba o človečnosti se je odvijala v sosednji Italiji, kjer se je za posvojitev deklice z Downovim sindromom kljub temu ali predvsem zato, ker se je kar dvajset družin odpovedalo temu privilegiju, odločil moški, ki je zanjo izvedel med opravljanjem prostovoljnega dela. Srčne deklice nihče ni želel sprejeti v družino, dokler se ni pojavil Luca Trapanese, samski Italijan z velikim srcem.

Ginekologija in porodništvo 01. 07. 2024 04.29

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?

Spontani splav je spontana izguba nosečnosti pred 20. tednom. Približno 10 do 20 odstotkov znanih nosečnosti naj bi se končalo s spontanim splavom. Toda dejansko število je verjetno višje, ker se veliko spontanih splavov zgodi zelo zgodaj v nosečnosti – preden ženska sploh ve, da je noseča.

Zdrav Lajf 20. 06. 2024 04.45

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?

Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

Zdravje 20. 06. 2024 04.43

To se zgodi, če prenehamo piti kavo

Pitje kave ni tako nezdravo, kot misli mnogo ljudi, vsekakor pa je res, da so lahko škodljive prevelike količine. Če ste se odločili, da prenehate s pitjem kave, predstavljamo, kaj se dogodi v našem telesu.

Nasmeh zdravju 14. 06. 2024 04.23

Proti kašlju in vnetemu grlu – recept za lovorjev čaj in sirup

Lovorjev list je že dolgo cenjen kot vrhunska začimba, ki jedem daje značilno aromo, poznamo pa ga tudi kot naravno zdravilo, ki deluje protivnetno in antiseptično!

Rakave bolezni 25. 05. 2024 04.32

Kaj je trojni negativni rak dojke?

Rak dojk se pojavi, ko se celice v tkivu dojk spremenijo in rastejo brez nadzora. Trojni negativni rak dojke je najbolj agresiven in najbolj zahteven, hitro rastoči rak, za katerega obstaja večja verjetnost, da se bo ponovil, kot pri drugih rakih dojk.

Novice 24. 05. 2024 10.25

''Evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov''

Slovenija-transplant pojasnjuje, da ne evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov, saj realno ni možnosti zlorabe. Ob bližajočem se posvetovalnem referendumu, ko se v javnosti pojavljajo številne netočne in nestrokovne izjave, so pojasnili celoten kontekst.

Odnosi in spolnost 24. 05. 2024 04.30

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi

Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996