tri leta

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi
Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

Stanje, ki zmanjša in blokira pretok krvi iz srca
Ena najpogostejših in najresnejših težav z zaklopko se imenuje stenoza aortne zaklopke.

Tako boste 'videti' mlajši
Filozofija dolgega življenja, predvsem pa vitalnosti posameznika, je že stoletja predmet številnih razprav. Zdi se tako zapletena in težavna za razumevanje, toda, ali je res? Konstanto poudarjamo čisto običajne stvari, kot so kakovosten spanec, pomen prostega časa, dovolj gibanja, rekreacija uma in telesa, omejitev alkoholnih pijač, opustitev kajenja ... pa se tega tudi držimo?

5 različnih vrst alkoholikov
Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

Znate brati krvno sliko?
Zakaj se rezultati krvne slike lahko od časa do časa razlikujejo, katere so tri najpomembnejše stvari, ki bi jih morali znati prebrati na krvni sliki, in kaj ima krvna slika opraviti z našo prehrano?

5 navad, ki lahko podaljšujejo življenje
Stoletnikov je danes več kot kdaj koli prej, saj se pričakovana življenjska doba po vsem svetu daljša. Tukaj je 5 preprostih korakov, s katerimi si lahko pomagate zagotoviti dolgo in zdravo življenje.

Dejstva o dlakah na obrazu, ki jih moraš poznati
So se vam nad ustnico ali na bradi začele pojavljati dlačice? To niti za punce ni nič čudnega, a tokrat bomo pozornost namenili zgolj fantom.

Kri je darovala kar stokrat in navdihnila družino, da je storila enako
73-letna Judy Law je kar stokrat v svojem življenju darovala kri. Za darovanje je tako navdušila tudi svojo hčerko in vnukinjo. To je zgodba o iskreni želji po pomoči.

Hitra pomoč ob senenem nahodu
Izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, srbenje v nosu, vnetje in srbenje oči so simptomi senenega nahoda, s katerim se pogosto spopadamo spomladi in poleti. Težave se pojavljajo le nekaj tednov ali več mesecev v letu in so povezane s cvetnim prahom oziroma cvetenjem dreves, trav, žit ali plevela.

Ali je res slabo jesti po 8. uri zvečer? To morate vedeti
Ljudje se med seboj razlikujemo po številnih značilnostih in navadah. Ena izmed slednjih je seveda tudi ta, ali (lahko) uživamo hrano pozno zvečer ali ne. Bolje rečeno, ali je morda bolje, da je ne bi? Ali je res tako slabo jesti po 8. uri zvečer?

Ste že slišali za 'počasno jutro'?
Se tudi vi zbujate 'tečni' in brezvoljni? Morda se rešitev skriva v tako imenovanem počasnem jutru. Poglejmo si, kaj je in zakaj je pomembno.

To so načini 'razstrupljanja' telesa, ki jih lahko izvajate vsak dan
Vsak dan slišimo o različnih tehnikah razstrupljanja, ki naj bi obnovile naše telo in nam povrnile zdravje. A bolj kot to, kaj počnemo ta dva ali tri tedne v letu, je pomembno, kaj počnemo preostanek leta. To je tisto, kar bo določilo naše počutje ali zdravje. Prav zato lahko v svoj vsak dan vključite teh 5 tehnik razstrupljanja.

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

98-letnik spregovoril o zlorabi alkohola
98-letni Dick Van Dyke je postal precej čustven, ko je spregovoril o svojem zdravju in boju z alkoholizmom.

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Rak mu je najprej vzel ženo, 22 let pozneje še hčerko
Igralec je odkrito spregovoril o dveh dogodkih, ki sta mu v preteklosti zlomila srce.

Srčni infarkt je bila ena najboljših stvari, ki se mu je zgodila
Antonio Banderas je leta 2017 doživel srčni infarkt, kar mu je povsem spremenilo življenje.

Ogroženi so tisti, ki spijejo več kot tri in pol kozarce vina na teden
Za mnoge se trije kozarci vina in pol na teden ne sliši veliko. A raziskovalci so ugotovili, da že tako malo alkohola pusti posledice na naših možganih. In sicer se sčasoma to pokaže tako, da imamo večje tveganje za pojav demence, hude kronične bolezni, ki prizadene naš spomin, sposobnosti razumevanja, učenja, govora, presoje, orientacije ...

Osupljiva preobrazba upokojenke iz Velenja
Kdor danes spozna nasmejano, postavno in samozavestno upokojenko Blaženko Čujež, ne more verjeti, da je še pred pol leta tehtala kar 92 kilogramov. V preteklosti je v želji po izgubi teže preizkusila najrazličnejše diete in vadbe, a brez uspeha. Potem pa se je na pobudo prijateljice odločila preizkusiti celostni in individualni pristop, s pomočjo katerega je v petih mesecih izgubila neverjetnih 26 kilogramov in 145 centimetrov obsega.

Življenje mu je rešil test za zgodnje odkrivanje raka
Hollywoodski igralec Ben Stiller je razkril, da so mu leta 2014 diagnosticirali raka na prostati in da mu je test za zgodnje odkrivanje rešil življenje.

Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor
Kopriva ali botanično urtica dioica je ena najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. O njenem vplivu je pisal že grški modrec Fanias. Stari grški zdravnik Dioskurid pa ji je pripisoval zdravilni učinek pri splošni slabosti, izločanju seča, slabi prebavi, kašlju, ranah, čirih, krvavitvah in čiščenju krvi.

''Maraton je disciplina, do katere moramo imeti malo spoštovanja''
V luči prihajajočega Ljubljanskega maratona smo se o teku na dolge proge, pripravah in o vsem v povezavi s to 'disciplino' pogovarjali s slovenskim atletom, maratoncem in državnim rekorderjem v maratonu, Romanom Kejžarjem.

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

V težjih trenutkih se vidi moč in ljubezen družine
Emma Heming Willis je povedala, da je diagnoza frontotemporalne demence njenega moža težka preizkušnja tako za igralca kot za celotno družino.

ChatGPT dečku rešil življenje
Malčku, čigar simptomi so tri leta begali 17 zdravnikov, so končno diagnosticirali redko bolezen. S pomočjo ChatGPT-ja!

Znana igralka delila družinsko izkušnjo z duševnimi težavami
Glenn Close je ameriška igralka z bogato kariero in številnimi nagradami, hkrati je tudi strastna aktivistka, ki se zavzema za pravice žensk, istospolne poroke ter ozavešča o duševnem zdravju. Njena motivacija izvira iz družinskih izkušenj z duševnimi težavami.

Imajo osebe z Downovim sindromom večje tveganje za Alzheimerjevo bolezen?
Znanstveniki verjamejo, da lahko dodatni kromosom, ki povzroča Downov sindrom, kromosom 21, prispeva tudi k povečanemu tveganju za Alzheimerjevo bolezen.

10 malenkosti, ki bodo lahko vaše zdravje izboljšale v samo eni minuti
Skrb za svoje fizično in duševno zdravje je lahko naporna in dolgotrajna naloga, vendar je vsekakor vredna truda. V nadaljevanju predstavljamo nekaj preprostih malenkosti, ki vam bodo vzele le eno minuto, na vaše telo in duševnost pa bodo vplivale pozitivno.

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'
Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Lahko ChatGPT načrtuje vaše obroke? Dietetiki izpostavljajo prednosti in slabosti
Če ste že slišali za umetno inteligenco, v kar smo skoraj prepričani, ste zagotovo že slišali za ChatGPT. Slednji zmore marsikaj, med drugim tudi načrtovati obroke. Je to smiselno, pametno in navsezadnje, kakšni so rezultati? Poglejmo si bolj podrobno.