Vizita.si

tri

Rakave bolezni 24. 03. 2025 02.05

Zdravnica opozorila na tri simptome smrtonosnega raka

Zdravnica je ženske pozvala, naj bodo pozorne na tri ne vedno očitne znake, ki lahko nakazujejo na eno najsmrtonosnejših vrst raka. Zgodnje odkrivanje bolezni močno poveča možnosti za preživetje.

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Novice 05. 03. 2025 11.02

V raziskavi odkrili povezavo med kakovostjo sperme in dolgoživostjo

Moški z boljšo kakovostjo sperme v povprečju živijo od dve do tri leta dlje, kot tisti s slabšo kakovostjo, je razvidno iz študije danskih raziskovalcev, ki so jo objavili v znanstveni reviji Human Reproduction. V študijo so med letoma 1965 in 2015 vključili skoraj 80.000 moških, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Prehrana 04. 03. 2025 04.09

Takšen zajtrk bo na žalost dvignil vaš krvni sladkor

Obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročijo povišanje sladkorja v krvi, kot so prehrana, stres, spanje, visokointenzivna vadba in zdravila. Normalno je, da sladkor začasno poskoči. Običajno se krvni sladkor dvigne in kmalu zatem se vrne v normalno območje. Težava nastane, ko se krvni sladkor ne zniža.

Novice 01. 03. 2025 04.34

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?

Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Rakave bolezni 01. 03. 2025 04.08

Trije simptomi med spanjem, ki lahko kažejo na smrtonosnega raka

Bi lahko določeni simptomi, ki se pojavijo izključno med spanjem, nakazovali na raka?

Prebava 27. 02. 2025 04.53

Kako se znebiti bolečine v trebuhu?

Bolečina v želodcu je skoraj vsem zelo poznana zadeva. Včasih do nje pride zaradi slabe hrane, prehitrega hranjenja ali uživanja napačnih živil. Seveda pa obstajajo tudi določena stanja in bolezni, na kar nakazujejo predvsem ponavljajoče se težave v trebuhu.

Zdravje 27. 02. 2025 04.53

8 načinov, kako izgubiti maščobo na trebuhu

Trebušček nikakor ni nekaj škodljivega ali nezaželenega. Vsem se spreminja od jutra do večera, veča in manjša, a težava nastane, ko in če imamo prekomerno maščobo na tem predelu telesa. Poglejmo si, zakaj.

Droge & alkohol 26. 02. 2025 04.10

Tako droge vplivajo na možgane

Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Simptomi in bolezni 24. 02. 2025 05.00

Kako preprečiti vnetje dlesni zaradi zobnega aparata?

Vnetje dlesni je pogosta težava, ki prizadene več kot tri četrtine ljudi, še posebej tiste z ortodontskimi aparati, ki otežujejo temeljito čiščenje zob. Slaba ustna higiena omogoča nabiranje zobnih oblog, kar vodi v vnetje, rdečico in krvavenje dlesni. Odlašanje z zdravljenjem lahko postane kronično in se razvije v paradontozo. Najboljša preventiva za boleče dlesni sta temeljita ustna higiena in reden obisk pri zobozdravniku.

Bolezni 24. 02. 2025 04.04

Vse, kar morate vedeti o driski

Driska pri otrocih in odraslih običajno izgine sama od sebe v nekaj dneh. Če se ne izboljša ali če imate druge simptome, kot sta vročina ali krvavo blato, se obrnite na svojega zdravnika.

Bolezni 23. 02. 2025 04.02

5 simptomov trebušne gripe

Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Prehrana 23. 02. 2025 04.00

So testenine res 'sovražnik' številka ena?

Nutricionisti skoraj vedno dobivajo vprašanja o tem, ali so testenine zdrave, prav tako pa si to vprašanje sami pri sebi postavljajo mnogi ljudje. Ne gre za enoznačen odgovor, a poglejmo si, zakaj in kdaj so lahko testenine celo zdrav del prehrane in ne nekaj, čemur bi se morali izogibati.

Bolezni od A do Ž 21. 02. 2025 04.50

Kaj je sarkopenija?

Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Prebava 19. 02. 2025 04.50

Zakaj in kdaj pride do riganja?

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Simptomi in bolezni 18. 02. 2025 04.56

Ali je pljučnica nalezljiva?

Spoznajte zgodnje opozorilne znake in zdravljenje te pogoste bolezni.

Aktivno življenje 15. 02. 2025 04.42

Zakaj ne bi smeli zajtrkovati pred telovadbo?

Če ste med tistimi, ki se zjutraj radi odpravijo v fitnes ali na drugo obliko vadbe, zajtrkujete ali ne? Nutricionistka je za dailymail razkrila, zakaj to morda ni pametna ideja.

Novice 14. 02. 2025 12.07

Papeža so sprejeli v bolnišnico

Papeža Frančiška, ki je pred več kot tednom dni zbolel za bronhitisom, so danes sprejeli v bolnišnici, so sporočili iz Vatikana. Po dopoldanski avdienci so 88-letnega papeža sprejeli na kliniki v Rimu, kjer bodo opravili tudi diagnostične preiskave.

Zdrav Lajf 12. 02. 2025 04.32

Lahko zanosiš med menstruacijo?

V družbi pogosto slišimo, da ste punce in ženske v tistih dneh 'na varnem' - da nosečnost v času menstruacije ni mogoča. Zadeva v bistvu ni tako preprosta.

Duševno zdravje 12. 02. 2025 04.00

'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja

Počasi se že vsi zavedamo škodljivosti pretirane uporabe družbenih omrežjih. Povezana so tako s slabšim fizičnim kot psihičnim zdravjem. Prekomerna uporaba družbenih medijev je povezana s povečano stopnjo stresa in tesnobe ter zmanjšano koncentracijo. Količina časa, ki ga preživimo na družbenih medijih, ne bi smela negativno vplivati na naš spanec, odgovornosti ali duševno dobrobit.

Simptomi in bolezni 11. 02. 2025 04.49

Pogosti simptomi nezdravega črevesja – kako si lahko pomagamo?

Mislite, da poznate simptome nezdravega črevesja?

Odnosi in spolnost 05. 02. 2025 04.21

8 nasvetov, kako skrbeti za svoje spolno zdravje

Spolno zdravje je zelo pomemben del našega življenja in je povezan tudi z našim splošnim zdravjem in z njegovo kakovostjo. Pogosto ga ignoriramo zaradi občutka sramu in stigme, pa tudi zaradi pomanjkanja celovitih zdravstvenih storitev na tem področju. Kako poskrbeti, da ostanemo zdravi in uživamo v zdravi spolnosti?

Zdravje 04. 02. 2025 04.29

V tem živilu naj bi bilo največ mikroplastike

Glede na študijo iz februarja 2024 je bilo 90 odstotkov vzorcev živalskih in rastlinskih beljakovin pozitivnih na mikroplastiko, majhne polimerne delce, ki so lahko veliki od pet milimetrov do enega mikrometra. Mikrodelci naj bi povečevali tveganje za srčni infarkt in možgansko kap in v naslednjem živilu jih je največ.

Prebava 31. 01. 2025 04.23

Razlogi za bolečino v srednjem delu trebuha

Bolečina v srednjem delu trebuha je bolečina, ki se pojavi na sredini trupa. Natančneje v žlički in lahko tudi malo pod njo. Povzročijo jo lahko številni dejavniki, stanja in bolezni, vključno s Crohnovo boleznijo, celiakijo, gastroenteritisom in obstrukcijo tankega črevesa.

Bolezni 31. 01. 2025 04.22

Genetska motnja, ki lahko poškoduje organe

Cistinoza je redka genetska motnja, za katero je značilno kopičenje aminokisline, imenovane cistin, v različnih tkivih in organih telesa, vključno z ledvicami, očmi, mišicami, jetri, trebušno slinavko in možgani.

Življenjske zgodbe 30. 01. 2025 10.47

Rekli so ji, da ima še tri mesece življenja, danes je že pet let v remisiji

Katherine Webster so diagnosticirali agresivno obliko možganskega tumorja in ji povedali, da ima še tri mesece življenja. Danes je pet let že v remisiji, njeno preživetje in sama remisija pa še vedno zbujata vprašanje za raziskovalce. Kot poudarjajo, bi morali raziskave v prihodnje usmeriti tudi v to, kaj je tisto, zaradi česar ljudje (pre)živijo.

Duševno zdravje 21. 01. 2025 04.59

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju

Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

Duševno zdravje 18. 01. 2025 04.03

10 nasvetov za ohranjanje telesne in duševne energije skozi ves dan

Dnevi so lahko dolgi in naporni, še posebej, če nas utrujenost ujame sredi delovnika ali med pomembnimi opravili. Ohranjanje energije, tako telesne kot duševne, je ključnega pomena za produktivnost, dobro počutje in dolgoročno zdravje.

Zdravje 17. 01. 2025 04.30

Dokazani nevarni učinki alkohola na možgane

Nove raziskave razkrivajo presenetljive učinke rednega uživanja že majhnih količin alkohola na zdravje možganov.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996