učinki

Instant kava - kaj morate vedeti?
Nekateri prisegajo na domačo turško kavo, ki zavre, spet drugi imajo najraje instant kavo. Kakšna je razlika med eno in drugo, katere so njune prednosti in blagodejne lastnosti, kakšne so njune slabosti? Tokrat bomo pod drobnogled vzeli instant kavo.

Dr. Miha Brenčič: Liposukcija ne more biti nadomestilo za hujšanje
Želja po lepem telesu se običajno še okrepi v toplejših mesecih, ko pokažemo več gole kože, zato ni presenetljivo, da bijemo večne bitke z odvečnimi kilogrami, maščobnimi oblogami ali celulitom. A včasih smo pri tem neuspešni in se ne glede na ves vložen trud, od diet, intenzivne telovadbe do čudežnih krem, ne moremo znebiti odvečne maščobe na določenih mestih. In takrat mogoče celo pomislimo na liposukcijo, ki nam lahko pomaga pri izgubi trdovratnih oblog, ki nam grenijo vsakdan. O liposukciji, vseh njenih učinkih in o tem, kaj je danes na voljo, smo se pogovarjali tudi s specialistom splošne kirurgije.

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?
Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Navadni lapuh: starodavni zaveznik dihalnih poti iz narave
Navadni lapuh se proti kašlju uporablja že od starih civilizacij. V fitoterapiji se danes uporablja tudi proti kašlju, astmi, bronhitisu, laringitisu in oslovskem kašlju, vendar je pri njegovi uporabi potrebna previdnost.

Kaj sploh je bolečina in katere vrste poznamo?
Poleg delitve na akutno in kronično bolečino obstaja še delitev bolečine glede na patofiziološko osnovo. Tako obstajajo somatska, visceralna in nevropatska bolečina.

Najdite svoj zaščitni faktor – preprosti nasveti za izbiro idealne zaščite pred soncem
S prihodom poletja in počitnic smo vse bolj izpostavljeni soncu. Izpostavljanje soncu je v zmernih količinah zdravo, saj krepi obrambne sposobnosti telesa in povečuje količino kalcija v krvi in kosteh, če pa pretiravate, postane sonce zelo škodljivo. Ne veste, kako uživati na soncu in hkrati zaščititi kožo?

Kajenje – psihična ali fizična odvisnost?
Poleg očitne fizične zasvojenosti, ki jo povzroča nikotin, je pri kajenju govora tudi o psihični odvisnosti. Cigarete torej prinašajo dvojno odvisnost, pri kateri se zdi, da je veliko težje ne prižgati cigarete ob kavi, kakor telo odvaditi od nikotina. Latinka Basara, prof. psihologije in spec. klinične psihologije, je eden od psihologov, ki govori o psiholoških vidikih odvisnosti od kajenja.

Imeli boste manj maščobe na trebuhu in tudi več energije
Če se boste odrekli uživanju sladkorja, boste kmalu občutili vrsto pozitivnih učinkov, pravi Samantha Coogan, prehranska strokovnjakinja z univerze v Nevadi, Las Vegas, na njihovi spletni strani. Sčasoma boste imeli manj odvečne maščobe na trebuhu, občutili pa boste tudi več energije. Med drugim zato, ker boste bolje spali.

Neverjetni napitek iz samo 4 sestavin, ki lahko kožo učinkovito pripravi na sonce
Vsi vemo, da je pretirano izpostavljanje soncu škodljivo v vseh pogledih, a zadovoljiva količina vitamina D je tudi ključnega pomena. Prav zato je dobro, da svojo kožo pripravimo na sonce in jo zaščitimo od zunaj, hkrati pa tudi od znotraj.

Tako se lahko znebite gub
S staranjem vsi, nekateri prej, drugi kasneje, pridobimo gube. So popolnoma normalen del staranja in se pojavljajo predvsem na predelih telesa, ki so najbolj izpostavljeni soncu – obrazu, vratu, zadnjih straneh rok in podlakti.

Ali lahko CBD kapljice pomagajo v boju proti epilepsiji?
Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko bolezen, ki prizadene približno 1 odstotek populacije. Podatki tako kažejo, da imamo v Sloveniji približno 20.000 epileptičnih bolnikov, v Evropi 6 milijonov, na svetu pa kar 40 milijonov. Bolezen se lahko pojavi praktično kadar koli, v vseh življenjskih obdobjih, in je enako pogosta pri moških ter ženskah.

Vse, kar morate vedeti o diamantnem pilingu
Diamantni piling je eden od tretmajev obraza, ki se ga danes poslužuje mnogo žensk, pa tudi moških! In to z dobrim razlogom. Je relativno cenovno ugodna rešitev za večino težav s kožo, ki zagotavlja skoraj takojšnje rezultate. Toda tako kot pri vsem drugem v življenju je tudi tukaj pomembno, da imamo realne predstave.

Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?
Vsak dan preživite v naravi od 20 do 30 minut, priporočajo strokovnjaki z univerze v Michiganu v ZDA. To bo namreč znižalo ravni hormona kortizol v telesu, kar bo pripomoglo k boljšemu zdravju. Nenehno povišane ravni kortizola, ki se izloča, ko smo v stresu, so namreč zelo škodljive.

Kdaj je otekanje prstov lahko razlog za skrb?
Pojav otekanja prstov na rokah je lahko posledica mnogih bolezni, lahko pa gre tudi zgolj za posledico povsem nenevarnih dejavnikov. V večini primerov gre za začasno težavo, ki izzveni sama od sebe. V določenih primerih pa je otekanje prstov lahko simptom resnejših obolenj. Preverite deset razlogov, zakaj vam lahko otekajo prsti.

10 živil za zdravo prebavo
Zdrava prebava je ključnega pomena za naše splošno počutje, saj prebavni proces telesu zagotavlja energijo in pomembne hranilne snovi, potrebne za normalno delovanje. Čeprav se vsi trudimo uživati raznoliko hrano, je določena hranila včasih težko pridobiti v količinah, ki jih organizem potrebuje za optimalno delovanje, zato je dobro vedeti, katera živila se morajo pogosteje znajti na naših jedilnikih, da ne bomo trpeli za leno prebavo, zaprtjem in drugimi prebavnimi tegobami sodobnega časa.

Čaj iz peteršilja lahko lajša marsikatero tegobo
Čaj iz peteršilja ima sposobnost, da sprosti gladke mišice v telesu in lajša težave z glavoboli, astmo, krči v trebuhu in draženjem mehurja. Peteršilj spodbuja krvni obtok in dobro vpliva na živčni sistem ter pomirja živčnost.

Presenetljiva povezava črevesnega in duševnega zdravja
Američani poznajo pregovor, da »tisto, kar se zgodi v Las Vegasu, ostane v Las Vegasu«. Tisto, kar se dogaja v našem prebavnem sistemu, pa ne ostane tam, temveč učinkuje na celoten organizem. Naša prebavila namreč ves čas komunicirajo z našimi možgani in ti ves čas komunicirajo z našim prebavnim traktom.

Naravni ščit pred virusi in bakterijami imamo v vsaki kuhinji
Če izvzamemo sladice, je skoraj ni jedi, ki je ne bi začinili s poprom. Poleg soli namreč velja za eno najbolj priljubljenih začimb, ki pa ima poleg tega, da obogati okus, tudi številne pozitivne učinke na naš organizem. Poznamo več vrst in različic popra, med najpogosteje uporabljenimi pri nas pa so črni, beli, zeleni in rdeči poper. Poznate njihove pozitivne lastnosti in vsestranskost uporabe?

Pitje in grgranje zelenega čaja lahko pomaga preprečevati okužbe dihal
Rezultati znanstvenih raziskav kažejo, da lahko uživanje zelenega čaja zagotavlja učinkovito zaščito pred virusi gripe in potencialno pred okužbami dihal, ki jih povzročajo drugi virusi.

10 živil, ki so dobra za vaša jetra
Jetra opravljajo različne bistvene naloge za naše telo – od proizvodnje beljakovin, holesterola do žolča in shranjevanja vitaminov, mineralov in celo ogljikovih hidratov.

Vse o mezoterapiji
V zadnjem času so vse bolj priljubljeni najrazličnejši postopki, ki naši koži vračajo bolj mladosten videz, hkrati pa so neinvazivni in ne zahtevajo dolgotrajne rehabilitacije. Med njimi je zagotovo tudi mezoterapija, ki velja za eno bolj uspešnih nekirurških metod pomlajevanja, saj lahko z njo izboljšamo svoj videz kože in obrazu povrnemo svežino.

Vse, kar morate vedeti o rinoplastiki
Vsi strmimo k čim lepšemu videzu, zato ni presenetljivo, da se mnogi odločajo za estetsko korekcijo zunanjosti nosu. ''Pacienti, ki si želijo spremembe, se morajo zavedati, da samo estetska korekcija nosu ne bo spremenila njihovega življenja, zato morajo ohraniti realna pričakovanja,'' pravi Boris Onišak, dr. med. specialist ORL in priznan slovenski lepotni kirurg, ki je še posebej specializiran za estetske korekcije nosu.

Vse o blefaroplastiki
Naša koža začne z leti izgubljati svojo moč in prožnost, zato se pojavijo prvi znaki staranja, ki se najprej pokažejo na predelu okrog oči, kjer je koža običajno tudi najtanjša. V iskanju rešitev pa se vse pogosteje omenja blefaroplastiko, s katero lahko osvežimo svoj obraz in mu povrnemo bolj mladosten videz. O tem smo se pogovarjali tudi s specialistko plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, dr. Katarino Živec.

Se zavedate, kako pomembno je?
Zanimivo je, da nas zrak spremlja od prvega vdiha do zadnjega izdiha, a mu v nasprotju z nekaterimi drugimi segmenti, povezanimi s trajnostnim načinom življenja, posvečamo bolj malo pozornosti. Ste že kdaj pomislili, kakšen zrak dihamo in kako lahko sami pripomoremo k njegovi boljši kakovosti? Ponujamo nekaj odgovorov in nasvetov!

'Zdravilni' čaji, ki jih lahko pijete vse leto
Čaj je pijača, ki je zelo dobrodošla vse leto. Pozimi nas ogreje, poleti ohladi. Z medom ali brez njega, z dodatkom limone ali limete nam pomaga pri zdravljenju številnih zdravstvenih težav.

Vse o kolagenu – miti in resnice
Ni skrivnost, da si želimo recept, s katerim bi lahko postali najlepša različica sebe, zato pazimo pri prehrani, telovadimo in še in še. V zadnjem času pa na svoji priljubljenosti vse bolj pridobiva tudi kolagen, o katerem si več lahko preberete v nadaljevanju.

Temna stran impulzivnosti
Impulzivnost je najpogosteje opredeljena kot nenačrtovan odziv na notranje ali zunanje dražljaje, z malo ali nič razmišljanja o posledicah. Gre za nezmožnost upreti se želji, da bi ravnali v skladu s tem, kar se nam zdi v danem trenutku prav. Impulzivne osebe navadno opisujemo kot vročeglave, prehitre v dejanjih in besedah, nepredvidljive, nestabilne.

Preverite, zakaj je lahko dobra kombinacija hrena, medu in klinčkov
Se bojite, da bi zaradi gripe obležali v postelji? Že čutite bolečine v glavi, mišicah in sklepih? Potem preizkusite napitek, recept za katerega izvira iz Rusije, ki je znana po hudih zimah. Če kdo, potem Rusi vedo, kako se zaščititi pred virusnimi obolenji, gripi in prehladu.

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Spalna paraliza – pogosta motnja ali težava?
Motnje spanja so zaradi stresa in ostalih stvari, ki jih povezujemo z dobo, v kateri živimo, vse pogostejše. Med mladimi odraslimi osebami je po poročanju portala Adiva zelo pogosta tudi spalna paraliza.