včasih

Tudi fantje imajo svoje negotovosti, te so ene izmed njih
Oba spola sta včasih negotova glede svojega videza in svoje privlačnosti. A če priznamo ali ne, na fante pri tem velikokrat pozabljamo. Da, tudi oni imajo svoje negotovosti in čas je, da o tem spregovorimo.

Prva naprava za nadzor epilepsije na svetu nameščena v lobanjo dečka iz Združenega kraljestva
Ko je bil deček s hudo epilepsijo star 12 let, je postal prvi bolnik na svetu, na katerem so preizkusili novo napravo, ki je bila nameščena v njegovo lobanjo, za nadzor epileptičnih napadov.

Vnetje debelega črevesa, ki povzroča drisko
Mikroskopski kolitis je vnetje debelega črevesa, ki povzroča dolgotrajno vodno drisko. Motnja je dobila ime po dejstvu, da je treba tkivo debelega črevesa pregledati pod mikroskopom, da bi ga identificirali, saj je tkivo lahko videti normalno s kolonoskopijo ali fleksibilno sigmoidoskopijo.

V tem primeru jutranja slabost ni normalna
Med nosečnostjo je jutranja slabost povsem običajna in neškodljiva. Četudi je lahko precej neprijetna, običajno izzveni v 12 tednih nosečnosti. Hiperemeza gravidarum pa je skrajna oblika jutranje slabosti, ki med nosečnostjo povzroča hudo slabost in bruhanje. Ni običajna, niti normalna in pogosto zahteva bolnišnično zdravljenje.

To naj bi bile najslabše pijače za naše zdravje
Če morda še gledamo, kaj jemo, pa smo mnogokrat premalo pozorni na to, kaj vse spijemo. Veliko dodatnih kalorij, predvsem pa nezdravih, v telo vnesemo tudi z raznoraznimi napitki.

Razmišljate o operaciji zmanjšanja prsi?
Operacija zmanjšanja prsi, znana tudi kot redukcijska mamoplastika, odstrani maščobo, tkivo dojke in kožo iz prsi. Tistim s (pre)velikimi prsmi lahko operacija zmanjšanja prsi olajša nelagodje in izboljša videz. Ne, ne gre se zgolj za 'estetsko' težavo, temveč imajo lahko ženske s (pre)velikim oprsjem težave tudi z denimo hrbtenico, vratom, rameni, trebušnimi mišicami in drugim.

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

V vročini bodite pozorni na zdravila, ki jih jemljete
Kombinacija visokih temperatur in jemanja določenih zdravil so lahko nevarna, celo usodna za določene posameznike. Zato bodite pozorni.

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?
Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

Kaj se zgodi, če telovadimo v vročini?
Že sama aktivnost, bodisi hoja, tenis ali tek, je težka, v vročini pa postane še težja. To je posledica ravnotežja med količino toplote, ki jo telo ustvari, in količino, ki jo lahko izgubi.

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače
Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

Zakaj pride do neprebavljene hrana v iztrebku?
Včasih lahko v našem blatu opazimo neprebavljene delce hrane. Običajno gre za rastlinske snovi, ki vsebujejo veliko vlaknin, ki se navadno ne razgradijo in se absorbirajo v našem prebavnem traku. Neprebavljena hrana pa je lahko tudi znak slabega prežvekovanja hrane, hitrega hranjenja ali pa so v ozadju določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno.

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?
Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Skrivnost ljudi, ki jim je uspelo shujšati
Dolgotrajna izguba teže je veliko bolj povezana z majhnimi, trajnostnimi prilagoditvami načina življenja in prehranjevanja kot tistimi večjimi, za katere si prizadeva skoraj vsak od nas.

Bolezni, ki največkrat nimajo simptomov
Obstajajo nekatere bolezni, ki jih je zelo težko odkriti v zgodnji fazi, zato jih pogosto odkrijemo šele, ko že zelo napredujejo, s tem pa se zmanjša možnost za okrevanje.

Miti in dejstva o seksu med menstruacijo
Kaj moraš vedeti o seksu med menstruacijo? Da ali ne? Poglejmo si najpogostejše mite in dejstva.

Kdaj bi morali razmisliti o dodatkih k prebavnim encimom?
Prebavni encimski dodatki so postali priljubljeni zaradi trditev o zdravljenju pogostih oblik draženja črevesja, zgage in drugih bolezni. Toda kako delujejo prebavni encimi in kdo jih resnično mora dodati svoji prehrani?

Simptomi revmatoidnega artritisa, ki jih ne smete spregledati
Revmatoidni artritis ima lahko številne simptome. Najpogostejši so otrdeli, boleči sklepi in utrujenost, toda ta bolezen povzroča vnetje v številnih delih telesa, zato imate morda simptome, za katere ne veste, da so povezani. Nekateri med njimi so lahko znaki resnih zapletov, ki ogrožajo vaše organe ali celo življenje. Če imate katerega od teh simptomov, se z njimi ne poskušajte spopasti sami, temveč se obrnite na svojega zdravnika.

Najpogostejši simptomi raka materničnega vratu
Rak materničnega vratu je rak celic v materničnem vratu. Redni ginekološki pregledi, Papa testi in varna spolnost so najpomembnejši koraki, ki jih lahko naredite pri preprečevanju raka materničnega vratu. Kirurgija, obsevanje in kemoterapija pa so glavni načini zdravljenja raka materničnega vratu.

Kaj je skolioza?
Skolioza je bolezen, ki se najpogosteje diagnosticira pri mladostnikih. Gre za bočno ukrivljenost hrbtenice.

8 simptomov raka dojke, ki jih mora poznati vsaka ženska
Bulice in izbokline so resda med najpogostejšimi simptomi raka dojke, a obstajajo še drugi možni znaki, ki vam kažejo, da morate k zdravniku.

To se zgodi, če jemo prehitro
Sodobni način življenja, ki slavi hiperproduktivnost, vpliva tudi na to, da se večkrat nepravilno prehranjujemo. To pomeni, da si ne vzamemo dovolj časa, da bi v miru pojedli svoj obrok in uživali v hrani, ki jo imamo na krožniku. Več o tem, zakaj bi bilo dobro, da začnemo jesti počasi, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Gorski zdravnik nam je zaupal, če ga kdaj v resničnem življenju zamenjajo za pravega zdravnika
Ste se kdaj vprašali, če Gorskega zdravnika kdaj zamenjajo za pravega? Kako je igrati zdravstvenega delavca, navsezadnje pa, kako sam gleda na zdravstvene delavce, nam je zaupal Hans Sigl, ki v seriji Gorski zdravnik igra Martina Gruberja.

Znaki, da imate zamaščena jetra
Sedeč način življenja, nezdrave prehranjevalne navade, onesnažen zrak, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na naša jetra. Bolezen zamaščenih jeter večkrat poteka tiho, a jo po določenih znakih lahko tudi prepoznamo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako prepoznati artritis?
V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Prvi znaki kapi, ki jih morajo poznati tudi mladi
Čeprav se tveganje za kap povečuje s staranjem, pa lahko do kapi pride pri katerikoli starosti, celo v otroštvu. Kljub vsemu se po podatkih Ameriškega združenja za kap tveganje za kap poveča za skoraj dvakrat vsakih 10 let po 55. letu starosti. Ne glede na starost, pa je dobro poznati prve zake kapi.

To lahko hormoni naredijo našemu telesu
Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Želite zmanjšati vnos kalorij, a se ne odpovedati hrani, ki jo imate radi?
Maščobe in ogljikovi hidrati so včasih preveliki, vendar vam jih ni treba popolnoma opustiti, da bi zmanjšali vnos kalorij. Poglejmo si, kaj so zapisali na net.hr glede tega.

Kako postavljati meje brez občutka krivde?
Postavljanje razmejitev v odnosih ni lahko, saj vsaka meja zahteva tudi večjo ali manjšo zavrnitev druge osebe. A če želimo ohraniti svoje življenje v ravnovesju, se moramo naučiti reči ne, ne glede na to, ali gre za partnerja, družino, nadrejenega, sodelavce ali prijatelje. Če morda spadate med tiste, ki jim vsakršna zavrnitev drugega dela velike težave, tokrat izpostavljamo veliko bolj prijazne in subtilne načine, s katerimi poskrbimo zase brez občutka krivde.

7 razlogov, zakaj se vam luščijo stopala in kako rešiti težavo
Vreme za sandale in drugo odprto obutev! A kaj, ko se, če se, pojavijo težave. Zakaj se luščijo stopala, kako si lahko pomagamo in kako lahko poskrbimo za preventivo?