več

6 znakov, ki lahko nakazujejo na ortoreksijo
Ne pravijo brez razloga, da nikoli zares ne vemo, kaj se dogaja v človekovi notranjosti. Velikokrat je človek na zunaj videti srečen in zadovoljen, navsezadnje zdrav, v ozadju pa se lahko skriva marsikateri kompleks, ki ni razložljiv na prvi pogled. Ortoreksija spada med motnje hranjenja.

To začimbno rastlino bi morali uživati pogosteje
Ingver je začimbna rastlina, ki izvira iz Azije, pogosto pa se uporablja v azijski in zlasti indijski kuhinji. Ta začimba je znana tudi po mnogih koristih za naše zdravje. V jesensko-zimskem času je skrb za naše zdravje še posebej v ospredju, zato si poglejmo, zakaj je ingver dobro uživati pogosteje.

5 “zdravih” živil, ki so v resnici potrata denarja
Seveda vam bo vsak prehranski strokovnjak odsvetoval nakupe belega kruha, rogljičkov, gaziranih pijač, bonbonov, čokolade in čipsa. Toda vsi vemo, da to ni hrana, ki bi pripomogla k našemu zdravju. Bolj problematično je, da so nekatera živila predstavljena kot zdrava in so zato morda celo dražja. V resnici pa bi marsikdaj prav lahko namesto njih pojedli tisto čokolado, ki si jo zares želimo.

Ko odpuščamo drugim, odpuščamo sebi
Vsak posameznik se zgoraj zagotovo vsaj enkrat v življenju znajde v situaciji, ki zahteva odpuščanje. Lahko se zgodijo boleča prevara, nesramno izdajstvo, neprimerno dejanje, dolgotrajno ignoriranje, ki zareže globoko in povzroči veliko bolečino. Ko počasi sprejmemo, kaj se je zgodilo, smo soočeni z vprašanjem – odpustiti ali ne?

Izognite se 6 najpogostejšim nevarnostim
Največje nevarnosti za vaše zdravje velikokrat lahko preprečite. Predstavljamo vam, kaj vas statistično najbolj ogroža ter vam predlagamo rešitve, zaradi katerih boste živeli dlje, bolj zdravo in srečno.

Kako lahko z manj učenja prideš do boljših ocen?
Ob pogledu na slabe ocene ali pa zgolj neuspeh v šoli ni nikomur zares prijetno. Zaradi tega skušamo vsi več časa in truda nameniti učenju ter poglabljanju v različne vsebine, medtem ko se morda trik, kako do boljših ocen in navsezadnje do uspeha, skriva nekje drugje.

Tehnike sproščanja so ključ do notranjega miru
Med vsemi izzivi, s katerimi se svet sooča med trenutno pandemijo covida-19, so psihični pritiski eni od največjih. Sprožilci stresa, tesnobnih občutij in celo večjih psihičnih težav so povsod okoli nas. Izguba službe, finančne težave, skrb za zdravje najbližjih, družbena osamitev in pomanjkanje stikov z najbližjimi – to je le nekaj najpogostejših. Borba s kolektivno negotovostjo je tako postala nekaj običajnega. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih tehnik sproščanja, ki vam lahko pomagajo na poti do notranjega miru in boljšega počutja.

Hitro in učinkovito razkužite površine in se zaščitite pred koronavirusom SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2 je močno posegel v naše vsakdanje življenje. Da bi preprečili širjenje okužb, je nujno upoštevanje navodil stroke in preventivnih ukrepov, med katerimi je zelo pomembno tudi razkuževanje prostorov, površin in predmetov. O tem so na današnji virtualni okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu, govorili priznani slovenski strokovnjaki.

Kako vzdrževati stike z najbližjimi v času socialne izolacije?
Ljudje smo bitja odnosov, zato ni nič čudnega, da v času socialne izolacije in omejitev pogrešamo bližino tistih, ki nam največ pomenijo. Mnogi med nami že več mesecev niso srečali svojih staršev in prijateljev, drugi so ostali ločeni celo od svojih življenjskih partnerjev. Stik z najbližjimi in najdražjimi je pomemben, vendar lahko z nekaj iznajdljivosti spretno prekrmarimo tudi skozi to neobičajno obdobje.

Kaj jesti in piti, ko imate gripo?
Ko imate gripo, sta edino zdravilo počitek in čas. Ni hrane, ki bi čarobno rešila vse simptome in vas pozdravila. Pomembno je, da pijete čim več tekočine in jeste hranljivo hrano, ki vam bo pomagala, da se ne boste počutili slabše, in bo pripomogla k temu, da bi si čim prej opomogli.

Med najbolj rizične skupine v epidemiji spadajo tudi ledvični bolniki
Med rizične skupine v epidemiji sodijo tudi kronični bolniki, med njimi so zelo specifični ledvični bolniki, ki morajo zaradi okvare ledvic večkrat na teden za več ur na dializo. V Sloveniji deluje 19 dializnih centrov oz. oddelkov znotraj bolnišnic. Kako poteka zdravljenje med epidemijo?

Kako ločiti prehlad od resne bolezni?
Koronavirus je še vedno prisoten v porah naše družbe, mnogi med nami pa se ob smrkanju in kihanju sprašujejo, ali gre zgolj za navaden prehlad ali za virus? Simptomi koronavirusa so v marsičem podobni simptomom navadnega prehlada, zato je koristno vedeti, kako te in tudi druge vrste bolj resnih bolezni razlikovati.

7 mitov o hujšanju, v katere še vedno verjamemo
Pri hujšanju je pomembna kombinacija prehrane, gibanja in vnašanje zadostne količine tekočine. Nemalokrat pa naletimo na morje teorij, mitov in idej o tem, kaj je pravilno in kaj napačno. Kateri so najbolj škodljivi miti?

Suha in razpokana koža zaradi umivanja in razkužil – kako si lahko pomagamo?
Zaradi novega koronavirusa smo vsi (vsaj upajmo) postali pozornejši na higieno. K njej spadata predvsem pogosto umivanje in razkuževanje rok, ti pa lahko velikokrat poslabšata nekatere težave s kožo, posebej za tiste, ki imajo z njo že na splošno težave. Kako si lahko pomagamo, če imamo bolj občutljivo kožo?

Stanje, ki lahko nakazuje na težave z delovanjem ledvic ali srca
Otekle noge so lahko zgolj posledica, posebej če smo že nekoliko starejši, slabšega vremena ali pa dolgotrajne hoje ali sedenja. Včasih lahko nakazujejo na nekatere resne zdravstvene težave, zato se je vedno dobro posvetovati s svojim osebnim zdravnikom!

Se zavedate posledic pomanjkanja vitamina D?
Vitamin D sodi v skupino v maščobah topnih vitaminov, odgovoren je za povečanje absorpcije kalcija, magnezija in fosforja v črevesju in je ključnega pomena pri številnih telesnih funkcijah. Najboljši naravni vir vitamina D je njegova sinteza v spodnjih plasteh kožne povrhnjice s kemično reakcijo, ki je odvisna od izpostavljenosti soncu (zlasti UVB-sevanju). Kaj se zgodi, če našemu telesu tega vitamina primanjkuje?

Kaj bi morali decembra vključiti v svojo prehrano?
Občasna pregreha vam zagotovo še ne bo pokvarila prebave (morda vas bo le nekaj časa bolel želodec), zato pa vam jo bodo določena živila zagotovo pomagala izboljšati. December je idealen mesec, da jih vključite v prehrano.

Svetovni dan aidsa 2020 – Pripnimo si rdečo pentljo na daljavo
Svetovni dan aidsa vsako leto obeležujemo 1. decembra. Letos bo ta obeležitev zaradi epidemije koronavirusa potekala drugače, saj bo potekala na daljavo, in sicer pod geslom "Pripnimo si rdečo pentljo, na daljavo!"

Skupaj v Empatični december
Letos so se pri Zvezi ŠKIS odločili, da se pridružijo humanitarni akciji Empatični december. Projekt bodo letos prvič izvedli v sodelovanju s skupino Psihomoč in projektom Kako si? (Društvo študentov psihologije Slovenije), s projektom V odsevu (Društvo študentov medicine Slovenije) ter z Zavodom Empatiko, ki je pobudnik in glavni organizator projekta.

Težave z dihanjem lahko pomagajo lajšati te rastline
Spremenljivo vreme že od nekdaj prinaša virusne in bakterijske okužbe. Ljudje se soočamo z bronhitisom, pljučnicami, akutnim bronhitisom, poslabšanjem astme ali pa zgolj s prehladom, ki ni ravno prijeten. Zeliščni pripravki nam lahko delno pomagajo pri lajšanju teh težav.

Kaj lahko narediš, če starši nočejo sprejeti tvojega fanta ali punce?
Če kaj, je sila neprijetno to, da naši starši ne sprejmejo človeka, ki ga imamo radi. Ko smo mladi, se nam morda kaj takšnega zdi povsem neverjetno, a treba se je vprašati, kje je meja med starševsko skrbjo, dejstvi in stvarmi, ki jih morda sami ne vidimo.

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?
Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Kaj nam lahko pomaga pri raznoraznih virusnih obolenjih?
"Pri virusnih obolenjih, kot so na primer gripa, prehlad in tudi nova koronavirusna bolezen, za katera nimamo zdravila, se moramo za uspešno in čim krajše prebolevanje bolezni zanesti na svoj imunski sistem," je na družbenem omrežju svoj zapis začel Nacionalni inštitut za javno zdravje. Kaj nam še lahko pomaga pri zaščiti pred raznoraznimi virusnimi obolenji?

VLOG: Kako družbena omrežja vplivajo na nas?
Ste se kdaj vprašali, kaj so algoritmi in kako delujejo? Kako se počutite ob uporabi družbenih omrežjih – boljše ali slabše? Zakaj se vam prikazujejo točno določeni oglasi in ali lahko vplivamo na njih? O tem in še več je v tokratnem vlogu spregovoril naš novinar Oskar.

"Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila"
Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki prizadene dihala. Največkrat se pojavlja pozimi v obliki večjih ali manjših epidemij. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so z rednim izvajanjem cepljenja proti gripi v ambulantah pričeli že 19. oktobra.

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj
V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

7-dnevni recept, ki ga morate preizkusiti
Česen in med delujeta kot nenavadna kombinacija, sta pa vsekakor nepogrešljivi sestavini, kar se tiče krepitve imunskega sistema.

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''
Živimo v času, ki od nas zahteva hitre odzive na najrazličnejše dražljaje. V tempu življenja, ki je vedno hitrejši, pri čemer naš vsakdan postaja vse polnejši, je pomembno, da se od časa do časa znamo tudi ustaviti in prisluhniti, kaj nam govori naše telo, navsezadnje pa naša duša.

8 razlogov za hitro in neenakomerno bitje srca
Verjetno le malokrat in le malokdo pomisli, koliko napora prenaša srce. Vse življenje nas s črpanjem krvi ohranja pri življenju in to vsako sekundo slehernega dneva. Če smo natančni, to pomeni od 60 do 100 utripov na minuto, v primeru, da jih je več, pa to stanje imenujemo tahikardija. Za slednje stanje je značilno neenakomerno in pospešeno bitje srca, razlogov, če izključimo predvsem srčno žilne bolezni, pa je več.

Prva pomoč za izboljšanje odpornosti
Dobro delujoč imunski sistem je prvi korak do zaščite pred bakterijami in virusi, zato je prav, da mu namenite več pozornosti, da boste ostali zdravi.