zakaj

Se lahko kopamo s kontaktnimi lečami?
Čeprav se zdi, da so kontaktne leče skrajno priročne za kopanje v morju ali v bazenu, temu ni tako.

Vse zdravstvene koristi koriandra
Koriander je zelišče, ki ponuja pomembna hranila, kot so vitamini A, K in C ter antioksidanti za zdravje srca. Za kaj vse je (še) dober?

Zakaj bi morali jesti več lanenih semen?
Že uživate lanena semena? Če še ne, je morda čas, da jih začnete. Poglejmo si prednosti.

Pri katerih bolezenskih stanjih hujšanje predstavlja težavo?
Telovadite in pridno ter zdravo jeste, številka na tehtnici in sama podoba v ogledalu pa ne kažeta napredka. Zakaj in kdaj prihaja do tega?

Zakaj se pojavijo bele lise na nohtih?
Bele lise na nohtih na rokah ali nogah imenujemo levkonihija, razlogi za njihov nastanek pa so različni – nastanejo preprosto zaradi udarca ali pa so pokazatelj precej resnejših težav.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Ali lahko in kako pospešimo metabolizem?
Nič nenavadnega ni, da ljudje, ko začnemo hujšati, kalorije pa ne gredo nikamor, krivimo svoj metabolizem. Na kaj ta vpliva in kako ga lahko pravzaprav pospešimo?

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'
Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Krvodajalska akcija podjetja Orca energija: partnerji in zaposleni združeni v solidarnosti
V četrtek, 15. junija 2023, se je v Mariborskem podjetju Orca Energija odvijala prva krvodajalska akcija, ki so se je udeležili njihovi zaposleni, poslovni partnerji in ambasador podjetja, Blaž Švab. Z akcijo so se poklonili svetovnemu dnevu krvodajalstva in s to solidarno gesto prispevali več litrov življenjske tekočine ter hkrati ozaveščali o pomembnosti krvodajalstva in prostovoljnega darovanja krvi.

Operacija sprednje križne vezi – ali je operacija res potrebna?
Povečanje športne aktivnosti in preseganje mej človeških sposobnosti v zadnjih desetletjih sta privedla do povečane incidence poškodb kolena in sprednje križne vezi (ACL).

6 preprostih načinov za lajšanje napihnjenosti, če ste vegan
Ne bomo filozofirali o tem, ali je veganska dieta zdrava in pametna ali ne, temveč se bomo osredotočili na to, zakaj lahko pri veganih večkrat pride do napihnjenosti in kako si lahko glede tega pomagamo.

Kokosova voda – je zdrava?
Izdelki iz kokosa so vse bolj priljubljeni in jih pogosto vključujemo v svoj jedilnik zaradi slastnega okusa. Med njimi poznamo kokosovo mleko, moko in tudi kokosovo vodo, za katero velja, da ni samo okusna, ampak tudi spodbudno deluje na naše zdravje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?
Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo
Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

5 ključnih veščin, ki jih moraš razviti za uspeh
Verjetno ti gredo starši na živce, ko te opozarjajo, kako pomembne so šola in ocene, sploh, če pomislimo, da nam danes družba kaže, da je pomembno vse prej kot to, kajne?

Kako nevarno je preurejanje slik na družbenih omrežjih?
Z vseh strani poslušamo svarila strokovnjakov, kako pretirana uporaba družbenih omrežjih škoduje mentalnemu zdravju otrok in mladostnikov ter mladih odraslih. Kaj pa odraslih? S(m)o res tako imuni na vplive?

Shannen Doherty delila posnetek obsevanja možganov: 'Očitno je, da me je strah'
Igralka je v februarja leta 2020 razkrila, da so ji diagnosticirali raka dojke četrte stopnje, v torek pa je sporočila, da je CT, ki ga je opravila v januarju, pokazal, da ima metastaze v možganih. Stanje se pojavi, ko se rakave celice razširijo s prvotnega mesta v možgane.

Nevarno stanje, s katerim se spopada vedno več Slovencev
Sladkorni bolniki imajo v krvi previsoko koncentracijo glukoze, zato jo morajo ves čas spremljati in uravnavati. To je bolezen, na katero ne morejo kar tako pozabiti, saj nanjo pomislijo večkrat na dan, vse življenje. Mnogim to predstavlja veliko breme, a obstajajo načini, ki lahko olajšajo bolnikov vsakdan.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Zakaj bolijo moda?
Moda so organi moškega telesa jajčaste oblike, ki se nahajajo tik pod penisom. Pogosto so področje prenesene ali refleksne bolečine iz okolice, ta prenesena bolečina pa lahko zajame tudi notranjo stran stegen.

Kaj se moraš vprašati, preden se spustiš v odprto razmerje?
Z odprtim razmerjem ni nič narobe – dokler se oba partnerja strinjata in pogovorita o tem, kaj jima ustreza in kaj ne. A takšno razmerje ni za vsakega in preden se spustiš v tovrstno razmerje, je najpomembnejše, da poznaš eno samo osebo do potankosti – sebe!

To močno povečuje tveganje za srčni napad
Delež srčnih napadov pri mladih ženskah narašča, raziskovalci pa so v novi študiji odkrili glavne dejavnike za srčne napade.

Zakaj peče jezik, ko jeste ananas?
Ste med tistimi, ki ob uživanju ananasa dobite nenavadno mravljinčenje v zadnjem delu grla? Ali pa vas začne srbeti in peči jezik?

Slive – vijoličasti dar antioksidantov
Slive morda niso najbolj priljubljeno sadje. V to kategorijo bi v tem letnem času morda prej lahko uvrstili lubenico, melono, breskve ... Toda ko boste prebrali, kako zdrave so tudi slive, jih na tržnici več ne boste spregledali. Dokazano je, da so slive zelo antioksidanten sadež. Veliko vsebujejo tudi vitamina C.

10 razlogov, zakaj vas srbijo prsi in bradavice
Vse ženske se občasno spopadajo s srbečico prsi ali bradavic. Ta je celo pogostejša, kot bi si mislili. A kdaj je srbečica le posledica uporabe napačnega detergenta in kdaj resnih težav? Preverite.

Vsak drugi Slovenec bi lahko imel suhe oči
Če ste se že zjutraj zbudili z občutkom peska v očeh, ste po veliki verjetnosti pomislili, da se bo ta neprijetnost čez dan izzvenela. Žal se dostikrat izkaže, da temu ni tako. Tekom dneva se stanje namreč kaj hitro lahko poslabša in pride do pekočega občutka in zbadanja, v očeh vas srbi in občutek imate, da so utrujene.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Vsebina in kakovost nad všečki in ogledi?
Si kdaj pomislil, kaj objavljaš, koliko objavljaš in katere trenutke tvojega življenja je pravzaprav primerno deliti na družbenih omrežjih, posebej če imaš odprt profil? Zakaj je pomembno, da gledamo na vsebino in kakovost le-te ter se ne zmenimo za všečke in oglede? Vsak, ki je že uspešen v tej smeri – mislimo v smeri vplivništva in 'uspeha' na družbenih omrežjih – ti bo povedal enako, ker na dolgi rok je tisto, kar šteje, avtentičnost. Več o tem je tokrat spregovoril naš Oskar. Več v sveži vsebini.

Zdrava starost je v naših rokah, saj lahko na hitrost staranja pomembno vplivamo sami
Ob letošnjem dnevu mladosti so v Medexu v skladu s svojim temeljnim poslanstvom izboljševanja kakovosti življenja s klinično podprtimi inovacijami na področju rabe čebeljih pridelkov odprli pomembno javno razpravo o možnostih upočasnjevanja staranja.