zdravi z

Arnold Rikli, prvi naravni zdravilec v Sloveniji
Arnold Rikli je bil švicarski hidropat, zdravilec, ki zdravi s pomočjo vode. Na Bled je prišel zaradi svoje bolezni, ko se je pozdravil, pa se je tam uveljavil kot začetnik zdravljenja s pomočjo narave, torej s sončenjem in kopanjem v jezeru.

Doping, ki ga skoraj ni mogoče odkriti
Na videz povsem nedolžna steklenička lahko opustoši svet športa in naslednje olimpijske igre, ki se bodo prihodnje leto odvijale v Londonu, spremeni v pravo klavnico. Zakaj in za katero vrsto dopinga gre?

Rižota 'na belo'
Rižota 'na belo' je okusna kombinacija riža in raznovrstne zelenjave ter stročnic. S takšnim obrokom organizmu zagotovimo veliko vitaminov in mineralov.

Malčku okužba razžirala nogo
Pri komaj letu in pol so starši malega Fletcherja opazili, da je z njegovo desno nogico nekaj narobe. Ni mogel več stopiti nanjo, in ko sta ga preplašena oče in mama odpeljala k zdravniku, je ta ugotovil, da mu je okužba v kost naredila ogromno luknjo in mu desno nogo paralizirala.

'Zaradi tumorja so me razrezali na pol!'
33-letni Janis Ollson so kirurgi zaradi ogromnega malignega tumorja odstranili spodnji del hrbtenice, del medenice, ji amputirali levo nogo, potem pa so jo znova sestavili, in sicer s pomočjo umetnih kosti in kosti iz amputirane noge.

Električni obliž, ki zdravi akne
Akne, ki marsikomu grenijo življenje, bodo morda kmalu postale preteklost. Britanski znanstveniki so namreč izumili električni obliž, ki naj bi bil izjemno učinkovit pri njihovem zdravljenju.

Pospešite metabolizem in shujšajte!
Ključ do vitkosti žal ni le v zdravi in pravilni prehrani ter redni telesni aktivnosti, temveč je to, ali vam bo uspelo izgubiti odvečne kilograme, odvisno tudi od hitrosti vašega metabolizma. Poglejte, kaj vse vpliva nanj in kako ga lahko sami nekoliko pospešite.

Gruzijska bedrca
Tokrat vam predstavljamo recept za piščančja bedrca v jogurtovo-medeni omaki z veliko raznolike zelenjave, začinjeno z začimbo hmeli suneli. Takšen obrok ima maščobe v sprejemljivih vrednostih, poleg tega je bogat tudi z vlakninami.

Ukrepi za znižanje holesterola
Več kot 60 odstotkov Slovencev ima v krvi preveliko količino holesterola, ki pa je povzročitelj številnih srčno-žilnih obolenj. Tem pa se lahko izognete že z nekoliko drugačno prehrano.

Čemaž proti holesterolu
Čemaž so poznali že stari Rimljani. Raste od marca do junija in cvete v aprilu in maju v gosto poraslih preprogah. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, zraste od 25–30 centimetrov visoko. Lahko ga gojite, a čebulice posadite v vlažna tla pod drevesi in grmovjem.

Resnica o nevarnem holesterolu
Čeprav se o holesterolu veliko piše in govori, pa zdravniki opažajo, da ljudje o njem ne vedo dovolj. Vsi sicer vedo, da obstaja slab holesterol, ki povzroča aterosklerozo in bolezni srca in ožilja, ne vedo pa, da vsa hrana, ki vsebuje maščobe, ni nujno škodljiva.

Nova dieta, zaradi katere je Demi videti prekrasno
Po številnih čudežnih in nezdravih dietah zvezdnikov je tokrat zadnji hit dieta, ki pa je končno bolj zdrava in bi jo potrdil marsikateri nutricionist. Z njo lepo telo ohranjata Demi Moore in Jennifer Lopez.

Bananina krema
Če si želite pojesti nekaj sladkega, a ne tako zelo redilnega in nezdravega, potem lahko pripravite okusno bananino kremo, v katero dodate tudi ekstrakt vanilije in polnozrnate kekse. Predstavljamo vam recept za štiri osebe.

Bele lise pediatrične oskrbe pri nas vse večje
V Sloveniji že zdaj nekaj otrok nima dostopa do pediatra, je na današnji novinarski konferenci opozorila Margareta Seher Zupančič iz Združenja za pediatrijo. Tako po njenih besedah na primarni zdravstveni ravni primanjkuje 70 pediatrov, t.i. bele lise pa se utegnejo zaradi nerazpisovanja specializacij pediatrov širiti.

Eksotične bučke
Bučke so izredno primerne za prehrano bolnikov, ker so nizkokalorične, lahko prebavljive in nevtralnega okusa. Predstavljamo vam recept za štiri osebe.

Sardine z gorčico
Imate radi ribe, vendar ste se jih nekoliko naveličali, ker jih pripravljate na vedno enak način? Potem vas bo morda razveselil tale recept za namaz iz sardin in gorčice.

Pijem, kadim, ponočujem. Dokler ne zbolim.
Dokler smo zdravi, si ne delamo nobenih skrbi. Jemo, kar želimo, pijemo, kar želimo, mnogi kadijo in ponočujejo. Do takrat, ko nekaj ne zaboli. Ko se zjutraj zbudimo in nas boli grlo, glava ali nas tišči v prsih ...

'Mislila sem, da mi bo razneslo nogo!'
Ko je mlado britansko pevko Mollie King med jadranjem nekaj pičilo v nogo, ni niti slutila, da se bo zaradi tega morala odpovedati poletni turneji. Za več tednov je bila namreč priklenjena na posteljo in s strahom je čakala, ali bo sploh lahko spet uporabljala nogo.

Teletina po mediteransko
Ker se poletje počasi končuje, jesen pa nezadržno bliža, se lahko v tople poletne dni vrnete s hrano, pripravljeno po mediteransko. Tokrat vam prestavljamo recept za mediteransko teletino.

Kaj grizljate ob gledanju televizije?
Mislim, da ni debate. Ob gledanju televizije vsi nekaj grizljamo. Odvisno je samo, kaj grizljamo in koliko to vpliva na naše zdravje. Prigrizki so namreč lahko zelo redilni, pa ne le to, predvsem so lahko zelo nezdravi.

Sadje in zelenjava za zajtrk
Velikokrat slišimo, da je dan najbolje začeti kar s sadjem. Nikjer pa ni točno zapisano, kaj se dogaja v želodcu, če vanj navsezgodaj vnesemo sadje, in kaj, če vanj na primer vržemo velik sendvič s salamo. Kaj je v sadju in zelenjavi tako pomembnega, da sta najbolj primerna za zajtrk?

Rapsodija
Če želite sebi in svojim bližnjim pripraviti zdravo večerjo, potem je rapsodija prava izbira. Njene glavne sestavine so namreč piščančje meso, ki ima veliko beljakovin in malo slabih maščob, ter zelenjava, ki je bogata s številnimi vitamini in minerali.

Zdravilna aloe vera
Aloe vera je kaktusu podobna rastlina, ki lahko pozdravi in odpravi marsikaj. Pomaga vlažiti suho in poškodovano kožo, odpravljati akne in ekceme, celiti opekline in rane. Pitje alojinega soka pa lahko celo blaži želodčne in črevesne težave.

Snežene kepe
Snežene kepe spadajo med sladice, katerih vonj in okus nas vračata v kuhinjo naših babic. Ker pa vsebujejo kar nekaj holesterola, z njimi ne smemo pretiravati in si jih privoščimo le občasno.

Kako nevarna je superbakterija?
Po tem, ko se je v britanski bolnišnici pojavila nova superbakterija, odporna na antibiotike, so znanstveniki začeli preučevati, kakšne posledice bi ta bakterija lahko imela, če bi se razširila po svetu. Napovedi niso bile optimistične, kljub vsemu pa na ljubljanskem kliničnem centru opozarjajo, da panika ni potrebna.

Grška solata
Grška solata je tipični primer obroka iz sončnega Sredozemlja. Ta solata nam nudi bogastvo okusov in barv, ki našemu organizmu podari veliko antioksidantov, zaveznikov v boju s prostimi radikali.

Poznate simptome cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša avtosomska recesivna bolezen, ki v povprečju prizadene enega na 5000 novorojenčkov. Mutacijo gena, ki jo povzroča, v sebi nosi vsak 30. Evropejec, pri nas pa letno za njo zboli od 5 do 7 otrok.

Gongi res zdravijo?
Zvočna masaža s himalajskimi pojočimi posodami je prastara oblika regeneracije telesa, stara že tisočletja. Z zvokom je povezano celotno življenje. Nobeno glasbilo nima tako velikega resonančnega razpona kakor gongi.

Če 11-letnik zaspi, lahko umre
11-letni Liam je pravi čudežni deček. Vsakič, ko zaspi, namreč neha dihati, zdravniki pa pravijo, da je pravi čudež, da je dosegel starost enajstih let. Ob rojstvu so mu namreč napovedali le šest tednov življenja.

Vzroki in zdravljenje neplodnosti
Če se že dolgo trudite zanositi in vam še kar ni uspelo, niste edini. Z neplodnostjo in težavami pri zanositvi se namreč spopada skoraj vsak šesti par. Vas zanima, kaj povzroča neplodnost in kakšni so načini zdravljenja?