Vizita.si

bolnika

Zlata leta 02. 12. 2023 05.00

Skrbite za bolnega svojca? Poskrbite tudi zase

Izjemno lepo je, da skrbimo za bolnega svojca, ki potrebuje našo pozornost, nego in pomoč. Vendar tisti, ki to delajo, vedo, kako fizično in psihično naporna zna ta skrb biti. Kako si lahko pomagamo, kdaj poiskati pomoč in kaj konkretno lahko naredimo?

Bolezni 28. 11. 2023 05.00

Neozdravljiva kronična bolezen, ki močno vpliva na vsakdanje življenje

Sladkorna bolezen je ena najpogostejših neozdravljivih kroničnih bolezni sodobnega časa. Število bolnikov se iz leta v leto zvišuje, potrjena diagnoza pa močno vpliva na vsakodnevno življenje bolnika, saj poleg predpisanih zdravil zahteva prilagoditve življenjskega sloga in redno merjenje krvnega sladkorja. V nadaljevanju zato razkrivamo, kako si lahko sladkorni bolniki kar najbolj olajšate življenje.

Prehrana 23. 11. 2023 05.00

Kakšna bi morala biti prehrana pri ulceroznem kolitisu?

Ulcerozni kolitis spada v skupino vnetnih črevesnih bolezni.

Zlata leta 09. 11. 2023 05.00

Kako vam lahko pri artritisu pomaga fizioterapija?

Artritis pomeni vnetje sklepov in je kronična bolezen, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu. Zdravljenje artritisa je kompleksen proces, v katerega je treba vključiti različne metode, vključno s fizioterapijo.

Bolezni 09. 11. 2023 05.00

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!

Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

Bolezni 22. 08. 2023 05.00

Imajo osebe z Downovim sindromom večje tveganje za Alzheimerjevo bolezen?

Znanstveniki verjamejo, da lahko dodatni kromosom, ki povzroča Downov sindrom, kromosom 21, prispeva tudi k povečanemu tveganju za Alzheimerjevo bolezen.

Rakave bolezni 09. 08. 2023 05.00

Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?

Na žalost danes že skoraj vsi poznamo nekoga, ki je prebolel ali pa šele preboleva raka. Nemalokrat se ne zavedamo in se v bistvu niti ne moremo zavedati, kaj bolniki doživljajo. Če želimo biti v pomoč in podporo nekomu, je pomembno, da se zavedamo določenih stvari.

Simptomi in bolezni 23. 07. 2023 05.00

Najpogostejši vzrok za bolečine v mišicah, sklepih in kosteh

Snježana Košč, dr. med., je za portal Zdravobudi napisala nekaj glavnih razlogov, zakaj se pojavljajo bolečine v mišicah, sklepih in kosteh, včasih kar v kombinaciji. Poglejmo si nekaj najpogostejših, hkrati pa načine, kako si lahko pomagamo.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Bolezni 26. 06. 2023 05.00

Stanje, ki je lahko nevarno, če ne ukrepamo dovolj hitro

Pravilno delovanje črevesja je lahko iz več razlogov močno moteno. Zelo pomembno je, da pravočasno prepoznamo 'zaporo' in se nujno odzovemo. Zaporo črevesnega pretoka strokovno imenujemo ileus, tukaj pa so vzroki, simptomi in načini zdravljenja.

Bolezni 21. 06. 2023 11.33

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki

Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

Zdravje 16. 06. 2023 05.00

Disfagija ali motnje požiranja: vzroki in načini zdravljenja

Disfagija je pogosta težava in pogosto povzroča skrbi. Na srečo je stanje resno le pri manjšem številu bolnikov.

Duševno zdravje 13. 06. 2023 05.00

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'

Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Zdravje 07. 06. 2023 11.07

Nevarno stanje, s katerim se spopada vedno več Slovencev

Sladkorni bolniki imajo v krvi previsoko koncentracijo glukoze, zato jo morajo ves čas spremljati in uravnavati. To je bolezen, na katero ne morejo kar tako pozabiti, saj nanjo pomislijo večkrat na dan, vse življenje. Mnogim to predstavlja veliko breme, a obstajajo načini, ki lahko olajšajo bolnikov vsakdan.

Duševno zdravje 07. 06. 2023 05.00

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'

V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Starostne bolezni 29. 05. 2023 05.00

Bi prepoznali simptome demence?

Po znanstvenih ocenah se svet nahaja in pričakuje še večjo 'epidemijo' demence, za Alzheimerjevo bolezen pa še vedno nimamo zdravila.

Bolezni 17. 05. 2023 05.00

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu

17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

Bolezni 11. 05. 2023 14.15

Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti

Gre za avtoimunsko bolezen ščitnice, pri kateri je delovanje najprej normalno, nato pa se postopoma zmanjšuje, dokler ne nastopi hipotiroza - sindrom, ki nastane zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov v tkivih. Kako prepoznati simptome?

Rakave bolezni 15. 04. 2023 05.00

Po branju tega boste takoj prenehali kaditi

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških in ženskah. Zdravljenje je učinkovitejše, če je bolezen diagnosticirana dovolj zgodaj, zato je pomembno, da obiščemo zdravnika takoj, ko zaznamo simptome. Če se raka namreč ne zdravi, se lahko ta iz pljuč razširi v bližnje tkivo ali druge dele telesa.

Srčno žilne bolezni 12. 03. 2023 05.00

Pravočasno prepoznajte znake srčnega popuščanja

Akutno srčno popuščanje se razvije nenadoma, pogosto kot posledica srčnega infarkta, in lahko ogroža bolnikovo življenje. Do kroničnega srčnega popuščanja pa pride postopoma, in sicer zaradi nezadostne prekrvavitve srčne mišice ob bolezni venčnih žil ali zaradi črpanja krvi proti uporu ob previsokem krvnem tlaku. Znate prepoznati simptome?

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Duševne motnje 06. 03. 2023 05.00

Kaj povzroča dismorfno motnjo?

Osebe z dismorfno motnjo doživljajo hude duševne stiske zaradi namišljene telesne hibe ali manjše lepotne napake. Imajo neustrezno predstavo o lastnem telesu, zanje pa je značilno, da skušajo svojo 'napako', četudi to ni, skriti.

Simptomi in bolezni 28. 02. 2023 05.00

Vkleščen živec v vratu: simptomi in zdravljenje

Bolečina v vratu? Predstavljamo vam, kako prepoznati in zdraviti vkleščen živec v vratu – od diagnoze do možnosti zdravljenja.

Življenjske zgodbe 27. 02. 2023 13.59

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''

Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Rakave bolezni 09. 02. 2023 05.00

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca

Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Simptomi in bolezni 10. 01. 2023 05.00

Kakšna je povezava med luskavico in artritisom?

Luskavica in artritis se lahko pojavita v kombinaciji, zato govorimo o bolezni, podobni revmatoidnemu artritisu, vendar običajno z boljšo prognozo.

Bolezni 06. 01. 2023 05.00

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom

Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Zdravje 14. 12. 2022 05.00

Kaj je anestezija in katere vrste poznamo?

Morda vas daje radovednost, želja po znanju, morda se pripravljate na operacijo. V slednjem primeru vam bo vse potrebne informacije posredoval vaš zdravnik in kirurg. Vseeno pa smo zbrali kratek vodnik o anesteziji in informacije za vse laike.

Novice 02. 12. 2022 05.00

Kaj je nujna medicinska pomoč?

Ste vedeli, da Slovenija zagotavlja 24-urno zdravstveno varstvo vsem prebivalcem? Nujna medicinska pomoč obsega izvajanje nujnih zdravstvenih storitev. Če le-teh ne bi bilo, bi lahko prišlo do nepopravljive in hude okvare zdravja ali smrti pacienta.

Novice 15. 11. 2022 05.00

Kaj doživljajo ljudje na meji med življenjem in smrtjo?

Nova študija o obsmrtnih izkušnjah je vključevala 567 moških in žensk, ki se jim je med hospitalizacijo v Združenih državah in Združenem kraljestvu ustavilo srce.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996