Vizita.si

bolnika

Zlata leta 17. 12. 2019 08.32

Kakšni so znaki demence?

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.

Zdravje 14. 12. 2019 11.32

Imate namen darovati kri? Potem si morate nujno prebrati spodnja navodila

Kri je tekoče tkivo, zgrajeno iz številnih vrst specializiranih celic in krvne plazme. V telesu normalnega odraslega človeka je približno 5 do 6 litrov krvi. Pri transfuziji krvi gre za prenos krvi oz. njenih pripravkov od ene osebe oz. darovalca, k drugi osebi oz. prejemniku. S pomočje transfuzije krvi, povečamo sposobnost krvi za prenos kisika, nadomestimo prostornino krvi v krvnem obtoku, povečamo imunost in zmanjšamo motnje pri strjevanju krvi.

Odnosi in spolnost 13. 12. 2019 08.03

Prepoznajte simptome spolne kompulzivnosti

Kadar spolnost predstavlja beg pred vsakdanjimi težavami in negativnimi občutki, kadar seks ne predstavlja užitka, ampak nekakšno nujo, govorimo o spolni kompulzivnosti. Spoznajte njene simptome in preverite, kako se jo da premagati.

Srčno žilne bolezni 05. 12. 2019 08.12

Atrijska fibrilacija je epidemija 21. stoletja

Atrijska fibrilacija je eden večjih problemov javnega zdravja, saj gre za najpogostejšo srčno aritmijo, katere najnevarnejši zaplet je možganska kap. Imenujejo jo tudi epidemija 21. stoletja, saj njena pojavnost izjemno hitro narašča. Imata jo več kot dva odstotka oseb, starejših od 50 let, in kar več kot devet odstotkov, starejših od 80 let.

Bolezni 08. 11. 2019 13.16

Kaj so vzroki krvavitev v prebavilih in kdaj do zdravnika?

Krvavitev v prebavila je lahko posledica povsem neznatnega vzroka, npr. draženja, lahko pa gre za odraz resnega stanja, kot je rak. Kadar je krvavitev obilna, lahko bolnik bruha kri, odvaja živo rdečo kri v blatu ali pa izloča črno, katranasto blato. Lahko so akutne krvavitve, ki nastanejo nenadoma ali pa kronične.

Bolezni 11. 10. 2019 08.39

Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?

S potovalno drisko se sreča od 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo v tuje kraje, zlasti afriške, južnoameriške in azijske države. Kako se ji lahko izognete in kaj storiti v primeru bolezni?

Rakave bolezni 10. 10. 2019 08.44

Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega raka

Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega kožnega raka, ki je bil do nedavnega neozdravljiv.

Imunski sistem 27. 09. 2019 10.41

Gripa, angina, prehlad – kaj se vas loteva?

Sezonske viroze v jesenskem in pomladnem času, ko so značilna izrazita temperaturna nihanja, vsako leto prizadenejo več kot polovico Slovencev. Ste tudi vi med njimi?

Bolezni 26. 09. 2019 09.45

Kaj je spinalna mišična atrofija, ki jo ima Kris?

Zadnje dni v medijih odzvanja novica o 19-mesečnem fantku iz Kopra, z imenom Kris, ki se spopada z redko gensko mišično-žilno boleznijo, spinalno mišično atrofijo. Na trgu se je pojavilo izjemno drago, edinstveno zdravilo za omenjeno bolezen, ki stane kar 2,3 milijona evrov. Kris ima le še štiri mesece časa, da zdravilo prejme, zato so se starši obrnili na preproste ljudi, ki bi lahko pomagali pri zbiranju sredstev. Kakšna pa sploh je bolezen, ki jo ima Kris?

Bolezni 23. 09. 2019 08.04

Z novimi zdravili kvaliteta življenja bolnikov s hemofilijo A danes neprimerljivo boljša

Hemofilija je prirojena motnja strjevanja krvi, ki je v preteklosti močno zaznamovala življenje bolnika, medtem ko je danes zdravljenje krvavitev učinkovitejše.

Duševno zdravje 18. 09. 2019 08.02

Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo

Pri agorafobiji gre za občutek ujetosti in brezizhodnosti, ko doživimo stisko. Westphal je že leta 1871 opisoval klinične primere, v katerih ljudje niso zmogli prečkati določenih prostorov brez spremstva. To težavo je poimenoval agorafobija.

Bolezni 13. 09. 2019 10.05

Strokovnjaki razkrili rezultate pilotnega rehabilitacijskega programa za bolnike s krvnimi raki

Program Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo L&L, Skupaj na poti do zdravja je brezplačen in dostopen program. Po vpisu lahko namreč s programom začnete že naslednji dan oz. v roku enega tedna. Gre za prehransko področje, psihosocialno področje in fizikalno področje, na katerih vam skupina strokovnjakov omogoča celostno rehabilitacijo.

Življenjske zgodbe 26. 08. 2019 11.08

Najstnica skoraj umrla zaradi kontracepcijskih tabletk

Britanska najstnica Lexie Nash trdi, da je skoraj umrla zaradi kontracepcijskih tabletk, saj je zaradi njih utrpela krvne strdke in kap. Najstnica še do danes ni popolnoma okrevala.

Okužbe in zastrupitve 06. 08. 2019 15.17

Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe

Marsikateri človek, okužen s sifilisom, tudi po več let ne kaže nikakršnih znakov okužbe. Vendar pa lahko večletno nezdravljenje sifilisa povzroči velike zdravstvene težave.

Bolezni živčevja in možganov 02. 08. 2019 07.55

V Sloveniji okoli 20.000 bolnikov z epilepsijo

Strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji okoli 20.000 bolnikov z epilepsijo, na leto pa jih na novo zboli okoli 1.000. Najpogosteje zbolijo mladi, lahko pa se pojavi v katerem koli starostnem obdobju, tudi po 60. letu starosti. Vzrok zanjo so različni dejavniki.

Bolezni 30. 07. 2019 07.51

Po dveh nepotrebnih operacijah ugotovili, da je postavljena diagnoza napačna

Mnogokrat se zgodi, da zdravniki postavijo napačno diagnozo in bolnika posledično napačno zdravijo. Svojo izkušnjo nam je zaupala tridesetletna Slovenka, ki je šele po nekaj letih in dveh operacijah izvedela, da gre za celiakijo. Kako se je s tem spopadla?

Zdravje 22. 07. 2019 10.11

Živeti brez glutena

Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Novice 11. 07. 2019 12.22

Nov trend selfijev po carskem rezu izjemno nevaren

Nov trend selfijev mamic kmalu po carskem rezu, kjer ženske same odstranjujejo prevezo, da bi se rana na fotografiji dobro videla, je izjemno nevaren, so opozorile babice iz Univerzitetne bolnišnice Hull. Odstranjevanje prevez, ko rana še ni zaceljena, namreč povečuje tveganje za pojav smrtno nevarne sepse.

Bolezni 11. 07. 2019 10.08

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"

Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Bolezni 10. 07. 2019 10.47

Odkrili, zakaj kmalu ne bomo več zavrgli jajčnih lupin

Ob pripravi različnih jedi z jajcem jajčno lupino običajno odvržemo v smeti, a morda temu ne bo več tako v prijodnosti. Strokovnjaki z Univerze Massachusetts so odkrili, da je jajčna lupina še kako uporabna. V svojih poskusih so z zdrobljeno jajčno lupino uspeli pozdraviti in znova obnoviti človeške kosti in zobe. Izkazalo se je, da lahko snovi iz jajčne lupine pomagajo k razvoju kostnih celic.

Zdravje 28. 06. 2019 11.56

Pomemben napotek v vročih dneh

"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Zdravje 26. 06. 2019 10.19

Vroči dnevi so pred nami. To so ukrepi, ki jih je dobro upoštevati

Pred nami je vročinski val, ki lahko povzroči številne škodljive učinke na naše zdravje. Še posebej to velja za bolj občutljive ljudi, kot so starejši, otroci in bolniki. Kljub temu vsi lahko občutimo negativne posledice prekomerne vročine. Tu je nekaj nasvetov, kako jih zmanjšati in kako ravnati, ko je vroče.

Rakave bolezni 12. 06. 2019 07.52

Sončila se je, nato pa morala na 86 operacij kože

43-letna Lisa Pace iz mesta Knoxville v zvezni državi Tennessee je v 90. letih uporabljala solarij prav vsaj dan. Samo deset let pozneje so ji prvič diagnosticirali melanom – najnevarnejšo obliko kožnega raka. Pozneje je prestala kar 86 operacij kože, s katerimi so ji odstranjevali rakave predele kože.

Zdravje 15. 05. 2019 09.50

Žal ji je, da je shujšala 42 kilogramov

Polnozaposlena mati Steph O'Shera je nekoč tehtala 131 kilogramov, a je z veliko volje in trdega dela uspela shujšati na 42 kilogramov. Ker ji je ostalo veliko odvečne kože, danes to obžaluje, saj pravi, da je z odvečno kožo videti slabše kot prej.

Zdravje 23. 04. 2019 11.47

Pogosta navada lahko poslabša izid infarkta

Ste med tistimi, ki ne zajtrkujejo? Se najeste šele pozno zvečer oziroma tik pred tem, ko se odpravite spat? Ljudje s takšnimi prehranskimi navadami imajo ob srčnem infarktu več možnosti za slabši izid, je pokazala brazilska študija, ki je bila objavljena v medicinski reviji Evropskega združenja kardiologov.

Rakave bolezni 03. 04. 2019 08.12

Novo upanje za rakave bolnike

Tumorje v zadnjih fazah je skoraj nemogoče zdraviti in mnogi pacienti v času zdravljenja umrejo. A zadnja klinična študija, ki je bila predstavljena na Ameriškem združenju za raziskave raka, je pokazala, da je nova vrsta imunoterapije, imenovana CAR T, uspela skrčiti tumorje tudi v zadnji fazi. V nekaterih primerih celo za 50 odstotokov.

POPovi zdravniki 16. 09. 2017 21.48

BNasvet o prehrani sladkornega bolnika

Spoštovani, ker imam možganski tumor in sem imel edem sem dobil predpisan medrol 32 mg. Ta je prinesel vrsto simptomov kot so diabetes, cushintonov sindrom in naglo pridobitev teže (v 20 dneh 10 kg). ...

POPovi zdravniki 08. 06. 2016 13.20

Težave s krčnimi žilami

Imela bi vprasanja imam krcne zile slab pretok ven ker sem bila na merjenju ćas polnjenja 7 sekund na eni nogi 6 sekund na drugi crpalna sposobnost na obeh nogah 1,5% predlagali so mi naj opravim utra...

POPovi zdravniki 01. 09. 2015 15.40

Operacija krčnih žil pri aritmiji

Zanima me ,ker moja mama gre na operacijo krčnih žil,če bo vse ok ? ker ima aritmijo je to povezano ?

POPovi zdravniki 18. 01. 2015 07.36

TBC

Pozdravljeni. Zanima me kako delimo antituberkulotike in kakšno je terapevtsko delovanje izoniazida pri zdravljenju tuberkuloze. Iskrena hvala za odgovor in lep pozdrav!

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996