bolnika

Imamo rešitev za več kot tisoč težav
Bownova terapija ni masažna tehnika, ampak terapija, ki temelji na teoriji, da je telo fizično, čustveno ter energetsko povezano ter se je pod določenimi pogoji sposobno samo uravnovesiti in pozdraviti. Terapija je namenjena odpravljanju najrazličnejših težav.

Mamico do smrti loči le ena pijača
Britanka bo s svojimi otroki verjetno letos zadnjič praznovala božič. Ker je zadnje tri leta uteho iskala v alkoholu, ji namreč odpovedujejo jetra, ena sama pijača pa bi bila lahko zanjo že usodna.

Kako ravnati z rakavimi bolniki?
Diagnoza: rak. Bolniki se ob tem navadno srečajo z velikim šokom. Čas zdravljenja pa ni težek le zanje, temveč tudi za njihove bližnje. Kako komunicirati z rakovimi bolniki? Kaj jim reči in česa ne?

Novo upanje za bolnike z diabetesom
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so se kot drugi na svetu in prvi v Evropi lotili raziskave, s katero želijo olajšati življenje bolnikom z diabetesom. Ta konec tedna bodo preučevali dovajanje inzulina s tako imenovano zaprto zanko pri 18 otrocih zunaj bolnišnice.

''Moti me, da mi prsi lezejo na stran''
Čeprav Nicole “Snooki“ Polizzi, ki je zaslovela z ameriškim priljubljenim šovom Jersey Shore, slovi po bujnem oprsju, pa je pred kratkim v ameriški oddaji priznala, da si želi plastično operacijo. Zakaj? Ker je naravno oprsje 'nadležno'.

Strukturirana samokontrola pri sladkorni bolezni
Strukturirana samokontrola vodi do boljše urejenosti glikemije in je pomembna tako za bolnika kot za zdravstveni tim.

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

Ko uhaja urin ...
Nenadzorovano uhajanje urina ali urinska inkontinenca je pogosta in neprijetna nadloga, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih in pri obeh spolih. Težave s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem in zadrževanjem vode ima vsaj petina ljudi, starejših od 35 let.

VIDEO: Tudi vi jo lahko dobite!
Luskavica je kronična vnetna bolezen, ki se kaže z značilnimi kožnimi izpuščaji. Zadnje raziskave jo povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema, žal pa se bolezni še vedno ne da popolnoma pozdraviti, z zdravili in zdravljenji se le lajša simptome.

Po zdravila na obnovljiv recept vedno v isto lekarno
S 1. julijem letos se je začelo postopno uvajanje izdaje zdravil na obnovljive recepte za kronične terapevtske skupine zdravil. To pomeni, da bo recept ostal shranjen v lekarni, bolnik pa bo na obnovljiv recept zdravila lahko dvignil praviloma še trikrat.

Prepoznajte prve simptome možganskega tumorja!
Medtem ko je mogoče nevarno bulo na dojki ali modih zatipati in nevarno kožno znamenje videti, je možganski tumor skrit pred vašimi očmi. Kako torej vedeti, da v možganih nastaja nevarna tumorska tvorba? Kakšni so znaki, na katere morate biti pozorni?

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Bolečine v sklepih so ji uničevale življenje
Po rojstvu drugega otroka se je zaradi nevzdržnih bolečin življenje Mateje Plemenitaš obrnilo na glavo. Ni mogla previjati hčerke, ni mogla kuhati in pospravljati, včasih je celo iz postelje komaj vstala. Diagnoza: revmatoidni artritis.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Za mamico usodna kombinacija zdravil
Za 25-letno mamico iz Velike Britanije je bila usodna kombinacija predpisanih zdravil in zdravil, ki jih je kupila v lekarni brez recepta, za katera je menila, da ji bodo pomagala še hitreje okrevati.

Kdaj se lahko zdravimo sami?
Le kdo ob prvih simptomih bolezni še ni prijel za neko znano zdravilo, ki ga je imel doma? Čeprav se zdi to početje povsem varno, zahteva veliko znanja in odgovornosti, saj sta postavljanje diagnoze brez medicinskega znanja in izbira primernega zdravila vse prej kot lahko delo.

Igor Razinger, dr. med.
Akupunkturist, ki se ukvarja z zdravljenjem različnih bolezenskih stanj otrok in odraslih s pomočjo akupunkture in masaže.

Avtistična deklica je postala lepotna kraljica
Osemnajstletna Rebecca Attridge med svojim odraščanjem nikdar ni upala niti sanjati, da bo kadar koli postala lepotna kraljica. Ker ima Aspergerjev sindrom, ki je ena od oblik avtizma, je bila namreč v šoli vedno tarča posmehovanja. Kljub temu pa se ni vdala pritiskom okolice in na koncu ji je le uspelo.

Slovenci se radi zdravimo sami
Raziskava, ki jo je opravila Sekcija farmacevtov javnih lekarn, je pokazala, da se Slovenci najraje samozdravimo z zdravil brez recepta, da zaupamo farmacevtom in pogrešamo informacije o interakciji med zdravili in njihovih neželenih stranskih učinkih.

V Mariboru prvi izvedli dva nova posega
Na Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so prvi v Sloveniji in jugovzhodni Evropi izvedli poseg balonske sinusoplastike in prvi pri nas odstranili tumor možganskih ovojnic skozi nos.

Spite, pa ste zjutraj kljub temu utrujeni?
Spanje je pomemben fiziološki proces, ki močno vpliva na naše počutje in storilnost čez dan. A kaj če je ta moten in se ne moremo in ne moremo naspati. Preverite, kdaj in kako si lahko pomagate sami in kdaj je čas, da se oglasite pri zdravniku.

Srbi, peče, žge, boli? Znebite se hemoroidov!
Sedeče delo, premalo gibanja, nekakovostna prehrana s premalo vlakninami, naprezanje in kronična zaprtost so tisti dejavniki, ki lahko povzročijo izbruh hemoroidov. Kako jih prepoznati in kako se jih znebiti za vedno in na neboleč način?

Začutil sem, da želim pomagati ljudem
21-letni Danar Wicaksono je študent medicine. V Sloveniji se bo v mesecu dni skušal kar največ naučiti o kožnih boleznih. Pred prihodom ga je bilo malo strah, saj ni vedel, kako ga bodo sprejeli. Zdaj je popolnoma navdušen.

Andreja Čampa Širca, nutricistka
Andreja Širca Čampa je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, ki je začetna znanja s področja prehrane pridobila na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Specifična znanja dietoterapije pa je poleg rednega dela na kliniki pridobivala z rednim izobraževanjem tudi v tujini.

Na operaciji z anesteziologi
Čeprav ob besedi anesteziolog večinoma pomislimo na operacijo in narkozo, pa je njegovo delo veliko bolj pestro in razgibano. Da bi preverili, kako poteka dan anesteziologa, smo se odpravili v ljubljanski klinični center.

V UKCL odprli vrata južnega dela kardiološkega oddelka
Z odprtjem južnega dela Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike so v ljubljanskem Kliničnem centru pridobili 32 postelj. To bo razbremenilo delo na oddelku ter občutno skrajšalo čakalne dobe na invazivne preiskave, pravijo v Kliničnem centru.

Zaradi hude okužbe ostala brez nog in rok
Nekaj, kar so bili na prvi pogled nenevarni ledvični kamni, se je za Merlyno Adams sprevrglo v pravo nočno moro. Kot nepričakovan zaplet se je namreč pojavila sepsa – zastrupitev krvi, zaradi katere je ostala brez nog in rok. Kljub temu ni pustila, da bi ji to vzelo voljo do življenja.

Mrtvega bolnika v bolnišnici premeščali, ker so mislili, da spi
V javnost so prišle fotografije lanskoletnega incidenta, ko so sestre britanske bolnišnice Manchester Royal na hodniku pustile umreti 41-letnega Petra Thompsona. Kar deset ur so premeščale njegovo truplo, ker so mislile, da spi.

26-letni starček umrl zaradi redke bolezni
Leon Botha se je rodil z redko gensko okvaro, imenovano progerija, za katero je značilno pospešeno staranje in posledično številne bolezni, ki se pojavljajo s starostjo. Kljub vsemu je bil Leon optimističen in poln življenja.

Ko oživljanje ni uspešno ...
Z najnovejšo metodo priključitve na zunajtelesni krvni obtok – napravo ECMO v Kliničnem centru v Ljubljani pomagajo bolnikom, pri katerih oživljanje ni bilo uspešno. Do zdaj so na ta način zdravili že 24 bolnikov, ki bi brez te terapije umrli.