bolnika

Z novo ledvico je dobil tudi raka
Vincent Liew je dolgo čakal na presaditev ledvice. Ko so končno našli ustreznega darovalca in opravili presaditev, pa nihče ni vedel, da je Vincent skupaj z levico dobil tudi raka.

Po tretjem porodu ostala brez vseh okončin!
Katy Hayes se je odločila, da bo tretjega otroka rodila doma, saj je želela, da bo porod nekaj posebnega. No, in res je bil, saj se je le nekaj dni po porodu zbudila v bolnišnici in brez vseh štirih okončin.

27-letnica po nedolžni bolezni ostala paralizirana
Heather je zbolela za gripo, po kateri je sicer navidezno ozdravela, a so se ji začele za tem pojavljati hude migrene, počasi pa je izgubljala tudi ravnotežje. V nekaj dneh je obležala, njeni možgani pa so bili iz dneva v dan bolj prizadeti.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Raziskave kažejo, da je okoli 5 do 10 odstotkov prebivalcev v Sloveniji astmatikov. Pogostost astme se veča, zlasti na razvitejših območjih, kjer je tudi več alergijskih bolezni, pojasnjujejo na Kliniki Golnik. Slabo zdravljena astma lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost življenja bolnika oz. ga celo nevarno ogroža.

Kontaktne leče kot zdravstveni pripomoček?
Nekoč je veljalo, naj se kontaktne leče nosijo namesto očal, nova generacija leč pa je povsem običajne leče spremenila v dragocene zdravstvene pripomočke, ki pomagajo pri najrazličnejših težavah!

Revolucionarna metoda operacije hrbtenice
Na Ortopedski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so danes predstavili minimalno invazivni način stabilizacije ledvene hrbtenice. To je nova metoda operacije hrbtenice, prijaznejša do bolnika, ki so jo na ortopedski kliniki kot prvi pri nas začeli izvajati leta 2009.

Smrtonosne gobe napadle Kalifornijo
Ameriški raziskovalci pravijo, da so se v nekaterih delih Kalifornije razrasle nevarne gobe, imenovane Cryptococcus gattii. Tako pri živalih kot tudi ljudeh lahko povzročijo nevarno pljučno infekcijo in v skrajnem primeru celo smrt.

Nov trend! Hujšanje z namišljeno operacijo želodca
Ljudje so v želji po vitkosti očitno pripravljeni poskusiti marsikaj. 59-letna Key, ki je tehtala 143 kilogramov, se je tako odločila, da bo skušala shujšati kar s hipnozo. In za nenavaden način hujšanja je odštela skoraj 800 evrov.

Za Parkinsonovo bolezen še ni zdravila
Parkinsonova bolezen je ime dobila po britanskem zdravniku Jamesu Parkinsonu, ki jo je prvi opisal leta 1817. Ta nevrološka bolezen je razmeroma pogosta in prizadene odstotek ljudi, najpogosteje se pojavlja pri moških, starejših od 60 let.

VIDEO: Premagajte alergijo z imunoterapijo!
Kihanje in kašljanje, srbenje in solzenje oči ter glavobol je le nekaj nevšečnosti, ki spremljajo alergijo na cvetni prah. A s primernim zdravljenjem in izogibanjem alergenom lahko alergijsko reakcijo ublažite.

VIDEO: Kako prepoznamo nevarno znamenje na koži?
Melanom je ena od najnevarnejših oblik kožnega raka. V nekaterih predelih sveta, denimo v Avstraliji, je zaradi podnebnih razmer in vse večje ozonske luknje že dobil razsežnosti epidemije.

Izpoved Ecclestonove hčere: Hotela sem umreti
Ko je Petra Ecclestone, hči slavnega Bernieja Ecclestona, pri štirinajstih letih zbolela za virusnim meningitisom, se je njeno življenje za vedno spremenilo. Takrat si je želela le eno – umreti.

Ko boli celo telo
Fibromialgija je bolezen, o kateri se le redko govori in je številni ljudje ne priznavajo. Kljub temu pa prizadene približno dva odstotka ljudi, ki se zaradi izjemnih bolečin znajdejo v hudi stiski – tako fizični kot tudi psihični. O fibromialgiji smo se pogovarjali z asist. Heleno Jamnik, dr. med.

Zaradi želodčne razjede lahko izkrvavite!
Razjede na želodcu najpogosteje povzročijo izgubo apetita in hujšanje ter hude bolečine v trebuhu. Lahko pa povzročijo hude krvavitve in celo predrtje želodčne stene, kar je za bolnika lahko usodno.

Začenjajo se Schrottovi dnevi za zdravnike
V Cankarjevem domu se bodo danes začeli Schrottovi dnevi, tradicionalno strokovno srečanje, ki ga družinski zdravniki prirejajo v okviru stalnega strokovnega izobraževanja.

Iti ali ne iti na ... Liposukcijo?
Če ste upali, da vas bo liposukcija za vedno rešila odvečnih kilogramov in maščobnih oblog, ste se zmotili. Da bo postava, pridobljena z liposukcijo, ostala, je namreč treba tudi v prihodnje zdravo jesti in se veliko gibati.

Jessica Alba priznala, da je prebolela obsesivno-kompulzivno motnjo
Simpatična igralka Jessica Alba je brez sramu priznala, da je v otroštvu bolehala za obsesivno-kompulzivno motnjo. A obsesije je uspela premagati in vse, kar jo danes spominja na nadležno motnjo, je perfekcionizem, pravi.

Moje telo prekrivajo živo rdeči izpuščaji!
Noge, roke, hrbet, trebuh, lasišče … Skoraj vsak kotiček Ruthinega telesa prekrivajo luskasti izpuščaji živo rdeče barve, ki se jih do konca življenja ne bo rešila.

Nad kašelj s homeopatskimi zdravili
Kadar kašelj ni znak hujše bolezni, ampak zgolj spremljevalec kakšnega sezonskega in prehodnega obolenja, se marsikdo odloči, da ga bo poskušal odpraviti z naravnimi pripravki. Zato se po nasvet obrne k homeopatu.

Kako preživeti v bolnišnici?
“Izlet“ v bolnišnico nikoli ni prijeten, je pa v nekaterih primerih nujen. Pred vami je nekaj nasvetov, kako “preživeti“ v bolnišnici, ne da bi se pri tem še dodatno okužili ali doživeli katastrofo!

Predrtje popljučnice je lahko usodno!
O pnevmotoraksu govorimo, ko zrak zaradi predrtja popljučnice iz pljuč uhaja v prsno votlino. Poškodbo spremljajo nečloveške bolečine. Če pride do zapletov, pa je lahko pnevmotoraks celo usoden.

Izberite barvo in videli boste, kako ste razpoloženi
Ste danes sivo razpoloženi? Ali se morda počutite modro? Ste zeleni od zavisti ali prekipevate od rdeče energije? To so oznake, ki jih uporabljamo za opisovanje čustev, so pa tudi izhodišče najnovejše raziskave.

Življenje mu je rešila kri iz popkovnice!
Ko je Philip zbolel za levkemijo, so se zdravniki šest mesecev trudili, da bi našli ustreznega darovalca kostnega mozga. Nato pa se jim je ponudila povsem nova rešitev – kri iz popkovnice, ki je bogat vir izvornih celic.

Kako poteka darovanje kostnega mozga
Presaditev kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic je pri nekaterih boleznih nujno potrebna. Preverite, kako poteka odvzem kostnega mozga in kdo vse je lahko darovalec!

Novo upanje za tiste, ki jecljajo
Raziskovalci že vrsto let ugotavljajo, kaj povzroča jecljanje, a pravih vzrokov te govorne motnje niso uspeli odkriti. Zdaj pa je, kot kaže, njihov trud obrodil prve sadove. Pravijo namreč, da bi za jecljanje lahko bila kriva okvara genov, ki povzroča tudi hude prebavne težave.

Bolniki nimajo le pravic, ampak tudi dolžnosti!
Čeprav vsak od nas kdaj odide k zdravniku, pa marsikdo ne ve, kakšne pravice ima, ko se znajde v vlogi bolnika. Dobro pa je tudi vedeti, da se lahko v primeru kršenja teh pravic obrnemo na pristojne organe – na varuhinjo ali zastopnike bolnikov pravic.

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

Alzheimerjeva bolezen
Alzheimerjeva bolezen je posledica propada možganskih celic.

Migrena povečuje tveganje za možgansko kap
Zadnje raziskave so pokazale, da ishemična možganska kap, ki jo povzroči strdek v žili, dvakrat pogosteje prizadene ljudi, ki trpijo zaradi migrenskih glavobolov, kot tiste, ki migrene nimajo.

VIDEO: Z zobnim rentgenom nad karies
Večkrat so težave z zdravjem povezane z okvarjenimi zobmi, zdravi zobje so torej pogoj za splošno dobro počutje. Z zobnim rentgenom lahko odkrijemo prve spremembe, ki še ne bolijo in gremo na popravilo zob, preden se razvijejo resne težave.