bolnika

Bolezni, ki jih prepoznamo na prvi pogled
Nekatere bolezni lahko prepoznamo že samo s pogledom na človeka, a seveda le, če poznamo simptome teh stanj. Prav zato ni nenavadno, da poročamo o zgodbah, kjer ljudje prek Facebooka le s pogledom na profilno fotografijo prepoznajo bolezensko stanje.

Preverite, katere krvi primanjkuje
Pred kratkim je zaživela nova spletna stran daruj-kri.si, ki je nastala v okviru največje slovenske krvodajalske akcije Daruj energijo za življenje. Na njej boste lahko vsakodnevno spremljali, kakšne so trenutne zaloge krvi v Sloveniji in katere krvi primanjkuje.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Prvi torek v maju že tradicionalno zaznamujemo svetovni dan astme, kronične bolezni dihal, ki jo najpogosteje povzročijo alergeni. Gre za eno najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, za katero dandanes v Sloveniji boleha približno od pet do deset odstotkov prebivalcev, od tega najmanj 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Kako ublažiti stranske učinke zdravljenja raka?
Pri zdravljenju rakavih bolezni se zelo pogosto pojavljajo stranski učinki, ki močno vplivajo na kakovost življenja bolnika in uspešnost zdravljenja. Kateri so najpogostejši in kako naj se bolnik spopade z njimi?

Kakšna je bolezen, s katero se spopada Catherine Zeta-Jones?
Z bipolarno motnjo se spopada od dva do tri odstotke populacije. Gre za motnje razpoloženja, ki lahko močno načnejo življenje obolelega. O simptomih bolezni, vzrokih in možnostih zdravljenja smo povprašali psihologinjo dr. sci. Andrejo Pčeničny.

Prek Facebooka daroval organ neznancu
Ko so Jeffu začele odpovedovati ledvice, se je njemu in njegovi ženi Roxy podrl svet. Ker je preživel tudi blažjo kap, je bil skoraj na dnu čakalnega seznama za nove ledvice. Tako je obupana Roxy kar na Facebook napisala, da išče novo ledvico za moža, in jo na svoje veliko začudenje tudi našla.

Prvič pri nas vstavili posebni srčni spodbujevalnik
V Kliničnem centru Ljubljana so prvič v Sloveniji vstavili posebni srčni spodbujevalnik, ki je varen tudi pri preiskavah z magnetno resonanco. Z vgradnjo MRI SureScana bodo lahko bolniki opravljali tudi preglede z magnetno resonanco, kar do sedaj ni bilo mogoče.

Nov sistem zdravljenja raka tudi pri nas!
Na ljubljanskem Onkološkem inštitutu je za zdravljenje raka v rabi vrhunski radioterapevtski sistem Novalis Tx, ki je veliko naprednejši in učinkovitejši od drugih radioterapevtskih naprav.

S sodobnimi posegi do krajšega okrevanja
Če se v Kliničnem centru še vedno neuspešno borijo z dolgimi čakalnimi vrstami, jim po drugi strani zaradi novih metod zdravljenja, ki so bolnikom bolj prijazne, uspeva krajšati čas okrevanja bolnikov po operacijah.

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Nova zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Zaradi sladkorne bolezni v Sloveniji trpi 125 tisoč ljudi. Z zdravim življenjskim slogom se je tej bolezni mogoče popolnoma izogniti, bolnikom pa so na voljo nova zdravila in načini zdravljenja.

Slovenska manekenka prebolela raka dojke
Rak dojke ne izbira in prizadene tudi mlada dekleta. Tako je za to boleznijo pri komaj 27 letih zbolela slovenska manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska, ki ji je bolezen spremenila življenje.

Negovalna bolnišnica odpira svoja vrata
Danes je negovalna bolnišnica odprla svoja vrata in sprejeli bodo prve štiri bolnike. Gre za bolnišnico, ki je namenjena bolnikom, ki so končali akutno zdravljenje in še niso pripravljeni na samostojno življenje doma ali v domu starostnikov.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Pravočasno prepoznajte simptome kapi
Možgansko kap v Sloveniji vsako leto doživi približno 4.500 ljudi, od 20 do 30 odstotkov pacientov pa se po njej sooča z invalidnostmi, predvsem zaradi prepozne pomoči, zato je treba znake in simptome kapi prepoznati pravočasno. Kako?

VIDEO: V Ljubljani dobili negovalno bolnišnico!
Nova ljubljanska pridobitev je negovalna bolnišnica, ki je namenjena predvsem bolnikom, ki ne potrebujejo intenzivne nege, a še ne zmorejo poskrbeti zase. Na ta način naj bi se skrajšale čakalne dobe, postelje pa razbremenile in sprejele več pacientov.

Bodo diagnoze postavljali psi?
Psi naj bi v zadahu ali blatu človeka zavohali raka na črevesju že v zgodnji fazi, poleg tega pa obstajajo domneve, da so psi sposobni zavohati še raka na mehurju, dojki, jajčnikih, pljučih in koži.

'Hvaležna sem za limfom'
Kristina Modic se je pred šestimi leti, pri komaj 33 letih, soočila s šokantno diagnozo – limfomom. Svojo na prvi videz 'smrtno obsodbo' je uspela z obilico poguma in volje spremeniti v pozitivno izkušnjo, to pa ji je vlilo dodatnih moči v boju z rakom.

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Bo 34-letni slovenski fotograf spet hodil?
Še pred pol leta je bil Dejan povsem hrom. Danes, le pol leta pozneje, pa s pomočjo bergel že prehodi okrog 200 metrov. Zasluge za tako hitro in dobro okrevanje gredo tudi lokomatu – robotski napravi, namenjeni treningu hoje otrok in odraslih s hudimi omejitvami gibanja.

Novo zdravljenje aortne stenoze
Aortna stenoza ali zožitev aortne zaklopke je najbolj pogosta bolezen srčnih zaklopk v zahodnem svetu, ki je brez zdravljenja usodna. Brez kirurške zamenjave zaklopke bolnik v povprečju namreč ne preživi več kot štiri leta. Težava pa se pojavi pri starejših ljudeh, saj je zanje klasična operacija lahko preveč tvegana.

Lagala je, da umira
23-letna mati, ki naj bi bolehala za možganskim tumorjem, kostnim rakom in celo levkemijo, je sedaj obtožena prevare, saj v resnici sploh ni bila nikoli bolna. Pretentala je celo svojega moža in otroke.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

Z novim vsadkom bodo paralizirani lahko telovadili
Znanstveniki so oblikovali droben čip za vsaditev v hrbtenični kanal, ki s sproščanjem električnih impulzov pomaga paraliziranim pri razgibavanju rok in nog.

''Mož umira, prosim, pridite čim prej!''
Sem prostovoljka slovenskega društva Hospic. Poklicala je žena bolnika, ki sem ga spremljala: “ Mož umira, težko diha, hrope in ne zaveda se več. Prosim, pridite, če morete!” “Bom prišla, medtem pa pokličite svoje otroke,” sem odgovorila.

David Beckham ima astmo
Astma je kronična bolezen, ki v zadnjih dvajsetih letih močno narašča, posebej med otroci. Astma povzroča ponavljajoče se epizode piskanja, težkega dihanja, stiskanja v prsnem košu in kašljanja, zlasti ponoči ali zgodaj zjutraj.

Za dva dneva so jo 'zamrznili'
Zdravniki v Severni Karolini so 38-letnici, ki je utrpela srčni zastoj in bila kar 20 minut brez srčnega utripa, življenje rešili tako, da so jo za dva dneva 'zamrznili' in nato oživili.

V UKCL prvi uporabili robota za posege na femoralnem žilju
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so prvič na svetu uporabili žilnega robota za posege na femoralnem žilju. Posege so opravili na 20 žilah pri več pacientih, vsi posegi pa so bili uspešni.