Vizita.si

ima

Človeško telo 20. 11. 2024 05.00

To morate storiti, da bi preprečili najhujše

V današnjem času, ko je delo za računalnikom postalo neizogibno, pogosto pozabimo, kako pomembna je pravilna ergonomija pri delu. Veliko ljudi preživi večino dneva pred zaslonom, ne da bi se zavedali, kako njihove delovne navade vplivajo na njihovo zdravje. Bolečine v hrbtu so ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujemo zaradi nepravilne drže in neustreznega delovnega okolja. Kako pa lahko to preprečimo? Ključ je v poznavanju ergonomskih načel.

Zdravje 20. 11. 2024 04.52

8 navad, ki vplivajo na kakovost vašega spanca

Spanje je eno izmed temeljnih potreb našega telesa, ki neposredno vpliva na naše zdravje, energijo in splošno počutje. Kvaliteten spanec omogoča telesu, da se regenerira, utrdi spomine in ohranja ravnovesje v telesnih funkcijah. Vendar pa mnogi od nas ne spimo dovolj ali kakovostno, kar lahko povzroči težave z zdravjem, koncentracijo in čustvenim ravnovesjem. Ena od ključnih stvari, ki jo lahko storimo za izboljšanje spanca, je spreminjanje navad, ki vplivajo na to, kako spimo.

Srčno žilne bolezni 20. 11. 2024 04.41

V 30 sekundah preverite, v kakšnem stanju je vaš krvni obtok

Zaradi krvnega strdka, ki delno ali povsem zapre dotok krvi v naše arterije ali vene, je lahko ogroženo naše življenje. Prav ti strdki so namreč skupni imenovalec treh najpogostejših srčno-žilnih vzrokov za smrt: infarkta, možganske kapi in venske tromboze.

Vitamini in minerali 20. 11. 2024 03.09

8 razlogov, zakaj je folna kislina pomembna za vaše zdravje

Folna kislina, znana tudi kot vitamin B9, je vodotopni vitamin, ki igra ključno vlogo pri številnih telesnih funkcijah. Kljub temu, da je pogosto omenjena v kontekstu nosečnosti, je njen pomen za zdravje veliko širši. Folna kislina sodeluje pri številnih procesih v telesu, vključno z razvojem novih celic, proizvodnjo rdečih krvnih celic in ohranjanjem zdravja srca.

Odnosi in spolnost 20. 11. 2024 03.05

Zakaj je pomembna čustvena intimnost v spolnosti?

Spolnost ni le telesna izkušnja, ampak tudi globoko čustveno doživetje, ki vključuje povezanost, zaupanje in čustveno intimnost med partnerjema. Čeprav je fizična intimnost pomemben del odnosa, je čustvena intimnost pogosto tista, ki omogoča, da spolnost postane bolj zadovoljiva, polna in trajna. Čustvena intimnost pomeni sposobnost partnerjev, da se med seboj odprejo, si delijo misli, občutke in želje, kar gradi trdne temelje zaupanja in povezanosti.

Prebava 19. 11. 2024 12.30

Zakaj pride do zgage in kako jo ublažiti?

Si tudi vi po jedi radi zleknete na kavč, si prižgete televizor ali oddremate kakšno kitico? Če si ga lahko privoščite, tovrstni počitek (na začetku) vsekakor dobro dene, a se zna kmalu pojaviti izjemno pogosta zdravstvena tegoba, ki je nikakor ne smete ignorirati.

Žensko zdravje 19. 11. 2024 04.46

Znaki, da nosite neustrezen modrček

Kako pogosto bi morale ženske kupovati nove modrčke? Po kakšnih kriterijih bi jih morale izbirati in navsezadnje, ali dejansko veste, če nosite pravo velikost?

Vitamini in minerali 18. 11. 2024 04.10

Kateri vitamini najbolj koristijo vaši koži?

Koža je naš največji organ in hkrati prvi zaščitni sloj, ki nas ščiti pred zunanjimi dejavniki, kot so onesnaženje, sončni UV-žarki in mikroorganizmi. Da bi ohranili zdravje kože, je pomembno, da ji zagotovimo pravilno nego in hranila, ki jih potrebuje. Med temi hranili so vitamini, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju mladostnega videza, preprečevanju prezgodnjega staranja in obvladovanju različnih kožnih težav.

Bolezni 18. 11. 2024 04.02

7 razlogov, zakaj bolijo jetra

Jetra opravljajo nešteto bistvenih funkcij, vključno z odstranjevanjem odpadnih snovi iz krvi, filtriranjem kemikalij iz zdravil, alkohola in hrane ter shranjevanjem hranil. So eden največjih in najbolj vitalnih organov v telesu. Zakaj in kdaj lahko bolijo?

Simptomi in bolezni 17. 11. 2024 04.55

8 znakov pomanjkanja kalcija

Kalcij je ključni mineral za naše telo, saj ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravih kosti in zob, pravilnem delovanju mišic, živcev ter srca. Pomanjkanje kalcija lahko vodi do številnih zdravstvenih težav, zato je pomembno, da prepoznamo znake, ki kažejo na pomanjkanje tega minerala,

Rakave bolezni 17. 11. 2024 04.45

Kaj moramo vsi vedeti o rakavih boleznih?

Ko gre za diagnozo rakavih bolezni, si bolniki in svojci najbolj želijo slišati, da je mogoča ozdravitev in da obstaja zdravilo. Hkrati pa je to nekaj, česar večina zdravnikov nikoli ne izreče.

Starostne bolezni 17. 11. 2024 04.39

Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših

Degeneracija rumene pege (makule) ne vpliva na periferni vid, temveč na srednji del očesa. Do nje lahko pride v enem ali v obeh očesih. Prvi simptom je pogosto zamegljen ali izkrivljen predel v vidu.

Zdravje 16. 11. 2024 04.58

8 razlogov, zakaj imate penast urin

Zakaj in kdaj se pojavi penast urin? Preverite v nadaljevanju.

Starostne bolezni 16. 11. 2024 04.38

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci

Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Duševno zdravje 15. 11. 2024 04.57

Lahko nenehno sanjarjenje nakazuje na skrito motnjo?

Občasno sanjarimo skoraj vsi. Morda, preden zaspimo, morda, ko se zatopimo v svoje misli ob kosilu ali kakšni drugi dejavnosti ... To vedenje ni škodljivo, dokler ne pride do ekscesivnega sanjarjenja, ki je oblika disociativne zatopljenosti v fantazijo. Slednje je namreč lahko tudi znak motnje ADHD, strokovnjaki pa se še vedno ne morejo uskladiti, ali bi morali eno ločevati od drugega ali vedno hodita z roko v roki. Poglejmo si bolj podrobno.

Starostne bolezni 15. 11. 2024 04.38

Kronično srbenje kože, ki lahko vpliva na kakovost življenja

Kaj je senilni pruritus, kdaj in pri kom se pojavi ter kako ga zdravimo? Vse to v nadaljevanju.

Estetska medicina 15. 11. 2024 04.15

Najpogostejši miti o botoksu in resnice, ki jih morate poznati

Botoks že desetletja spada med najbolj priljubljene kozmetične tretmaje za zmanjševanje gub in pomlajevanje kože. Kljub njegovi učinkovitosti pa se še vedno srečuje z vrsto mitov, ki pogosto zasenčijo dejanske učinke in varnost postopka. Ali botoks resnično spremeni obraz v "zamrznjeno masko"? Je škodljiv ali zasvoljiv?

Aktivno življenje 14. 11. 2024 04.30

7 stvari, ki lahko pomagajo uravnavati visok krvni tlak

Če se soočamo s težavami z visokim krvnim tlakom, je v prvi vrsti pomembno, da se izogibamo slani hrani in sami soli. Pomagajo pa tudi naslednje stvari.

Vitamini in minerali 14. 11. 2024 03.31

7 znakov, da vam primanjkuje vitamina C

Vitamin C, znan tudi kot askorbinska kislina, je ključni hranilni element, ki ga naše telo ne more proizvesti samo. Ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravega imunskega sistema, zdravja kože in kosti, ter pri absorpciji železa. Ker pa tega vitamina telo ne shranjuje, ga moramo vsakodnevno pridobivati iz hrane, predvsem iz svežega sadja in zelenjave. Pomembno je prepoznati znake pomanjkanja vitamina C, saj lahko to privede do resnih zdravstvenih težav.

Bolezni 13. 11. 2024 03.41

Ali je smrčanje lahko simptom hipotiroidizma?

Bi bili lahko posamezniki s hipotiroidizmom bolj dovzetni za spalno apnejo, ki je pogost vzrok za smrčanje? Nekatere študije kažejo, da ja.

Zdravje 12. 11. 2024 03.40

Vpliv sladkorja na možgane: kako zmanjšati odvisnost od sladkega?

Sladkor je pogosto prisoten v številnih živilih, ki jih uživamo vsakodnevno, in je eden najpogostejših dodatkov v sodobni prehrani. Kljub temu pa lahko prekomerno uživanje sladkorja negativno vpliva na možgane in privede do zasvojenosti, podobne tisti, ki jo povzroča uživanje drog. Kako sladkor vpliva na naše možgane in zakaj je pomembno, da zmanjšamo odvisnost od sladkega?

Vitamini in minerali 12. 11. 2024 03.14

Najboljši viri omega-3 maščobnih kislin za zdravje možganov in srca

Omega-3 maščobne kisline so nujno potrebne za naše telo, saj prispevajo k zdravju možganov, srca, oči in pomagajo zmanjševati vnetja. Naše telo jih ne more samo proizvesti, zato jih moramo vnašati s hrano. Kje jih lahko najdemo največ?

Imunski sistem 11. 11. 2024 04.08

5 živil, ki vam lahko pomagajo okrepiti imunski sistem

Močan imunski sistem je ključen za zaščito pred okužbami, še posebej v zimskem času, ko so prehladi in gripe pogostejši. K sreči lahko z uravnoteženo prehrano, bogato s ključnimi hranili, pripomoremo k temu, da naše telo bolje kljubuje virusom in bakterijam.

Dieta 10. 11. 2024 03.38

Dejstva o paleo dieti, ki jih morate poznati

Ali je načrt prehranjevanja po vzoru prehrane prazgodovinskega človeka pravi za sodobnega človeka?

Dieta 09. 11. 2024 04.37

Zakaj je štetje kalorij lahko nevarno?

Je štetje kalorij nujno ali je nepotrebno breme, ki povzroča stres? Nekateri strokovnjaki štetje kalorij močno priporočajo, drugi ga močno odsvetujejo. Kdaj je takšno početje morda pametno, kdaj se ga odsvetuje?

Simptomi in bolezni 09. 11. 2024 04.30

Znate prepoznati simptome gripe?

Gripa, ki jo povzroča virus gripe, je nalezljiva respiratorna bolezen, ki se običajno pojavi v hladnejših mesecih. Z njo lahko zbolijo ljudje vseh starosti, a ima za nekatere večje zdravstvene posledice, zato je pomembno poznati njene simptome, zdravljenje ter zaščitne ukrepe.

Zlata leta 08. 11. 2024 04.43

Potrebujete terapijo proti staranju?

V zadnjih letih se je povečalo zanimanje za terapije in izbire življenjskega sloga, katerih cilj je spodbujanje dolgoživosti in upočasnitev procesa staranja. Medtem ko znanost odkriva več o tem, kako se naša telesa starajo, se mnogi posamezniki obračajo k različnim strategijam, od dodatkov in nege kože do vadbenih rutin in prilagoditev prehrane, vse z namenom, da bi živeli dlje, bolj zdravo in bolj 'lepo'. Kakšne terapije poznamo?

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Bolezni 07. 11. 2024 04.07

Obstaja 'funkcionalen alkoholik'?

Klasična slika osebe z alkoholizmom je, da si predstavljamo nekoga, ki ima težave s pitjem in se mu zaradi te navade življenje podira. Realna slika ni vedno takšna. Mnogokrat se alkoholizem skriva za najbolj popolnimi človeškimi podobami.

Duševno zdravje 07. 11. 2024 03.54

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?

Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996