kako si pomagati

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Edini pravi način, kako se lotiti razstrupljanja
Prazniki so za nami in mnogi ste si verjetno tudi letos zadali novoletne zaobljube, ki pa so večinoma tako korenite in obsežne, da jim bo težko slediti vse leto. Zato vam predlagamo, da jim dodate še kakšno manjšo, tako, ki jo boste brez težav vključili v vaš vsakdan in jo ohranili vse leto – in še dlje. Za začetek bo denimo kot nalašč odločitev, da telo razbremenite ostankov praznikov, mu pomagate, da se očisti strupov in ga podprete z zdravimi navadami, ki bodo brez težav postale del vaše vsakodnevne rutine. Se sliši zapleteno? Pa ni!

Vneto in boleče grlo - kdaj je lahko nevarno?
Vneto in boleče grlo običajno nastane zaradi virusnega vnetja, ki je posledica gripe ali prehlada. Neprijeten občutek v žrelu, suho žrelo, praskanje, pekoča bolečina in bolečina pri požiranju so simptomi, s katerimi smo se že pogosto srečali. Preverite, kako si pomagati in kdaj so ti simptomi posledica bolj resne bolezni.

'Počutila sem se ničvredno'
Svetovno znana zvezdnica je odkrito spregovorila o tem, kako je preiti v perimenopavzo že pri 36 letih.

Tudi magnezij lahko pomaga pri tej najpogostejši tegobi
Ob vstopu v novo leto imamo vedno občutek, da se vse začne na novo. Pred nami so novi cilji, čakajo nas novi izzivi, vse je videti novo. Zato ne čudi, da si želimo na to svežo pot stopiti prenovljeni in v top formi. Še prej pa je treba obračunati s starimi bremeni, prečistiti telo in duha ter ponovno ali povsem na novo postaviti temelje za bolj zdrav življenjski slog. Kako se pravilno lotiti tega izjemno pomembnega procesa?

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

To so enostavne rešitve za prebavne tegobe
Tudi, če vse leto skrbite za zdrav življenjski slog, je skorajda nemogoče, da se v prazničnem času ne bi vsaj malce pregrešili. Nič čudnega, ko pa so mize bogato obložene s samimi dobrotami. In ne, nobene potrebe ni, da bi imeli zaradi tega slabo vest. Ker pa se običajno ne konča samo pri pojedini ali dveh, je dobro vedeti, kako preprečiti praznično prenajedanje in kako si pomagati, ko začutite, da so zaužite dobrote preobremenile vaša prebavila.

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Kako je JYSK za trenutek uspaval medije?
JYSK je pokazal, kako strokovnjaki za spanje vsak dan svetujejo kupcem po vsej Sloveniji.

Kakšen je pomen prostovoljstva in kaj ima to z vami, mladimi?
Si kdaj razmišljal, kakšen je pomen prostovoljstva? Je dejanje nesebične pomoči drugim, skupnosti ali družbi brez pričakovanja materialne nagrade. Nagrada, če se izrazimo tako, se namreč skriva nekje drugje.

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

Simptomi, ki lahko ženskam ogrozijo kakovost življenja
Eden najpomembnejših mejnikov v življenju ženske je zagotovo menopavza, ki prinaša številne spremembe tako na fizičnem kot na čustvenem področju. V večini gre za neprijetne simptome, ki so lahko pri nekaterih ženskah zelo intenzivni, a brez skrbi. Če boste razumele, kaj se v vašem telesu pravzaprav dogaja, in se podučile, kako ohraniti hormone v harmoniji, boste lahko zaživele izpolnjeno in brezskrbno tudi v obdobju menopavze.

Kako si pomagati pri kašlju?
Kašelj je refleksno dejanje, ki se pojavi kot odziv na draženje dihalnih poti. Gre za naraven mehanizem telesa, ki pomaga odstraniti tujke, sluz ali dražilne snovi iz dihalnega sistema. Vendar pa se kašelj lahko pojavi tudi kot simptom različnih bolezni. Poglejmo si, kdaj in kako.

Znana igralka že tretje leto ozavešča o duševnem zdravju
Igralka Brittany Snow se je udeležila praznovanja ob tretji obletnici ustanovitve svoje platforme September Letters. Skupaj z aktivistko Jaspre Guest sta ustanoviteljici in pred kratkim sta izdali novo knjigo. Dogodek je veljal tudi kot predstavitev najnovejše knjige.

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Popoln recept za krepitev imunskega sistema
Jesen je čas intenzivne krepitve imunskega sistema, zato se na naših krožnikih znajde več živil, bogatih z vitamini in minerali, dodatno si poskušamo pomagati tudi z raznimi prehranskimi dopolnili. A pogosto se vsem prizadevanjem navkljub ne uspemo obraniti pred virusi. Zakaj je temu tako? Ker zdravje našega organizma ni odvisno samo od imunskega sistema!

Najpogostejše jesenske alergije
Jesenske alergije sproži predvsem sproščanje cvetnega prahu različnih rastlin, kot so ambrozija, trosi plesni in pršice. Ti alergeni lahko povzročijo nelagodje in težave z dihanjem, vključno s težavami pri dihanju. Kako si pomagati, predvsem pa, kakšna je preventiva?

8 načinov za izboljšanje prebave
Domača 'zdravila', kot so spremembe prehrane in življenjskega sloga, lahko izboljšajo prebavo. Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres in mnogo drugega. Poglejmo si, kaj vse pomaga izboljšati prebavo in kako si lahko pomagamo tudi sami.

Kako lahko veš, da si fantu všeč?
Eno najpogostejših vprašanj med mladimi dekleti je, kako ugotoviti, ali si fantu všeč.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?
Na žalost danes že skoraj vsi poznamo nekoga, ki je prebolel ali pa šele preboleva raka. Nemalokrat se ne zavedamo in se v bistvu niti ne moremo zavedati, kaj bolniki doživljajo. Če želimo biti v pomoč in podporo nekomu, je pomembno, da se zavedamo določenih stvari.

Kako lahko pomagamo?
Slovenijo so prizadele katastrofalne poplave, ki jih po besedah strokovnjakov (vsaj v takšni razsežnosti) še ni bilo. Nemalo ljudi je izgubilo svoje domove in praktično vse svoje imetje. Psihološke posledice, kot lahko prebiramo, so in bodo neopisljive. Humanitarne organizacije so aktivne, z njimi pa tudi številni ljudje. Vsak pomaga po svojih najboljših močeh, kakor najbolje zna. Na kakšne načine lahko pomagamo skupnosti in posameznikom?

To so najpogostejše dopustniške napake
V času dopusta je dobro vsaj za nekaj dni zamenjati domače okolje, se sprostiti ter spočiti telo in duha. A tudi med brezskrbnim počitnikovanjem lahko pride do raznih nepredvidenih situacij, na katere niste pripravljeni in nanje med načrtovanjem morda niti ne pomislite. Še posebej pogoste so prebavne težave, ki so lahko posledica različnih 'počitniških' dejavnikov. Razloga za paniko ni, dobro pa je vedeti, kako v takih primerih poskrbeti za čimprejšnje olajšanje.

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?
Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Se znate pravilno odzvati ob piku čebele?
Za večino ljudi je čebelji pik le neprijetna nadloga. Na mestu vboda lahko občutite prehodno bolečino, rdečino in srbenje, vendar brez resnih zapletov.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Kako si pomagati pri išiasu?
Išias je izraz za živčno bolečino v nogi, ki jo povzroča razdražen in/ali stisnjen ishiadični živec. Bolečina običajno izvira iz spodnjega dela hrbta in seva globoko v zadnjico ter potuje navzdol po nogi. Preverite, kako si pomagati ob išiasu.

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo
Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?
Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.