najstniki

Kako lahko izboljšamo samopodobo?
Velikokrat preveč filozofiramo, kaj in kdo bi morali biti ter kaj bi morali narediti. Stvari so velikokrat precej bolj enostavne, kot si upamo priznati. Poglejmo si, zakaj.

8 načinov, kako izboljšati komunikacijo s starši
Vloga staršev v našem življenju nikakor ni zanemarljiva. Za mnoge je celo neprecenljiva. So vir podpore, vodenja, ljubezni, pa vendar vemo, da se pogosto ravno v najstniških letih dogajajo težave pri vzpostavljanju odnosov prav z njimi.

5 načinov, kako lahko od staršev dobiš (skoraj) vse, kar želiš
Tisti mladostnik, ki trdi, da nima vsaj manjših težav pri komuniciranju s svojimi starši, laže. Vsi vemo, kako je, ko jih poskušaš v kaj prepričati, odgovor pa je vedno NE, kajne? Predstavljamo ti pametne načine, kako vzpostaviti dobro komunikacijo s starši, ki temelji predvsem na zaupanju.

7 znakov, da spletne igrice vplivajo na tvoje življenje
Spletne igre, takšne in drugačne, so lahko dober vir zabave in sprostitve, hkrati pa kaj hitro zasvojijo.

Fantje, to so stvari in dejanja, ki naj bi punce najbolj motile
So stvari in dejanja, ki so privlačna, in so taka, ki punce odvračajo. Se sprašuješ, katere so te stvari? Poglejmo si jih nekaj.

Kakšne so posledice prekomernega uživanja alkohola v najstništvu?
Najstništvo je čas preizkušanja meja, raziskovanja in odkrivanja. K vsemu temu spada seveda tudi uživanje alkohola. Čeprav je pitje alkohola v zmernih količinah lahko sprejemljivo za odrasle, ima prekomerno uživanje alkohola v najstništvu lahko resne posledice.

Samozavest izvira iz tebe (in ne iz drugih)
Samozavest je zelo izmuzljiva tema. Veliko ljudi na prvi pogled deluje samozavestno, ko pa si nekaj časa z njimi, hitro ugotoviš, da je vse skupaj le krhka maska. Drugi na prvi pogled delujejo čisto povprečno, ko pa si nekaj časa z njimi, nenadoma ugotoviš, da imajo globoko in trdno jedro, ki ga malokatera stvar zamaje.

Konkretni načini, kako lahko zmanjšaš svoje skrbi
Najboljši nasveti in načini za karkoli v življenju, so tiste najbolj preproste stvari. Vsi imamo svoje skrbi, želje in hotenje, dobre in manj dobre občutke in čustva, zato je pomembno, da se zavedamo, da nismo sami.

Distrakcije so ubijalec produktivnosti
Delaš tisto seminarsko, pišeš esej ali se učiš za izpit, in se ti itak ne da. Ni zabavno. Vleče te, da bi malo pogledal na telefon, ki je točno 10 cm stran. Čez eno uro si še vedno na isti strani skripte in globoko v nekem obskurnem internetnem rabbitholu.

Uspeh v šoli se začne z dobrim življenjem
Se spomniš kakšnega sošolca, ki je v šoli ali na faksu zelo uspešen, pa se zdi, da se sploh ne trudi? Večina misli, da zaradi tega, ker je pač zelo inteligenten in se hitro uči.

'Optimalni slog učenja' je pogosto velika past
Novo šolsko in študijsko leto je tu, s tem pa je internet preplavila gora informacij o tem, kako se "pravilno" in "optimalno" učiti. Praktično vsak produktivnosti influencer je že naložil goro videov, ki naj bi ti pomagali z minimalno dela priti do čim boljšega uspeha. Ampak pozor – slepo sledenje nasvetom iz interneta te lahko spravi v veliko frustracijo!

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Zato je pomembno, da že v mladosti poskrbiš za svoje zdravje
Najstništvo je ključno obdobje za oblikovanje zdravih navad, ki lahko vplivajo na celotno življenje. To vključuje prehranjevalne navade, redno telesno aktivnost, dovolj spanja in učenje učinkovitih strategij za obvladovanje stresa.

Veš, kako škodljivo je primerjanje?
Nekdo ima vedno več prijateljev, nekdo lepša oblačila. Vsekakor obstajajo posamezniki z boljšimi ocenami, na videz z boljšimi družinami ter takšni, ki jim zavidamo kaj drugega. Pa se zavedaš, kako zelo škodljivo se je primerjati s komerkoli?

Kako učinkovito komunicirati s starši, ko se zdi, da te sploh ne razumejo?
Največkrat v mladosti doživljamo trenutke, ko se zdi, da se naša mnenja in stališča nikoli ne ujemajo s stališči staršev. To povzroča napetost in težave pri komunikaciji, ki se zdijo nerešljive. Pa so! Ključnega pomena je razumevanje iz obeh strani!

Kaj so te črtice na tvojem telesu?
Strije so običajni del pubertete za večino deklet in tudi fantov. Ko oseba res hitro zraste ali pridobi težo (na primer v puberteti), lahko na telesu dobi tanke črte, ki jih imenujemo strije.

Kako najti svojo 'skupino' prijateljev?
Srednja šola je pogosto čas, ko veliko najstnikov doživlja pomembne spremembe. To ni samo čas za šolske obveznosti, ampak tudi za iskanje ljudi, s katerimi se dobro počutiš in postanejo tvoji pravi prijatelji. Včasih pa ni vedno tako lahko najti svojo 'skupino' ljudi, s katerimi lahko deliš tako veselje kot skrbi.

Kako se sprostiti po napornem testu? 5 najboljših načinov
Po napornem testu, ko ste od sebe dali veliko energije in truda, je pomembno, da si vzamete čas za sprostitev in regeneracijo.

Razlogi, zakaj menstruacija včasih boli, včasih pa ne
Menstruacija je kakšen mesec boleča, spet drug mesec pa mine brez večjih bolečin. Zakaj je temu tako?

Vse, kar moraš vedeti o ginekologu
Kdaj je primeren čas za prvi obisk, kaj lahko pričakuješ in zakaj so redni pregledi tako pomembni za tvoje zdravje?

Kaj storiti, če te prijatelji silijo v nekaj, česar si ne želiš?
Prijatelji so pomemben del našega življenja. Z njimi delimo smeh, veselje in včasih tudi skrbi. Vendar pa niso vsi prijatelji vedno tisti pravi. Če te prijatelji silijo v nekaj, kar ti ni všeč ali s čimer se ne strinjaš, je pomembno, da znaš postaviti meje in zaščititi svoje vrednote.

Kako ustvariti 'popolno' rutino učenja?
Ustvarjanje popolne rutine učenja je ključ do učinkovitega in dolgotrajnega pridobivanja znanja. Redna in strukturirana rutina vam omogoča, da bolje izkoristite čas, ohranjate motivacijo in izboljšate svoje rezultate. Toda kako to doseči?

Kaj moraš vedeti o geliranih nohtih?
Gelirani nohti so med najbolj priljubljenimi tehnikami manikure, saj omogočajo dolgotrajne, sijoče in urejene nohte. Kaj je gel za nohte, kakšna je razlika med gelom in gelishom, ter navsezadnje, kakšne prednosti in slabosti te tehnike?

5 načinov, kako lahko to jesen ostaneš aktiven, četudi ne na prostem
Jesen prinaša hladnejše vreme, deževne dni in krajše dni, kar lahko oteži aktivnosti na prostem. Čeprav je morda zunaj neprijetno za športne aktivnosti, to še ne pomeni, da se morate odpovedati gibanju.

5 majhnih stvari, ki so dobre za duševno zdravje
Včasih je težko priznati, da se odgovori za naše izzive skrivajo v najbolj preprostih stvareh in navadah. Nič drugače ni z duševnim zdravjem. Poglejmo si, katere navade so naravnost izvrstne za naše psihično blagostanje.

Kako postati priljubljen?
V najstniških letih je želja po priljubljenosti nekaj povsem običajnega. Vsi si želimo biti sprejeti, cenjeni in imeti veliko prijateljev. Toda pogosto se zgodi, da v prizadevanju za priljubljenost izgubimo tisto, kar nas dela unikatne – svojo avtentičnost. Zato je pomembno, da se vprašamo: ali je vredno priljubljenost postavljati pred lastno identiteto?

Kakšne omejitve ima rutina?
Ste kdaj pomislili, kakšne omejitve ima rutina? Zakaj se morajo tudi tisti, ki se jim nikoli ni bilo treba učiti, enkrat usesti za zvezke, če ne prej pa na fakulteti? O tem je tokrat spregovoril naš Oskar.

To je smisel obšolskih dejavnosti
S kakšnim občutkom in čustvi se lotevaš obšolskih dejavnosti? Po šoli komaj čakaš, da greš na trening ali delavnico, ali greš tja z odporom? Smisel obšolskih dejavnosti naj bi bil v tem, da te seveda naučijo tudi discipline in delovanja v smeri, v kateri deluješ, smisel pa je vsekakor tudi v tem, da te ta smer tudi veseli! Poglejmo si, kaj je o tem povedal naš Oskar.

Kako šolsko leto začeti uspešno?
Začetek šolskega leta je lahko vznemirljiv, a hkrati tudi stresen. Po dolgih počitnicah se je treba ponovno navaditi na šolske obveznosti, urnike in učenje. Da bi ti bil začetek šolskega leta lažji in uspešnejši, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki ti bodo pomagali na poti do uspeha.

8 velikih mitov o seksu
O seksu kroži veliko mitov, ki niso samo neresnični, temveč tudi škodujejo naši predstavi o spolnosti. Poglejmo si najpogostejše.