najstniki

Dejstva, ki jih moraš poznati o alkoholu
Alkohol je pogosta 'sestavina' družabnih dogodkov, a kljub temu je pomembno razumeti njegove učinke na telo, zlasti za najstnike, ki so v občutljivem obdobju razvoja. Kaj je alkohol, zakaj bi se mu morali izogibati v najstništvu, kako vpliva na telo, kaj je odvisnost od alkohola ter kakšna je sploh, če obstaja, zdrava mera pitja alkoholnih pijač?

Stvar, ki te lahko v življenju reši večkrat
Ta mesec se sicer pogovarjamo o maturi in učenju za ta zrelostni izpit. A ne moremo brez tega, da ne bi omenili najpomembnejšega elementa, ki ti lahko pomaga povsod in kamorkoli boš šel. Govorimo seveda o konsistentnosti. Več si lahko pogledaš v spodnji video vsebini.

Včasih ti ne preostane drugega, kot da narediš to
Ta mesec se pogovarjamo o trikih, ki ti lahko pomagajo pri učenju za maturo, predvsem pa pri tem, da maturo opraviš hitreje in bolje! Tokrat imamo zate še tretji nasvet, ki nam ga je seveda zaupal Oskar.

Tega ne pozabi pred maturitetnim učenjem
Vemo, učenje za maturo ni enostavno, še manj pa 'sproščeno'. Ne učiš se 'zgolj' za test, četudi je že ta lahko naporen, temveč snov za leta nazaj in tudi za naprej! Kako si lahko olajšaš učenje? Poglejmo si, kaj je povedal Oskar.

Prihaja najpomembnejši izpit do sedaj
Zgolj še tednov nas ločuje od najbolj zrelostnega izpita v življenju dijakov. Mature! Vsekakor prihaja in je že tu precej stresno obdobje tvojega življenja, a z nekaj triki boš maturo lahko opravil bolj enostavno in predvsem ... boljše. Poglejmo si, kako. Oskar je zaupal, kaj je pomagalo njemu.

To moraš vedeti pred prihodom poletja!
Za nekatere prihaja najljubši čas v letu – čas poletnih temperatur, morja, potovanj, druženja, piknikov in vsega lepega.

Zakaj ti ni treba biti tak/a kot ostali?
Prilagajanje v času najstništva velikokrat pomeni zanikanje lastne, še ne izoblikovane identitete.

6 nasvetov za iskanje študentskega dela
Smisel študentskega dela ni samo v denarju, temveč tudi in predvsem v nabiranju dragocenih izkušenj, spoznavanju različnih plati dela in novih zanimivih ljudi.

Zakaj se ti ni treba obremenjevati s popolno postavo?
Se tudi tebi zdi, da je čas, da opustiš ideale popolne postave in začneš ceniti svoje telo točno takšno, kot je?

Kako se naučiti prepoznavati znake laganja?
Verjetno se je vsak od nas že vprašal, kako lahko prepoznamo, ali nam človek laže. Odgovor se skriva na našem telesu in vsebuje le malo znanja psihologije. Poglejmo si bolj podrobno.

Najpogostejši miti o najstniški depresiji
Psihiater Leslie Miller je za hopkinsmedicine zapisal nekaj najpogostejših mitov o depresiji med najstniki.

Zakaj imajo nekateri veliko prijateljev, drugi pa ne?
Ena najbolj fascinantnih in hkrati zapletenih vidikov človeškega življenja je dinamika medosebnih odnosov. Medtem ko nekatere posameznike obkrožajo veliko prijateljev in so obkroženi s številnimi socialnimi povezavami, drugi morda težje navežejo stike in ohranjajo prijateljstva. Kakšni so razlogi za to?

Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?
Na družbenih omrežjih, kjer se vsak dan srečujemo z neskončnimi tokovi popolnosti na družbenih omrežjih, se postavlja vprašanje, ali so te slike resničnost ali zgolj iluzija. Pogosto se znajdemo v pasti primerjanja svojega življenja z življenjem drugih, ki ga predstavljajo na družbenih omrežjih, a to primerjanje lahko prinese le občutek manjvrednosti in nezadovoljstva s svojim življenjem.

Dejstva o dlakah na obrazu, ki jih moraš poznati
So se vam nad ustnico ali na bradi začele pojavljati dlačice? To niti za punce ni nič čudnega, a tokrat bomo pozornost namenili zgolj fantom.

Kaj s seboj prinašajo odločitve?
Odločitev v sebi nosi (od)ločitev. Ko se za nekaj odločimo, se od nečesa drugega 'ločimo'. To pa je tudi edina teža odločitev in razlog, zakaj so nekateri lahko negotovi pri sprejemanju odločitev. Oskar je tokrat spregovoril, kako lahko uspešno krmarimo na tem področju.

Za to je pomembno, da znaš izraziti, kaj si želiš
Kako ti lahko izražanje lastnih potreb, čustev in občutij pomaga pri tvojih ciljih? Saj veš, kako pravijo – kdor jezika špara ...

Kako sprejeti pravo odločitev?
Da bi vedeli, kaj hočemo, je dobro vedeti, česa nočemo. Da pa vemo slednje, je največkrat dobro preizkušati različne stvari in načine, ki nas do odgovora pripeljejo. Tokrat imamo nasvet za tiste, ki se naslednje študijsko leto vpisujete na fakultete. Poglejte si svežo video vsebino.

Kaj in kdo vpliva na naše odločitve?
Si se kdaj vprašal/a, kaj ali bolje rečeno, kdo vpliva na tvoje odločitve? Na to, kaj imaš rad, kaj rad delaš in kaj ti je všeč? Za kaj ni dobro, da se pri pomembnih odločitvah, in tudi sicer, ne zanašamo (zgolj) na mnenje okolice, prijateljev in znancev, temveč poslušamo sebe? Poglejmo si, kaj je o tem povedal naš Oskar.

Kaj narediti, ko stvari ne gredo po planu?
Se ti je že kdaj zgodilo, da si si nečesa močno želel, se morda celo zelo trudil, pa ti ni uspelo? V tokratnem videu Oskar govori o pomenu fleksibilnosti. Zakaj je pomembno, da se znamo prilagajati in imamo tako imenovan 'rezervni plan'?

Si preveč zahteven do sebe? Potem si preberi to
Imaš tudi ti, kljub svojim mladim letom, občutek, da se ti neprestano nekam mudi? Imaš v glavi nešteto stvar in zadolžitev, za katere imaš občutek, da jih moraš izpolniti do določenega obdobja? Je tvoja glavna lastnost, da si izjemno zahteven do sebe, posledično pa tudi do drugih?

10 načinov, kako si lahko v prihodnosti zagotoviš službo, ki jo boš imel rad
Zgodnje izpostavljanje različnim dejavnostim in poklicnim možnostim vam lahko pomaga odkriti, kaj vas resnično navdušuje in motivira v življenju.

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal
Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

Katere stile učenja poznamo?
Katere stile učenja poznamo in kako nam lahko prepoznavanje našega stila učenja pomaga pri pomnjenju snovi?

Kaj ti lahko pomaga pri iskanju samega sebe?
Velikokrat se izogibamo ravno tistega, kar bi nam najbolj pomagalo – miru in tišine. In ravno slednje ti lahko pomaga pri vprašanju 'Kdo sem?'. Poglejmo si, kaj je o tem povedal naš Oskar.

Koga (res) občuduješ?
Si tudi ti eden od tistih, ki menijo, da ne vedo, kaj hočejo, kakšne interese imajo in kaj je njihov smisel? Morda je temu res tako, toda ali si pomislil, koga občuduješ? Koga in kaj? Kaj rad delaš? Kaj je tisto, kar te navda z veseljem in notranjim mirom? O tem se pogovarjamo ta mesec. Poglejmo si, kaj je tokrat povedal naš Oskar.

Načini, kako najti svoj smisel
Vprašanje, s katerim se nihče preveč ne ukvarja, dokler ne pride do neke 'krize', je, kaj je naš smisel. Smisel življenja, smisel dogajanja in tisti smisel, ki je zgolj naš. Kako ga najti, predvsem pa, kako najti motivacijo, da pridemo do njega? O tem je v tokratnem videu spregovoril Oskar.

Kako se soočiti s pritiskom staršev?
Imaš občutek, da te starši ne razumejo, hkrati pa izvajajo pritisk? Včasih so zahteve in pričakovanja staršev res lahko nerealni, ali pa preprosto ne razumejo našega dojemanja. Kaj lahko naredimo v takšnem primeru?

6 načinov, kako se uspešno spopasti z maturitetnim stresom
Četudi je do mature še nekaj mesecev, se nestrpno približuje obdobje intenzivnega učenja, pripravljanja na maturo in seveda soočanja s stresom, ki sodi zraven. Kako se lahko uspešno soočiš s stresom, da bo vse teklo gladko in po načrtu?

Kaj lahko narediš, če ne boš sprejet na želeno fakulteto?
Če nismo sprejeti na želeno fakulteto, se lahko to v danem trenutku zdi kot konec sveta. Pa v resnici ni, če stvar pogledamo iz drugega zornega kota in če lahko, kot lahko vidimo kasneje, ko mine nekaj časa, stvar vzamemo kot preusmeritev in ne zavrnitev.

Zaupaš sam sebi?
Mnogokrat zmotno mislimo, da bo sreča prišla ob izpolnjenemu cilju, doseženem napredku ali končni ciljni črti. Pa ne pride. Takrat navadno sledi še večje razočaranje, ker nečesa, kar smo pričakovali, ni, predvsem pa ni zmagoslavnega občutka.