stiske

Oblike perfekcionizma: Ko je le popolno dovolj dobro
"Če sem videti popolno in vse naredim popolno, se lahko izognem ali zmanjšam boleče občutke sramu, sodbe ali krivde," pravi eno od razmišljanj, povezanih s perfekcionizmom, ki je v težjih oblikah samodestruktiven in zasvajajoč sistem prepričanj. Izkazalo pa se je, da perfekcionizem ni nujno usmerjen le navznoter, ampak tudi navzven, v nekaterih primerih naj bi bil celo pogojen z zunanjim pritiskom.

'Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?'
Pozdravljeni! Pred nekaj tedni je moja nepokretna mama s katero sva bili zelo navezani, odšla v dom za starejše. Na odhod se je pripravljala že pred leti, ko je bila še zdrava in je lahko hodila. Zdaj ko je pa tam pa se mi vsak dan po telefonu pritožuje in obžaluje svojo odločitev. Ves čas razglablja kako je nesrečna in kako trpi, ker ne more ven na sonce in kako pogreša svoj vrt in kokoši, psa, mačke. Ker obiskov ni, ji ne moremo razložiti kako in kaj, ker sploh ne posluša in nas vse po vrsti prekinja in nehote v vseh nas ustvarja psihozo. Tako je vsa družina zamorjena in žalostna. Kako naj ji dopovem, da se je ves svet ustavil za nas vse in da se moramo tudi mi (vnukinja, vnuk, mož in jaz) vsak dan prebijati skozi vse probleme, če nas ne pusti do besede? Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?

Vsak lahko postane bolj psihološko odporen, to je recept za večjo srečo
Kaj pomeni, da smo bolj ali manj psihološko odporni? "S tem označujemo nekakšno prožnost, s katero se odzivamo na življenjske izzive, na težave in razne stiske, ki nas slej ko prej doletijo, saj je to del življenja," pojasnjuje Maja Bajt, psihologinja in specializantka integrativne psihoterapije. V življenju se ne dogajajo le lepe stvari. Ljudje, ki so bolj psihološko odporni, negativne trenutke lažje prebrodijo. Dobra novica je, da vsi lahko postanemo bolj psihološko odporni.

Spletne zlorabe, prevare in izsiljevanja
Naivna misel bi bila, da smo na spletu povsem varni. Vse kar objavimo, sploh, če gre za vsebine zasebne narave, ostane v neskončni mreži informacij. Prav zaradi takšnih razlogov bi morali vedno imeti pred očmi pravilo, da na medmrežju delimo čim manj takšnih vsebin, ki bi nam utegnile kdaj škodovati ali postati sredstvo zlorabe. V današnjem času, ki v veliki meri temelji na digitalnem svetu, se lahko pojavljajo številni poskusi napadov, nadlegovanja, ustrahovanja, izsiljevanja, sramotenja, izključevanja … zato je prav, da se znamo zaščititi in s tem izogniti težavam.

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka
V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Bralka: 'Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha'
Lani septembra sem ostala brez službe, ki mi je bila super in imela sem enkratno sodelavko, hkrati tudi prijateljico. Od takrat nisem več ista. Najprej me je tiščalo v prsih in sem jokala vsak drugi dan. Kasneje se je tiščanje v prsih končalo, ampak je ostal jok. Decembra se je pojavilo piskanje v glavi. Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha. Zaradi vsega skupaj se mi že meša. Opazila pa sem tudi, da imam strah, da ne bi znala več govoriti, pisati ali brati. Včasih mi možgani prav zaštekajo. Kako naj si pomagam? Naj omenim, da sem že poskusila z rekreacijo in pogovorom z najbližjimi, ampak ni nič bolje.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Kako prepoznati, da vas partner vara?
Sprememba obnašanja, skrivanje telefona, kasnejše prihajanje domov, nenapovedani izostanki, nenadna skrb zase in čustvena odtujenost. To je nekaj znakov, ki lahko kažejo, da vas partner vara. A kaj storiti, če pride do nezvestobe. O tem smo se pogovarjali z zakonsko terapevtko dr. Veroniko Podgoršek.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

Človek, ki razmišlja o samomoru
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski
Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

Odkrijte vzrok bolečine v sklepih
Vsaka bolečina je zoprna, če prizadene sklepe, pa še toliko bolj, saj močno vpliva na kakovost življenja. Ker brez vzroka ni mogoče odpraviti bolečine, preverite, kaj vse je lahko vzrok vaših težav!

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Oče Viljema Julijana razkril kruto resnico, s čim se v Sloveniji spopadajo starši otrok z neozdravljivimi boleznimi
Viljem Julijan se je rodil z zelo težko in izredno redko neozdravljivo smrtonosno boleznijo gangliozidozo GM-1. V kratkem času bivanja na svetu pa je osvojil srca mnogih Slovencev in Slovenk ter postal glas malih borcev.

Kaj je anoreksija in kakšni so opozorilni znaki?
Anoreksija je ena izmed motenj, pri kateri hrana postane sredstvo za soočanje s težavami. Najbolj rizično populacijo za razvoj te motnje predstavljajo dekleta v mladostniških letih in mlade odrasle ženske. Kakšni pa so opozorilni znaki?

6 mitov o duševnem zdravju
Kljub hitremu razvoju na vseh področjih delovanja, smo v današnjem času ponekod še vedno priča širjenju nepreverjenih informacij, izogibanju določenim temam in posploševanju, ki bolj kot kar koli drugega spominja na ‘čenče’. Ko je posredi govor o duševnem zdravju, pa vse skupaj dobi še toliko večje razsežnosti, zlasti v okoljih, kjer je izobrazbena struktura nižja. V izogib širjenju neresnic in z namenom razbiti vsaj nekaj napačnih dejstev objavljamo najpogostejše teme, ki običajno nimajo veliko povezave z resnico.

Kaj je koronavirus, smrtonostni virus, ki se širi iz Kitajske?
Ime virusa koronavirus izvira iz besede 'corona', ki v latinščini pomeni 'krona' ali 'aureola', to pa zaradi videza v obliki krone, ki so ga opazili pri pregledovanju virusa z elektronskim mikroskopom. Trenutno je virus zajel Kitajsko, širi pa se hitro, saj lahko prehaja s človeka na človeka.

Dr. Vesna Radonjič Miholič: "Zelo radi govorimo v dvojini, kajne? Vendar ljubezen ni enost"
Zdravljenje raka je dolgotrajno in naporno, pri tem pa je vsakršna podpora dobrodošla. Na obeh straneh, pri bolniku in partnerju, se pojavi tisoče novih vprašanj. Sem spadajo medsebojni odnosi, razmišljanje o lastni karieri, razmišljanje o življenju.

Spolna zasvojenost: ali lahko računalnik resnično nadomesti partnerja?
Pri spolni zasvojenosti gre pravzaprav še najmanj za seks. Bolj kot na tem zasvojenost s spolnostjo temelji na občutkih osamljenosti in zapuščenosti. Običajno si ljudje, ki so zasvojeni s spolnostjo, želijo zmanjšati svoje notranje bolečine ali stiske. Kaj pa to pomeni v odnosu s partnerjem?

Prepoznajte simptome spolne kompulzivnosti
Kadar spolnost predstavlja beg pred vsakdanjimi težavami in negativnimi občutki, kadar seks ne predstavlja užitka, ampak nekakšno nujo, govorimo o spolni kompulzivnosti. Spoznajte njene simptome in preverite, kako se jo da premagati.

Kdo so v resnici empati?
V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

Iskrena izpoved Katarine Venturini: To je res težko obdobje.
Profesionalna plesalka Katarina Venturini je bila ena izmed mamic, ki so se za materinstvo odločile pozno. Za njo je bila uspešna tekmovalna kariera, nato pa se je odločila še, da odpre svojo plesno šolo. Ko sta bila s partnerjem pripravljena na naraščaj, pa ni mogla zanositi.

Razkrili žalostni razlog za smrt komaj 28-letnega Tima
V omanski prestolnici Muškat so lani 20. aprila našli truplo mladega svetovno znanega švedskega zvezdnika, DJ Aviciija. Njegova smrt je bila vse do zdaj zavita v tančico, ko se je njegov oče odločil spregovoriti o vzrokih, ki so njegovemu sinu končali življenje.

Krči v trebuhu, driska, zaprtje, napihnjenost ... Tu je pravi vzrok!
Sindrom razdražljivega črevesja je najpogostejša bolezen prebavil, ki večinoma prizadene ljudi v srednjih letih, pogosteje se pojavi pri ženskah. Kaže se z bolečinami v trebuhu, nenehnim napenjanjem, občutkom napihnjenosti, bolečinami ob odvajanju in zaprtjem ali drisko – lahko se stanji izmenjujeta. Dobra novica pa je, da bolezen ni nevarna in le redko vodi v hujše zaplete.

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov
Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Kaj je med rjuhami še normalno?
Spolne navade, ki vključujejo širok spekter neobičajnega vedenja imenujemo parafilije. Pri tem gre za ponavljajoče se intenzivne spolne fantazije, nagnjenja ali vedenja, ki so povezane z uporabo različnih predmetov, razkazovanjem, vzbujanjem ponižanja in mnogim drugim. O motnji govorimo takrat, ko posameznik ne more doživeti spolne zadovoljitve drugače kot na izkrivljen način.

'Zaslepljena slika o drugih nas lahko pahne v obup.'
Prepogosto in predolgo poseganje po elektroniki v največ primerih prizadene otroke in mladostnike. Poleg doseganja slabših ocen v šoli lahko privede prekomerno uporabljanje elektronskih naprav do razvoja motnje v pozornosti skupaj s hiperaktivnostjo.

Kako lahko študentska prehrana vpliva na uspešen študij?
Vas oktobra čaka novo študijsko leto? Da bo kar se da uspešno, si preberite smernice pravilne prehrane, ki bodo vaše telo (predvsem pa možgane) napolnile z zadostno energijo in hranili, s tem pa povečale vašo koncentracijo, produktivnost, spomin in fizično telesno pripravljenost.

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši
Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.