svetovna zdravstvena organizacija

Imate težave z zanositvijo?
Potem niste edini. Marsikateri par, ki si želi otroka, ima težave z zanositvijo. Razlogov za to je več, med drugim tudi to, da se za otroke odločamo vse pozneje in da živimo stresno življenje, kar se ne nazadnje kaže tudi v in na našem telesu.

''Avtomate v šolah je treba odstraniti''
V Sloveniji je vsak četrti otrok predebel. Število pretežkih otrok narašča, med njimi so tudi mlajši od pet let. Strokovnjaki opozarjajo na nezdrave življenjske navade, Svetovna zdravstvena organizacija pa tudi na škodljivost šolskih avtomatov s prigrizki, v katerih so večinoma izdelki z veliko sladkorja.

V solati več soli kot v hamburgerju?
Ameriška raziskava 270 že pripravljenih solat, ki jih prodajajo v trgovinah, je pokazala, da nekatere od njih vsebujejo celo več soli kot hamburgerji. Najbolj slana solata je vsebovala kar 3,51 grama soli. Odraslim ljudem sicer zadostuje že slab gram in pol soli dnevno, za otroke pa je ta vrednost še nižja.

Gel za ženske zmanjšuje možnost okužbe s HIV
Na mednarodni konferenci o aidsu so predstavili rezultate večletne raziskave, s katero so odkrili, da se možnost okužbe pri uporabi vaginalnega gela, ki vsebuje protivirusno sredstvo tenofovir, 12 ur pred heteroseksualnim spolnim odnosom ali po njem zmanjša za 39 odstotkov.

Gonoreja neozdravljiva?
Gonoreja je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije postala odporna že na večino antibiotikov. Ali to pomeni, da lahko ta spolno prenosljiva bolezen postane povem neozdravljiva?

Leto dni po izbruhu nove gripe dileme glede ravnanja zdravstvenih oblasti
Iz Mehike so pred letom dni prvič prišle novice o dotlej neznanem virusu gripe, zaradi katerega je umrlo več ljudi. Odkritje je vzbudilo strah pred pandemijo, države so množično kupovale cepivo. Leto dni po izbruhu se poraja vprašanje, ali je WHO v tem primeru ravnala pravilno ali pa je podlegla interesom farmacevtskih podjetij.

Kako varno je kupovanje zdravil prek spleta?
Tudi v Sloveniji imamo na voljo spletne lekarne, kjer lahko naročimo zdravila brez recepta, kozmetiko, razna prehranska dopolnila in nekatere zdravstvene pripomočke. A marsikdo dvomi v neoporečnost prek spleta kupljenih izdelkov.

Amalgamske zalivke - tempirane bombe?
Srebrne ali amalgam zalivke vsebujejo 50 odstotkov živega srebra, spojine, ki je znanstveno dokazano bolj strupena kot svinec, kadmij ali arzen. Nekateri strokovnjaki s področja zdravstva verjamejo, da živo srebro povzroca fizične in psihološke težave ter neposredno vpliva na večino možganskih funkcij.

Preslana hrana lahko resno ogrozi vaše zdravje!
Ko med pripravo okusnega in zdravega obroka hrano preveč solimo, skorajda izničimo vse zdravilne učinke takšnega obroka. Poleg tega lahko dolgotrajno uživanje veliko preslane hrane vodi v možgansko kap, bolezni srca in ožilja ter celo želodčnega raka.

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

WHO zavrača očitke o pritiskih za razglasitev pandemije
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes pred Svetom Evrope v Strasbourgu znova zavrnila očitke, da je pandemijo nove gripe razglasila na pritisk farmacevtske industrije.

Preiskava o "lažni pandemiji"
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pripravljena na neodvisno revizijo svojega odziva na izbruh nove gripe, potem ko se je zaradi tega v zadnjem času znašla pod plazom kritik.

10 največjih zdravstvenih preplahov zadnjega desetletja
Medtem ko medicinska tehnologija iz dneva v dan napreduje, smo ljudje zdravstveno vedno bolj ogroženi. Kateri so bili tisti zdravstveni preplahi, ki so najbolj zaznamovali zadnje desetletje?

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni pod geslom Ne izgubljajmo časa!
Združenje za pomoč pri demenci Spominčica ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni opozarja na nujnost zgodnjega odkrivanja bolezni, ki je najpogostejši vzrok demence.

Osteoporoza – tiha in zahrbtna bolezen
Osteoporoza je bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi. Zato je dobro, da za svoje kosti poskrbimo že v mlajših letih. Razlog za skrb je tudi dejstvo, da osteoporoza ne povzroča nobenih težav, preden se zlomi prva kost, razlaga endokrinolog dr. Tomaž Kocjan. Prav zato jo imenujejo tudi tiha bolezen.

Cepljenje proti virusu HPV – ZA
Dr. med. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta zagotavlja, da je cepivo varno in učinkovito. Želi si, da bi se čim več staršev odločilo za cepljenje svojih hčerk proti virusu HPV, saj bi tako zmanjšali obolevnost za rakom na materničnem vratu in nekaterimi spolnimi boleznimi.

Letos prvič brezplačno cepljenje za šestošolke
Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Za cepivo, ki ščiti pred nastankom predrakavih oziroa rakavih sprememb, ki jih povzročajo HPV, se bodo starši otrok odločali prostovoljno.

Razlik v zdravju med socialnimi sloji je vedno več
Zdravje celotne populacije v svetu in tudi v Sloveniji se izboljšuje, vendar se pri tem zdravje nekaterih skupin iz višjih socioekonomskih skupin izboljšuje hitreje. Zaskrbljujoče je, da se razlike na področju zdravja še naprej povečujejo.

V Sloveniji redno spremljajo ocene stanja o prašičji gripi
Odkar smo prejeli novico o pojavu bolezni, ki jo prenaša nov virus gripe A (H1N1), v Sloveniji stalno spremljamo ocene stanja, ki jih posreduje Svetovna zdravstvena organizacija in smo v rednih stikih z Evropskim centrom za spremljanje in obvladovanje bolezni, pravijo na IVZ. Kako se zaščitimo pred morebitno okužbo in kakšni so simptomi bolezni, si preberite v članku.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

Svetovni dan boja proti tuberkulozi
V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen. Strokovnjaki ocenjujejo, da vsako leto za njo na novo zboli okoli 10 milijonov ljudi, pri katerih se zaradi slabih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravil bolezen lahko usodno konča. Slovenija na srečo spada med države z nizkim številom bolnikov.

Škodljivost soli v prehrani
Slovenija se z 12 do 13 gramov porabe soli na dan uvršča med večje porabnike soli v Evropi in presega priporočeni dnevni vnos.