tek

Kakšen je vpliv vadbe na spanec?
Gibanje je najboljša stvar, ki jo lahko naredite za svoje zdravje. Kako pa sta povezana gibanje in spanec?

Spremembe, ki jih morate narediti v svojih 30-ih
Trideseta leta so pravi čas, da prevzamete nadzor nad svojim zdravjem in življenjem. To je tudi pravi čas, da sledite svojim sanjam in odkrijete, kakšne so vaše prioritete.

Kako ne zasovražiti dela?
Praktično vsakega je že kdaj zagrabila huda panika, ko je pomislil na vse svoje obveznosti za šolo ali faks. In potem se ure in ure siliš delati, po parih dneh pa pride totalna izčrpanost in ne moreš narediti prav nič. Nič ni narobe s tabo – samo pristop je bil napačen.

6 najslabših stvari, ki jih lahko naredite pred tekom
Obstaja nekaj začetniških napak, ki bi se jim morali izogniti, ko tečemo.

Kako lahko kljub mrazu ostanemo aktivni?
Ko sije sonce in je lepo in toplo, je enostavno iti ven na tek ali drugo obliko vadbe na prostem. Kaj pa v mrzlih, temnih in sivih zimskih dneh, ko čutite tiste 'živahne', mrzle vetrove globoko v kosteh?

Kako poskrbeti za zdrave kosti v starosti?
Staranje je naraven del življenja, s starostjo pa prihajajo tudi številne spremembe v telesu. Eden izmed najpomembnejših vidikov zdravja, ki jih moramo ohraniti, so naše kosti. Kako lahko poskrbimo, da ostanejo zdrave?

Kako v jesenskem času ostati fizično aktiven na prostem?
Jesenski čas je čudovito obdobje za uživanje v naravi. Kljub hladnejšim temperaturam in krajšim dnevom je pomembno, da ostanemo fizično aktivni. Aktivnosti na prostem v jeseni nam omogočajo, da ostanemo zdravi, izboljšamo svoje počutje in uživamo v čudovitih barvah narave. Pomembno pa je tudi, da se zaščitimo in aktivnosti prilagodimo letnemu času.

Lahko preprečimo drgnjenje kože?
Če redno telovadite ali imate prekomerno telesno težo, morda zgolj večjo maščobo na nogah, ste verjetno že kdaj doživeli drgnjenje kože. Drgnjenje se lahko pojavi kjerkoli na telesu, vendar so stegna, dimlje, pod pazduho in bradavice še posebej ranljivi.

Nasveti za hujšanje, za starejše od 40 let
S starostjo pridejo tudi določene telesne spremembe. Naše telo ne more več funkcionirati, kot je dvajset let nazaj. Med drugim lahko tudi ohranjanje telesne teže predstavlja večji izziv, kot nekoč. Preberite si, s kakšnimi ukrepi si lahko pomagate.

Kako uravnovesiti hormone?
V prvi vrsti je pomembno obvladovanje stresa, telesna vadba, spanje in uživanje zdrave prehrane. Kaj še lahko naredimo, da podpremo zdravje hormonov?

Učinkovita vaja, na katero pozabljamo
Preskakovanje kolebnice. Ste to počeli kot otrok? Tedaj je bila to zabava. Lahko je tudi danes. Hkrati pa je še učinkovita vaja. Kot je pokazala študija dveh ameriških univerz East Carolina University in Appalachian State University, takšno gibanje kolena obremeni manj kot tek, hkrati lahko porabimo celo več energije.

Imate razdražljiv želodec? Predstavljamo 3 domača 'zdravila', s katerimi si lahko pomagate
Razdražljiv želodec danes pesti že četrtino ljudi. Najpogostejši pojavi so boleč želodec, zgaga, občutek polnosti, napenjanje, krči v želodcu, slabost in bruhanje. Predstavljamo vam 3 domača živila, s katerimi si lahko težave z želodcem olajšate sami.

Tako boste med poletjem ostali v formi
Poletni meseci so idealni za ohranjanje dobre fizične pripravljenosti in zdravega načina prehranjevanja. Daljši dnevi in lepše vreme ponujajo številne priložnosti za telesno dejavnost na prostem in uživanje sveže, sezonske hrane.

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?
Spontani splav je spontana izguba nosečnosti pred 20. tednom. Približno 10 do 20 odstotkov znanih nosečnosti naj bi se končalo s spontanim splavom. Toda dejansko število je verjetno višje, ker se veliko spontanih splavov zgodi zelo zgodaj v nosečnosti – preden ženska sploh ve, da je noseča.

Kaj se zgodi, če telovadimo v vročini?
Že sama aktivnost, bodisi hoja, tenis ali tek, je težka, v vročini pa postane še težja. To je posledica ravnotežja med količino toplote, ki jo telo ustvari, in količino, ki jo lahko izgubi.

Vročina poslabša simptome, kako si lahko pomagate?
Z visokimi temperaturami in povečanjem vlažnosti, ki jo prepoznamo kot obdobje vročine, se žile razširijo, simptomi nizkega krvnega tlaka pa se ravno zaradi tega lahko poslabšajo.

Preprosta aktivnost, ki ima neverjetne učinke na duha in telo
Sedeč način življenja predstavlja enega največjih izzivov sodobne družbe. V službi večino časa presedimo, tudi prosti čas raje izkoristimo za vse kaj drugega kot za fizično aktivnost. A ravno pomanjkanje aktivnosti in prekomerno sedenje naj bi bila po oceni Svetovne zdravstvene organizacije glavna vzroka za številne (kronične) bolezni sodobnega časa. Na srečo obstaja rešitev, ki ni preveč naporna, ne zahteva finančnih vložkov niti posebnih priprav: vse, kar morate storiti, je namreč to, da začnete hoditi!

Menite, da živite dovolj aktivno življenje?
Ali razmišljate o prenehanju vadbe? Ste vadbo prekinili zaradi tega, ker ste preprosto morali? Sploh ne telovadite? Poglejmo si, kako prekinitev vadbe vpliva na naše možgane in naše telo.

'Tekla sem tudi med zdravljenjem, to sporočam vsem'
Cherie Gruenfeld je svojo fitnes pot začela šele, ko je dopolnila 40 let. Zdaj, pri svojih 79 letih, trenira že za svoj 29. triatlon Ironman. Na družbenih omrežjih je delila nasvete za ljudi, kako biti in (p)ostati fit, zaupala pa jim je še, da je tekla tudi in predvsem med zdravljenjem raka.

Kako izbrati najboljše tekaške copate?
Preverite, katere so najpogostejše napake pri izbiri tekaških copat in kako se jim izogniti. Poiščite najboljše tekaške superge zase že danes.

Ste si danes že izmerili krvni tlak?
Krvni tlak je ključen kazalnik zdravja srca in ožilja, če je povišan, pa je pomemben dejavnik tveganja za številne srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim infarktom, možgansko kapjo in ledvičnimi težavami. Redno spremljanje krvnega tlaka je zato ključnega pomena za ohranjanje zdravja in preprečevanje resnih bolezni.

Zakaj se ti ni treba obremenjevati s popolno postavo?
Se tudi tebi zdi, da je čas, da opustiš ideale popolne postave in začneš ceniti svoje telo točno takšno, kot je?

Priljubljen način vadbe, ki si ga lahko privošči vsak
Človeško telo je narejeno za gibanje, zato mu sodobna delovna mesta, v katerih večino časa presedimo, ne delajo ravno usluge. Še posebej neaktivni smo pozimi, ko so zaradi kratkih dni in sivine fitnesi ter vodene vadbe praktično edina možnost rekreacije, ki pa številnim ne ustrezajo. A prihaja pomlad, dnevi so vse daljši, tudi vreme se počasi pobira, zato je čas, da se prebudite iz zimskega spanja in začnete spet migati. A nikar se ne zadovoljite 'le' s sprehodi v naravi - nagradite jih s treningi na prostem, ki postajajo vse bolj priljubljena oblika vadbe, prijazna do telesa in duše!

Začela je teči pri svojih 50 letih, to sporoča vsem
Karen Guttridge, ki je danes stara 62, je včasih verjela, da je prestara, da bi se začela ukvarjati s tekom. Dokler seveda ni poskusila. To pravi in sporoča vsem danes. Predvsem, da ni nikoli prepozno.

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal
Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

8 stvari, ki lahko uničijo vaša jetra
Alkohol je najbolj znan uničevalec jeter, ki pa še zdaleč ni edini. Kaj lahko storimo, da bi zaščitili največji organ v našem telesu, ki opravlja vrsto zelo pomembnih nalog? Poškodbe jeter lahko sčasoma pripeljejo tudi do raka in odpovedi organa.

Kaj je prekomerna pronacija?
Prekomerna pronacija je, ko se stopalni lok prekomerno sesede navzdol ali navznoter. Zdravnik temu pravijo tudi 'pes planus' ali 'fleksibilno plosko stopalo'. Splošno znano je tudi kot plosko stopalo.

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?
Živčnost in stres lahko imata pomemben vpliv na delovanje prebavnega sistema. Ko smo živčni, telo preide v stanje 'boj ali beg', kar sproži fiziološke reakcije, namenjene preživetju v nevarnih situacijah. Te reakcije lahko vplivajo na več vidikov prebave.

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

5 načinov, kako se soočiti s hemeroidi
Iščete učinkovite načine, kako se znebiti bolečih hemoroidov? Predstavljamo najpreprostejše in najučinkovitejše načine.