ure

Napredna tehnologija za zdravljenje paralize
Trije pacienti s kronično paraplegijo so znova shodili zahvaljujoč natančni električni stimulaciji njihovih hrbtenjač prek brezžičnega vsadka. V dvojni študiji, ki je bila objavljena v publikacijah Nature in Nature Neuroscience, švicarska znanstvenika Grégoire Courtine (EPFL in CHUV/Unil) in Jocelyne Bloch (CHUV/Unil) prikazujeta, kako so bili pacienti po zgolj nekaj mesecih vaje zmožni nadzorovati do tedaj paralizirane mišice v nogah, in to celo brez električne stimulacije.

Odstranili so ji ledvice, nato pa odkrili, da nima raka
73-letna babica ni bila presrečna, ko je izvedela, da so ji povsem po nepotrebnem odstranili obe ledvici. Zaradi napake zdravnikov bo sedaj morala biti vse življenje na dializi.

Tako je mogoče brez truda pokuriti več kalorij
Da, tudi to je mogoče. In sicer zato, ker ima naše telo svojo, notranjo uro. Če se prehranjujemo v skladu z njo, lahko praktično brez truda dosežemo, da naše telo več energije porabi za svoje delovanje, manj pa je shrani kot odvečno maščobo. Ključno je, da vzpostavimo rutino in se je držimo. Poglejmo si, zakaj.

7 nasvetov za bolj kreativne možgane
Kreativnost ne pomeni le dela kiparjev ali pisateljev. Večina ljudi mora v svojem življenju pokazati to sposobnost – tudi inženir se mora spomniti, kako bi lahko rešil določeno težavo. Vsi moramo biti kreativni in vsi smo kreativni. Kako pa lahko svoje možgane spodbudimo, da razmišljajo še bolj kreativno?

Zato bi morali zjutraj spiti skodelico kave
Si privoščite zjutraj skodelico kave? Marsikdo to naredi celo z nekoliko slabe vesti, kajti tudi kava spada med živila, pri katerih marsikdo ni več prepričan, ali so zdrava ali ne. Toda skodelico jutranje kave si le privoščite. Sedaj so kanadski raziskovalci ugotovili, da pomaga v boju proti demenci in Parkinsonovi bolezni.

Tudi vi živite tako, da škodite možganom?
Danes ima veliko odraslih in čedalje več otrok preveč sedeč življenjski slog. Toda ne zavedamo se, da ima to vpliv na naše možgane, ki si ga ne želimo. Predolgo sedenje namreč zmanjša pritok krvi v ta pomembni del telesa. To pa ima posledice.

Bila je tik pred smrtjo, sedaj pa je močna bodybuilderka
28-letni Kristin Ranae Hayza iz Michigana so zdravniki pri komaj šestih mesecih diagnosticirali prirojeno bolezen srca, zaradi česar so ji napovedali le še nekaj tednov življenja. Kljub temu se je mala borka dobro držala in premagala črne napovedi. Čeprav je prestala več operacij srca, je danes močna bodybuilderka.

Stanka po bolezni živi celo bolj polno kot prej
Pisalo se je leto 2004 in Stanka Kuplenk je imela 44 let, ko je prišla diagnoza. Rak dojk. In bil je šok. "Toda potem nekako sprejmeš in greš naprej. Nekje po letu in pol me je pa res sesulo,” odkrito opisuje, kako je pristala v hudi depresiji. Vendar pa danes – 14 let po diagnozi – s svojo zgodbo želi povedati, da je tako rak kot depresijo mogoče premagati ter naprej živeti kakovostno in celo bolj polno.

Poglejte jo danes, ko tehta več kot pol manj
"Kakšen začetek tedna," zapiše Američanka Meghan Lenss na svojem Instagram profilu pod spodnjo fotografijo. Leta 2016 je tehtala več kot 130 kilogramov. Danes jih ima kar 60 manj. Ko tako pogleda svoj napredek skozi fotografije, pravi, da še sama ne more verjeti, kaj ji je uspelo. Preberite si, kako je izgubila toliko teže.

Zaspani vozniki so ravno tako nevarni kot pijani
Ljudje, ki se za volan usedejo, potem ko so spali manj kot štiri ure, so ravno tako nevarni kot pijani vozniki, pravijo v Fundaciji za varnost v prometu ameriškega mesta Washington. Študija, ki so jo naredili, je pokazala, da imajo podobno tveganje, da se znajdejo v prometni nesreči.

Stres obvladuje vas ali vi njega?
Pojem stres je po eni strani tako zelo neoprijemljiv, po drugi pa zagotovo ni osebe, ki ga ne bi že kdaj okusila. Stres je v veliki meri povezan z našim dojemanjem vsakodnevnih izzivov - za nekoga je stres lahko že najmanjši odklon od predvidenega vsakdana, obstajajo pa tudi takšni, ki se s stresom sploh ne ukvarjajo, saj znajo njegov vpliv obrniti v svoj prid. Veliko je torej samo v ’naši glavi’.

Se zavedate vseh koristi?
Topli jesenski dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, pa naj bo to tek, kolesarjenje, pohodništvo ali zgolj popoldanski sprehod. Gibanje na svežem zraku ima namreč številne pozitivne učinke na zdravje in počutje, zato si le vzemite čas, obujte športne copate in se podajte na pot.

Preprosta navada zmanjša tveganje za hudo kap
Vsak dan se sprehodite 35 minut. Ta preprosta, poceni, vsem dostopna navada varuje možgane in močno zmanjša tveganje za hudo kap. Švedska študija starostnikov, ki jih je zadela ta nadloga, je pokazala, da so imeli tisti, ki so redno hodili, v primerjavi s tistimi, ki niso, kar dvakrat več možnosti, da je bila njihova kap blažja.

Naturopatski nasveti za lažji prehod v jesen
Iz toplih poletnih mesecev počasi prehajamo v hladnejše jesenske. Letnim časom pa se je treba prilagoditi. Naturopatija je veda, ki človeku pomaga, da na naraven način krepi svoje telo, nam je razložila naturopatinja Erika Brajnik. Zato nas je zanimalo, kakšni so naturopatski nasveti za lažji prehod v jesen.

Izpoved matere, ki je izgubila 11-letno hčer
''Sem mati dveh deklet, ene, ki živi in druge, ki živi z mano v mojem duhu,'' se na svoji spletni strani predstavi newyorčanka Jacqueline Dooley, ki je za The Huffington Post spregovorila o svojem žalovanju, ki ga doživlja po smrti svoje 11-letne hčere Ane, ki je izgubila boj z rakom.

Jet lag je mogoče ublažiti
Potovati je vse lažje. V nekaj urah lahko z letalom precej udobno prečkamo kar nekaj časovnih pasov. Vendar pa je težava, s katero se nato soočimo na cilju poti, tako imenovani jet lag. Ali ga lahko ublažimo, smo vprašali zdravnico asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med.

To bo pomagalo v boju proti maščobi na trebuhu
Če poskušate doseči bolj zdravo težo, v svojo prehrano vključite tudi dovolj živil, ki so bogata z mineralom magnezijem. To je eden za naše telo najpomembnejših mineralov, saj je povezan s kar 300 procesi, ki v njem potekajo. Za naše zdravje je torej res ključen in pomaga lahko tudi pri doseganju manjšega števila kilogramov. Poglejmo si, zakaj.

Pred komarji se lahko zaščitite tudi naravno
V tem letnem času je sproščujoče uživati v naravi. Doma je čudovito na stežaj odpreti okno. A kaj ko to v naš svet pripelje komarje pa tudi druge žuželke. Sintetični repelenti so učinkoviti. Toda aromaterapevtko Nino Medved smo vprašali, ali obstaja še kakšen naraven način, da se zaščitimo pred piki ali pa le nadležnim brenčanjem.

Auč, srbi, peče! Kako si pomagati ob piku žuželk?
Poleti smo bolj izpostavljeni pikom komarjev, čebel, os ali ugrizom klopa. Če bomo poletje preživeli na morju, nas lahko ožge tudi meduza ali ugrizne kača. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med piše, kako ravnati v teh situacijah.

To morate jesti po športni aktivnosti
Med športno aktivnostjo naprezate mišice in porabljate energijo. Da bi se telo lahko okrepilo in regeneriralo do naslednje športne aktivnosti, pa morate v pol ure po njenem koncu nekaj pojesti. Pomagalo bo, da že s seboj nosite kak prigrizek. A po čem poseči?

Nikar ne ignorirajte znakov hormonskega neravnovesja
Hormonsko neravnovesje se pogosto kaže s spremembami razpoloženja, jezo, občutki frustracije in nenavadnimi čustvi, katerih izvor nam ni znan. A hormoni igrajo ključno vlogo v našem zdravju in lahko vplivajo na plodnost, razpoloženje in ovulacijo. Prav zato je dobro, da čim prej prepoznamo znake hormonskega neravnovejsa.

Vročina prinaša nevarnosti! Kako si pomagati?
Vročinski val se bo še nadaljeval, z njim pa temperature višje od 30 stopinj Celzija. Vročinska izčrpanost, omedlevica in kožni izpuščaji so nekatere težave, do katerih lahko pride ob pregrevanju telesa v vročih dneh. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so podali napotke, kako ravnati v vročini. Preverite, kako si pomagati.

Se lahko zaradi pogrevanja riža zastrupite?
Riž je priljubljeno živilo, ki si ga lahko hitro pripravimo in ga uporabimo kot prilogo k številnim jedem. Pogosto spremlja tudi omake in jedi v kitajski in indijski kuhinji. A včasih je težko pojesti ves riž, ki skuhamo, zato ga pospravimo nazaj v hladilnik in ga znova pogrejemo naslednji dan. A britanska nutricistka je opozorila, naj kuhanega riža ne hranimo v hladilniku več kot 24 ur.

Krepi možgane, kuri kalorije, sprosti um
Golf je šport, ki ni odličen le za sprostitev uma, a se ob njem nadihamo tudi svežega zraka v naravi, pregibamo svoje telo, okrepimo možgane in pokurimo kar nekaj kalorij. Še posebej priporočljiv je za starejše ljudi, ki želijo ohraniti dobro kondicijo, dobre mentalne sposobnosti in krepko ter zdravo telo.

Jejte večerjo pred to uro in zmanjšajte tveganje za raka
Uživanje večerje pred deveto uro lahko zmanjša tveganje za razvoj raka dojke in raka prostate za petino, je pokazala nova raziskava španskih strokovnjakov. Znanstveniki menijo, da uživanje hrane ponoči povzroča vnetja v telesu in hitro spreminja nivo sladkorja v krvi, kar je povezano z razvojem raka.

S česnom želela pregnati glivično okužbo. Zgodilo se je tole ...
45-letna ženska je utrpela opekline druge stopnje, potem ko si je nanesla na kožo svež česen in ga tam pustila štiri ure na dan, mesec dni, da bi pozdravila glivično okužbo nohtov.

Z enim samim ukrepom prepolovila svojo težo. Poglejte jo danes
23-letna Keely Dellit je nekoč spila po štiri litre sladke gazirane pijače na dan in uživala hitro prehrano. Tako ni nenavadno, da je tehtala že 126 kilogramov in se ujela v začarani krog prekomernega prehranjevanja. A ko je le opustila sladke gazirane pijače in hitro prehrano, je izgubila kar 57 kilogramov in skoraj prepolovila svojo telesno težo.

Sladice za osebe s črevesnimi težavami
Hrana pomembno vpliva na našo presnovo in lahko pri osebah, ki imajo težave s črevesnimi boleznimi, še dodatno poslabša simptome. Za vas smo izbrskali nekaj zdravih receptov za sladice, ki naj ne bi dražile črevesja.

Pet športov za kurjenje kalorij
Če ste se odločili, da boste izgubili tistih nekaj odvečnih kilogramov, vas verjetno zanima, koliko kalorij se porabi pri določenem športu in katere mišice bodo najbolj delale. Tukaj je seznam petih športnih aktivnosti, pri katerih boste pokurili kar nekaj kalorij.

'Sem onkologinja, ki je zbolela za rakom. To sem se naučila'
Britanska onkologinja Victoria Lavin iz bolnišnice Christie Hospital je za The Guardian razkrila, kaj se je naučila, ko je sama zbolela za rakom dojke. Naučila se je marsikaj, česar prej kot zdravnica ni vedela, pravi. Danes na zdravljenje in bolnike gleda povsem drugače. ''Rak ni bitka, izguba las je pomembna in celo zdravnik, kot sem jaz, ne more biti pripravljen na učinke kemoterapije,'' je priznala.