vedenja

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih
Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Kaj je prehranska koma?
Ste po hrani velikokrat zaspani? Tako zelo zaspani, da komaj ohranjate odprte oči in bi šli najraje spat?

Zato pasivna agresija ubija odnose
Pasivna agresija je pogosto neopazen, a zelo škodljiv vedenjski vzorec, ki lahko razdira odnose in ruši zaupanje med ljudmi. Gre za izražanje jeze ali nezadovoljstva na prikrit način, namesto da bi te občutke odkrito izrazili. Ta tiha oblika agresije vodi v nesporazume, ustvarja zamere in ovira zdravo komunikacijo.

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci
Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Lahko nenehno sanjarjenje nakazuje na skrito motnjo?
Občasno sanjarimo skoraj vsi. Morda, preden zaspimo, morda, ko se zatopimo v svoje misli ob kosilu ali kakšni drugi dejavnosti ... To vedenje ni škodljivo, dokler ne pride do ekscesivnega sanjarjenja, ki je oblika disociativne zatopljenosti v fantazijo. Slednje je namreč lahko tudi znak motnje ADHD, strokovnjaki pa se še vedno ne morejo uskladiti, ali bi morali eno ločevati od drugega ali vedno hodita z roko v roki. Poglejmo si bolj podrobno.

Preprost način, da ostanete aktivni čez dan
V današnjem hitrem tempu je iskanje časa za vadbo lahko izziv. Med delom, družinskimi obveznostmi in družbenimi obveznostmi se veliko ljudi težko znajde v dolgih vadbah. Tu nastopi nov trend vadbe – majhni intervali telesne dejavnosti, razporejeni čez dan. Ta pristop zaposlenim posameznikom olajša, da ostanejo aktivni in izkoristijo zdravstvene koristi vadbe, ne da bi se zavezali k dolgotrajni telovadbi.

Ste preveč ali premalo samokritični?
Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Govorjenje v spanju lahko nakazuje na bolezen
Govorjenje v spanju lahko nakazuje na številne težave, navsezadnje pa tudi na določene bolezni. Govorjenje v spanju se strokovno imenuje somnilokvija in je največkrat neškodljivo, lahko pa je znak zdravstvenih težav.

To se zgodi našim možganom, ko smo zaljubljeni
Zaradi romantične ljubezni se lahko hkrati počutite varne in brez nadzora, podobno kot bi uživali droge. Ko se prvič zaljubiš, tvoji možgani sproščajo kemikalije in hormone, zaradi katerih čutiš tobogan čustev. Ti hormoni povzročajo tudi vedenjske spremembe. Morda boste spremenili svoje navade in preživljali več časa s partnerjem ali spremenili svoj slog, da bo bolj ustrezal partnerjevemu.

Okrepite imunski sistem s 5 preprostimi dihalnimi vajami
Lahko tudi dihanje pomembno vpliva na naš imunski sistem? Lahko nepravilno dihanje oslabi našo imunost, pravilno in kakovostno dihanje pa ga morda ojača? Strokovnjak za dihanje je za Healthista zatrdil, da je temu tako. Poglejmo si, kakšne vaje priporoča.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Fantje, to so stvari in dejanja, ki naj bi punce najbolj motile
So stvari in dejanja, ki so privlačna, in so taka, ki punce odvračajo. Se sprašuješ, katere so te stvari? Poglejmo si jih nekaj.

Najpogostejše duševne motnje v starosti
Obdobje starosti prinese večje mejnike in spremembe, kot so upokojitev, izguba bližnjih, telesne bolezni, sprememba v življenjskem slogu, kar lahko vpliva tudi na duševno zdravje.

Kaj je občutek upravičenosti?
''Občutek upravičenosti'' je osebnostna lastnost, ki temelji na prepričanju, da si nekdo zasluži posebno obravnavo ali priznanje za nekaj, zgolj za to, ker je, kar je. Rečemo lahko, da se občutek upravičenosti pogosto povezuje z občutkom absolutne večvrednosti in vsemogočnosti. Z drugimi besedami, ljudje s takšno miselnostjo verjamejo, da jim svet dolguje, ne da bi sami kdaj kaj dali v zameno.

Koliko naše osebnosti je kodirane v naši DNK?
Ste vedeli, da bi bilo lahko med 30 in 60 % naše osebnosti podedovane? To kažejo genetske študije, slednje pa kažejo tudi, da se znatne osebnostne spremembe navadno pojavijo med 20. in 40. letom.

Zato je pomembno, da že v mladosti poskrbiš za svoje zdravje
Najstništvo je ključno obdobje za oblikovanje zdravih navad, ki lahko vplivajo na celotno življenje. To vključuje prehranjevalne navade, redno telesno aktivnost, dovolj spanja in učenje učinkovitih strategij za obvladovanje stresa.

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Ko je govora o zdravju mehurja, še vedno radi verjamemo v mite
O mehurju in njegovemu zdravju še vedno obstajajo miti, v katere je čas, da prenehamo verjeti.

Kako postati priljubljen?
V najstniških letih je želja po priljubljenosti nekaj povsem običajnega. Vsi si želimo biti sprejeti, cenjeni in imeti veliko prijateljev. Toda pogosto se zgodi, da v prizadevanju za priljubljenost izgubimo tisto, kar nas dela unikatne – svojo avtentičnost. Zato je pomembno, da se vprašamo: ali je vredno priljubljenost postavljati pred lastno identiteto?

Simptomi fibromialgije lahko spominjajo na simptome artritisa
Fibromialgija je pogost in kroničen sindrom, ki povzroča telesne bolečine, z njimi pa tudi duševne stiske.

7 simptomov motenj hranjenja, ki nimajo nič skupnega s težo
Ko pomislimo na motnje hranjenja, večina od nas najprej pomisli na obliko telesa, vendar strokovnjaki opozarjajo, da obstajajo še drugi subtilni znaki, ki kažejo, da ima nekdo nezdrav odnos do hrane.

15 nasvetov za ohranjanje zdravega mehurja
Ljudje redko govorimo o zdravju mehurja, vendar zadeva vse nas. Kako ga lahko ohranjamo zdravega, zakaj je to pomembno in predvsem katere navade sprejeti, da bo mehur resnično dobro in optimalno deloval za nas?

Zato ne morete shujšati
Kamor koli kliknemo, na spletu najdemo veliko morje najrazličnejših nasvetov strokovnjakov za hujšanje, ki pa nemalokrat spodbujajo bodisi stradanje bodisi pretiravanje v kateri koli obliki in restrikcije, ki niso ne pametne, še manj pa zdrave, v najboljšem primeru pa so le neumne. Poglejmo si najpogostejše.

5 razlogov, zakaj je zdravo prehranjevanje postalo tako zapleteno
Imate težave z zdravim prehranjevanjem? Zdi se, da je naš odnos do hrane postal precej zapleten, a zakaj je temu tako?

10 nasvetov za premagovanje nespečnosti
Imate težave z nespečnostjo? Sprejmete lahko nekaj korakov za spremembo vedenja in življenjskega sloga, da boste imeli boljši in bolj kakovosten spanec. Poglejmo si nekaj nasvetov, kako premagati nespečnost.

Možganski čip prejel že drugi poskusni bolnik
Elon Musk pravi, da se je Neuralink drugemu poskusnemu bolniku implantiral možganski čip. Bojda uspešno. V možgane so pacientu vsadili napravo, ki naj bi bila zasnovana tako, da paraliziranim pacientom omogoči uporabo digitalnih naprav zgolj z razmišljanjem.

Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih
Bi lahko motnja ADHD celo potrojila tveganje za demenco pri odraslih? Nova študija nakazuje prav na povečano tveganje.

Kaj narediti, ko vas opeče sonce – jogurt, soda ali aloe vera?
Najboljša je preventiva – zadrževanje v senci v najbolj kritičnih urah, krema za sončenje in veliko hidratacije. Toda če pride do najhujšega in vas opeče, kaj izbrati? Kaj pomaga? Hitrih rešitev kot pri vsem ostalem v življenju ni.

Spreminjanje nefunkcionalnih vzorcev – kje začeti?
Ko je govora o lastnostih, ki se prenašajo skozi družinsko drevo, imamo največkrat v mislih telesne značilnosti, poklice, talente ... Manjkrat pa pomislimo na navade, obrambne mehanizme, načine čustvovanja in vzorce odnosov, ki nam v veliki meri krojijo življenje. Na srečo lahko z ustrezno obliko dela na sebi nefunkcionalne (destruktivne in negativne) vzorce presežemo in tako preprečimo, da bi jih prenašali na naslednje generacije.

Kako prenehati z razmišljanjem 'vnaprej'?
Čuječnost je protistrup navadi možganov, ki se nagibajo k nenehnemu razmišljanju o prihodnosti.