zdrav prehrana

9 znakov, da vam primanjkuje beljakovin
Naše mišice, notranji organi in tkiva so sestavljene iz beljakovin. Beljakovine so tako ene najpomembnejših sestavin našega telesa. Gre za dolgoverižne aminokisline, ki so pomembne za rast, razvoj in ohranjanje telesnih funkcij. Preverite, ali vam jih primanjkuje.

Vse prednosti uživanja koruze
Koruza je vsestransko in osnovno živilo, ki ponuja vrsto koristi za zdravje. Kakšno hranilno vrednost ima, kakšne potencialne koristi za zdravje in navsezadnje, kako jo lahko vključimo v prehrano?

9 navodil za življenje, ki se jih lahko naučimo od 100-letnikov z vsega sveta
Zakaj se nekateri ljudje starajo počasneje in dlje časa živijo polno in zdravo? Odgovor ni le genetika, ampak tudi način življenja, so ugotovili znanstveniki, ki so preučevali 100-letnike po vsem svetu.

Tudi vi obožujete morsko hrano? Vse to so njene prednosti
Morska hrana ni samo izjemno okusna, pač pa ima zaradi vsebnosti številnih hranil mnoge pozitivne učinke na naše zdravje in vitalnost, ravno zato nutricionisti priporočajo, da jo uživajte najmanj trikrat tedensko.

Če si želite zdravja, ne delajte tega svoji prebavi
Prebavni sistem je sestavljen iz črevesja in drugih organov, kot so jetra, trebušna slinavka in žolčnik, ki v telesu razgradijo hrano in absorbirajo hranila. V spodnjem članku preberite, katerih pet živil škoduje prebavnemu sistemu.

Trije načini za bolj hranljivo prehrano
Ko gre za ohranjanje zdravja, je prehrana poleg gibanja in razgibavanja telesa ena najboljših stvari, ki jih lahko naredite za zdravje svojega telesa. Če želite jesti bolj hranljivo, a ne veste povsem, kako začeti in nadaljevati, predstavljamo nekaj preprostih sprememb, ki bodo koristile vašemu zdravju.

Triki, ki vam bodo preprečili, da bi pojedli več, kot bi bilo zdravo
Ste med tistimi, ki radi posežejo po 'nezdravih' prigrizkih in se jim nikakor ne morete upreti? Ali pa ste tisti, ki poje bistveno preveč hrane in jeste še naprej, kljub temu da ste siti? Glavni izziv je seveda v hrani – zakaj in kako jeste, toda pomagajo vam lahko tudi triki, pri in s prehrano. Poglejmo si nekaj najpogostejših.

Živila, ki pomagajo proti utrujenosti
Vemo, da lahko prehrana in določena živila vplivajo na izboljšanje naše koncentracije ali pa tudi nasprotno – po določenih živilih smo lahko zelo zaspani. (Zdrava) prehrana je bistvenega pomena ne le za premagovanje utrujenosti, temveč tudi za celotno optimalno počutje.

To je največja napaka, ki jo naredimo, ko se odločimo za hujšanje
Mnogo ljudi ni zadovoljnih s svojo zunanjo podobo. Poleg znakov staranja so za to v največji meri krivi odvečni kilogrami. Ti se praviloma ne pojavijo čez noč, temveč se počasi in precej neopazno nalagajo na naša stegna, boke, trebuh ter ostala kritična področja. Ko nas začnejo motiti, se jih želimo seveda čim prej znebiti, zato smo pripravljeni poseči po številnih, v mnogih primerih precej drastičnih dietah. A te na dolgi rok, žal, ne bodo učinkovale.

5 idej za preproste zajtrke, ko se vam mudi
Se vam vsako jutro mudi? To definitivno ni izgovor, da ne bi zajtrkovali! Naslednje ideje so fantastične prav za jutra, ko nimate časa in potrebujete hiter, a zdrav zajtrk!

Kakšna prehrana je najboljša za starejše?
Nova študija je pokazala, da lahko dieta, ki je bogata z beljakovinami in ima nizko vsebnost kalorij, pomaga starejšim odraslim z debelostjo izgubiti več teže, hkrati pa ohraniti mišično maso in izboljšati gostoto kosti.

Kaj se zgodi, če mesec dni vsak dan pojeste 2 banani?
Banane so eden najbolj priljubljenih sadežev na svetu, saj so odličnega okusa, nas nasitijo in so izjemno hranljive. Preproste so tudi za to, da jih vzamemo s seboj v službo ali na pot in imamo tako zdrav in hranilen prigrizek. K sreči tudi niso drage.

Tako boste med poletjem ostali v formi
Poletni meseci so idealni za ohranjanje dobre fizične pripravljenosti in zdravega načina prehranjevanja. Daljši dnevi in lepše vreme ponujajo številne priložnosti za telesno dejavnost na prostem in uživanje sveže, sezonske hrane.

Ne počnite teh stvari na prazen želodec
Morda imate težave z želodcem ali prebavo, morda ne. Vsekakor pa v vsakem primeru obstajajo stvari, ki jih ni dobro delati na prazen želodec. Poglejmo si jih nekaj.

'Filane' paprike na prav poseben način
Polnjene paprike so ena tistih jedi, ki v poletnih mesecih večkrat kraljuje na naših krožnikih. Še posebej priljubljene so v sredini poletja, ko je sezona domačih paprik na vrhuncu. Največkrat jih pripravimo na 'klasičen' način, torej nadevane z mletim mesom in rižem ter kuhane v paradižnikovi omaki, a je možnosti za njihovo pripravo še veliko več. Poskusite nekaj novega, drugačnega, predvsem pa prijaznega do vaše prebave!

5 živil, ki osvežijo in hidrirajo
Voda je vir življenja in ima dejansko zelo pomembno vlogo v našem telesu, pa naj si bo to uravnavanje telesne temperature, odvajanje toksinov iz telesa ali varovanje naših organov in tkiv. V povprečju predstavlja okoli 60 odstotkov telesne mase, kar je seveda odvisno tudi od sestave našega telesa. In da ne bi ostali samo pri vodi, smo za vas pripravili tudi seznam živil, s katerimi lahko dodatno poskrbimo za hidracijo.

7 razlogov, zakaj se pojavijo težave s spanjem
Težave s spanjem pri mladostnikih so lahko posledica različnih dejavnikov, ki se pogosto prepletajo. Kateri so najpogostejši vzroki, kakšne so rešitve?

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?
Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Kako resen je gestacijski diabetes?
Gestacijski diabetes ali nosečniška sladkorna bolezen je sladkorna bolezen, ki se prvič odkrije med nosečnostjo (gestacijo). Tako kot druge vrste sladkorne bolezni tudi gestacijski diabetes vpliva na to, kako vaše celice uporabljajo sladkor (glukozo).

5 načinov, kako lahko poskrbiš za zdravo prehrano
Danes se zdravo prehranjevanje zdi izjemno težavno, a nikakor ni treba, da je tako. Upoštevajte zgolj 5 naslednjih nasvetov, ki vam lahko pomagajo, da čez dan dlje časa ostanete siti, da se izognete nezdravim prigrizkom in da dobite dovolj energije za čez dan!

Odlična ideja za zdrav zajtrk
Zakaj si ne bi zajtrka pripravili iz prosene kaše? Proso je odličen vir mineralov, kot so magnezij, baker, mangan in fosfor. Vsi imajo zelo koristne učinke. Magnezij denimo nujno potrebujemo za normalno odvijanje več kot 300 procesov, ki potekajo v telesu. Sodeluje tako pri presnavljanju hrane kot pri delovanju živčevja.

To so razlogi, zakaj vse več posameznikov izbira postbiotike namesto probiotikov
V sodobnem tempu življenja se vsak dan srečujemo s situacijami, ki lahko negativno vplivajo na našo prebavo. Posledično se pogosto pojavijo neprijetni simptomi, kot so napihnjenost, napenjanje in bolečine v trebuhu. Ravno zato so vse bolj priljubljeni probiotiki, ki prispevajo k ohranjanju zdravega ravnovesja v črevesju. A ker so nekateri posamezniki ugotovili, da lahko ti v procesu prebave naletijo na nekatere izzive, se raje odločajo za postbiotike.

Zato ne bi smeli hujšati pred poletjem
Ko se približuje poletje, mnogi čutijo pritisk, da bi morali hitro izgubiti kilograme, da bi dosegli tako imenovano 'popolno poletno postavo'. Ta trend, ki ga pogosto spodbujajo mediji in družbena omrežja, je ne samo nesmiseln, ampak tudi potencialno toksičen za naše fizično in mentalno zdravje.

Zakaj bi morali jesti več ananasa?
Ali ste vedeli, da je ananas poln zdravstvenih koristi? Krepi imunost, pomaga pri prebavi in še mnogo več. Poglejmo si, zakaj bi ga morali jesti več.

Kako povečati vnos vlaknin brez napihnjenosti?
Ko govorimo o zdravi prehrani, so vlaknine vsekakor eden izmed najpomembnejših elementov le-te. So pomemben del neprebavljivih ogljikovih hidratov, ki pa podpirajo zdravje srca, spodbujajo občutek sitosti in tako rekoč 'čistijo' prebavni trakt.

So 'goljufivi' dnevi in obroki zdravi ali ne?
'Cheat day' ali 'cheat obrok', koncepta, ki sta izjemno priljubljena med navdušenci fitnesa in med prehranskimi navdušenci, imata kot vse drugo v življenju svoje prednosti in slabosti. Poglejmo si, kaj je tako imenovani 'dan pregrehe' ali 'obrok goljufanja', pozitivne in manj dobre plati enega in drugega ter vse ostalo.

6 razlogov za boleče menstruacije
Menstruacija lahko variira v svoji intenzivnosti, trajanju in bolečini iz meseca v mesec. Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na to, zakaj je menstruacija v nekem mesecu lahko bolj boleča kot v drugem. Poglejmo si razloge in načine, kako si lahko pomagamo.

Dobre in manj dobre plati uživanja suhega sadja
Radi uživate suho sadje? Poglejmo si prednosti in morebitne slabosti, če le-te obstajajo.

Ste si danes že izmerili krvni tlak?
Krvni tlak je ključen kazalnik zdravja srca in ožilja, če je povišan, pa je pomemben dejavnik tveganja za številne srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim infarktom, možgansko kapjo in ledvičnimi težavami. Redno spremljanje krvnega tlaka je zato ključnega pomena za ohranjanje zdravja in preprečevanje resnih bolezni.

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?