Vizita.si

gramov

Razstrupljanje 23. 11. 2019 08.47

Razstrupljanje z grenko soljo številni odsvetujejo

Jetra lahko tako kot druge organe v telesu obremenimo zaradi jemanja določenih zdravil ali zaradi nezdravega načina življenja. Vsi pa dobro vemo, kako zelo pomembna so zdrava in spočita jetra za naše zdravje. Naturopatinja Hulda Clark je predstavila svojo metodo dvodnevnega čiščenja jeter s pomočjo grenke soli.

Bolezni 15. 11. 2019 14.59

To pomeni tri do petkrat večje tveganje za infarkt 

Ljudje se še ne zavedajo dovolj, kako nevarna je sladkorna bolezen. Bolniki imajo, če se ne zdravijo in ne upoštevajo navodil za spremembo življenjskega sloga, kar za tri do petkrat večje tveganje za infarkt. Sladkorna bolezen je pravzaprav eden njegovih največjih dejavnikov tveganja. A kar 40 odstotkov sladkornih bolnikov, ki so doživeli infarkt, je za svojo bolezen izvedelo šele po tem stresnem dogodku. Pravzaprav do mnogih zapletov pride, ker ljudje niti ne vedo, da to bolezen imajo.

Prehrana 11. 03. 2019 07.46

Koliko mleka lahko spijemo na dan?

Na dan je priporočljivo spiti od 4 do 6 decilitrov mleka, pove Živa Lavriša, raziskovalka na Inštitutu za nutricionistiko. Seveda lahko del tega mleka zaužijemo tudi z mlečnimi izdelki. Izogibati se mu morajo le ljudje z laktozno intoleranco ali alergijo na mleko. A pri alergiji ne pomaga uživanje mleka brez laktoze, saj težave povzročajo mlečne beljakovine.

Bolezni 25. 10. 2019 12.54

Bi prepoznali bronhitis?

Čeprav nam letošnja jesen še ni postregla z ekstremno nizkimi temperaturami, so bolezni že na pohodu. Mednje zagotovo spada tudi bronhitis, vnetje večjih dihalnih poti. Kako ga pravzaprav prepoznati in s čim si pomagati pri zdravljenju?

Bolezni 25. 10. 2019 08.01

Nasvet zdravnice: Kaj storiti ob zaprtju ali driski?

Kaj storiti, ko se pojavita ti dve pogosti tegobi? Kako zmanjšati tveganje, da bi nas presenetili in nam pokvarili dan, teden, morda celo mesec? Na ti dve vprašanji nam je odgovorila specialistka družinske medicine in primarijka doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med.

Prehrana 15. 10. 2019 13.16

Se boste zaradi krompirja res zredili?

"To, da se med hujšanjem ne sme jesti krompirja, je neumnost," takoj jasno pove prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš, ki vsakodnevno ljudem pomaga do bolj zdrave teže. Preberite si, zakaj si ga lahko tudi, ko se trudite izgubiti odvečne kilograme, privoščite brez slabe vesti in z veliko užitka.

Prehrana 15. 10. 2019 13.15

Kakšna je resnica o zloglasnem glutenu?

Obstaja celiakija. Avtoimunska bolezen, ki prizadene celo telo, je pa posledica preobčutljivosti na gluten. Bolniki se morajo celo življenje držati stroge brezglutenske diete. "A če celiakije nimate, vam odrekanje glutenu najverjetneje ne koristi," pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Zakaj je torej gluten postal nekaj, česar se mnogi bojijo tako kot nasičenih maščob in sladkorja?

Dieta 15. 10. 2019 13.12

Res krompirja in mesa ne smemo jesti skupaj?

Moramo živila res ločevati? Res ne smemo uživati hkrati mesa in krompirja? Resnica je prav nasprotna, pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Meso in krompir je celo priporočljivo uživati skupaj. Namesto da pazimo na to, da hrano ločujemo, pa je bolje, da pazimo, da ne uživamo prevelikih porcij.

Prehrana 03. 10. 2019 08.07

Na škatlah soli vas kmalu čakajo opozorilni napisi

Nezdrav način prehranjevanja je vodilni vzrok smrti na svetovni ravni. Temu pa najbolj botruje prekomerna uporaba jedilne soli v hrani. Dr. Norm Campbell ocenjuje, da je sol leta 2017 vzela več kot tri milijone življenj.

Prehrana 01. 10. 2019 08.11

Večina jih izpljune, a ravno v njih je največ koristnih sestavin

Grozdje zori od konca avgusta do oktobra – odvisno pač od sorte in pokrajine, kjer raste. Jemo ga lahko svežega ali posušenega, iz grozdja pridobivajo tudi sokove, olje in celo kreme. To sladko sadje je namreč še kako koristno, tako za naše zdravje kot tudi za lepoto.

Bolezni 10. 09. 2019 11.45

3 živila, ki jih morate jesti za močnejše krvne žile

Ko naše telo deluje pravilno, se pravilno razvijajo tudi nove krvne žile - ne nastane jih ne preveč ne premalo. To nas ohranja zdrave. Proces, ki ga naše telo uporablja za ustvarjenje novih krvnih žil je imenovan angiogeneza. Ko pride do napak pri angiogenezi, pa se lahko razvijejo različne bolezni, vse od rakavih bolezni, srčno-žilnih in celo Alzheimerjeva bolezen. Da bi ta proces deloval pravilno, moramo po besedah dr. Willama Lija iz Univerze Harvard, izbirati prava živila.

Zdravje 30. 08. 2019 12.51

Zakaj namesto belega izbrati polnozrnati kruh?

Uživajte živila polnozrnata, saj s tem zelo zmanjšate tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Kot si lahko preberete v spodnji povezavi, je ta nevarna, saj pri bolnikih, pri katerih ni pravočasno odkrita, za tri do petkrat poveča tveganje za srčni infarkt. Kar 40 odstotkov prizadetih šele po tem dogodku izve, da imajo sladkorno bolezen.

Dieta 14. 08. 2019 11.45

Načini, kako lahko jeste kruh in testenine in shujšate

Ogljikovi hidrati sami po sebi niso problematični, če želite shujšati. Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da uživanje več vlaknin, ki jih dobimo iz polnozrnatih žitaric, kot so kosmiči, testenine, kruh in prav tako oreščki in stročnice lahko pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni srca in prezgodnjo smrt. Ne le to, pomagajo nam tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Poglejmo, kako.

Bolezni 14. 08. 2019 08.12

Jabolko na dan odžene ti smrtonosni bolezni stran

Jabolko na dan odžene raka in srčne bolezni stran. Znanstveniki so odkrili, da ljudje, ki uživajo prehrano, bogato s flavonoidi, manj verjetno umrejo zaradi raka ali srčno-žilnih bolezni. Uživanje okoli 500 mg flavonoidov na dan zmanjšuje tveganje za prezgodnjo smrt.

Prehrana 09. 08. 2019 11.18

Sprememba, ki lahko za 15 odstotkov zmanjša tveganje za raka dojk

Namesto govejega ali svinjskega mesa uživajte piščančje ali puranje. To bi lahko zmanjšalo tveganje za pojav invazivnega raka dojk, je pokazala študija ameriškega inštituta National Institute of Environmental Health Sciences. Sodelovalo je več kot 42 tisoč žensk, ki so jih spremljali skoraj osem let. Tiste, ki so uživale več rdečega mesa, so imele večje tveganje, da jih je presenetila neprijetna diagnoza.

Prehrana 20. 06. 2019 10.14

7 razlogov, zakaj bi morali uživati lubenico

Poletne počitnice, pikniki, zabave na prostem, sonce, morje in lubenica. Lubenica je zagotovo ena najbolj nepogrešljivih delov poletja in še zelo zdrava je za nas. Kljub temu se je lubenica pri nekaterih dietah znašla na seznamu živil, ki naj jih ne bi uživali, češ da je preveč sladka. A to ni res.

Zdravje 05. 07. 2019 10.59

Kaj se zgodi, ko rdeče meso zamenjate z ribo in perutnino?

Tisti, ki so v osmih letih začeli uživati več rdečega mesa, so imeli v naslednjih osmih letih večje tveganje za prezgodnjo smrt, je ugotovila ameriška študija. Manjše tveganje so imeli tisti, ki so uživali vse manj rdečega mesa in so tega nadomestili z ribami, perutnino pa tudi vegetarijanskimi obroki.

Prehrana 04. 07. 2019 12.50

Strokovnjaki opozorili na nevarna priporočila

Priporočati ljudem, naj ne uživajo nasičenih maščob, je lahko slab nasvet in lahko celo bolj škodi kot pomaga, opozarjajo strokovnjaki. Popolno izogibanje nasičenim maščobam lahko privede do tega, da iz svoje prehrane izključujemo nekatera pomembna živila, kot so jajca, temna čokolada, meso in sir. Vsa ta živila so bogata z maščobami, a vsebujejo tudi veliko zdravih hranil in vitaminov.

Zdravje 17. 06. 2019 08.09

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje

Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

Zdravje 14. 06. 2019 14.40

Pomaga pri izgubi odvečnih kilogramov, preprečuje dehidracijo, skrbi za močan imunski sistem

Kokosova voda ni le okusna, a je tudi dobra za vas, saj je bogata z vitamini, minerali, aminoksilinami in drugimi hranili. Pitje kokosove vode je odlično v vročih dneh, saj pomaga nadomestiti izgubljeno tekočino in elektrolite. Poleg tega kokosova voda znižuje krvni pritisk in vam pomaga hitreje izgubiti odvečne kilograme.

Zdravje 10. 06. 2019 13.51

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?

Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Zdravje 07. 06. 2019 11.50

Sadje, ki do 15 odstotkov zniža tveganje za bolezen srca

Imate radi borovnice? Potem si jih le privoščite, saj je nova študija pokazala, da varujejo srce in ožilje. Skledica borovnic na dan je zmanjšala tveganje za bolezen srca in ožilja za od 12 do 15 odstotkov. In to pri prekomerno težkih posameznikih, ki so že imeli vrsto dejavnikov tveganja, zaradi katerih so bili bolj ogroženi za pojav takšnih težav. Pri zdravih ljudeh z normalno težo bi po mnenju raziskovalcev tak učinek imela že manjša količina borovnic.

Zdravje 07. 06. 2019 11.47

6 vrst semen, ki bi jih morali uživati

Semena so izjemno zdrav del naše prehrane, na katerega pa na žalost velikokrat pozabljamo. A semena lahko zelo preprosto vključimo v svojo prehrano. Dodamo jih lahko v jutranje kosmiče, jih potrosimo po solati ali dodamo k omaki kot prilogo. Tu je nekaj semen, ki jih je dobro vključiti v vsakodnevno prehrano.

Zdravje 27. 05. 2019 14.59

Kaj se zgodi, če redno uživate vinski kis?

V zadnjem času je veliko govora o jabolčnem kisu, kaj pa vinski kis? V resnici si solato najpogosteje začinimo prav z njim. Prav zato smo pogledali, kako zdrav je vinski kis?

Zdravje 24. 05. 2019 13.49

Kako zdrav je sir v resnici?

Je sir zdrav ali ne? Nekateri se mu pred poletjem izogibajo, da ne bi pridobili odvečnih kilogramov, drugi pravijo, da zakisa telo, da je preveč masten in da se mu je treba izogibati. A kaj je resnica in kaj je mit? Sir je zdrav, a z njim vseeno ne gre pretiravati, pravi dietetičarka Kelly Pritchett. Privoščimo si ga v zmernih količinah.

Zdravje 10. 05. 2019 18.13

Odličen zajtrk za bolj zdrave oči

Nitrati v zelenjavi zmanjšajo tveganje za razvoj starostne degeneracije rumene pege, so ugotovili znanstveniki Inštituta za medicinske raziskave Westmead v Avstraliji. Nitrati se nahajajo v zeleni listnati zelenjavi in rdeči pesi. Če diagnozo starostne degeneracije rumene pege že imate, pa so ugotovili, da pomaga preprečiti razvoj pozne faze zmerno uživanje jajc.

Zdravje 07. 05. 2019 15.59

Kaj se zgodi, če vsak dan jeste banane?

Banane so okusno sadje, ki so bogat vir vitaminov, mineralov, hranil in vlaknin. Uživanje le ene do dveh banan na dan lahko izboljša delovanje prebave, zniža krvni sladkor in daje veliko energije. A večina ljudi dobro pozna rumene banane, le malo pa jih pozna rdeče banane. Ste že slišali zanje?

Zdravje 06. 05. 2019 15.40

Izboljšuje prebavo, pomaga pri hujšanju in krepi imunski sistem

Ste že slišali za rambutan sadež? Gre za tropsko sadje, ki izvira iz jugovzhodne Azije in ima podoben okus kot nekoliko bolj poznan sadež liči. Ko olupimo rambutan sadež pridemo do okusne sredice, ki je bogata z vitaminom C in vlakninami. Prav zato sadež pomaga krepiti imunsko odpornost in izboljšuje prebavo. Pojasnili pa bomo tudi, zakaj vam lahko pomaga pri hujšanju. Spoznajte rambutan sadež.

Zdravje 19. 04. 2019 09.16

Kaj poveča tveganje za drugega najhujšega raka?

Obsežna britanska študija je nedavno pokazala, da tudi uživanje rdečega in predelanega mesa v količinah, ki naj bi še veljale za zmerne, lahko poveča tveganje za raka na debelem črevesu in danki. Ta je pri nas na drugem mestu po smrtnosti, kažejo podatki Onkološkega inštituta, čeprav od leta 2009 deluje presejalni program Svit, ki ga lahko odkrije še v predrakavi fazi, torej še preden se razvije.

Zlata leta 19. 03. 2019 16.32

To morate vedeti! Samo en ukrep, ki lahko prepreči raka debelega črevesa

Rak debelega črevesa je tretji najpogostejši rak v Sloveniji in za njim vsako leto zboli približno 350 moških in 300 žensk. Kri v blatu je eden najpogostejših znakov, ki kažejo raka na debelem črevesu, lahko pa seveda tudi na manj nevarne težave, kot so hemeroidi ali počena žilica v prebavilih. A strokovnjaki so odkrili, da lahko že z enim samim ukrepom močno zmanjšamo tveganje za razvoj raka debelega črevesa.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996