Vizita.si

odnos do telesa

Prehrana 12. 05. 2024 04.26

So 'goljufivi' dnevi in obroki zdravi ali ne?

'Cheat day' ali 'cheat obrok', koncepta, ki sta izjemno priljubljena med navdušenci fitnesa in med prehranskimi navdušenci, imata kot vse drugo v življenju svoje prednosti in slabosti. Poglejmo si, kaj je tako imenovani 'dan pregrehe' ali 'obrok goljufanja', pozitivne in manj dobre plati enega in drugega ter vse ostalo.

Novice 10. 02. 2024 04.44

Želela je biti suha, zato je naredila neumnost

V nedavnem intervjuju je ameriška vplivnica Snooki odprla vrata svoji poti k samosprejemanju ter razkrila svoje pretekle izzive z motnjo hranjenja. Zvezdnica je podrobneje opisala svoje težave iz srednje šole, ko se je spopadala z anoreksijo, in kako so se motnje hranjenja razvile iz večletnega navijanja v srednješolski skupini. Kljub življenjskim izzivom s težo je zvezdnica danes močna in samozavestna ženska, ki se je končno uspela sprejeti.

Tuje 08. 12. 2023 05.00

Med zdravljenjem levkemije je vsak dan plesala 15 minut – in to ji je rešilo življenje

Tia Stokes je postala spletna senzacija zaradi svojega plesa med zdravljenjem raka. Vsak dan je, ne glede na to, kako slabo se je počutila, med kemoterapijo plesala. Povedala je, da je ljudem želela pokazati, da je še vedno živa.

Odnosi in spolnost 25. 10. 2023 05.00

'Ženske postanemo s staranjem nezaželene, moški pa šarmantni, četudi smrdijo'

Pevka Nina Badrić je komentirala današnja merila lepote. Verjame, da so današnja mlada dekleta pod izjemnim pritiskom plastičnih operacij zaradi standardov na Instagramu.

Aktivno življenje 17. 10. 2023 08.11

Osupljiva preobrazba upokojenke iz Velenja

Kdor danes spozna nasmejano, postavno in samozavestno upokojenko Blaženko Čujež, ne more verjeti, da je še pred pol leta tehtala kar 92 kilogramov. V preteklosti je v želji po izgubi teže preizkusila najrazličnejše diete in vadbe, a brez uspeha. Potem pa se je na pobudo prijateljice odločila preizkusiti celostni in individualni pristop, s pomočjo katerega je v petih mesecih izgubila neverjetnih 26 kilogramov in 145 centimetrov obsega.

Prebava 06. 10. 2023 05.00

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'

V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Rakave bolezni 28. 09. 2023 05.00

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''

Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Zdravje 21. 09. 2023 05.00

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?

Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Odnosi in spolnost 24. 07. 2023 05.00

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija

Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.

Prebava 15. 05. 2023 08.43

Preprost trik, ki vedno deluje

V osnovi vemo, da sta za dobro počutje in fit postavo najpomembnejša gibanje ter uravnotežena prehrana, a nam primež sodobnega časa ne omogoča, da bi vsak dan imeli več raznovrstnih obrokov ter se večkrat tedensko potili v fitnesu ali telovadnici. Vseeno pa naš položaj ni tako brezizhoden, kot se morda zdi na prvi pogled: preverite, kako lahko kljub pomanjkanju časa stopite na pot bolj zdravega življenjskega sloga!

Duševno zdravje 03. 05. 2023 05.00

Tako čustva vplivajo na naš izbor hrane

Prehranjevanje je naša osnovna potreba, saj je pomembno, da naše telo dobi vsa hranila, ki jih potrebujemo za svoje optimalno delovanje. A priznajmo si, da mnogokrat ne jemo tako preudarno in premišljeno, ampak nas lahko pri izbiri, kaj in kako bomo jedli, vodijo tudi čustva. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Prehrana 22. 03. 2023 11.10

Če delate to, razmislite še enkrat

Vsi vemo, da je mleko izvrsten naravni vir kalcija, vendar se njegove koristi ne končajo pri tem mineralu. Ta vsebuje tudi beljakovine, obogatene vitamine in druge koristne snovi za naš organizem. V uravnotežene in raznovrstne obroke pa je dobro vključevati tudi druge mlečne izdelke, pri čemer naj bodo prva izbira lokalni in domači proizvodi.

Odnosi in spolnost 12. 12. 2022 05.00

Metoda sive skale: strategija v manipulativnih odnosih

Metoda sive skale je metafora za slog komunikacije in vedenja, ki se uporablja, ko se poskušamo zaščititi pred toksičnimi osebami. To med drugim vključuje tudi neodzivnost in neopaznost kot siva skala, kar pomaga pri zmanjšanju ali odpravljanju neželenih interakcij ter ohranjanju lastnih meja.

Duševno zdravje 29. 11. 2022 05.00

Če ste v srednjih letih, morate vedeti to

Kriza srednjih let je zelo ohlapno definiran izraz za niz različno zahtevnih izkušenj in preizkušenj, ki se pojavijo nekje med 40. in 60. letom starosti. Doživi jo lahko vsak, ne glede na spol, poklic ali status. Doživljanje krize srednjih let ni mit, kot menijo nekateri, saj je povsem normalno in tudi pričakovano, da gremo skozi različne življenjske prehode in obdobja, ki sprožijo dvome o smislu, identiteti, vrednotah, prioritetah in doseženih ciljih. V nekaterih primerih lahko privede tudi do težjih stisk.

Duševno zdravje 18. 11. 2022 05.00

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo

Empatija pomeni iskati odmeve druge osebe v sebi, pravi misel Mohsina Hamida. Nedvomno gre za pozitivno lastnost, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi, pa tudi prepoznamo, razumemo in delimo široko paleto čustev in občutkov. Toda kaj se zgodi, ko empatija doseže skrajne ravni in postane nezdrava?

Odnosi in spolnost 20. 09. 2022 05.00

Interpersonalni konflikti: tipi, primeri in rešitve

Interpersonalni ali z drugo besedo medosebni konflikt se zgodi, ko med dvema ali več osebami pride do nestrinjanja. Nesoglasja se v večini primerov nanašajo na razlike v ciljih, vrednotah, stališčih in željah. Pojavljajo se v vseh okoljih, kjer so vpleteni ljudje: doma, v službi in šoli. Brez konfliktov v življenju ne gre, saj smo si ljudje med seboj različni, a na srečo obstaja več načinov, kako jih učinkovito presegati.

Duševno zdravje 31. 08. 2022 05.00

Zakaj je pomembno, da ne verjamemo vsemu, kar govori naš um?

Ste tudi vi med tistimi, ki velikokrat preprosto ne morejo izklopiti takšnih in drugačnih misli? Se tudi vi (pre)večkrat počutite, kot da ste nenehno v svoji glavi, izgubljeni v svojih mislih in celo večkrat odtavate in sploh niste prisotni v trenutku?

Duševno zdravje 05. 07. 2022 05.00

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?

Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Naslovnica 27. 06. 2022 05.00

V gibanju je pomembno začutiti sebe, ne samo bolečih mišic

Telo je narejeno za gibanje. Izjava, katero smo nemara že ogromnokrat slišali, a se odstotek neaktivnega prebivalstva še vedno povečuje. Zaradi sedečega načina življenja in neaktivnosti naša telesa pričnejo uporabljati takšne ali drugačne kompenzacije, kar privede do bolečin. Ob pojavu le-teh pa se nato ljudje zatečejo do strokovnjakov na področju gibanja, kot so na primer kineziologi, ki jim pomagajo te težave odpraviti, da se lahko znova ukvarjajo z njim ljubimi športnimi dejavnostmi.

Zdravje 30. 05. 2022 08.14

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil

Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Zdravje 09. 05. 2022 05.00

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Kot bi mignil, bo nastopilo poletje in krajša oblačila bodo hočeš nočeš razkrila odvečne maščobne obloge, ki smo jih v hladnem delu leta uspešno skrivali pod puloverji. Če se še niste, je zato skrajni čas, da se lotite projekta 'Plaža 2022'. Za uspešno izvedbo zastavljenih ciljev bo potrebne kar nekaj motivacije, zato smo pripravili nekaj nasvetov za trenutke, ko vam je utegne primanjkovati.

Seks & razmerja 15. 04. 2022 05.00

Napačna prepričanja o seksu

Prepričanja, ki jih imaš o seksu, vplivajo tudi na to, kako ga doživljaš in se vedeš, ko pride do njega. Nekatere informacije so prave, spet druge so popolnoma zgrešene, saj obstaja kar nekaj mitov o seksu, ki ne držijo, a lahko močno zaznamujejo tvoje spolno življenje. Več o tem si lahko prebereš v nadaljevanju.

Zdravje 11. 04. 2022 08.08

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Dokler nam zdravje dobro služi, se običajno ne ukvarjamo preveč z mislijo, kakšen je naš življenjski slog. Pa bi se morali. Predvsem redna telesna aktivnost in zdrava ter uravnotežena prehrana sta namreč ključnega pomena za ohranjanje vitalnosti in kakovostnega življenja. Pa še vedno aktualni odvečni kilogrami potem niso več problem. Odločitev za spremembo morate sprejeti sami, a ker vemo, da so prvi koraki vedno najtežji, razkrivamo način, kako v 60 dneh zgraditi prave temelje za zdrave navade in bolj vitalno telo.

Duševno zdravje 01. 04. 2022 09.41

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje

Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

Duševno zdravje 15. 12. 2021 05.00

6 ključnih aspektov uravnoteženega življenja

Življenje je večdimenzionalno in dinamično, zato ni mogoče izpostaviti zgolj enega področja, ki bi bilo za dobro počutje, srečo in zdravje bolj pomembno. V resnici gre za šest aspektov, ki skupaj tvorijo popolno sliko uravnoteženega življenja. Gre za fizično, duševno, čustveno, socialno, finančno in duhovno dimenzijo, z njihovim zavedanjem pa lažje ugotovimo, na katerega se moramo bolj osredotočiti za dvig kakovosti našega vsakdana.

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Zdravje 25. 08. 2021 12.00

Neverjetno terapevtsko delovanje gozda

Kdo ne pozna tistega čudovitega občutka, ki nam ga da sprehod po gozdu? Japonski raziskovalec Jošifumi Mijazaki ga raziskuje že trideset let in mu pravi kar terapija. Vse njegove študije so pokazale, da gozd na nas vpliva tako, da zmanjšuje naš občutek stresa in posledično izboljšuje naše razpoloženje.

Odnosi in spolnost 23. 08. 2021 05.00

Sindrom zlomljenega srca je resničen

V pogovorih o ljubezenskih tegobah in čustvenih bolečinah včasih naletimo na izjave, kot so: »Zlomil mi je srce.« Pogosto je zlomljeno srce tudi prispodoba iz pravljic, v katerih lik tragično umre zaradi žalosti, povezane z neuslišano ljubeznijo. Čeprav se vse skupaj morda zdi nekoliko pretirano, pa sindrom zlomljenega srca zares obstaja. Strokovno ga imenujemo stresna kardiomiopatija.

Osebna rast 22. 07. 2021 06.00

Kaj storiti, ko razmerje ''nima več kemije''?

Normalno in naravno je, da se romantični odnosi začnejo s strastjo, sčasoma pa prehajajo in se razvijajo v toplino in stabilnost. Razlogov za to je več, od hormonov privlačnosti na začetku, do nagonskih in bioloških gnezditvenih navad. Prav nobena dolgoročna zveza ne ohranja (enake) začetne kemije, ki je prisotna na začetku, in to je popolnoma v redu.

Duševno zdravje 29. 06. 2021 06.00

Logoterapija: iskanje smisla in namena

Logoterapija je terapevtski pristop, ki ljudem pomaga najti življenjski namen in smisel. Metodo je razvil Viktor Frankl, potem ko je v 40. letih prejšnjega stoletja uspel preživeti holokavst. Na podlagi svojih izkušenj kot zdravnik, psihiater, nevrolog in študent filozofije je oblikoval svoj smiselno usmerjen pristop, ki spodbuja osebno odgovornost in svobodo izbire. Njegove izkušnje in teorije so podrobneje opisane v njegovi knjigi Človekovo iskanje smisla.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1070