otrok

Alergije naj zdravijo alergologi
O znakih alergij pri dojenčkih in o tem, kako se morajo takrat odzvati starši, smo se pogovarjali z dr. Tadejem Avčinom.

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi
Nekoč so babice lahko postale ženske, ki so imele največ izkušenj pri porodih. Leta 1753 je cesarica Marija Terezija v Ljubljani ustanovila prvo šolo babištva v Evropi.

Poleg učencev tudi polovica učiteljev pod stresom
Raziskava je pokazala, da je kar 45,2 odstotka učiteljev in 32,3 odstotka strokovnih delavk v vrtcih pod močnim stresom, desetina učiteljev pa doživlja visoko izgorelost. Za 62,3 odstotka učiteljev je najbolj stresno nesramno vedenje učencev, za 60,5 odstotka strokovnih delavk pa prevelika skupina otrok.

Sončenje – nevarna past
Kdaj brezskrbno razvajanje pod vročim poletnim soncem postane nevarno? Dermatologi trdijo, da smo tveganju za nastanek kožnega raka in razvoju drugih kožnih bolezni izpostavljeni vsi.

Je fluor v zobnih pastah škodljiv zdravju?
Fluor, ki ga vsakodnevno uporabljamo v zobnih pastah, ovira encime, ugodne za razvoj ustnih bakterij, fluoridni ioni pa se vežejo s kalcijevimi ter krepijo zobno sklenino. Po drugi strani pa raziskave kažejo, da flour zelo škoduje zdravju.

12 najbolj nenavadnih opeklin
Brezskrbno nastavljanje vročim sončnim žarkom je lahko velik užitek, lahko pa postane nočna mora, še posebej, če niste zaščiteni in če pretiravate. Predstavljamo nekaj najbolj nenavadnih opeklin.

Hrana za 'pamet' in dobro voljo
Kar vsak četrti slovenski otrok ima preveliko telesno težo, kažejo raziskave. Hkrati pa našim šolarjem vse bolj zmanjkuje časa in volje za zdrave obroke, zato vse več posegajo po premastni, presladki in preslani (hitro pripravljeni) hrani.

VIDEO: Alzheimerjeva bolezen lahko napade tudi mlade
Če imamo sorodnika, ki ima nad 65 let in kar naprej pozablja stvari, se celo izgublja ali pa misli, da mu stvari izginjajo, je dobro pomisliti na Alzheimerjevo bolezen.

10 razvad, ki nam lahko uničijo zdravje
Imate radi ocvrt krompirček in drugo hitro hrano? Je vaše najljubše opravilo poležavanje pred televizijo s skledo čipsa v eni in kozarcem piva v drugi roki? Preverite, katere so tiste razvade, ki lahko škodijo vašemu zdravju.

Materina bolezen me je za vedno spremenila
Jenny Morrison je bila stara 10 let, ko je njena mama zbolela za rakom na dojki. Pred družino so bila leta agonije, solz in smeha, obupa in upanja. In ko so že mislili, da so bitko z boleznijo dobili, se je rak spet pojavil.

Seneni nahod pri otrocih – zaščita in zdravljenje
Če otroka srbijo veke, kiha in ima obilen voden izcedek iz nosu, težav pa ne spremlja povišana temperatura, je za težave najverjetneje »kriv« seneni nahod.

Razvoj dojenčka: 12. mesec
Dojenček vam bo pri svojih dvanajstih mesecih zelo rad pokazal svojo privrženost. Kadar koli bo le imel priložnost, vas bo obsipal s poljubi in objemi.

Razvoj dojenčka: 11. mesec
Končno, vaš dojenček govori! To je za otroka zelo pomembno, saj vse bolj komunicira z vami in z okolico.

Razvoj dojenčka: 10. mesec
Vaše najljubše bitje na tem svetu, ki je bilo ne dolgo nazaj popolnoma odvisno od vas, že poskuša narediti prve korake. Pije iz kozarca in ne neha čebljati.

Razvoj dojenčka: 9. mesec
Devetmesečni dojenček je čedalje bolj samostojen. Lahko se že dvigne na lastne noge in verjetno že obvlada besede, kot so mama in ata.

Razvoj dojenčka: 8. mesec
Dojenček v osmem mesecu osvaja »vrhove.« Začel se je plaziti. Vsepovsod ga je dovolj. Zdaj je čas, da resnično poskrbite za varnost malega kobacača.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Razvoj dojenčka: 6. mesec
Imate najboljšo družbo, svojega šestmesečnika! Dojenček uživa v odkrivanju novih dogodivščin v svojem malem svetu. Dobro se zaveda svojega obstoja in se odziva, ko ga pokličete po imenu.

Razvoj dojenčka: 5. mesec
Petmesečna »vrtavka« postaja vse bolj aktivna in živahna. Dojenček se že samostojno prevali z enega boka na drugega. Navdušen je ob spoznanju, da ima tudi na nogicah prstke, ki jih z veseljem tlači v usta.

Razvoj dojenčka: 4. mesec
Štirimesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda okolice in svojega telesa. Ko leži na trebuhu, se že lahko privzdigne in se razgleduje okoli sebe. Prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo in svoj pogled usmeri tudi na manjše predmete.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

Alergije pri otrocih in njihov razvoj
Kljub splošnemu porastu alergij je treba vedeti, da so alergije danes ozdravljive in da boste s pravočasnim ukrepanjem veliko naredili za svojega otroka.

Dojenčkova bio zelenjavna kašica
Prvi tedni navajanja na hrano so čas, ko otroka spodbujamo, da poskusi nove okuse. Poleg zelenjave ta recept vsebuje tudi nekaj kapljic okusnega ekološko pridelanega olivnega olja.

VIDEO: Masaža dojenčka
Masaža dojenčka je najstarejša in najbolj naravna oblika zdravljenja, s katero so v svoji zgodovini ljudje novorojenčke ohranjali pri življenju.

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!

Kako iz začaranega kroga težav z dihali – 2.del
Poleg rednega čiščenja nosu in inhaliranja lahko svojemu malčku pri premagovanju težav z zgornjimi dihalnimi potmi pomagate tudi s pravilno prehrano.

Kako iz začaranega kroga dihalnih težav?
Vaš otrok pogosto oboleva za prehladi in trpi zaradi težav z dihali? Če vam ne uspe odpraviti vzrokov za nastanek bolezni in njenih posledic, se otroci vrtijo v začaranem krogu težav.

VIDEO: Upanje za male sladkorne bolnike
Dve in polletni Tai Tristan ima sladkorno bolezen tipa 1. Napravica z inzulinom mu rešuje življenje. A preden mu starša preko črpalke vbrizgata inzulin v telo, mu morata izmeriti nivo sladkorja v krvi. Z vbadanjem v prst, vsako uro ali še pogosteje.

Pomen večerne rutine za trden dojenčkov spanec
"Vaš otrok bo bolj sproščen, če bo vedel, kaj ga čaka v bližnji prihodnosti," trdi Jodi Mindell, ameriška strokovnjakinja za spanje. "Bolj sproščen kot je, lažje ga boste spravili v posteljo in hitreje bo zaspal."