otrok

Preprečite poškodbe otrok!
Poškodbe so v Sloveniji eden izmed glavnih vzrokov za umrljivost otrok in mladostnikov v starosti od 0 do 19 let, saj so »krive« za 29 odstotkov vseh smrti v tej starostni skupini. Vsako leto zaradi poškodb umre 44 otrok in mladostnikov te starosti, 990 pa jih je sprejetih na zdravljenje v bolnišnico.

VIDEO: Kako reagirati, ko se vam otrok v trgovini vrže na tla?
Najbolj neprijetno je reševanje otroške trme v trgovini ali na drugih javnih krajih. Najpogostejša napaka, ki jo starši naredijo pa, da se ustrašijo začudenih pogledov in ukrepajo ravno nasprotno, kot bi morali.

VIDEO: Šola lulanja
Kar nekaj otrok ima težave z močenjem postelje. Pri premagovanju teh težav jim znajo pediatri pomagati s prav posebno šolo.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

Darujmo spolne celice!
Tudi tisti, ki svojih spolnih celic nimajo, lahko zanosijo. A le z darovanimi spolnimi celicami.

Piki so lahko smrtno nevarni
Čas dopustov in počitnic nam lahko hitro zagrenijio nadležni in včasih tudi nevarni piki žuželk, meduz, nadležne so tudi ježeve bodice. Še posebej občutljivi so otroci in alergiki. Kako ravnati in kako se zavarovati pred piki, nam je povedala dermatologinja Metka Adamič.

Sneguljčica je bila alergična na jabolka
Čeprav zveni neverjetno, je res, največ ljudi je alergičnih na jabolka! Alergologi to imenujejo sindrom Sneguljčice. V pravljici naj bi se Sneguljčici zataknil košček jabolka v grlu in naj bi zato prenehala dihati. Menda je bila posredi prava alergijska reakcija ...

Vsak peti Evropejec že trpi za alergijo na sonce!
Vsi vemo, kako prijetno se je nastavljati sončnim žarkom na plaži, kako zelo srbi, ko dobimo alergijo na sonce, pa nas spoznava vedno več.

Carski rez
Med ameriškimi zvezdnicami je zaradi strahu pred porodom rojevanje s carskim rezom postalo prava modna muha. Z medicinskega stališča pa je to velika operacija.

Kaj potrebujete za novorojenčka?
Nosečnice, ki prvič pričakujejo otroka imajo lahko s pripravami na prihod novega družinskega člana, kar nekaj težav.

INTERVJU: Kaj se dogaja s telesom ženske med nosečnostjo?
Ženska je posebna ravno v tem, da daje novo življenje, zato mora zaupati vase in v svoje telo, pravi ginekologinja Jasna Kuhelj - Recer.

Popkovnica - življenjska nit
Nataša Tul Mandić, specialistka ginekologije in porodništva, je pojasnila, kakšna je vloga popkovnice, tega tankega in dolgega tkiva, ki predstavlja življenjsko nit med materjo in še nerojenim otrokom.

Roditi zdravega otroka
Presejalni testi so v nosečnosti izjemnega pomena za odkrivanje plodov s kromosomskimi in drugimi anomalijami.

Strahovi bodočega očka
Niso samo bodoče mamice tiste, ki jih skrbi nosečnost, porod in življenje z novorojenčkom. Tudi bodoči očetje imajo strahove.

Toksoplazmoza, v nosečnosti nevarna okužba
Toksoplazmoza je najbolj razširjena zajedalska bolezen. Obolevajo tako ljudje kot živali. Sveža okužba je najbolj nevarna nosečnicam.

Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri

Izvorne celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Nega in skrb za mater in novorojenčka
Po rojstvu otroka je najbolj pomembno, da damo mamici in novemu članu družine priložnost, da se spoznata in povežeta.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Kaj so temenice?
Ste kdaj opazili debele, rumene kraste na lasišču svojega malčka? Nikar ne skrbite! To so temenice, mogoče malce neprijetnega videza, vendar niso nevarne in jih lahko dokaj hitro odpravite.

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Devet nasvetov za bodoče očete
Najlažji del je za vami: spočeli ste otroka. Sedaj vas čaka devet mesecev priprav na dojenčka in nato skrb za otroka, ki bo trajala vse življenje.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Zagovorniki trdijo, da proteine, vitamine in minerale, ki jih dobimo z mesom, lahko nadomestimo tudi z drugimi živili. Nasprotniki pa pravijo, da je vegetarijanstvo med nosečnostjo nesprejemljivo.

Prekomerna teža v nosečnosti vpliva na otroka
Ženske, ki v nosečnosti pridobijo preveč kilogramov, rodijo večje in težje otroke. Taki otroci imajo zaradi tega lahko tudi v najstniški dobi težave z debelostjo.

Nosečnost se med rasami razlikuje
Večini sesalcev se rodi naenkrat več mladičkov, medtem ko človeška mamica običajno nosi le enega otroka. Če gre njeno reproduktivno življenje po normalni poti, se znajde v situaciji, ko nosi že drugega otroka, prvi pa je še vedno zelo majhen inranljiv.

'Načrtno nenačrtovane' nosečnosti
Videti je, da vse več žensk po svetu spočetje otroka jemlje v svoje roke. Zavestno ne jemljejo kontracepcije, tudi če morda ne želijo zanositi. Otroka pa donosijo, tudi če ni bil načrtovan.

Si grizete nohte? Nikar!
Grizenje nohtov je ena izmed tistih razvad, ki ni preveč lepa, niti uporabna, niti zdrava, razvada pač. Dejstvo pa je, da si nohte grize toliko ljudi, da je vredno nekaj napisati o tem.

Izpoved hermafrodita: Počutim se kot cirkuška spaka
Janet se je pred trinajstimi leti življenje obrnilo na glavo. Starša sta ji povedala, da ni običajna deklica, kajti nima ne maternice ne jajčnikov, tudi njene genitalije so drugačne. Tako se je Janet prek noči iz družabne 10-letnice spremenila v vase zaprto, sramežljivo in zagrenjeno dekle.